Udostępnij
Skomentuj

Jaki router mobilny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Potrzebny Ci router do Internetu mobilnego? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia.

Router do Internetu mobilnego ma za zadanie podzielić sygnał internetowy pomiędzy różne urządzenia, które są podłączone do sieci. Oferta sklepów komputerowych jest bardzo szeroka, wiele nowoczesnych routerów to sprzęty 2w1 – posiadają już one od razu wbudowany modem. Router przenośny można kupić oddzielnie, jako samodzielne urządzenie lub zakupić go w abonamencie, jako dodatek do usługi telekomunikacyjnej. Co bardziej się opłaca?

Polecane routery mobilne

Jaki router mobilny kupić?

Warto mieć świadomość, że router w abonamencie nie jest darmowy. Cena została wkalkulowana w kwotę miesięcznego abonamentu. Płatność za urządzenie można rozłożyć w czasie, a wygodę takiego rozwiązania docenia wiele osób. Bardziej jednak opłaca się kupić taki sprzęt oddzielnie – wtedy koszt zakupu będzie niższy. Zaletą tego rozwiązania jest także możliwość dobrania parametrów technicznych routera zgodnie z potrzebami.

Ile kosztuje mobilny router Wi-Fi? Urządzenia tego typu kupisz za około 200-1000 złotych, w zależności od ich parametrów technicznych. Na cenę wpływają między innymi takie czynniki jak obsługiwany standard sieciowy oraz zakresy częstotliwości. Istotne są także przepustowość łącza, dostępne opcje zabezpieczeniowe oraz liczba portów i anten. Z reguły im wyższy koszt zakupu, tym większe są możliwości routera.

Jeśli zależy Ci na zakupie dobrego routera mobilnego, warto zwrócić uwagę na markę urządzenia. W branży elektronicznej dobra reputacja producenta najczęściej idzie bowiem w parze z jakością oferowanych sprzętów. W przypadku routerów przenośnych dużą popularnością cieszą się takie marki jak Huawei, D-Link, TP-Link czy też ASUS. Są one najlepiej oceniane przez użytkowników. Jaki router mobilny wybrać? Poniżej zebraliśmy najważniejsze porady.

Na co zwrócić uwagę wybierając router mobilny?

Skąd wiadomo, jaki mobilny router Wi-Fi będzie najlepszy w danej sytuacji? Przed zakupem warto sprawdzić rankingi topowych produktów oraz opinie w Internecie. Dzięki temu poznasz aktualne trendy zakupowe i dowiesz się także, które modele są najpopularniejsze na rynku. Dobre recenzje urządzenia to jednak nie wszystko, co warto wziąć pod uwagę. Jaki router na kartę SIM wybrać, by nie żałować później zakupu?

Dobry router mobilny powinien obsługiwać wysoki standard sieci, minimum 4G. Dzięki temu użytkownik może liczyć na najwyższą jakość sygnału i szybki transfer danych. Mile widziane jest, by router LTE działał w dwóch różnych zakresach częstotliwości – 2,4 GHz oraz 5 GHz, wtedy połączenie internetowe będzie wolne od zakłóceń. Takie parametry pozwolą także na uzyskanie przepustowości łącza sięgającej 600-1000 Mbps lub nawet więcej.

Warto przy tym mieć świadomość, że samo posiadanie routera mobilnego 4G LTE nie gwarantuje, że zasięg zawsze i wszędzie będzie na tak wysokim poziomie. Wiele zależy od lokalizacji. Internet 3G sprawdzi się tam, gdzie nie ma zasięgu LTE, np. w mniejszych miejscowościach, natomiast router mobilny LTE to urządzenie bardziej wszechstronne i przydatne wszędzie tam, gdzie jest dostępny zasięg sieci 4G.

Inne kwestie, które mają duże znaczenie przy wyborze mobilnego routera Wi-Fi to:

  • ilość anten – większość routerów mobilnych posiada kilka wbudowanych anten, dzięki czemu sygnał sieciowy jest mocniejszy;
  • dostępne zabezpieczenia – wiele urządzeń posiada opcję filtrowania adresów MAC oraz funkcje WPA-PSK i WPA2-PSK (szyfrowanie danych). Tego typu rozwiązania podnoszą bezpieczeństwo podczas korzystania z sieci.

Istotne są także cechy takie jak:

  • rozmiar urządzenia – powinno ono być niewielkie, poręczne i lekkie. Dobry przykład to mobilne routery TP-Link. Ich wymiary rzędu 202 × 141 × 33,6 mm nie sprawiają problemów w trakcie transportu;
  • wytrzymałość baterii – parametr ten wpływa na szacunkowy czas pracy urządzenia bez konieczności ładowania. Wysokiej jakości routery mobilne Huawei posiadają wbudowany akumulator o pojemności wynoszącej nawet 8000 mAh. Dzięki temu mogą one pracować nieprzerwanie nawet dwa dni.

Jak działa przenośny router?

