Udostępnij
Skomentuj

Kocioł – jaki wybrać? Jaki piec najlepszy?

Tradycyjny na węgiel, ekologiczny na groszek, jedno- lub dwufunkcyjny, z podajnikiem czy bez, a może gazowy?

Jaki piec centralnego ogrzewania wybrać, aby zapewnić mieszkańcom odpowiedni komfort cieplny, a jednocześnie ograniczyć koszty eksploatacji domu?

Kocioł – jak wybrać? Analiza rodzajów paliwa

Oferta rynkowa kotłów centralnego ogrzewania jest niezwykle zróżnicowana. Nie dziwi zatem fakt, że tak wiele osób ma trudności z wyborem właściwego rozwiązania. Zakup urządzenia musi być odpowiednio przemyślany. Dzięki temu na pewno wybierzemy piec, który będzie odpowiadał naszym indywidualnym potrzebom i preferencjom.

Wybierając kocioł centralnego ogrzewania, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, jaki rodzaj paliwa zamierzamy wykorzystywać w budynku. Możliwości mamy wiele. Obecnie na rynku dostępne są bowiem piece na:

 • energię elektryczną,
 • gaz,
 • olej opałowy,
 • paliwa stałe, czyli węgiel, ekogroszek, biomasę lub drewno.

Przy określaniu optymalnego rodzaju paliwa pod uwagę należy wziąć wiele czynników, w tym między innymi liczbę i rodzaje pomieszczeń w budynku, dostępność określonego źródła energii, możliwości techniczne, komfort obsługi kotła, czy wreszcie indywidualne uwarunkowania finansowe. Pamiętajmy także o tym, że niższe koszty eksploatacyjne zwykle wiążą się z bardziej kłopotliwą obsługą instalacji grzewczej.

W tabeli poniżej przedstawiamy dostępne na rynku kotły centralnego ogrzewania wraz z ich charakterystyką. Jaki piec do domu będzie odpowiedni?

Polecane piece gazowe

Klasyfikacja kotłów centralnego ogrzewania w oparciu o rodzaj paliwa

Jaki kocioł na węgiel wybrać?

Chociaż normy emisji szkodliwych spalin są coraz bardziej wyśrubowane, kotły na węgiel, które dostarczają do atmosfery najwięcej trujących związków, są wciąż popularne. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Istotny jest przede wszystkim rodzaj pieca:

 • kocioł ze spalaniem górnym – dzięki prostej konstrukcji, polegającej na połączeniu komory spalania z komorą zasypową, model ten jest tani. Piec szybko osiąga maksymalną moc, jednak tempo spalania jest trudne do wyregulowania,
 • kocioł ze spalaniem dolnym – to nowocześniejszy, a zarazem bardziej ekonomiczny piec, który charakteryzuje się wysoką sprawnością. Jest on jednak droższy od kotła ze spalaniem górnym,
 • kocioł na miał węglowy – wyróżnia się specjalną konstrukcją. Został bowiem wyposażony w kanały, które doprowadzają powietrze w głąb objętości paliwa. Dzięki temu nie musi on być często obsługiwany.

Jeżeli na uwadze mamy komfort obsługi, pod uwagę należy wziąć pod nią także inną klasyfikację kotłów na węgiel (paliwa stałe). Obejmuje ona następujące rozwiązania technologiczne:

 • kocioł zasypowy ręczny – w tym przypadku węgiel spala się na ruszcie, co rodzi konieczność dokładania porcji paliwa co kilka lub kilkanaście godzin. Z uwagi na pracochłonną obsługę kotły te cieszą się coraz mniejszą popularnością,
 • kocioł z podajnikiem automatycznym – węgiel spala się w sposób ciągły w niewielkim palniku, który zasilany jest w automatyczny sposób małymi porcjami paliwa. To niezwykle wygodne rozwiązanie, które ogranicza obsługę pieca do minimum.

Przy zakupie kotła na węgiel należy również zwrócić uwagę na klasę kotła. Najefektywniejsze i najczystsze są piece 5. klasy. Jaki kocioł 5. klasy sprawdzi się zatem najlepiej? W tym przypadku mamy szerokie możliwości wyboru. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego moc. Musi być ona dostosowana do zapotrzebowania cieplnego budynku.

Jaki piec gazowy do domu wybrać?

Ogrzewanie gazem zyskuje coraz więcej zwolenników. Uznawane jest bowiem za jedną z najbardziej ekonomicznych metod pozyskiwania ciepła, pod warunkiem że wybierzemy odpowiedni kocioł. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego rodzaj. Do wyboru mamy:

 • kocioł gazowy tradycyjny – to najbardziej popularne rozwiązanie, które charakteryzuje się wysoką sprawnością i stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji. Może być wyposażony w otwartą bądź zamkniętą komorę spalania,
 • kocioł gazowy kondensacyjny – należy do pieców gazowych najnowszej generacji. Działa on efektywniej w porównaniu z wariantem tradycyjnym. Pozwala bowiem na odzyskanie ciepła, które pochodzi ze spalin. Do czynienia mamy wówczas ze zjawiskiem kondensacji pary wodnej. Piec kondensacyjny jest zawsze wyposażony w zamkniętą komorę spalania.

