Udostępnij
Skomentuj

Jaki prezent na komunię dla chłopca lub dziewczynki? Jaki dla chrześniaka?

Rodzice chrzestni, dziadkowie i najbliższa rodzina stają przed wyborem odpowiedniego prezentu na tę okazję.

Prezenty komunijne, które były modne kilka lat temu powoli odchodzą do lamusa i ich miejsce zastępują przedmioty nowe, podążające z duchem czasu. Nie oznacza to, że klasyczne prezenty, takie jak biżuteria czy zegarek, nie mogą być prezentem na komunię, jednak są one dawane znacznie rzadziej niż np. laptop czy telefon. Rodzina często zastanawia się, jak drogi powinien być prezent, co kupić dziecku, by było zadowolone, czy lepiej dać pieniądze czy jednak zainwestować w prezenty rzeczowe.

Komunia Święta a prezenty

W okolicach maja i czerwca, kiedy wyprawiane są komunie, wiele słyszy się o duchowym przeżywaniu uroczystości, zatracanym na rzecz pogoni za dobrą restauracją i drogimi prezentami. Księża apelują do rodziców i dzieci, aby bardziej skupić się przeżyciu spotkania z Jezusem, a nie na rzeczach materialnych. W niektórych parafiach księża nie pozwalają na kupowanie dzieciom sukienek komunijnych przypominających kreacje balowe i nakazują wszystkim dzieciom iść do komunii w albach - prostych szatach liturgicznych. Ma to na celu uniknięcie zbytniego pokazywania zamożności niektórych dzieci, podczas gdy inne, mniej zamożne, mogą poczuć się nieswojo. Kolejna kwestia, która omawiana jest w tym okresie dotyczy prezentów i pytania - czy prezenty są najważniejsze? Wiele osób odpowie, że nie, ponieważ komunia ma być przeżyciem duchowym. Żyjemy jednak w czasach, w których dawanie prezentów na komunię jest już swego rodzaju tradycją. Ciężko wyobrazić sobie dziecko, które podczas gdy wszyscy koledzy i koleżanki otrzymują różne gadżety, nie dostaje prezentów, ponieważ rodzice stwierdzili, że nie o to chodzi w całej tej uroczystości. Warto jednak pamiętać, żeby nie zatracić się za bardzo w przygotowywaniu komunii, kupowaniu kreacji przez rodziców czy szukaniu drogiej restauracji.

Jak wybrać odpowiedni prezent dla dziecka z okazji komuni? Praktyczne porady

 Wybór odpowiedniego prezentu na komunię dziecka jest nielada wyzwaniem. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad jak przygotować się do zakupu trafionego prezentu komunijnego.

 • Przed zakupem prezentu warto otwarcie porozmawiać z rodzicami i bliskimi o prezencie komunijnym. To oni znają swoje dziecko najlepiej, wiedzą co będzie mu potrzebne i co sprawi największą radość. W ten sposób unikniemy również wiele kłopotliwych sytuacji związanych z nietrafionym prezentem.
 • Prezenty warto kupić z odpowiednim wyprzedzeniem, dzięki czemu unikniemy nerwowych poszukiwań i dokonamy świadomy zakup. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli planujemy zakup w sklepie internetowym.
 • Przede wszystkim warto jednak poznać zainteresowania dziecka, co umożliwi spersonalizowanie prezentu.

Klasyczne prezenty na komunię

Oprócz wymienionych wyżej nowoczesnych i modnych prezentów, warto zastanowić się nad kupnem prezentu klasycznego, który również będzie funkcjonalny i sprawi dziecku radość. Niektóre klasyczne prezenty są dużo tańsze od tych wymienionych powyżej. Można dać je więc jako osobny prezent lub dołączyć do droższego upominku. Jednym z tradycyjnych prezentów komunijnych są pieniądze. Niektórzy wolą jednak kupić coś dziecku, obawiając się, że pieniądze tak naprawdę nie trafią do rąk dziecka. Oprócz gotówki,  do klasycznych prezentów zalicza się:

 • Zegarek. Może to być tradycyjny zegarek z analogowym cyferblatem lub bardziej nowoczesny, elektroniczny, z wieloma dodatkowymi funkcjami.
 • Rower. Najbardziej tradycyjny prezent na komunię. Kiedyś kupowany przez chrzestnego, obecnie w zależności od dogadania się między członkami rodziny. Rower to prezent, który znajduje się na liście podarunków chyba na każdej komunii. 
 • Dewocjonalia. Często dziadkowie kupują wnuczkom na komunię dewocjonalia, aby dzieci miały pamiątkę z tej ważnej uroczystości. Do dewocjonaliów zaliczyć można obrazek, różaniec czy medalik. Często jest to również biblia, książki lub inne pamiątki święte. Dodatkowo pamiątki mogą być z grawerem - dedykacją lub życzeniami.
 • Biżuteria. Mogą to być kolczyki, naszyjnik z medalikiem, pierścionek lub obrączka albo cały komplet biżuterii.

