Udostępnij
Skomentuj

Kocioł C.O. - jak wybrać? Który najlepszy?

Wybór kotła CO jest problemem skomplikowanym, ale w gruncie rzeczy niewymagającym technicznej wiedzy.

Nawet przy dość dużej różnorodności dostępnych w sprzedaży modeli, należy poznać tylko kilka podstawowych różnic, aby bez problemu wybrać kilka najkorzystniejszych propozycji do każdego domu.

W poradniku opisujemy przede wszystkim zasady dotyczące kotłów opalanych paliwami stałymi, natomiast wszędzie tam, gdzie jest to istotne, zaznaczamy, jakich kryteriów użyć, aby wybrać właściwie również kotły gazowe, elektryczne lub olejowe.

Moc kotła

Jest to zdecydowanie podstawowy, najważniejszy parametr charakteryzujący każdy kocioł. Dobór odpowiedniej mocy jest ważny, ponieważ zarówno niedoszacowanie, jak i wybór urządzenia o zbyt dużej mocy, powodują pewne problemy: w przypadku kotła o zbyt małej mocy nie można efektywnie ogrzewać całej objętości domu, natomiast jeśli kocioł ma zbyt dużą moc, będzie prawdopodobnie pracował z temperaturą niższą od zalecanej, co przekłada się na mniejszą energooszczędność i szybsze zużycie materiału.

Ponieważ sposób obliczania mocy jest dość skomplikowany, najwygodniej jest skorzystać z gotowej tabeli:

Moc kotła, a powierzchnia domu.

Parametry określone wyżej bazują na dwóch założeniach: źródłem ciepła będzie węgiel lub koks, a średnia wysokość pomieszczenia wynosi 2,60 m. W przypadku opału o mniejszej kaloryczności, należy zastosować kocioł o stopień wyższej mocy, podobnie jak w przypadku wyższych pomieszczeń.

Przy sprawdzaniu mocy kotła należy pamiętać o tym, że:

  • moc jest określona jako maksymalna, a więc w określonych okolicznościach pomiar mocy kotła może dać inny wynik – zwykle zakładane jest użycie wysoko wydajnego paliwa i optymalnego przepływu powietrza;
  • każdy kocioł jest opisany typem paliwa, dla jakiego określana jest moc;
  • przy nowoczesnych obiektach o obniżonym współczynniku przenikalności cieplnej i nowej instalacji grzewczej pracującej na minimalnej ilości wody dopuszczalne jest wybranie kotła o poziom niższego od wynikającego z tabeli;
  • tabela obejmuje już użycie kotła również do ogrzewania ciepłej wody użytkowej;
  • nie należy w obliczaniu powierzchni uwzględniać takich pomieszczeń jak garaże, piwnice, komórki czy pomieszczenia gospodarcze, które ogrzewane są rzadko, ponieważ mogłoby to prowadzić do przeszacowania niezbędnej mocy kotła.

Jak sterować pracą kotła?

Jeśli chodzi o sterowanie, możliwości są dwie (dla kotłów bez podajnika):

  • miarkownik spalania: jest to rozwiązanie rzadziej spotykane, którego działanie polega na mechanicznym uniesieniu dolnych drzwiczek i w konsekwencji dostarczeniu większej ilości tlenu do paleniska;
  • wentylator: to częstsza opcja, dzięki której powietrze jest aktywnie wtłaczane do komory spalania. Wentylatory stosowane są w kompletach ze sterownikami, ale to nie oznacza, że muszą znaleźć się w zestawie sprzedażowym razem z kotłem.

Z oczywistych względów te systemy sterowania są charakterystyczne dla kotłów opalanych paliwami stałymi. W pozostałych przypadkach sterowanie odbywa się przez bardziej złożone systemy elektroniki, a parametry wprowadza się z panelu sterownika.

Kotły CO z podajnikami

Wybór kotła z podajnikiem to rozwiązanie droższe, ale wygodniejsze, ponieważ prace takiego urządzenia jest zdecydowanie bardziej automatyzowana i obsługa ogranicza się do uzupełnienia podajnika opałem, np. ekogroszkiem.

Piec CO na ekogroszek może być wyposażony w jeden z dwóch rodzajów podajnika:

  • ślimakowy – jest częściej stosowany i umożliwia bardzo precyzyjne odmierzanie ilości podawanego opału;
  • tłokowy: jest rozwiązaniem bardziej skomplikowanym i rzadziej stosowanym, przeznaczonym przede wszystkim dla dużych kotłów.

Podstawowe porównanie typów pieców CO

Kocioł CO gazowy: wymaga instalacji zbiornika oraz infrastruktury przesyłowej razem z charakterystycznymi zabezpieczeniami. Jest to instalacja zdecydowanie bardziej skomplikowana od kotłów węglowych, ale wydajna i czysta (spalanie gazu nie powoduje powstawania sadzy ani osadów).

Kocioł CO elektryczny: ze względu na stosunkowo niską wydajność oraz rosnące ceny energii elektrycznej tego rodzaju rozwiązania sprawdzają się w bardzo specyficznych wypadkach, np. wówczas, kiedy gospodarstwo domowe jest prosumentem energii elektrycznej albo ogrzewana powierzchnia jest niewielka lub ogrzewanie używane jest rzadko (np. jako system uzupełniający).

Kocioł CO olejowy: wymaga nieco mniej skomplikowanej infrastruktury niż kotły gazowe, wciąż jest czystszy od węglowego, ale specyfika tego rodzaju instalacji grzewczych sprawia, że ogrzewanie olejowe stosowane jest głównie w większych obiektach.

Kocioł CO węglowy (lub na koks): to najbardziej typowa konstrukcja niewymagająca instalacji rozbudowanej infrastruktury, ale za to częstszych dostaw paliwa. W zależności od typu opału i jego jakości może być to bardzo brudny sposób otrzymywania ciepła, ale jednocześnie są to kotły najbardziej uniwersalne i stosunkowo tanie.

Kocioł CO na drewno: samo drewno używane w tego rodzaju kotłach stanowi dość duży problem. Nie jest ono równie energetyczne co węgiel, jednak proces zgazowania pozwala na uzyskanie sporej ilości ciepła przy niewielkiej produkcji odpadów. Warto pamiętać o tym, że kotły CO na drewno działają zupełnie inaczej niż kominki – nie spalają one drewna, tylko zgazowują je.

Kocioł CO na ekogroszek (lub pellet): w zależności od stosowanego rodzaju opału mogą być bardziej lub mniej wydajne i czyste. Do tej kategorii należy większość pieców z podajnikami i to ich największa zaleta.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.