Udostępnij
Skomentuj

Jakie hantle wybrać? Które będą najlepsze?

Hantle to jedne z najbardziej uniwersalnych, a jednocześnie najbardziej popularny przyrządy do treningu.

Zasadniczo, tradycyjne hantle można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to hantle z możliwością zmiany obciążenia (w takim wypadku zakłada się na talerze na gryf). Druga grupa to hantle o stałym obciążeniu. Jeżeli chodzi o drugą z wymienionych kategorii – wcale nie obejmuje ona tylko i wyłącznie hantli winylowych lub plastikowych, ale również hantle żeliwne. Są to najlepszej jakości hantle wykorzystywane na profesjonalnych siłowniach.

Co dają hantle?

Wbrew dość upowszechnionemu mniemaniu, hantle nie wcale nie służą tylko i wyłącznie do przysłowiowego „pakowania bicka". Tak naprawdę przy użyciu sztangielek możemy efektywnie trenować niemal wszystkie partie mięśni: od bicepsów i tricepsów, przez klatkę piersiową, barki, przedramiona, nadgarstki, a nawet nogi (na przykład poprzez wykonywanie przysiadów z hantlami). Co więcej, hantle mogą być również użyteczne w przypadku treningu siły dynamicznej, czyli treningu profilowanego pod sporty walki (chodzi tutaj przede wszystkim o style chwytane i rzucane, takie jak na przykład BJJ. Judo czy zapasy).

Często można spotkać się z pytaniami, czy przy użyciu samych hantli można wykonywać pełnowymiarowy, całkowicie efektywny trening kulturystyczny. W tej kwestii zdania są jednak podzielone nawet wśród zawodowych kulturystów. Niektórzy uważają, że przy użyciu hantli można z powodzeniem wykonywać właściwie wszystkie te ćwiczenia, które standardowo wykonuje się przy użyciu sztangi, jak na przykład wyciskanie na ławeczce leżąc lub przysiady z obciążeniem. Z drugiej strony pojawiają się opinie, że na przykład trening klatki piersiowej przy użyciu samych hantli nie jest tak efektywny.

Ponadto, hantle należą do tzw. wolnych ciężarów, zaś w przypadku pełnowymiarowego treningu kulturystycznego do ćwiczeń angażujących wyizolowane mięśnie, duże znaczenie ma różnicowanie rodzajów obciążeń, jakim poddajemy mięśnie. Wynikałoby stąd, że sam trening na wolnych ciężarach to jednak za mało, ponieważ mięśnie potrzebują również innych form stymulacji, a więc na przykład ćwiczeń na wyciągach, maszynach lub ćwiczeń zaczerpniętych z kalisteniki.

Ćwiczenia przy pomocy hantli

Przy użyciu hantelek możemy efektywnie trenować niemal wszystkie partie mięśni torsu. Co istotne, w przypadku większości partii mięśniowych mamy do wyboru więcej niż jedno skuteczne ćwiczenie przy użyciu sztangielek. Na przykład w przypadku tricepsów możemy wykonywać albo wyciskanie sztangielki za pleców, albo prostowanie ręki ze sztangielką w opadzie tułowia czy też wyciskanie francuskie sztangielki leżąc. Podobnie jest w przypadku treningu innych partii mięśniowych.

Wybór gryfu do hantli

Istotne znaczenie dla efektywności oraz komfortu treningu ma również wybór odpowiedniego gryfu. Mówiąc najkrócej, średnica gryfu powinna być dopasowana do wielkości naszych dłoni. Warto również pamiętać, że średnica obciążników musi być równa lub większa średnicy gryfu: w przeciwnym wypadku po prostu nie będziemy w stanie ich nałożyć.

