Udostępnij
Skomentuj

Jaki uchwyt na głośniki wybrać? Który będzie najlepszy?

Odpowiednie rozstawienie głośników ma kolosalne znaczenia dla pełni i jakości dźwięku.

Polecane uchwyty na głośniki

Często zdarza się, że we właściwym miejscu nie ma akurat blatu lub półki. Nie zawsze postawienie głośnika na podłodze pozwala osiągnąć oczekiwany efekt. W takiej sytuacji warto sięgnąć po uchwyty, jak te dostępne na naszej stronie. Zachęcamy do lektury na temat dostępnych rozwiązań.

Uchwyt na głośnik soundbar

Soundbar to głośnik centralny stosowany we wszystkich systemach surround. Rozwój technologii sprawia, że głośniki tego typu oferują coraz więcej możliwości i same w sobie stają się skomplikowanym systemem nagłośnienia. Jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do usytuowania w centralnej części domowego centrum rozrywki, na przeciw słuchaczy. Najczęściej, po wypakowaniu z pudełka sundbar ląduje na szafce pod telewizor.

Modne współcześnie aranżacje wnętrz, w których nowoczesne SmartTV wiesza się na ścianie z reguły nie przewidują podobnej szafki na dodatkowe akcesoria. Taka sytuacja, wymaga zastosowania specjalnego uchwytu ściennego do instalacji elementów systemu nagłośnienia. W tym celu warto kupić dobrej jakości uchwyt, umożliwiający montaż głośnika centralnego we właściwym miejscu na ścianie.

Do najczęściej stosowanych konfiguracji należy, mocowanie sounbaru pod lub nad telewizorem. Na wybór lokalizacji mogą mieć wpływ uwarunkowania techniczne oraz ogólna konfiguracja wszystkich elementów składających się na kino domowe. Sam uchwyt na głośnik centralny, może mieć postać półki lub ramion, na których można go postawić. Dostępne są także uchwyty ścienne, do których głośnik mocuje się poprzez przykręcenie go do płyty montażowej głośnik - uchwyt. Może to wymagać wiercenia, o ile w obudowie głośnika nie ma standardowych otworów montażowych

Uchwyt na głośnik sufitowy

W bardziej rozbudowanych systemach surround uzyskanie optymalnej jakości dźwięku wymaga usytuowania niektórych głośników wysoko nad poziomem podłogi lub tuż pod sufitem. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie profesjonalnych uchwytów sufitowych. W większości przypadków, dobry uchwyt sufitowy ma funkcję obrotu i regulacji kąta pochylenia głośnika. W zależności od przeznaczenia konstrukcja pozwala na podwieszanie większych lub mniejszych głośników.

Wybierając odpowiedni egzemplarz dla siebie, warto oprócz nośności, sprawdzić sposób montowania samego głośnika. Do najczęściej stosowanych należą płyty montażowe. W większości modeli głośników, zastosowanie takiego mocowania wiąże się z koniecznością ingerencji mechanicznej w obudowę w postaci nawiercenia otworów. Alternatywą może być zastosowanie zaciskowego uchwytu sufitowego na głośnik, o ile taki jest dostępny dla danego modelu. Może on mieć postać obejmy lub ramienia teleskopowego, o regulowanej długości, które zaciska się na obudowie, bez potrzeby jej naruszania.

Uchwyty na głośniki na ścianę

W pomieszczeniach, o ograniczonej przestrzeni, w których brakuje miejsca na stawianie głośników na podłodze czy półkach, jedynym rozwiązaniem może okazać się powieszenie głośników na ścianie. Na szczęście, można kupić odpowiedni uchwyt, praktycznie do każdego rodzaju głośnika. Większość akcesoriów tego typu wyposażona jest w płytę montażową, służącą do przykręcenia uchwytu do ściany. W tym celu konieczne jest wykonanie odpowiedniej liczby otworów o właściwym rozstawie.

Część wieszaków na głośniki, wykorzystuje różnej długości ramiona na przegubie, pozwalające na regulacje kąta nachylenia głośnika oraz zwrócenia go w odpowiednim kierunku. Alternatywnym rozwiązaniem są uchwyty na wysięgniku. W zależności od potrzeb, można wybierać pomiędzy wysięgnikami o stałej lub regulowanej długości. Całkiem spory wybór pomiędzy różnymi rodzajami uchwytów pod głośniki do montażu na ścianie, pozwala na optymalne nagłośnienie każdego pomieszczenia. Aby wybrać właściwy uchwyt pod głośnik należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

  • warunki montażu na ścianie,
  • sposób mocowania głośnika do uchwytu,
  • zakres regulacji jego ustawienia.

Uchwyty na głośniki, które warto kupić

Szukając najlepszego uchwytu na głośniki do montażu na dowolnej powierzchni, warto przyjrzeć się propozycjom renomowanych producentów akcesoriów RTV. Szczególnie, zachęcamy do zapoznania się z następującymi akcesoriami:

  • Uchwyt na głośniki Hama – to szeroki wybór pomiędzy uniwersalnymi uchwytami na głośniki, pozwalającymi na montaż praktycznie w każdych warunkach. Hama to doświadczony producent akcesoriów audio, w tym głośników, zestawów audio i wysokiej jakości okablowania. Firma produkuje również uchwyty dedykowane, zoptymalizowane pod instalację popularnych modeli głośników.
  • Uchwyt na głośniki B-Tech – solidna budowa i prosta forma idealna tam, gdzie można ją zastosować. Firma oferuje uchwyty pozwalające na montaż każdego głośnika. Z produktami marki B-tech można skonfigurować kino domowe w każdym pomieszczeniu.
  • Uchwyt głośnikowy ART – pozwala na swobodny montaż różnych modeli głośników bez konieczności ingerowania w obudowę. Jeżeli wiercenie w obudowie nie wchodzi w grę, zachęcamy do zapoznania się z uchwytami zaciskowymi do głośników marki ART.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.