Udostępnij
Skomentuj

Jaki uchwyt na projektor wybrać? Który najlepszy?

Właściwe ustawienie rzutnika względem ekranu pozwala uzyskać optymalną wielkość i ekspozycję obrazu.

Polecane uchwyty na projektor

W pomieszczeniach, w których rzutnik stanowi element stałego wyposażenia najlepiej sprawdzają się uchwyty ścienne i sufitowe. Można rozważyć także zastosowanie, mobilnych statywów. Sprawdzą się najlepiej w przypadku coraz popularniejszych mobilnych projektorów multimedialnych.

Uchwyt na projektor multimedialny – co wybrać?

Rosnąca popularność projektorów mobilnych sprawia, że coraz częściej rzutnik jest ustawiany bezpośrednio na stole lub innym przedmiocie o płaskim, prostopadłym do ekranu blacie. Zazwyczaj ma to miejsce na chwilę przed projekcją lub rozgrywką. Takie rozwiązanie jest wygodne i ma zalety. Szczególnie fajnie jest mieć ze sobą „duży ekran” gdy podróżujemy. Jednak, gdy projektor staje się gadżetem, bez którego nie chcesz się już obchodzić, a co za tym idzie stałym elementem wyposażenia, rośnie znaczenie komfortu użytkowania i jakości obrazu. Na oba te kryteria, duży wpływ ma odpowiednie ustawienie: projektor – ekran oraz możliwość instalacji urządzenia na stałe.

W tym celu producenci przygotowali szeroką ofertę akcesoriów, w postaci uchwytów na rzutniki. Pozwalają one na instalację rzutnika praktycznie w każdym pomieszczeniu. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą:

  • Uchwyt sufitowy na projektor – to chyba najliczniejsza grupa tego rodzaju akcesoriów. Uchwyty sufitowe występują w wielu różnych wariantach i wielkościach. Dostępne są modele dedykowane do wysokich pomieszczeń, wyposażone w długie belki lub wysięgniki. W niskich pomieszczeniach stosuje się krótkie, kompaktowe wersje. W zależności od modelu, uchwyt może mieć funkcję obrotu oraz regulację pochylenia projektora. W zaawansowanych wersjach dostępna jest także regulacja wysokości, często konstrukcja pozwala również na schowanie i zabezpieczenie przewodów. Typowy uchwyt sufitowy wyposażony jest w płytę lub ramiona montażowe, pozwalające na przykręcenie rzutnika. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie w przypadku projektorów, wyposażonych w klawiaturę z przyciskami do sterowania, które przydadzą się, gdy chwilowo brakuje pilota. Oczywiście, o ile urządzenie jest zamontowane na wysokości, przy której klawisze są dostępne dla użytkownika.
  • Uchwyt sufitowy z półką na projektor – taki uchwyt, zamiast płyty lub ramion montażowych, jest wyposażony w płaską półkę, na której po prostu stawia się lub mocuje projektor.
  • Uchwyt sufitowywinda na projektor – najczęściej występuje w połączeniu z półką, która wysuwa się z zabudowanego sufitu, gdy zamierzamy użyć projektora. Dobre rozwiązanie do wysokich pomieszczeń. Z reguły stosowane są w połączeniu ze zdalnie sterowanym mechanizmem do opuszczania projektora.
  • Uchwyt ścienny na projektor – może występować zarówno w formie półki, jak i w wersji pozwalającej na bezpośrednie przykręcenie rzutnika poprzez ramiona lub płytę montażową. Podobnie jak w przypadku odpowiedników sufitowych, może być wyposażony w regulację pochylenia, głowicę obrotową oraz opcje regulacji długości wysięgnika.
  • Mobilny statyw na projektor – gdy nie ma możliwości montażu projektora na stałe, można skorzystać z mobilnego statywu. Z pewnością jest to rozwiązanie lepsze niż przypadkowy stół czy ławka. Statyw sprawdzi się w pomieszczeniach, których przeznaczenie można zmieniać, adekwatnie do aktualnych potrzeb. Kółka, regulacja wysokości i szereg pomocnych akcesoriów pozwolą na szybkie ustawienie rzutnika w optymalnym punkcie, naprzeciw ekranu.

