Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki router Wi-Fi wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Dobry router jest niezbędny w każdym domu. Ile kosztuje router Wi-Fi? Jak go wybrać? Sprawdź nasz artykuł!

Trzeba stwierdzić, że na routerze Wi-Fi, który wybierasz do swojego domu, ciąży naprawdę duża odpowiedzialność. Jego cel to bowiem zapewnienie dostępu do internetu wszystkim urządzeniom mobilnym: komputerom, telewizorom z funkcją Wi-Fi, smartfonom, tabletom, głośnikom i wielu innym. Od niego zależy czy w ogóle masz możliwość w pełni wykorzystywać wykupione połączenie z internetem, jaki jest zasięg w poszczególnych pomieszczeniach w domu oraz stabilność całej domowej sieci. Zatem jaki router wybrać?

Jaki router Wi-Fi będzie najlepszy?

Decyzja o tym, jaki router do domu będzie najlepszy, zależy od indywidualnych oczekiwań domowników. Od routera będzie zależeć, czy posiadane sprzęty — komputery, telewizor, konsola, smartfony i tablety — będą miały zapewniony dostęp do sieci oraz jaka będzie jakość połączenia. Czy router ma znaczenie dla stabilności Internetu w domu lub biurze? Oczywiście, dlatego też na osobie wybierającej urządzenie spoczywa duża odpowiedzialność.

Ile kosztuje router? Urządzenia tego typu kosztują około kilkuset złotych. Cena przekłada się zazwyczaj na jakość wykonania oraz możliwości, jakie sprzęt daje użytkownikowi. Najtańsze są routery do Internetu radiowego, oferujące niską przepustowość i jakość połączenia. Routery do kablówki oferujące przyzwoite parametry techniczne można znaleźć na średniej półce cenowej. Najdroższe natomiast będą wysokiej klasy mobilne routery światłowodowe. Sprzęty te posiadają zazwyczaj wbudowany modem 4G LTE i gwarantują wysoki komfort podczas korzystania z Internetu.

Polecane routery

Na co zwrócić uwagę przy wyborze routera?

Jak wybrać najlepszy router? Dość istotny czynnik, który wpływa na wybór sprzętu elektronicznego to jego marka – renoma producenta idzie bowiem najczęściej w parze z jakością. Z tego też powodu nie warto sięgać po pierwsze lepsze urządzenie, jakie zobaczysz na promocji, lepiej wybierać modele sprawdzonych firm, takich jak Huawei, D-Link czy TP-LINK. Zawsze o wiele bardziej godny zaufania będzie router ASUS niż router nieznanej nikomu marki (tzw. noname).

Inne kryteria, które warto wziąć pod uwagę, by wybrać dobry router to:

 • obsługiwane standardy bezprzewodowe;
 • liczba portów (USB, LAN…);
 • liczba anten;
 • możliwości zabezpieczenia utworzonej sieci lokalnej;
 • sposób podłączenia do Internetu;
 • dodatkowe funkcje, jakie oferuje urządzenie.

Najlepszy router Wi-Fi pomogą Ci znaleźć także recenzje, rankingi oraz oceny, jakie pozostawiają w Internecie użytkownicy. Jeśli wybrany model ma dużo pozytywnych opinii, oznacza to, że warto go wypróbować u siebie.

Jeśli chodzi o obsługiwane standardy bezprzewodowe, najlepiej wybierać router internetowy, który obsługuje jak najnowszy standard Wi-Fi (np. 5 lub 6) oraz działa w trybie dwuzakresowym (na częstotliwości 2,4 oraz 5 GHz). Dzięki temu przesył danych będzie bardzo szybki a przepustowość wysoka, eliminowane będą także wszelkie zakłócenia i opóźnienia w wychwytywanym sygnale. Obecnie najmocniejszy router wifi to router w standardzie 802.11ac.

Co do liczby portów, kryterium to jest ważne, aby można było podłączać do sieci różnego rodzaju urządzenia – np. dyski zewnętrzne, pamięci flash, dodatkowe modemy lub drukarki. Dobry router bezprzewodowy może posiadać nawet 6-8 portów LAN oraz 3-4 porty USB. Dzięki temu użytkownik nie musi stosować rozgałęziaczy i może podpiąć do sieci więcej niż jeden sprzęt naraz oraz udostępniać pomiędzy nimi dane.

