Udostępnij
Skomentuj

Jaki piec gazowy do mieszkania 70 m2 lub domu 120 m2?

Wybieramy kocioł gazowy. Jaki piec gazowy do mieszkania 70 m2? A jaki do domu 120 m2? Wyjaśniamy!

Nawet jeśli w teorii wszystko wygląda dobrze, okazuje się, że w praktyce często wybór kotła jest problematyczny. Lista błędów popełnianych przy podejmowaniu decyzji zakupowych jest zdecydowanie zbyt długa. Zatem jaki piec gazowy do mieszkania 70 m2 wybrać? Na jakie parametry zwracać uwagę? Piec gazowy dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny? Sprawdź ich różnice! Pomożemy dobrać kocioł gazowy do Twojego domu.

Rodzaje pieców gazowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje pieców gazowych. Postarajmy się więc omówić krótko każdy z nich. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zorientować się, jakie warianty czekają na Ciebie, jeśli planujesz zakup nowego kotła gazowego.

Jednym z modeli jest kocioł gazowy tradycyjny, który inaczej nazywany jest jako atmosferyczny. Sprawność tego pieca oscyluje w przedziale od 80 do 90 procent. Nie jest on zatem w pełni wydajny, ponieważ nie wykorzystuje dodatkowo spalin, które powstają w wyniku spalania gazu.

Płynnie przechodzimy do kotła gazowego kondensacyjnego, którego wydajność przekracza nawet 100 procent. Dlaczego? Jak łatwo się domyślić, w porównaniu do tradycyjnego (atmosferycznego) odpowiednika korzysta on z ciepła pary wodnej, co zwiększa jego efektywność pracy.

Pozostają jeszcze dwa modele pieców gazowych. Jeden z nich to wariant pulsacyjny. Przypomina on kocioł kondensacyjny, lecz jest udoskonalony technologicznie. Dzięki wykorzystaniu specjalnej komory spalania piec pulsacyjny pozwala zaoszczędzić nawet do kilkunastu procent energii.

Ostatni kocioł gazowy, który chcielibyśmy omówić, to wariant pracujący w kaskadzie. Jego niewątpliwą zaletą jest połączenie wielu technologii, co tylko zwiększa jego wydajność. Zdecydowanie moc takiego pieca będzie bardzo wysoka.

Polecane piece gazowe

Kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny, jaka jest różnica?

  • Piec gazowy dwufunkcyjny jest typowym kotłem przepływowym – i do ogrzewania domu, i do c.w.u. Wykorzystywane jest podgrzewanie tylko i wyłącznie przepływającej wody, która nigdzie nie jest gromadzona i może – jeśli chodzi o wodę użytkową – krążyć w instalacji.
  • Piec gazowy jednofunkcyjny ogrzewa wodę użytkową i dostarcza ciepła, natomiast c.w.u. nie jest ogrzewana przepływowo, ale gromadzona w specjalnym zbiorniku.
  • Kocioł gazowy kompaktowy przypomina nieco piec jednofunkcyjny z tą różnicą, że zbiornik na c.w.u. jest zabudowany, a cała konstrukcja uniemożliwia późniejszą rozbudowę systemu – są to kotły wykorzystywane rzadko. W dodatku niezbyt często w ogóle polecane przez specjalistów.

Porównanie kotłów jedno- i dwufunkcyjnych

To, czy dana cecha jest wadą czy zaletą, zależy przede wszystkim od kontekstu. Warto więc spojrzeć na cechy popularnych typów kotłów gazowych bez apriorycznego uznawania ich za korzystne lub nie.

Moc pieca gazowego – jaka będzie najlepsza?

Nie jest łatwo oszacować, jaki piec gazowy do mieszkania 70 m2 wybrać. Podobnie sytuacja komplikuje się w przypadku szukania odpowiedzi, jaki piec gazowy do domu 120 m2 spełni dobrze swoją funkcję. Można jednak oszacować, że na każde 10 m2 potrzeba około 1 kW. Do mieszkania czy domu (o wskazanych powierzchniach) potrzeba będzie więc kotła o mocy kolejno 7 kW lub 12 kW. Nie jest to jednak koniec obliczeń. Przyjmuje się, że trzeba uwzględnić także moc na ogrzanie wody użytkowej, dlatego zwykle wartość kW jest mniej więcej podwajana. Dla mieszkania 70 m2 moc kotła może oscylować w granicy 15 kW, a w przypadku domu 120 m2 – nawet powyżej 20 kW.

Przy zakupie kotła gazowego warto też zwracać uwagę na funkcję modulacji mocy grzewczej. Dzięki niej piec będzie dostosowywał swoją moc do aktualnych warunków atmosferycznych. Nie musi on bowiem pracować na najwyższych obrotach, gdy nie ma takiej potrzeby. Jeśli natomiast temperatura na zewnątrz znacząco spadnie, kocioł automatycznie zwiększy swoją moc. Szybko dostosuje, ile kW będzie potrzebne, aby skutecznie dogrzać Twój dom.

Zalety i wady pieca gazowego

Jaki piec gazowy do mieszkania 70 m2 wybrać? A może jaki piec gazowy do domu 120 m2? Warto przed zakupem przeanalizować różne za i przeciw tej inwestycji. Jak każde rozwiązanie, niesie ono za sobą różne plusy i minusy. Czasem przeważają zalety, a innym razem – wady. Jak jest w przypadku pieca gazowego? Jakie plusy i minusy wiążą się z jego korzystania?

