Udostępnij
Skomentuj

Jaki orbitrek wybrać? Polecane modele

Uniwersalne urządzenie, jakim jest orbitrek, pozwala aktywować wszystkie mięśnie. Sprawdź, jaki sprzęt wybrać.

Trenażery eliptyczne, czyli inaczej orbitreki, to urządzenia, które coraz częściej stają się podstawowymi elementami wyposażenia siłowni oraz klubów fitness. Korzystać z nich warto także w domu. Zwłaszcza że na rynku dostępnych jest wiele modeli orbitreków, które doskonale nadają się do treningu we własnych czterech ścianach

Polecane orbitreki

Wybieramy najlepszy orbitrek do domu

Choć pytań dotyczących tego, co daje orbitrek nie brakuje, specjaliści często powtarzają, iż jest to jeden z najbardziej wszechstronnych sprzętów treningowych. Wynika to oczywiście ze sposobu jego działania, a także czynności, jakie wykonujemy podczas jego obsługi.

Ćwiczenia na orbitreku aktywują wszystkie partie mięśniowe, ponieważ w ich trakcie ruszają się zarówno kończyny górne, które trzymają drążki, jak i kończyny dolne, osadzone na pedałach. Śmiało można powiedzieć, że trenażer eliptyczny łączy w sobie co najmniej kilka urządzeń. Będzie to:

Wszystko to sprawia, że orbitreki doskonale nadają się nie tylko do kształtowania mięśni, ale również do poprawy kondycji i ogólnej wydolności organizmu. Podobnie jednak jak w przypadku innych sprzętów treningowych, o faktycznej przydatności orbitreku decydują jego parametry. To na ich podstawie należy dobrać urządzenie do własnych potrzeb oraz możliwości (nie tylko finansowych).

Pierwszą i najważniejszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę przed zakupem, jest typ zaimplementowanego systemu hamowania. W kategorii urządzeń domowych zdecydowanie najczęściej pojawia się orbitrek magnetyczny. Koło, będące głównym elementem budowy sprzętu, wyposażane jest w specjalne magnesy. Podczas treningu generują one obciążenie poprzez pole magnetyczne. Jego intensywność możemy dostosowywać przy użyciu zamontowanych mechanizmów regulacji (pokrętła, przyciski lub elektronika). Takie orbitreki wyróżniają się długą żywotnością i stosunkowo cichą pracą. Okażą się dobrym wyborem zarówno dla początkujących, jak i osób nieco bardziej zaawansowanych.

Zdecydowanie prostszym sprzętem jest orbitrek mechaniczny, który generuje opór poprzez użycie hamulca. Urządzenie jest tańsze, ale mniej wytrzymałe oraz ograniczone pod względem regulacji obciążenia. Jeśli zależy Wam na rozbudowanej elektronice (pozwala ona na przykład uruchamianie specjalnych programów treningowych), dobrym wyborem okaże się orbitrek elektromagnetyczny. Osobną kategorię tworzą również orbitreki powietrzne, które działają niemal bezgłośnie. Ich problemem jest jednak bardzo wysoka cena.

Jaki orbitrek do domu? Najważniejsze parametry

Jeśli wiecie już, czy lepiej wybrać orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny, możemy przejść do dalszej analizy sprzętów dostępnych w sklepie. Te, jak można się domyślić, są bardzo zróżnicowane pod względem poszczególnych parametrów mechanicznych. Warto więc przyjrzeć się im dokładniej – niezależnie od tego, czy celujecie w orbitrek używany czy może nowe sprzęt.

 • Waga koła zamachowego. Wbrew pozorom, ma ona ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na maksymalne obciążenie, jakie jest w stanie generować sprzęt. Osobom, dla których orbitrek będzie pierwszym tego typu sprzętem treningowym, zaleca się zakup urządzenia z dość lekkim kołem (do 10 kg). Takimi parametrami wyróżniają się na przykład niektóre orbitreki Zirpo.

Jeśli jednak zależy Wam na większym wyzwaniu, powinniście zwrócić uwagę na kategorię z orbitrekami wyposażonymi w koła o wadze między 10 a 20 kg. Jest ona zdecydowanie najliczniejsza. Znajdziecie w niej między innymi Orbitreki vidaXL oraz BH Fitness. Do tego dochodzą trenażery bardzo ciężkie, których koła mogą ważyć nawet 30 kg. Przeznaczone będą dla najbardziej wymagających użytkowników.