Jeśli chodzi o liczbę anten, gdy router mobilny posiada ich kilka, użytkownik nie musi zakupywać dodatkowych wzmacniaczy sygnału Wi-Fi. Urządzenia dobrej jakości mogą posiadać nawet 4 anteny, np. 2 wewnętrzne i 2 zewnętrzne, dzięki temu nie tylko wydajność Internetu jest bardzo wysoka, ale i jego zasięg. Tym samym z utworzonego połączenia lokalnego mogą korzystać domownicy przebywający w różnej odległości od źródła sieci bezprzewodowej.

Bardzo istotne, jeśli chodzi o wybór routera, są zabezpieczenia. Mają one na celu zapobiec groźnym atakom, np. włamaniu się do sieci cyberprzestępców. Dobry i szybki router Wi-Fi powinien obsługiwać szyfrowanie VPN oraz posiadać wbudowany firewall. Mile widziane są także takie technologie jak WPA2 oraz funkcja filtrowania adresów MAC urządzeń przyłączanych do sieci Wi-Fi. Dzięki temu poziom ochrony przed niepożądanymi atakami będzie wysoki.

Ostatnie dwa ważne aspekty to sposób podłączenia do Internetu oraz dodatkowe funkcje. Jeśli chodzi o porty, najczęściej spotykany jest router RJ-45. Podłącza się go do modemu za pomocą kabla Ethernet. Inne dostępne opcje to router z gniazdem RJ-11 lub router na kartę SIM. Co do dodatkowych funkcji, większość urządzeń ma wgrane własne oprogramowanie dostarczone przez producentów. Niektóre marki oferują jednak opcję zainstalowania dodatkowych systemów, np. takich, które zwiększają możliwości konfiguracyjne routera. Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem i zależy Ci na większej kontroli nad sprzętem, warto z tego skorzystać.

Jak działa router?

Jak działa w ogóle router do laptopa lub komputera? Jest to niewielkie urządzenie, stacjonarne lub mobilne, które umożliwia udostępnianie sieci internetowej wszystkim sprzętom, które są w zasięgu lokalnej sieci. Dzięki rozdzieleniu sygnału internetowego zarówno telewizor, konsola, smartfony, jak i tablety oraz komputery mogą zostać podłączone do sieci Wi-Fi. Co więcej, sygnał ten jest niezakłócony, mimo równoczesnego dostępu tak różnych sprzętów.

Czym różni się router od modemu? Modem to urządzenie elektroniczne, które zapewnia dostęp do sieci konkretnemu urządzeniu. Sprawdza się on, gdy użytkownik zamierza korzystać z Internetu mobilnego na jednym sprzęcie. Router jest natomiast podłączany do modemu i służy rozprowadzaniu połączenia internetowego pomiędzy różnymi urządzeniami. Stwarza on możliwość nadania każdemu z nich odrębnego numeru IP.

Obecnie bardzo popularne są routery ze wbudowanym modemem oraz routery z obsługą zewnętrznych modemów. Te pierwsze to 2 w 1, po ich zakupie nie ma już konieczności, by wyposażać się dodatkowo w modem – pełnią one funkcje obu urządzeń. Natomiast te drugie posiadają specjalne gniazdo na kartę SIM lub port USB, który pozwala podłączyć z routerem zewnętrzny modem sieci komórkowej. Aby sygnał sieci był mocny, wymagają one często dodatkowych anten lub wzmacniaczy.

Jaki router do kablówki?

Router bezprzewodowy lub przewodowy musi być zawsze dostosowany do sposobu, w jaki sygnał internetowy dociera do urządzenia. Jaki będzie najlepszy do połączenia z kablówką? Jako router do kablówki dobrze sprawdzi się sprzęt obsługujący technologię xDSL, podłączany do telewizji kablowej poprzez port Ethernet RJ45 lub WAN/LAN. Minimalna przepustowość powinna wynosić 300 Mbps. Mile widziana jest także dodatkowa funkcja w postaci kontroli rodzicielskiej.

Jako router do telewizji kablowej sprawdzi się także np. urządzenie marki ASUS. W cenie wynoszącej około 500 złotych nabędziesz sprzęt wyposażony w port WAN RJ45, obsługujący technologię xDSL i najnowszy standard Wi-Fi (802.11ax). To nie koniec atutów. Router wykorzystuje dwa zakresy częstotliwości (2,4 Ghz oraz 5 GHz), umożliwia szyfrowanie danych VPN oraz posiada cztery gigabitowe porty LAN, co pozwala na podłączenie do sieci różnych systemów.