Warto wspomnieć o tym, jak działa router mobilny. Podczas gdy modem łączy konkretny sprzęt (np. komputer) z Internetem, zadaniem routera jest podzielenie tego sygnału sieciowego pomiędzy kilka różnych urządzeń końcowych. Może on wysyłać dane do nawet dziesięciu maszyn naraz — komputerów, drukarek, telewizorów, konsol itd. Jego przenośny charakter pozwala korzystać z bezprzewodowego internetowego łącza niemal wszędzie – wystarczy posiadać dostęp do Internetu mobilnego (na przykład w ramach stałego abonamentu u operatora sieci komórkowej) i być w zasięgu.

Dostępne są zarówno routery mobilne ze wbudowanym modemem, jak i na kartę SIM. Te drugie działają jak przenośny hot spot. Wystarczy włożyć do środka kartę SIM operatora, aby każde z urządzeń będących w zasięgu mogło zyskać dostęp do sieci. Struktura sieciowa połączenia ustanowionego przez przenośny router nie różni się w żaden sposób od tradycyjnego połączenia sieciowego, możliwe jest zarówno swobodne surfowanie po sieci, jak i wymiana plików między połączonymi sprzętami.

Oczywiście, żeby router mobilny działał poprawnie, musi zostać skonfigurowany, a jego oprogramowanie powinno być regularnie aktualizowane. Na szczęście producenci urządzeń maksymalnie uprościli ten proces. Aby skonfigurować sprzęt, wystarczy zalogować się do panelu zarządzania i tam wybrać odpowiednią zakładkę związaną z siecią bezprzewodową. Żeby konfiguracja lub aktualizacja routera mobilnego przebiegła pomyślnie i wprowadzone zmiany zostały zapisane, konieczny jest restart.

Czy warto kupić router mobilny?

Wiesz już, co to takiego mobilny router Wi-Fi, znasz też najważniejsze pojęcia związane z tego typu urządzeniami oraz parametry techniczne, które mają wpływ na ich funkcjonowanie. Na koniec warto zastanowić się, jakie są zalety i wady tego rozwiązania. Dobrej jakości router to zakup rzędu nawet tysiąca złotych, w związku z tym lepiej dobrze przemyśleć, czy taki sprzęt jest rzeczywiście niezbędny.

Najważniejsze zalety przenośnych routerów to:

  • niewielkie wymiary i – dzięki temu – poręczny charakter, router można zabrać ze sobą niemal wszędzie;
  • dobra alternatywa dla korzystania z Internetu w komórce lub tablecie w ramach transmisji danych – router obsługuje więcej urządzeń naraz, zapewnia także bardziej stabilny i mocniejszy sygnał oraz większą prędkość przesyłu danych;
  • łatwa obsługa – większość urządzeń posiada prosty interfejs, dodatkowo producenci udostępniają swoim klientom także dedykowane oprogramowanie, a nawet aplikację do sterowania.

Dużym atutem jest także bezproblemowe zasilanie i pojemny akumulator oraz wysoki poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci. Natomiast jeśli chodzi o wady, zakup routera przenośnego wymaga sporej inwestycji na start. Modele o najlepszych parametrach technicznych mogą bowiem dużo kosztować. Aby możliwe było użytkowanie routera, konieczny będzie dostęp do Internetu mobilnego. Warto mieć również przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego typu urządzeń – w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że sprzęt zostanie dobrany źle i nie będzie działać prawidłowo.

Podsumowując, router mobilny to urządzenie o wielu zaletach, które zdecydowanie przyda się osobom pracującym poza domem i biurem. Jeśli często jeździsz na delegacje, a Twój dzień pracy rozpoczynają spotkania z klientami i praca w terenie, nie warto ufać hotspotowi w smartfonie. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie przenośny router Wi-Fi. Taki sprzęt zapewni Ci wysokiej jakości połączenie internetowe — zawsze stabilne, szybkie i bezpieczne.

Router przenośny LTE warto zakupić także w sytuacji, gdy w domu już jest stacjonarny rozdzielacz sygnału. Może on bowiem znacznie poprawić funkcjonalność tego urządzenia, np. poprzez rozszerzenie zakresu wyłapywanych częstotliwości i wzmocnienie połączenia internetowego. Mobilny router LTE przyda się także jako opcja zapasowa w sytuacji, gdy główne łącze internetowe przestanie działać. Zamiast czekać, aż usterka zostanie naprawiona, lepiej szybko udostępnić Internet mobilny i swobodnie korzystać z sieci, mimo awarii.

Udostępnij
5,0
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Jeśli budżet jest sensowny, to polecam Nighthawk M1. To już taka dosyć sensowna maszynka, gdzie z routera mobilnego można wyciągnąć naprawdę sporo. Wiadomo, jak u nas jest z netem mobilnym - średnio. A może być o wiele lepiej, o ile oczywiście w swojej lokalizacji w ogóle możecie na coś takiego postawić.
Specjalista Morele | 13:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.