Udostępnij
Skomentuj

Listwa zasilająca z USB – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Nowoczesne listwy zasilające bywają wyposażone w porty USB. Czy warto sięgnąć po listwę tego typu? Jak wybrać?

Listwy zasilające nie tylko zwiększają liczbę dostępnych gniazdek elektrycznych w domu, mieszkaniu lub firmie, ale też mogą zapewnić ochronę antyprzepięciową oraz wygodny dostęp do portów USB. Czy warto sięgnąć po listwę zasilającą z USB? Jaką wybrać?

Jak wybrać listwę zasilającą z USB?

Listwa zasilająca z ładowarką USB to rozwiązanie na miarę współczesnych czasów, gdy coraz więcej urządzeń jest zasilanych właśnie poprzez USB albo MicroUSB. By wybrać dobrą listwę tego typu, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników:

 • Liczba gniazd, a w tym liczba portów USB – to kwestia kluczowa, by dopasować model listwy do konkretnego stanowiska. W sprzedaży znajdziemy zarówno listwy z zaledwie kilkoma gniazdami i dwoma portami USB, jak również bardziej rozbudowane konstrukcje, w których zastosowano więcej portów USB (w niektórych modelach może być ich tyle samo, co gniazd elektrycznych). Warto od razu przemyśleć kwestię tego, jakie urządzenia będą podłączane do listwy na stałe i ile gniazd będzie potrzebnych.
 • Standard portów USB w listwie – w najtańszych listwach znajdziemy wyłącznie porty USB 2.0, ale możemy kupić również listwę z gniazdem USB 3.0 – bywa ona najczęściej określana jako listwa zasilająca z USB Quick Charge, gdyż faktycznie pozwala na szybsze ładowanie baterii.
 • Długość przewodu – to kolejna z istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę. Listwa zasilająca może dysponować stosunkowo krótkim lub kilkumetrowym przewodem – najlepiej dopasować tę długość po dokonaniu pomiarów w miejscu, w którym listwa ma być użytkowana. Niektóre modele listew mają zagłębienie, w którym zmieści się nadmiar przewodu – pozwala to zadbać o estetykę i porządek w prowadzeniu kabli.
 • Rodzaj listwy – szczególnie istotne są kwestie zabezpieczeń. Najtańsze modele listew często okazują się jedynie listwami filtrującymi zakłócenia, a dla urządzeń zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem są listwy przeciwprzepięciowe.
 • Design, kształt, montaż – wśród listew zasilających z USB znajdziemy zarówno egzemplarze podłużne, jak również kwadratowe, a nawet listwy pionowe (do postawienia na biurku lub na podłodze). Listwy są dostępne w różnych kolorach, co także umożliwia ich dopasowanie do kolorystyki przewodów lub do innych elementów otoczenia.
 • Wyłącznik – warto zwrócić uwagę na to, czy listwa posiada wyłącznik, który umożliwi jej dezaktywację. Najczęściej jest to pojedynczy wyłącznik do całej listwy, ale bardziej zaawansowane modele mogą dysponować odrębnymi wyłącznikami do poszczególnych gniazd.
 • Marka – renoma producenta także może mieć znaczenie, jeśli chodzi o zakup listwy przeciwprzepięciowej. Listwa zasilająca z USB Obi lub z supermarketu, gdzie trudno o produkt renomowanej firmy, może okazać się kiepskim wyborem. Produkty bardziej znanych firm są, na ogół, wykonane staranniej, posiadają odpowiednie zabezpieczenia i certyfikaty.

Bez względu na to, czy interesuje nas listwa zasilająca z USB 3m, czy raczej z krótkim przewodem lub z oddzielnymi wyłącznikami dla poszczególnych gniazd, musimy zwrócić uwagę także na cenę i na jej stosunek do jakości i funkcjonalności produktu. Nie warto przepłacać, ale też należy zdawać sobie sprawę z faktu, że podejrzanie niska cena najczęściej wiąże się z równie niewygórowaną jakością wykonania.

Polecane listwy zasilające z USB

Do czego może się przydać listwa zasilająca z gniazdami USB?

Listwy zasilające bywają wyposażone już nie tylko w gniazdka z bolcem lub w gniazda na płaską wtyczkę, ale też w innego typu porty – w grę wchodzi najczęściej USB. Listwa zasilająca z USB może mieć wiele zastosowań, a to najważniejsze z nich:

 • Po podłączeniu do niej odpowiedniego przewodu, można użytkować ją, jak ładowarkę do smartfona lub tabletu, a także do innego typu urządzeń mobilnych.
 • Może zasilać urządzenia peryferyjne i akcesoria, które są podłączane do USB.

Oczywiście listwa zasilająca z USB oferuje nie tylko porty USB, ale też standardowe gniazdka elektryczne. Z tego względu świetnie sprawdza się przy komputerze oraz przy zestawach RTV.

Czym różni się listwa zasilająca z portami USB a listwa zasilająca sterowana USB?

Choć oba rodzaje listew mogą dysponować portami USB, to jednak zasadniczo się od siebie różnią.

 • Listwa zasilająca z USB – zwykła listwa, która może być modelem przeciwprzepięciowym. Podłącza się ją do gniazdka elektrycznego, a następnie można podłączać do niej różne urządzenia elektroniczne. Listwa ta jest wyposażona w porty USB, do których można podłączyć na przykład kabel USB-microUSB do naładowania smartfona.
 • Listwa zasilająca sterowana USB – może dysponować portami USB, ale nie musi. Sterowanie USB to rozwiązanie, które powoduje, że listwa jest podłączana do komputera i automatycznie uruchamia się wraz z jego startem oraz dezaktywuje, gdy wyłączymy komputer. Celem takiego rozwiązania jest całkowite odcięcie zasilania urządzeniom peryferyjnym i stosowanym w pobliżu komputera, by nie pozostawały w trybie stand by.
Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.