Udostępnij
Skomentuj

Jaki przedłużacz do AGD? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przedłużacz potrafi znacząco ułatwić pracę z drobnym sprzętem AGD. Ale w jaki sposób wybrać odpowiedni?

Na pewno zdarzyło Ci się kiedyś przygotowywać obiad dla rodziny czy znajomych. I kiedy Ty uwijasz się między garnkami, piekarnikiem, blenderem i mikserem, nagle okazuje się, że zabrakło Ci gniazdek i żeby podłączyć robota kuchennego musisz odpiąć czajnik. Być może nie masz gniazda w pobliżu swojego blatu roboczego i nie jesteś w stanie komfortowo przygotowywać posiłków. W takiej sytuacji rozwiązaniem dla Ciebie jest przedłużacz.

Jaki przedłużacz wybrać do AGD?

W najprostszej wersji jest to po prostu dodatkowy przewód zasilający, który wpinasz między gniazdkiem ściennym a urządzeniem elektrycznym. Może posiadać jedno lub kilka gniazd. Najtańsze wersje pozbawione są jakichkolwiek zabezpieczeń, nawet uziemienia i posiadają krótki, np. półtorametrowy przewód. Z drugiej strony cennika znajdziesz listwy zasilające, które zwykle zaleca się do stosowania z komputerami i elektroniką. Posiadają one wyłącznik i często są wyposażone w bezpieczniki i filtry antyprzepięciowe.

Wybierając przedłużacz do sprzętu AGD, zwróć przede wszystkim uwagę na ich wtyczki i pobór mocy. Niektóre urządzenia mogą posiadać wtyczkę bez uziemienia. W tej sytuacji zastosowanie przedłużacza z uziemieniem nie jest konieczne. Ale jeżeli zamierzasz jednocześnie używać kilku urządzeń, albo zawierają one zaawansowaną elektronikę, jak niektóre roboty kuchenne, lepiej zainwestuj w listwę antyprzepięciową.

Jaki przedłużacz do lodówki?

Pytanie, jakim przedłużaczem podłączyć lodówkę, możesz spotkać dość często. Może nawet samo wpadło Ci do głowy podczas remontu kuchni, gdy szukałeś idealnego miejsca dla lodówki po przemeblowaniu, a przewód okazał się o odrobinę za krótki. Niestety, jest to pytanie podchwytliwe. Specjaliści odradzają podłączanie dużego sprzętu AGD za pośrednictwem jakichkolwiek przedłużaczy. Podobnie w instrukcjach obsługi większości takich urządzeń znajdziesz informację, że takie podłączenie jest zabronione.

Straż pożarna zwraca uwagę, że zwarcia w instalacji elektrycznej są częstą przyczyną domowych pożarów i mogą być bardzo niebezpieczne. Z tego względu dla spokoju ducha lepiej jest podłączać prądożerny sprzęt AGD bezpośrednio do domowej instalacji. Jeżeli jednak jesteś zmuszony zastosować przedłużacz, pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność.

W takim przypadku nie możesz oszczędzać na bezpieczeństwie. Zastosowany przedłużacz powinien się cechować możliwie krótkim i grubym przewodem zdolnym przenosić duże i długotrwałe obciążenia oraz posiadać wyłącznik i bezpieczniki. Oznacza to, że zamiast w przedłużacz, powinieneś zainwestować w dobrej jakości listwę antyprzepięciową. Ale powtórzmy raz jeszcze. Lodówka nie powinna pracować na przedłużaczu.

Osobną kwestią jest przedłużacz do lodówki samochodowej, która jest kompaktowym i dość energooszczędnym urządzeniem. Jeżeli umieszczasz ją w bagażniku, ale Twoje auto nie posiada tam gniazda 12 V, a przewód lodówki jest zbyt krótki, możesz użyć przedłużacza do popularnej zapalniczki samochodowej. Jednak i tu lepiej zachowaj ostrożność, np. nie zostawiaj podłączonej lodówki, jeżeli opuszczasz auto.

Jaki przedłużacz do pralki?