Uchwyty na projektory multimedialne to dobre rozwiązanie do centrów domowej rozrywki, sal konferencyjnych czy wykładowych. Montaż urządzenia na stał umożliwia natychmiastowe użycie, bez konieczności wprowadzania poprawek w ustawieniu i korekty typowych zniekształceń obrazu.

Akcesoria do uchwytów na projektory

Niektórzy producenci uchwytów do projektorów multimedialnych oferują szeroki zestaw akcesoriów, które znacznie rozszerzają zakres ustawień rzutnika. Daje to szansę na montaż projektora także w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni, w których nie ma możliwości na usytuowanie uchwytu na rzutnik bezpośrednio przed ekranem.

Do najczęściej stosowanych rozszerzeń, należą akcesoria w postaci:

  • Rurki wydłużające – pozwalają na obniżenie projektora montowanego na uchwycie sufitowym do pożądanej wysokości.
  • Belki wydłużające do uchwytów ściennych i sufitowych – dzięki teleskopowej budowie, umożliwiają płynną regulację wysuwu. Budowa niektórych modeli pozwala na obracanie rzutnika w zakresie 360 stopni oraz regulacje konta pochylenia w określonym zakresie.
  • Adaptery i płyty montażowe – pozwalające na zamontowanie dedykowanych projektorów, wyposażonych w różne systemy mocowań.

Większość rurek i teleskopowych belek przedłużających pozwala na prowadzenie we wnętrzu kabli. Przy stosowaniu akcesoriów rozszerzających zakres regulacji ustawienia położenia projektora, warto wziąć pod uwagę nośność uchwytu oraz wagę dodatkowych elementów osprzętu.

Jak prawidłowo ustawić projektor względem ekranu?

O optymalnym ustawieniu projektora można mówić, gdy rzutnik jest usytuowany prostopadle do ekranu. Najlepiej, centralnie względem jego powierzchni, zarówno w pionie, jak i w poziomie. W takiej sytuacji wyświetlany obraz, zawsze będzie miał idealny kształt i optymalnie pokryje powierzchnię ekranu. W praktyce trudno o takie idealne ustawienie. Na szczęście projektory wyposażono w funkcje korekcji zniekształceń obrazu.

Do najczęściej występujących należą zniekształcenia w osi pionowej i poziomej. Są spowodowane odchyleniem położenia obiektywu od centralnego punktu ekranu, np.:

  • zniekształcenie trapezowe pionowe – powstaje w przypadku ustawienia rzutnika z przesunięciem względem osi pionowej ekranu,
  • zniekształcenie trapezowe poziome – gdy ekran nie jest usytuowany w osi poziomej ekranu.

Równie ważnym parametrem, wpływającym na jakość obrazu, jest odległość obiektywu projektora od ekranu. Zależy ona od rodzaju i modelu projektora oraz zastosowanej optyki. Zazwyczaj w specyfikacji jest określony przedział, określający minimalny i maksymalny dystans działania. Jednak z uwagi na nie zawsze idealne ustawienie projektora względem centralnego punktu ekranu, rekomenduje się sytuowanie go w centralnym punkcie tego przedziału. Pozwala to na swobodną korektę ewentualnych zniekształceń.

Uchwyty regulowane dają spore możliwości korekcji ustawienia projektora, zarówno te do montażu na ścianie i suficie. Jest to dobre rozwiązanie w pomieszczeniach, w których projektor ma być zamontowany na stałe. Nawet, jeżeli podczas zakupu rzutnika użytkownik nie wziął pod uwagę kwestii montażu, to w sklepie morele.pl znajdzie odpowiednie akcesoria do zamontowania urządzenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.