Jako router do TV sprawdzi się zarówno sprzęt marki Huawei, jak i router TP-link. Warto wybierać urządzenia wyposażone w port RJ45, obsługujące szyfrowanie WPA3 i korzystające z technologii xDSL. Tego typu rozwiązanie to wydatek rzędu około 300 złotych. W tej cenie użytkownik otrzyma dwa zakresy częstotliwości, wysoką prędkość transferu danych oraz najwyższy poziom ochrony. Dodatkowa zaleta to nowy standard Wi-Fi 6, który w ostatnim czasie dominuje wśród inteligentnych domowych sprzętów.

Jakie cechy określają szybkość routera?

Od czego zależy prędkość Internetu? Głównym czynnikiem są parametry techniczne routera, takie jak np. standard Wi-Fi. Obecnie większość urządzeń obsługuje standard 802.11n, co oznacza, że wychwytują one zakres częstotliwości 2.4GHz oraz 5GHz i mogą osiągnąć maksymalną prędkość do 600 Mb/s. Są jednak dostępne także nowsze sprzęty, a najnowszy standard Wi-Fi (802.11ac) pozwala na obsługę częstotliwości 5GHz i osiągnięcie maksymalnej prędkości do nawet 2,6 Gb/s.

Co jeszcze wpływa na to, że domowy router bezprzewodowy jest szybki? Poza możliwościami routera inne najważniejsze czynniki to:

 • stan infrastruktury doprowadzającej Internet;
 • parametry, stan oraz konfiguracja urządzenia korzystającego z sieci;
 • umiejscowienie routera.

Jeśli chodzi o stan kabli, muszą one być sprawne techniczne. W przypadku jakichkolwiek problemów z sygnałem warto sprawdzić to w pierwszej kolejności. Jeśli podejrzewasz jakiekolwiek uszkodzenie infrastruktury, skontaktuj się ze swoim dostawcą Internetu.

Nawet jeśli w domu posiadasz dobry router bezprzewodowy, problemy z jakością sygnału mogą dalej występować z powodu złego stanu lub nieprawidłowej konfiguracji urządzeń korzystających z sieci. Dotyczy to przede wszystkim starszego sprzętu. Aby cieszyć się dobrym połączeniem, aktualizuj regularnie sterowniki karty sieciowej na komputerze i laptopie. Dbaj o to, by oprogramowanie, z którego korzystasz, było najnowsze. Skanuj także system pod kątem szkodliwych wirusów, które mogłyby wpływać na funkcjonowanie urządzenia, w tym także na jego połączenie z siecią Internet.

Szybkość routera bezprzewodowego zależy także od umiejscowienia urządzenia. Sygnał sieci bezprzewodowej mogą osłabiać grube ściany, wnęki oraz piony kanalizacyjne, najlepiej jest więc ulokować router w centralnej części mieszkania lub domu, na otwartej przestrzeni i wysokości minimum 1,2 metra. W pobliżu nie powinny znajdować się inne urządzenia elektroniczne, które mogłyby zakłócać sygnał Wi-Fi.

Jeśli router działa wolno, mimo prawidłowego podłączenia i ulokowania, wina może leżeć po stronie nieaktualnego oprogramowania sterującego. Inna przyczyna problemu to zbyt słabe parametry techniczne urządzenia. Wybierając router bezprzewodowy, warto sprawdzić jaką maksymalną szerokość kanału wspiera. Nowoczesne routery powinny obsługiwać dwa zakresy częstotliwości Wi-Fi (2,4 GHz i 5 GHz), najlepiej, żeby sprzęt automatycznie wykrywał, która częstotliwość będzie bardziej wydajna w danej sytuacji. Wtedy zminimalizowane zostaną zakłócenia sygnału sieciowego.

Jak zwiększyć szybkość routera? Jedną z opcji jest zakupienie specjalnego wzmacniacza sygnału. Tego typu urządzenie to wydatek rzędu 200 – 400 złotych. Zanim jednak zainwestujesz w kolejny sprzęt, warto dokładnie przeanalizować inne możliwe przyczyny problemu. W pierwszej kolejności sprawdź więc parametry urządzeń, które korzystają z Internetu. W następnej zaktualizuj sterowniki karty sieciowej. Po każdym działaniu sprawdzaj prędkość Internetu za pomocą speedtestu.

