Udostępnij
Skomentuj

BMX – jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Jazda na rowerze może dawać wiele satysfakcji i poprawiać kondycję, ale rower musi być odpowiednio dobrany.

W tym przypadku doskonale sprawdzi się BMX - alternatywa dla klasyki. BMX jest nazwą roweru, a jednocześnie rodzajem kolarstwa uprawianego na ziemnych torach z przeszkodami. Na BMX-ie można jeździć wyczynowo zarówno amatorsko, jak i na zawodach. Na tych rowerach wykonuje się różnego rodzaju ewolucje, między innymi skoki na rampie. Rower BMX ma 20-calowe lub 24-calowe koła i nie jest wyposażony w przerzutki. Dodatkowo ma specyficzną konstrukcję, która różni się w zależności od producenta. BMX wyczynowy zbudowany jest najczęściej z aluminium, ze stali chromowanej albo stali Hi-Ten. Na pierwszy rzut oka wydaje się ciężki i nieporęczny, ale w rzeczywistości waży zwykle 13-14 kg.

Przy wyborze BMX-a pojawia się wiele znaków zapytania, bo można taki rower kupić w wersji seryjnej lub składać go z dowolnie wybranych elementów, ale ta druga opcja jest polecana dla osób, które znają się na tych rowerach i są w stanie odpowiednio ocenić konkretne elementy oraz ich własności. Na początek najlepiej będzie kupić rower seryjny, tym bardziej że taka wersja będzie po prostu tańsza nawet o 50%, dlatego że dobry seryjny BMX wyczynowy kosztuje ok. 1800-2000 zł, natomiast „składak” minimum 4000 zł.

BMX – jaka rama?

Jednym z najważniejszych elementów dobrego roweru BMX jest rama. Rower zawsze musi być dobrana idealnie do wzrostu rowerzysty, dlatego że tylko takie dobranie gwarantuje wygodę jazdy i pozwala osiągnąć dobre efekty. Źle dobrana rama zmusza do przyjęcia niewygodnej pozycji podczas jazdy, a to skutkuje przeciążeniem ciała i ewentualnymi kontuzjami.

  • Zbyt krótka rama powoduje konieczność „kulenia się” na rowerze i uderzanie kolanami w kierownicę.
  • Zbyt długa rama nie pozwala na wykonywanie ewolucji i może skutecznie zniechęcić do nauki jazdy.

Odpowiednia długość ramy oceniana jest bardzo subiektywnie. Rowerzysta musi mieć możliwość przyjęcia wygodnej pozycji na rowerze. Rama w BMX ma rozmiar zmniejszony odpowiednio do rozmiaru kół. W większości przypadków BMX-y dostępne na rynku mają ramy długości od 18 do 21 cali. Trzeba pamiętać o tym, że im dłuższa jest rama, tym bardziej komfortowa jest jazda i rider ma więcej miejsca na nogi, ale z drugiej strony trudniej wykonywać różnego rodzaju ewolucje.

Średnio przyjmuje się, że przy wzroście powyżej 181 cm należy wybrać ramę 20,9-21,5 cali, natomiast przy wzroście od 160 do 180 cm: 20,2-20,75 cali.

Polecane rowery miejskie

Materiały konstrukcyjne ramy BMX

Materiał konstrukcyjny
Zalety
Wady
Stal węglowa Hi-Ten
Wytrzymałość
Zbytnia trudność wykonywania ewolucji i duża waga roweru
Rama stalowo-chromowa (Cr-Mo)
Zwiększona wytrzymałość i lekkość, lepsze pochłanianie drgań
Brak
Rama aluminiowa
Lekkość
Słabe pochłanianie drgań

BMX – jakie koła?

Standardowo koła roweru BMX maja 20 cali. Rower BMX 20 jest odpowiedni dla osób o wzroście ponad 140 cm, więc od razu trzeba przyjąć, że dla dzieci lepszy będzie rower BMX 16 (16”) lub ewentualnie 18 cali, a dla najmniejszych riderów (120 cm wzrostu) nawet 12 cali. Wysoka osoba powinna poszukać roweru o kołach 21 cali lub nawet większych. Każdy producent podaje w specyfikacji danego roweru informację, dla jakiego wzrostu jest on polecany.

BMX – jaka firma?

Rowery BMX bardzo często dostępne są w sprzedaży nawet w marketach. Ceny oscylują tam w granicach 600-900 zł i wydają się bardzo korzystne, ale trzeba mieć na uwadze, że BMX-y od mało znanych producentów, dostępne w niskich cenach nie zawsze umożliwiają naukę akrobacji, dlatego że czasami są zbyt ciężkie i mało stabilne. Obecnie najczęściej wybieranymi BMX-ami są te marek We The People, Fly Bikes, Odyssey, Hoffman, Khe, Haro i Animal.

Hamulce w BMX

Rower BMX może być wyposażony w hamulce, ale nie musi – wszystko zależy tutaj od wybranego stylu jazdy.

  • BMX z hamulcami jest polecany dla osób odważniejszych i tych o większych umiejętnościach. Opanowanie manewrów bez wspomagania się hamulcami jest trudniejsze i jednocześnie bardziej niebezpieczne, chociaż niektórzy riderzy zaczynają swoją jazdę od BMX bez hamulców.
  • BMX bez hamulców należy wybrać wtedy, gdy chcesz uprawiać dyscyplinę nazywaną flatland, czyli wykonywać akrobacje na asfalcie. W takim przypadku rower BMX musi mieć jednak węższe opony oraz grube pegi (elementy mocowane do osi piasty, na których można opierać nogi).

BMX – jak hamować?

Jeżeli BMX ma hamulce, to sprawa jest prosta. Gorzej, gdy ich nie ma, a istnieje konieczność hamowania. W takim przypadku należy hamować nogami lub też przez zarzucanie tylnego koła, co wymaga sprawności oraz odpowiedniej techniki. Przy hamowaniu nogą należy zwolnić, a następnie zeskoczyć z roweru.

Jaki BMX dla początkujących?

Poziom umiejętności w zakresie jazdy nigdy nie jest wyznacznikiem wyboru konkretnego materiału wykonania BMX-a ani jego rozmiaru. Tak naprawdę początkujący rowerzysta może wybrać dowolny rower i będzie to dobry wybór. W większości przypadków osoby początkujące kierują się przy wyborze ceną, dlatego że nie wiedzą, czy jazda przypadnie im do gustu. Zaawansowani riderzy najczęściej wybierają droższe i bardzo lekkie rowery, dlatego że są pewni swoich umiejętności oraz zamiłowania do jazdy.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.