Przed dokonaniem zakupu kotła gazowego musimy również określić, który jego typ będzie nam najbardziej odpowiadał. Do wyboru mamy:

 • piec gazowy dwufunkcyjny – pełni dwie funkcje jednocześnie: nie tylko ogrzewa pomieszczenia, ale również podgrzewa wodę, przy czym musimy mieć na uwadze, że priorytetem jest to drugie działanie. Gdy odkręcimy kran, piec gazowy dwufunkcyjny w pierwszej kolejności ogrzeje wodę. Ogrzewaniem pomieszczeń zajmie się, gdy nie będzie zapotrzebowania na ciepłą wodę,
 • piec gazowy jednofunkcyjny – jak sama nazwa wskazuje, pełni jedną funkcję: służy do ogrzewania pomieszczeń. Aby podgrzać nim wodę użytkową, będziemy musieli wygospodarować miejsce na dodatkowy element, jakim jest zasobnik. Pojawia się jednak pytanie, kiedy kocioł z zasobnikiem okaże się dobrym wyborem? Gdy powierzchnia domu jest duża. Zapewni on wówczas odpowiedni komfort cieplny i dostarczy optymalną ilość ciepłej wody użytkowej.

Kocioł – jaka moc w przypadku gazu?

To, na jak dużą moc będzie miał wybrany przez nas kocioł gazowy, zależy również od wielkości domu i zapotrzebowania budynku na ciepło, przy określaniu którego należy wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnię pomieszczeń, ale również kształt i bryłę domu, położenie geograficzne czy też rodzaj izolacji cieplnej. Oto użyteczne wskazówki:

 1. Jaki kocioł gazowy do domu 80m2? Piec do ogrzania tak niedużego budynku nie musi mieć spektakularnej mocy. Z powodzeniem może ona wynieść 4-5kW. Wystarczy to do zapewniania optymalnego komfortu cieplnego nawet przy temperaturze -20o Celsjusza. W takim przypadku odpowiedni będzie kocioł gazowy dwufunkcyjny.
 2. Jaki kocioł gazowy do domu 150m2? Dom o takim metrażu zalicza się do budynków średnich. Dobrze sprawdzi się w nim jednofunkcyjny kocioł z zasobnikiem, gdyż gwarantuje wygodę użytkowania i magazynowania ciepłej wody użytkowej. W przypadku takiej powierzchni domu moc pieca powinna sięgać około 15 kW.
 3. Jaki piec gazowy do domu 170m2? Wybierając kocioł do dużego domu, musimy mieć na uwadze to, że piec dwufunkcyjny nie zapewni odpowiedniego komfortu ciepłej wody użytkowej. Dlatego lepiej zdecydować się na piec jednofunkcyjny z zasobnikiem. Moc takiego kotła powinna sięgać 15-20 kW, jeżeli chcemy, aby służył nam on także do ogrzania wody.
 4. Jaki kocioł gazowy do domu 200m2? W tym przypadku konieczna będzie moc przekraczająca 20 kW, zaś co do modelu pieca – to powinien to być kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem.

Kocioł – jaka firma najlepsza? Kiedy najlepiej kupić kocioł?

Wybierając kocioł centralnego ogrzewania, pod uwagę należy wziąć także renomę producenta. Chociaż nie jest to czynniki rozstrzygający, im lepsze opinie ma dana marka, tym zwykle lepszą wydajnością i solidnością odznaczają się jej produkty. Dlatego jeśli zastanawiamy się, który kocioł lepszy – Defro czy Sas, przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zatem poznać opinie innych użytkowników danego modelu. Należy jednak zaznajomić się z opiniami nie tylko na temat samego pieca, ale również samego producenta – jaka jest polityka firmy, jakie ewentualnie wykorzystuje podzespoły, poznać nieco jej historię i pozycja na rynku, a także stopień zaangażowania w modernizację swoich produktów, swoiste „zachowanie” sprzętu przez lata eksploatacji. Bardzo ważne jest również to, jakie producent ma podejście do gwarancji, jak zachowuje się w przypadku ewentualnej reklamacji oraz jak szybko i czy w ogóle można liczyć na serwis. Warto pamiętać, że Klientem jest się nie tylko w chwili zakupu, ale także przez cały okres użytkowania kotła. Zaznajomienie z zasadami jego producenta może znacznie ułatwić rozwiązywanie ewentualnych niedogodnień, a czasem także pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów i zaoszczędzić czas na poszukiwaniu fachowców.

Na opinię nie powinna jednak wpływać cena, bo nawet jeden model kotła może w różnych okresach roku mieć różne ceny. Kiedy najlepiej kupić kocioł? Panują tutaj takie same zasady, jak w przypadku wszelkich innych towarów handlowych. Jeżeli zależy nam na tym, aby koszt zakupu kotła centralnego ogrzewania wyniósł nas jak najmniej, jego nabycie warto zaplanować zanim sezon grzewczy rozpocznie się na dobre. Wówczas bowiem liczyć możemy na atrakcyjne rabaty. Słowem – warto rozglądać się za kotłem wtedy, kiedy nie jest on potrzebny, bo wtedy jest największa szansa na zakup w dobrej cenie.

Podsumowując, na rynku dostępnych jest wiele kotłów centralnego ogrzewania. To, na jaki ostatecznie się zdecydujemy, zależy od wielu czynników. Liczy się rodzaj paliwa, moc potrzebna do ogrzania domu, ilość miejsca, w którym można zamontować kocioł, a także komfort obsługi czy indywidualne możliwości finansowe. Tylko wówczas piec c.o. będzie optymalnie dostosowany do naszych potrzeb i preferencji.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.