Jeśli Internet nadal działa wolno, sprawdź, czy przeglądarka internetowa, z której korzystasz, nie jest przestarzała. Następnie prześledź, czy sprzęt nie jest nadmiernie obciążony – wyłącz wszystkie zbędne aplikacje oraz przeskanuj komputer pod kątem złośliwego oprogramowania. Gdy wszystkie te kroki zostały wypełnione i problem nadal występuje, sprawdź umiejscowienie routera w domu. Jeśli zasięg urządzenia nie obejmuje całego mieszkania lub domu, wtedy warto skorzystać ze wzmacniacza sygnału Wi-Fi.

Bezpieczeństwo routera i transmisji danych

Jak sprawdzić bezpieczeństwo routera? Jedną z podstawowych form ochrony przed niepożądanym dostępem jest zmiana domyślnej nazwy sieci oraz ustanowienie odpowiednio mocnego hasła do sieci. Pod żadnym pozorem nie korzystaj z domyślnie ustawionych loginów i haseł, zmień je na dłuższe i bardziej skomplikowane. Podczas konfigurowania hasła używaj różnych znaków – małych i dużych liter, znaków specjalnych oraz cyfr. Dodatkowo warto w oknie konfiguracji zaznaczyć opcję filtrowanie adresów MAC. Wtedy z siecią będą mogły się łączyć jedynie upoważnione do tego urządzenia.

Jak przeprowadzić konfigurację routera Wi-Fi, by był on bezpieczny? Proces ten może trwać od kilku minut do kilku godzin. Aby go wykonać, należy:

 • podłączyć router Wi-Fi do źródła zasilania;
 • zalogować się do panelu sterowania routerem (dane do logowania udostępnia dostawca sieci);
 • wybrać opcję konfiguracji i następnie zakładkę odpowiadającą za sieci bezprzewodowe;
 • zmienić nazwę sieci;
 • zabezpieczyć sieć hasłem (w tym celu zaznacz opcję WPA/WPA-2 i ustaw własne hasło).

Jeszcze inny sposób na zabezpieczenie sieci lokalnej to zakup routera z przyciskiem WPS (Wi-Fi Protected Setup). Funkcja WPS ma na celu uproszczenie logowania do urządzenia. Aby połączyć się z siecią, użytkownik musi nacisnąć przycisk znajdujący się na obudowie routera. To duża oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba wpisywać żadnych haseł. Jest ona jednak mniej bezpieczna, dlatego, jeśli zależy Ci na najwyższym stopniu ochrony, router powinien mieć również wyłączoną funkcję WPS. Aby ją zdezaktywować, wystarczy zalogować się do panelu administratora i wyłączyć opcję Enable WPS.

Bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu możesz zwiększyć także poprzez korzystanie z VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej. Routery z VPN szyfrują działania użytkownika w sieci, dzięki czemu można bezpiecznie korzystać z publicznych hotspotów. Korzystanie z VPN ukrywa adres IP, zabezpiecza przed śledzeniem historii przeglądania oraz utrudnia przeprowadzenie ataku hakerskiego. Dzięki tej technologii urządzenie jest niewidoczne dla osób, które mogłyby chcieć się do niego włamać. Umożliwia ona również korzystanie ze stron, które są zablokowane w niektórych krajach.

Udostępnij
5,0
8 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

U mnie najlepiej spisują się modele Netgear. Tzn. na razie miałem 3, ale to były pierwsze modele routerowe, które zmieniłałem ze względu na poszukiwanie lepszych parametrów, a nie na zasadzie - bo ciągle nawalały. Ogólnie ich sprzęty działają stabilnie.
Który model routera polecacie pod dom? 2 piętra + niewielkie podwórko.
Max 10 urządzeń. Chodzi o to, żeby działało to niezawodnie.
Najlepiej właśnie z Netgeara coś.
W racjonalnych pieniądzach to jeszcze R6400, bo jest naprawdę genialny.
To Netgear - raczej pod duży dom, bo możecie z jego pomocą ogarnąć internet na naprawdę dużej powierzni.
A na sprzęcie sieciowym też nie ma co oszczędzać.
Ekspert Morele | 06:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.