Udostępnij
Skomentuj

Jaki uchwyt na dekoder wybrać? Który najlepszy?

Organizacja przestrzeni znajdującej się w centrum domowej rozrywki, nie zawsze należy do przedsięwzięć łatwych.

Szczególne komplikacje pojawiają się zazwyczaj, gdy konieczne jest wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na niezbędne urządzenia peryferyjne, takie jak: dekoder, odtwarzaczy DVD lub wielozadaniowa konsola do ulubionych gier.

Uchwyt na telewizor i dekoder

Jeżeli okoliczności z jakichś względów wykluczają zastosowanie typowej szafki RTV wyposażonej w wystarczającą ilość półek na wszystkie urządzenia, które podłączamy do telewizora, to musimy poszukać rozwiązań alternatywnych. Niewykluczone, że powodem, dla którego niemożliwe jest zastosowanie stylowych mebli pod TV okaże się nietypowa lokalizacja naszego małego, wielkiego ekranu. Taka sytuacja ma zazwyczaj miejsce, gdy aranżując przestrzeń zdecydowaliśmy się na powieszenie telewizora na dedykowanym uchwycie i nie ma możliwości podstawienia dodatkowego mebla na gadżety elektroniczne, bez których po prostu nie możemy się obejść. Rozwiązaniem doraźnym może być zakup długich kabli do połączenia dekoder – telewizor, jednak estetyka i funkcjonalność takiej organizacji jest daleka od optymalnej.

Nawet użytkownicy SmartTV używają urządzeń peryferyjnych. W celu zoptymalizowania organizacji w kąciku RTV, warto skorzystać z popularnych uchwytów, pozwalających na wieszanie sprzętu. Jednym z ciekawszych gadżetów tego typu, jest uchwyt na telewizor i dekoder. Konstrukcja takiego uchwytu jest zbliżona do typowego uchwytu na TV. Różnicę stanowi dodatkowy moduł, w postaci ramienia lub dwóch ramion wysuniętych do dołu w stosunku do punktu mocowania całego uchwytu. W zależności od konstrukcji, na dodatkowym ramieniu można zainstalować specjalny uchwyt na dekoder lub inny sprzęt elektroniczny lub zwykłą półkę. Zdecydowanie lepiej prezentują się uchwyty na telewizor i dekoder z półkami. Często, w takich wersjach, przewidziano możliwość ukrycia przewodów zasilania i łączących sprzęt z dekoderem. Użytkownicy korzystający z kilku urządzeń peryferyjnych mogą wybrać uchwyty z większą ilością półek.

Polecane uchwyty i wieszaki

Uchwyt ścienny na dekoder

Wspomniany wyżej uchwyt na telewizor i dekoder to dobry pomysł, o ile jest realizowany na etapie pierwszego montażu. Jeżeli użytkownik, podczas zakupu uchwytu wziął pod uwagę potrzebę wygospodarowania miejsca na dodatkowe urządzenia, to może cieszyć się zaletami i minimalistycznym designem takiego zintegrowanego uchwytu na elektronikę. Inaczej wygląda sytuacja, gdy telewizor jest już zawieszony i nagle okazuje się, że przydałoby się nieco dodatkowej przestrzeni na niezbędne urządzenia peryferyjne. Jeżeli urządzenia nie są przystosowane do współpracy bezprzewodowej, to konieczny jest zakup odpowiedniego uchwytu.

W takich okolicznościach, dobrym rozwiązaniem może okazać się uchwyt ścienny na dekoder. Zaletą modeli, których mocowanie przewiduje montaż na ścianie, tzn. wymaga dedykowanych otworów montażowych, jest możliwość montażu zarówna pod, jak i nad telewizorem. W niektórych aranżacjach, telewizory są usytuowane na tyle nisko, że osoba dorosła bez problemu będzie miała dostęp do dekodera umiejscowionego w ten sposób. Uchwyt na dekoder TV nad ekranem jest bardzo wygodny i sprawdza się również w przypadku urządzań takich jak konsole gemingowe czy odtwarzacze DVD, które wymagają ręcznej obsługi np. w celu podania płyty DVD lub podłączenia innego nośnika danych, jak dysk zewnętrzny. Uchwyt dekodera na ścianę najczęściej ma charakter półki z przestrzenią na przewody w tylnej części.

Uchwyt na dekoder do telewizora

Uchwyt na dekoder do montażu na ścianie wydaje się być rozwiązaniem bardzo dobrym, ale jest alternatywa. Gdy montaż dodatkowego gadżetu na ścianie jest problemem, można skorzystać z przystawek montowanych bezpośrednio na TV. Uchwyt pod dekoder montowany do telewizora, podobnie jak ścienny pozwala na usytuowanie dekodera zarówno nad, jak i pod odbiornikiem. Właściwą lokalizację wybiera się zazwyczaj na podstawie wysokości na jakiej zawieszony jest telewizor. Optymalnym ustawieniem jest takie, w którym użytkownik może mieć dostęp do urządzenia peryferyjnego bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi, takich jak drabina.

Uchwyt na dekoder do telewizora występuje w wersji montowanej do płyty montażowej VESA. Najczęściej ramiona przytwierdzające uchwyt dysponują rozstawem śrub montażowych zgodnych ze standardem VESA, w który wyposażono TV. W niektórych modelach montaż uchwytu odbywa się poprzez umiejscowienie go pomiędzy telewizorem, a uchwytem ściennym. W innych, zaczep uchwytu na dekoder do TV jest umiejscowiony za płyta montażową uchwytu ściennego, patrząc od frontu. Od konstrukcji uchwytu pod dekoder zależy, czy możliwe jest zastosowanie tych samych śrub, które są na wyposażeniu uchwytu do TV, czy konieczne będzie zastąpienie ich dłuższymi.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.