Polecane klastyczne prezenty na komunię

Popularne prezenty na komunię

 • iPad. To tablet najbardziej znanej na świecie marki Apple. Jest to urządzenie, na którym dzieci mogą korzystać z Internetu, przeglądać zdjęcia, oglądać filmy. Duży dotykowy ekran urządzenia ułatwia korzystanie z niego. Ipad może być używany jak telefon - do prowadzenia rozmów i pisania wiadomości. Oprócz tego można na nim czytać e-booki, a także używać go jako konsoli. Ipad z powodzeniem może także zastępować dziecku komputer. Urządzenie to może być więc używane zarówno w celach rozrywkowych, jak i edukacyjnych.
 • Tablet. Oprócz Ipada, który jest tabletem najbardziej znanego producenta, można kupić urządzenia wyprodukowane przez inne firmy. Będą one z pewnością dużo tańsze od Ipada, a spełnią swoje zadania równie dobrze.
 • Konsola. Prawie każde dziecko marzy o konsoli. Jest to przede wszystkim dobry pomysł na prezent na komunię dla chłopczyka. 
 • Aparat fotograficzny. Jest to doskonały pomysł na prezent na komunię. Aparat może służyć dzieciom przez wiele lat. Dzięki temu urządzeniu dzieci będą mogły robić zdjęcia, które staną się pamiątką na całe życie.
 • Laptop. Obecnie już najmłodsi korzystają z laptopów. Wielu rodziców stara się jak najdłużej ograniczyć dostęp dzieci do komputerów, jednak w dzisiejszych czasach bez znajomości obsługi komputera dzieci mogą mieć problemy w szkole. Chociażby ze względu na to, że w wielu placówkach tradycyjne podręczniki zastępowane są przez e-booki, z których korzysta się za pomocą laptopów lub tabletów. Laptop jest niezbędny w edukacji, ponieważ dzieci często muszą odrabiać prace domowe w wersji on-line . Oprócz tego laptop może stanowić doskonałe narzędzie do nauki i zabawy.
 • Smartfon. To urządzenie, które jest połączeniem telefonu i komputera. Większość dzieci potrafi korzystać ze smartfonów już w wieku kilku lat. Oprócz funkcji telefonu, dzieci za pomocą smartfona mogą korzystać z Internetu, używać urządzenia jako czytnika e-booków, robić zdjęcia, oglądać filmy czy po prostu grać w różne zainstalowane na smartfonie gry.
 • Skuter, motor, quad. Są to prezenty dość drogie. Nie wszyscy rodzice popierają kupno skutera, motoru czy quada na komunię. Przeciwnicy tego typu prezentów za główny argument stawiają możliwość spowodowania przez dziecko wypadku. W przypadku tego prezentu lepiej skonsultować się z rodzicami i dowiedzieć się, czy nie mają nic przeciwko kupnie takiego prezentu.

Polecane popularne prezenty na komunię

Jaki prezent na komunię wybrać dla chrześniaka?

Jeszcze kilkanaście lat temu tradycją było dawanie dziecku roweru. Zazwyczaj to ojciec chrzestny kupował tego rodzaju sprzęt, a od chrzestnej dla chrześniaka lub chrześniaczki kupowana była biżuteria - naszyjniki z medalikiem, kolczyki czy komplety biżuterii. Obecnie coraz częściej odchodzi się od klasycznych prezentów na rzecz nowoczesnych zabawek, sprzętu RTV, telefonów i tabletów. 

Jaki prezent na komunię wybrać dla dziecka?

Jaki prezent komunijny od babci najlepszy?

Od babci dzieci dostawały na komunię albo biżuterię albo pieniądze. Również dzisiaj te prezenty są bezpiecznym wyborem dla dzieci. 

Prezent na komunię dla chłopca i dziewczynki

Jeśli chodzi o rozróżnienie płci, to tak naprawdę prezenty na komunię są podobne, zarówno dla chłopczyka, jak i dla dziewczynki. Oboje mogą dostać nowoczesne prezenty w postaci sprzętu RTV lub bardziej klasycznych prezentów, takich jak zegarek, rower czy biżuteria. Uniwersalnym prezentem okazują się też pieniądze.

Jaki prezent na komunię dla bliźników? 

Rodzina kupująca prezent dla bliźniaków musi liczyć się z podwójnymi kosztami. Zazwyczaj dla obojga dzieci kupuje się taki sam prezent, aby żadne z nich nie czuło się pokrzywdzone. Do prezentów, które można kupić bliźniakom na spółkę można zaliczyć np. aparat albo konsolę, na której dzieci będą mogły wspólnie grać.

Porady praktyczne dla osób wybierających się na komunię

Jeśli ktoś ma problem z wybraniem prezentu, warto skonsultować tę kwestię z rodzicami. Pozwoli to uniknąć dublujących się prezentów oraz zorientować się w potrzebach dziecka. Po wybraniu prezentu pozostaje kwestia zapakowania.

Jak zapakować prezent na komunię?

Prezent można dać do zapakowania na specjalnych stoiskach w centrach handlowych lub samemu spróbować spakować go elegancko. Komunia to zaraz po chrzcie kolejna ważna uroczystość, więc wypada, aby prezenty wyglądały ładnie i elegancko.

Kolejnym problemem może być moment wręczania prezentów.

Kiedy podarować dziecku prezent na komunię?

Tak naprawdę to rodzice decydują kiedy wręczyć prezenty. Zazwyczaj ma to miejsce po uroczystości w kościele. Niektórzy decydują się na wręczanie prezentów po obiedzie, inni wolą to zrobić przed. Zapytanie rodziców dziecka rozwieje te wątpliwości.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.