Niewątpliwą zaletą kotła gazowego są jego niewielkie rozmiary. W porównaniu do popularnego pieca węglowego jest on o kilka razy mniejszy. Przyjmuje bowiem kształt skrzynki, którą łatwo wkomponować w pomieszczenie, np. w kotłownię. Wymiary kotła gazowego mają poniżej jednego metra wysokości i nawet niespełna pół metra szerokości. Jest to zatem urządzenie, które nie powinno zabrać Ci zbyt wiele wolnej przestrzeni. Do mieszkania 70 m2 czy domu 120 m2 wydaje się ono idealnym rozwiązaniem!

Drugim, chyba również niepodważalnym plusem kotła gazowego jest jego ekologiczność. Wytwarzany podczas spalania dwutlenek węgla przedostaje się do atmosfery w znacznie mniejszym procencie niż w przypadku pieca węglowego. Każdy, kto troszczy się o otaczające środowisko, zgodzi się z tym argumentem przemawiającym za kupnem kotła gazowego.

Trzecią zaletą będzie prostota obsługi kotła gazowego. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które nie wymaga od Ciebie tylu czynności co w przypadku pieca węglowego. Nie wspominając już o tym, że nie ubrudzisz się każdego dnia, chcąc go uruchomić. Wbudowany do kotła gazowego komputer potrzebuje tylko wprowadzenia podstawowych ustawień dotyczących sposobu grzania (np. czasu, kiedy piec ma pracować).

A co z kosztami utrzymania kotła gazowego? Jedni w tym piecu widzą same zalety, inni dostrzegą minus w kosztach ogrzewania. Prawda jest jednak taka, że ceny różnych surowców (czy to węgla, gazu czy pelletu drzewnego) stale rosną albo dynamicznie się zmieniają, więc często, przeliczając sezonowo, wydatki są do siebie zbliżone. Pamiętaj jednak, że wiele zależy od tego, jakie wprowadzisz ustawienia systemu grzewczego. Mniej oszczędna praca pieca gazowego z pewnością pochłonie więcej pieniędzy.

Warto też wspomnieć o dwóch typach kotłów gazowych. Mowa tu oczywiście o wariantach stojących oraz wiszących. Dzięki temu możesz jeszcze lepiej wkomponować urządzenie we wnętrze. Lata użytkowania różnych pieców gazowych potwierdzają, że modele stojące są trwalsze. Nie ulegają tak często usterkom, więc nie będą wymagać regularnych wizyt specjalistów. Należy w tym momencie zaznaczyć, że i tak raz do roku musi odwiedzić Cię fachowiec, który podejmie się konserwacji (przeglądu) Twojego pieca gazowego.

Jak dobrać kocioł gazowy? Pytania podstawowe

Kocioł gazowy – jaka temperatura? Idealnym, bo wszechstronnym rozwiązaniem jest kocioł gazowy kondensacyjny. Jego przewaga polega na tym, że może on współpracować z dowolnymi grzejnikami, a więc zarówno niskotemperaturowymi (jako kocioł gazowy do ogrzewania podłogowego), jak i klasycznymi. Kotły kondensacyjne z zasobnikiem c.w.u. są najtańszymi w eksploatacji, lecz sam ich zakup jest kosztowniejszy.

Jak dobrać kocioł gazowy do powierzchni? Wszystkie istniejące przeliczniki są kiepskie. Sam pomysł przeliczania mocy na powierzchnię jest nietrafiony, dlatego warto od razu skonsultować się ze specjalistą. Pomoże on dobrać odpowiedni kocioł gazowy nie tylko ze względu na powierzchnię użytkową, ale także spojrzy na technologię budowy, wydajność kotła oraz jego szczegółowe parametry.

Nowoczesny kocioł gazowy – jaka firma najlepsza? Liderów rynku jest kilku: piec gazowy Viessmann, piec gazowy Ariston, piec gazowy Junkers, piec gazowy Termet, piec gazowy Immergas, piec gazowy FERROLI, piec gazowy Beretta, piec gazowy Heiztechnik, piec piec gazowy De Dietrich, piec gazowy Buderus i piec gazowy Vaillant to najczęściej wybierane marki. Wybór jest bardzo szeroki i wskazanie jednego producenta, który definitywnie robi najlepsze kotły gazowe, jest niemożliwe. Ograniczanie się do nazwy producenta na kotle jest niewskazaną czynnością w trakcie zakupu pieca gazowego.

Który kocioł gazowy wybrać – jedno- czy dwufunkcyjny? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Jaki piec gazowy do domu 120 m2? A jaki piec gazowy do mieszkania 70 m2? Zasada jest prosta – w większych powierzchniach dobrze spełni swoją funkcję piec jednofunkcyjny. W przypadku mniejszych domów czy mieszkań postaw na kocioł dwufunkcyjny.

Jaki piec gazowy do mieszkania? W niewielkich instalacjach cyrkulacja c.w.u. nie daje wielkich oszczędności, więc teoretycznie jednofunkcyjny nie jest złym rozwiązaniem, choć to oczywiście wymaga dokładniejszej analizy. Jaki piec gazowy do domu 120 m2? Dla takiej powierzchni warto pomyśleć nad piecem dwufunkcyjnym o mocy zbliżonej 20 kW lub ją przekraczającą. Taki kocioł nada się dla budynku zamieszkałego przez 4 osoby.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.