Przedłużacz elektryczny do pralki powinien spełniać dokładnie te same wymogi, co ten do lodówki. Oznacza to, że w ogóle nie powinieneś go stosować, a zamiast tego wpiąć pralkę bezpośrednio do domowej instalacji elektrycznej. W tym przypadku dodatkowym czynnikiem ryzyka jest wilgoć, która w łazienkach jest częstszym problemem niż w kuchniach. Przedłużacze są na nią bardzo wrażliwe. Większość z nich nie jest projektowanych do pracy w wilgotnych warunkach.

Podłączenie pralki do przedłużacza oznacza więc ryzyko zbierania się wilgoci wewnątrz urządzenia, co może skutkować zwiększonym ryzykiem awarii. Jeżeli jednak jesteś zmuszony przedłużacz zastosować, wybierz możliwie bezpieczne urządzenie, wyposażone w filtry antyprzepięciowe i wyłącznik. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko, które podejmujesz, w ogóle stosując do takiego zastosowania przedłużacz.

Jaki przedłużacz do zmywarki?

Tak samo jak w przypadku lodówki, pralki, grzejnika elektrycznego czy piekarnika, przedłużacz elektryczny do zmywarki Bosch lub jakiejkolwiek innej firmy nie powinien być w ogóle przez Ciebie stosowany. W przypadku każdego dużego sprzętu AGD jego użycie powinieneś potraktować jako ostateczność bądź rozwiązanie tymczasowe. I we wszystkich tych przypadkach ryzyko pożaru zmniejszysz dzięki listwie antyprzepięciowej z bezpiecznikiem.

Mimo to powtórzmy raz jeszcze. Producenci sprzętu i strażacy odradzają używanie przedłużaczy wraz z dużym AGD, a możliwość postawienia lodówki czy pralki w innym miejscu nie jest warta ryzyka, które podejmujesz. Jeżeli więc nie masz możliwości poprowadzenia instalacji ściennej do miejsca, w którym Twoja pralka czy zmywarka ma się znaleźć, zamiast szukać możliwości przedłużenia przewodu, zmień lepiej ulokowanie sprzętu. Długi przedłużacz 20 m jest szczególnie złym pomysłem.

Polecane przedłużacze

Na co zwrócić uwagę wybierając przedłużacz do AGD?

Wybierając przedłużacz do kontaktu do sprzętu AGD, zwróć uwagę na długość przewodu. Przedłużacz 100 m może być przydatny na budowie, ale kuchnię będzie tylko zagracał. Rozsądnym maksimum do zastosowania w domu jest przedłużacz 5 metrów albo krótszy. Zbyt krótki przewód może jednak oznaczać trudności w dostępie do gniazdka. Powinieneś więc długość przewodu dobrać w miarę precyzyjnie do swoich potrzeb.

Bardzo kiepskim pomysłem jest np. wpięcie przedłużacza 3 m w przedłużacz 2 m celem uzyskania większego zasięgu od gniazdka ściennego. Taka konfiguracja, nawet przy listwach antyprzepięciowych może grozić pożarem, zwłaszcza jeśli do ostatniego przedłużacza w takim szeregu podłączysz kilka prądożernych urządzeń naraz.

Jeżeli dobrałeś już długość przewodu, zwróć uwagę na liczbę urządzeń, które planujesz jednocześnie podłączyć. Do wyboru masz przedłużacz wielogniazdowy lub jednogniazdowy. Ten pierwszy, np. przedłużacz trzygniazdowy, jest dobrym rozwiązaniem w przypadku drobnych sprzętów AGD o niewielkim poborze lub pracujących krótko, jeżeli trzymasz je zawsze w zasięgu ręki i nie chcesz ich ciągle podłączać i odłączać. Jednogniazdowy ogranicza Cię do użycia jednego urządzenia naraz.