Tradycyjne hantle a inne akcesoria do treningu kulturystycznego

Przeglądając fora internetowe, bardzo często można spotkać się z pytaniami w rodzaju: „Czy lepiej jest trenować hantlami, czy na ekspanderze?”, lub też: „Czy tradycyjne hantle mogą zostać zastąpione przez hantle typu kettlebell?” Również w tym wypadku udzielenie jednoznacznej, rozstrzygającej odpowiedzi nie jest proste. Wszystko bowiem zależy od tego, jaki cel chcemy osiągnąć, a także od tego, czy jesteśmy w stanie wykonywać ćwiczenia z odpowiednią techniką oraz w prawidłowy sposób. Na przykład ekspander jest bardzo dobrym przyrządem do robienia tzw. zaprawy, czyli ogólnego rozbudowania i wzmocnienia mięśni przed rozpoczęciem właściwego treningu kulturystycznego. Z całą jednak pewnością, przyrząd ten nie jest ani tak uniwersalny, ani równie skuteczny, jak sztangielki. Co zaś do hantli typu kettlebell to ćwiczenia przy ich użyciu jest efektywne tylko wtedy, gdy trening wykonuje się w sposób naprawdę nienaganny technicznie, co jest niezwykle trudne nawet dla osób mających pewne doświadczenie z treningiem kulturystycznym, nie wspominając już o nowicjuszach. Na pytanie, co jest lepsze: hantle czy sztanga, należy odpowiedzieć, że w pełni efektywny trening najłatwiej jest wykonać, korzystając z obu tych przyrządów.

Hantle bitumiczne a hantle żeliwne

Osoby, które planują rozpocząć trening w warunkach domowych, bardzo często zastanawiają się, co jest lepszym rozwiązaniem: hantle bitumiczne czy hantle żeliwne. Podstawową różnicę pomiędzy tymi dwoma rodzajami hantli stanowi cena: hantle żeliwne są oczywiście znacznie droższe. Z drugiej strony są także znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zajmują mniej miejsca (talerze hantli żeliwnych są mniejsze, niż w przypadku hantli bitumicznych), co ma istotne znaczenie przy niektórych ćwiczeniach.

Hantle winylowe, kompozytowe oraz hantle dla kobiet

Oprócz typowych hantli do treningu kulturystycznego dostępne są również modele hantelek do ćwiczeń fitness. Przeważnie są hantle winylowe lub kompozytowe, zawsze o stałym ciężarze. Tzw. hantle dla kobiet tak naprawdę różnią się od innych rodzai hantli jedynie mniejszym ciężarem oraz pewnymi, nieznacznymi różnicami w budowie. Warto pamiętać, że hantle przeznaczone do ćwiczeń fitness powinny cechować się niewielką wagą, tak aby w trakcie treningu mięśnie były jedynie lekko stymulowane, a nie poddawane zbyt dużemu przeciążeniu. Standardowa waga hantli do fintessu to 0,5 do około 5 kg.

Czy hantle cementowe to dobry pomysł?

Na rynku istnieją również hantle cementowe. Zasadniczo, nie różnią się one skutecznością od tradycyjnych hantelek żeliwnych, są jednak o wiele bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, a ich ogromne gabaryty przy małym ciężarze stanowią spory problem przy wykonywaniu większości ćwiczeń. Czasami wystarczy, że taki hantelek kilka razy upadnie nam na podłogę i już dochodzi do uszkodzenia jego struktury. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku hantli neopronowych, które są co prawda bardziej wytrzymałe, niż ich cementowe odpowiedniki, jednak również bardzo łatwo o ich mechaniczne uszkodzenie.

Hantle dla początkujących

W tym przypadku ważny jest nie tylko materiał, z jakiego wykonano sztangielki, ale także dobranie odpowiedniego ciężaru. Aby trening z hantlami jakiegokolwiek typu mógł być efektywny, ciężar musi pozwalać na swobodne wykonywanie każdego ćwiczenia z pełnym zakresem ruchu oraz w płynny sposób. Hantle nie mogą być więc zbyt ciężkie. Z drugiej strony, zbyt lekkie sztangielki również spowodują, że trening nie będzie tak efektywny, jak tego oczekujemy. Jeżeli chodzi o dobór wagi sztangielek, to wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, a także celu treningu. Inny wiec będzie optymalny ciężar sztangielek dla ważącego 90 kg mężczyzny, a inny dla szczupłej kobiety. Należy poznać swoje możliwości siłowe, a dopiero potem dokonać wyboru hantli o określonym ciężarze.

Czy hantle ogumowane to dobry pomysł?

Na hantle ogumowane warto zdecydować się wtedy, gdy, ćwicząc w domu, obawiamy się na przykład, że upadek sztangielek może spowodować uszkodzenie naszego bardzo drogiego parkietu. Ogumowanie hantli sprawia, że w razie upadku na podłogę są one o wiele mniej destruktywne (warstwa gumy działa amortyzująco).

Hantle do pompek

Bardzo wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale niektóre rodzaje sztangielek mogą również z powodzeniem służyć jako uchwyty do pompek. W takim wypadku ważne jest jednak to, aby hantle były stabilne, tj. solidnie leżały na podłodze oraz żeby ich powierzchnia zapewniała brak poślizgu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.