Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać kamerę internetową?

Kamera internetowa to funkcjonalny gadżet, który znalazł szerokie zastosowanie. Jak wybrać najlepszy model?

Te niewielkie urządzenia transmitują obraz, który może być odświeżany co jakiś czas lub przekazywany w sposób ciągły. Treść video za pomocą obiektywu rzutowana jest na scalony przetwornik obrazu. W ten sposób wytwarza się jego cyfrowa kopia. Taki obraz może być przesuwany przez rejestry przesuwne. Natomiast sygnał z przetwornika obrabiany jest przez procesor i przesyłany do komputera w formie cyfrowej. Przetwarzanie treści będzie możliwe dzięki dedykowanym sterownikom. 

Polecane kamery internetowe

Jak działa kamera internetowa?

Kamerki internetowe zazwyczaj podłączamy bezpośrednio do komputera za pomocą złącza USB. Niegdyś zdecydowana większość urządzeń oferowała relatywnie niską rozdzielczość, co przekładało się na słabą jakość obrazu. Jednak w dobie streamingu zapotrzebowanie na wysokiej klasy sprzęt znacznie wzrosło. 

Kamera do komputera sprawdza się idealnie podczas wideorozmów, a także konferencji internetowych. To również obowiązkowy gadżet dla osób, które prowadzą videoblogi. Użytkownicy śledzący taką aktywność, przez ostatnie lata mogli zauważyć znaczny wzrost jakości wielu filmów. To właśnie zasługa nowoczesnych technologii, jakie zostały zaimplementowane na pokład kamerek.

W jaki sposób skonfigurować kamerkę internetową? 

Zanim przeprowadzimy pierwszą wideorozmowę czy nagramy ciekawy vlog, powinniśmy skonfigurować urządzenie. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest podłączenie kamery. Najczęściej wykorzystamy złącze USB, jednak na rynku nie brakuje modeli, które oferują również inne metody komunikacji (kamera internetowa WiFi, czy kamerka internetowa z HDMI). 

Bardzo ważnym punktem jest lokalizacja urządzenia. Nasza kamerka do Skype powinna być solidnie przymocowana do powierzchni biurka lub górnej ramki monitora. Służy temu specjalna podstawka z regulacją wysokości lub wygodny w użyciu klips. 

Następnym krokiem będzie instalacja sterowników. To również bardzo prosty i krótkotrwały proces. Specjalne oprogramowanie zapewni nie tylko właściwą pracę kamerki, ale również pozwoli nam skorzystać z wielu dostępnych opcji. Będziemy mogli wybrać oczekiwaną rozdzielczość obrazu. Im jest wyższa, tym jakość przekazywanych treści będzie lepsza. Należy jednak pamiętać, że przy wysokiej rozdzielczości, częstotliwość obrazu może spadać. Aby nasz rozmówca uzyskał obraz bez zakłóceń, powinniśmy dostosować te właściwości do jakości połączenia internetowego. Sterownik pozwoli na ustawienie nasycenia barw, jasności, a także ostrości, chociaż ten ostatni parametr można zmienić przez przekręcenie obiektywu. 

Kamery internetowe zapewnią również możliwość wykonywania zdjęć. Sterowniki pozwolą wybrać wielkość i jakość fotografii. Następnie tak wykonane ujęcie będziemy mogli zapisać na dysku twardym. 

Zdecydowana większość urządzeń została wyposażona we wbudowany mikrofon. To doskonałe rozwiązanie, które stanowi dziś standard. Dzięki temu nie będziemy potrzebować dodatkowego urządzenia do rejestracji dźwięku. Głośność nagrywania uzyskamy poprzez zmianę ustawień sterownika kamery. 

Ogólnie znana teza głosi, iż użytkownika może rozpraszać zrozumiała zawartość strony, kiedy ten chce zobaczyć sam jej wygląd. Jedną z mocnych stron używania Lorem Ipsum jest to, że ma wiele różnych „kombinacji” zdań, słów i akapitów, w przeciwieństwie do zwykłego: „tekst, tekst, tekst”, sprawiającego, że wygląda to „zbyt czytelnie” po polsku.

Jak włączyć i wyłączyć kamerkę internetową?