Ciekawym rozwiązaniem do AGD może być zastosowanie przedłużacza budowlanego (czasami nazywanego też warsztatowym) z klapkami zabezpieczającymi nieużywane gniazda przed pyłem i zachlapaniem. Jeżeli zamierzasz go umieścić na blacie roboczym, a Tobie lub któremuś z domowników zdarza się ekspresyjnie przygotowywać posiłki, możesz sobie w ten sposób znacząco ułatwić sprzątanie. Pamiętaj tylko, że przedłużacz 40 m to do kuchni za dużo, a modele budowlane często posiadają przewód takiej długości.

Przedłużacz czarny może być dla Ciebie za mało atrakcyjny wizualnie, zwłaszcza jeżeli zamierzasz dla wygody umieścić go na widoku. Jeżeli względy estetyczne są dla Ciebie istotne, poszukaj urządzenia w kolorze zbliżonym do miejsca, w którym będzie zamontowany. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, gdyż producenci oferują raczej ograniczoną paletę kolorów. Poza czarnym możesz liczyć na szary i biały. Budowlany przedłużacz 30 m może być też pomarańczowy, ale raczej nie nadaje się do domu.

Czy warto kupić przedłużacz do AGD z uziemieniem?

Jeżeli jedynym sprzętem, który planujesz podłączyć do przedłużacza, jest jakiś drobiazg bez uziemienia i zaawansowanej elektroniki, raczej nie masz potrzeby wybierania przedłużacza z uziemieniem. Ale w każdym innym przypadku dodatkowe uziemienie jest najtańszym, podstawowym zabezpieczeniem Twojego sprzętu AGD i Ciebie. Podłączanie urządzeń wymagających dodatkowego uziemienia do gniazd, które go nie posiadają, grozi porażeniem w razie wystąpienia awarii.

Jeżeli chcesz dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo swoje, bliskich i podłączonego sprzętu, zainwestuj w listwę zasilającą z wyłącznikiem i filtrami przeciwprzepięciowymi. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów stanowi ona dobrą ochronę przed porażeniem i spaleniem. Dodatkowa ochrona przyda się na pewno sprzętom, które zawierają sporo elektroniki, np. robotowi kuchennemu.

Listwa antyprzepięciowa to dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy zdarza Ci się intensywnie wykorzystywać swoje drobne AGD, np. jednocześnie czajnik z blenderem. Co prawda jest to obciążenie krótkotrwałe, ale chwilowy pobór mocy jest na tyle duży, że najtańsze, podstawowe przedłużacze mogą zacząć się przegrzewać, co na dłuższą metę grozi ich awarią i dużym niebezpieczeństwem. Kiepskim pomysłem do domu jest też długi przedłużacz 15 m lub więcej.

Popularni producenci przedłużaczy do sprzętów AGD

Ponieważ przedłużacze, zwłaszcza te bardziej podstawowe, są urządzeniami raczej prostymi konstrukcyjnie, w ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych znajdziesz produkty wielu firm. Zazwyczaj nie różnią się one między sobą znacząco. W zależności od budżetu i wymagań możesz się więc zdecydować na wyroby InLine, AWTools, Plastrol czy Brennenstuhl. Ciekawie wizualnie, choć nieco droższe, są przedłużacze PowerCube, w większości wyposażone w port USB, którym bezpośrednio zasilisz smartfon.

Wszystkie urządzenia elektryczne sprzedawane w Polsce muszą być zgodne z zapisami Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla sprzętu elektrycznego. Daje to klientowi szeroką ochronę prawną, np. w przypadku gdy zamontowane w gniazdach bolce sugerują istnienie dodatkowego uziemienia, ale nie jest ono w rzeczywistości zainstalowane i doszło do zwarcia.

Oczywiście powinieneś zachować czujność. W przypadku kupna sprzętu z niepewnego źródła i od niezidentyfikowanego producenta dochodzenie swoich praw może być znacznie utrudnione. Ochrona ta nie dotyczy też nieodpowiedniego użytkowania sprzętu przez klienta. Samodzielne dokonywanie przeróbek, szeregowe podłączanie przedłużaczy czy używanie ich do dużego sprzętu AGD jak lodówka lub pralka, oznacza podejmowanie przez Ciebie niepotrzebnego ryzyka.

Udostępnij
3,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.