Kamerka z mikrofonem to urządzenie bardzo proste w obsłudze, jednak warto poznać kilka podstawowych wskazówek, które zapewnią komfortową pracę. Problem z włączeniem lub wyłączeniem kamerki najczęściej dotyczy  użytkowników laptopów. W tym przypadku internetowa kamera wbudowana jest w konstrukcję notebooka.

  • Aby włączyć kamerę należy uruchomić Panel sterowania, a następnie odnaleźć opcję Urządzenia do obrazowania. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i użyć przycisku Włącz. Kamera do laptopa zostanie uruchomiona.
  • Aby wyłączyć kamerę stosujemy podobny schemat, lecz w ostatnim kroku wybieramy opcję Wyłącz

Cała operacja jest bardzo prosta do wykonania i nawet początkujący użytkownicy doskonale sobie z nią poradzą. Należy pamiętać, że po wybraniu każdej z opcji może pojawić się komunikat o konieczności ponownego uruchomienia systemu Windows.  

Podstawowe parametry kamer internetowych 

Wielu użytkowników zastanawia się, jaka kamera spełni ich oczekiwania i pozwoli na najwyższą jakość nagrywania filmów. Prezentujemy listę parametrów, na które koniecznie należy zwrócić uwagę, podejmując decyzje zakupowe. 

  • Rozdzielczość obrazu podczas połączeń – parametr kluczowy dla zachowania odpowiedniej jakości video. Na niedrogie urządzenia o relatywnie niskiej rozdzielczości często decydują się klienci, którym zależy wyłącznie na prowadzeniu rozmów. Natomiast profesjonalni vlogerzy powinni sięgnąć po model o rozdzielczości 1920 x 1080, a nawet 4096 x 2160.
  • Częstotliwość odświeżania obrazu – parametr, który określa płynność treści video. Warto wybierać kamerki, które oferują minimum 30 klatek na sekundę, aby cieszyć się komfortem prowadzenia rozmów. 
  • Mikrofon – należy zwrócić uwagę, czy kamerka do komputera została wyposażona we wbudowany mikrofon. Warto postawić na mikrofon stereo, który oferuje znacznie wyższą jakość dźwięku w stosunku do standardu mono. 
  • Sposób komunikacji – najczęściej spotykamy kamerki internetowe USB. Inną wygodną metodą komunikacji może być standard HDMI. Natomiast kamera internetowa bezprzewodowa to propozycja dla najbardziej wymagających klientów.
  • Ergonomia i komfort obsługi – kamery internetowe to kompaktowe urządzenia. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się poszczególnym modelom i wybrać ten, który idealnie sprawdzi się w domu lub w biurze.

Przed zakupem należy dokładnie przeanalizować wszystkie te parametry i zastanowić się, który sprzęt warto wybrać. Dzięki szerokiej ofercie możesz sięgnąć po przeróżne kamery internetowe – sklep Morele.net wyróżnia się bogatym asortymentem, w którym każdy znajdzie idealne urządzenie dla siebie. 

Czym kierować się przy wyborze kamery internetowej?

Kluczowe pytanie, jakie należy postawić przed zakupem urządzenia dotyczy jego zastosowania. Wysokiej klasy kamery do komputerów oferują wiele zróżnicowanych funkcji dla vlogerów, lecz można również sięgnąć po niedrogi model, który posłuży do rozmowy wideo czy wideokonferencji. Wszystko zależy więc od osobistych preferencji użytkownika i to właśnie pod tym kątem powinniśmy analizować parametry techniczne. Niezależnie od przeznaczenia sprzętu, warto wybierać kamerki renomowanych firm, które oferują wiele modeli w różnym zakresie cenowym. Jednym z liderów na rynku jest Logitech– kamera tego producenta to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na najwyższej jakości. Na duże słowa uznania zasługują również takie firmy jak – Microsoft czy Plantronics. 

W sklepie Morele.net znajdziesz wiele innych urządzeń, które doskonale rejestrują obraz i dźwięk, a jednocześnie znakomicie sprawdzą się w rękach vlogerów. Idealnym rozwiązaniem na rozwinięcie kanału poświęconego podróżom, czy różnego rodzaju sportom może być np. kamera GoPro. W ten sposób będziesz mógł liczyć na wysoką jakość filmów nagrywanych poza domem.

Udostępnij
3,8
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.