 • Regulacja oporu. Ćwiczenia na orbitreku okażą się znacznie wygodniejsze, jeśli sprzęt zostanie wyposażony w wyświetlacz i elektroniczny system regulacji. Wystarczy bowiem jeden przycisk, by dostosować pracę sprzętu. W przypadku tańszych urządzeń, regulacja jest mechaniczna. Najczęściej odbywa się przy użyciu pokrętła.
 • Waga i nośność. Szczególnie ciężkie orbitreki mogą okazać się trudne w przenoszeniu, dlatego warto zwrócić uwagę na ich wagę. Dobrym wyborem będzie orbitrek składany, którego łatwo można schować. Do tego dochodzi maksymalna nośność sprzętu, powiązana z wagą użytkownika.
 • Funkcje. Orbitreki Kettler, Zipro i wielu innych producentów urozmaicane są za sprawą wielu funkcji dodatkowych, które zdecydowanie zwiększają możliwości sprzętu. Poza wgranymi planami treningowymi, liczyć możecie na pomiar czasu, dystansu, prędkości, pulsu i spalonych kalorii, a także łączność Bluetooth, potrzebną do sparowania orbitreków z urządzeniami mobilnymi (np. smartfonem).

Ile kosztuje orbitrek do domu?

Powyższe parametry techniczne w bezpośredni sposób wpływają na cenę sprzętu. Tani orbitrek treningowy zakupić można już za około 700 złotych. Co ważne, będą to modele magnetyczne (waga koła do 10 kg). Osoby szukające urządzeń gwarantujących większe obciążenie, a także obsługę wielu funkcji dodatkowych (np. orbitreki elektromagnetyczne), powinny przygotować się na wydatek rzędu 1300-2000 złotych. Najdroższe, profesjonalne orbitreki kosztować mogą natomiast nawet 5000-10000 złotych.

Oczywiście nie bez znaczenia jest również to, kto wyprodukował orbitrek. Renoma firmy oferującej sprzęt może zagwarantować (lub wręcz przeciwnie) wysoką jakość jego wykonania. Wybór modelu znanego i cenionego producenta będzie więc znacznie bezpieczniejszy. Obecnie sporą popularnością cieszą się między innymi orbitreki Zipro, Kettler, Proform, BH Fintess, Johnson Health Tech oraz orbitreki Spokey.

Jak dobrać orbitrek do wzrostu?

Wpływ na efektywność treningu realizowanego przy użyciu orbitreku mają nie tylko kluczowe parametry techniczne, ale także jego dopasowanie do wzrostu użytkownika. Zwrócić uwagę należy na to, jak długie są ramiona urządzenia i na jakiej wysokości został zamontowany wyświetlacz. Do tego dochodzi długość kroku.

Rower eliptyczny o kroku powyżej 40 cm najlepiej sprawdzi się u osób wysokich, o wzroście ponad 180 cm. W przypadku niskich użytkowników (wzrost poniżej 165 cm), krok powinien być nieco krótszy, najlepiej około 35-36 cm. Wszystko po to, aby wykonywanie ruchów nogami okazało się wygodne. Źle dopasowany orbitrek domowy będzie trudny w użyciu.

Orbitrek – czy warto?

To, że regularna aktywność jest korzystna dla naszego zdrowia, wie niemal każdy. Problematyczny dla wielu wydaje się jednak sposób jej realizacji. Niektórzy są zwolennikami treningu wykonywanego wyłącznie na świeżym powietrzu (bieganie, jazda na rowerze, nordic walking), inni natomiast wolą iść na siłownie, gdzie mają dostęp do pełnej gamy sprzętów.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zostać w domu i trenować. Umożliwiają to właśnie takie urządzenia jak orbitreki domowe, z których łatwo można skorzystać nie tylko w domu jednorodzinnym, ale również w mieszkaniu. Co daje orbitrek? Odpowiedź na to pytanie poznacie analizując poniższą tabelkę.

Wady i zalety orbitreka

 • sprzęt łączy w sobie funkcjonalność bieżni, steppera, wioślarza i rowerka treningowego
 • aktywacja wszystkich partii mięśniowych
 • możliwość trenowania codziennie, niezależnie od pogody za oknem
 • intensywne spalanie kaloriii
 • wiele modeli oferuje obsługę przydatnych funkcji dodatkowych
 • trening nie obciąża mięśni i stawów, dlatego jest zalecany osobom starszym oraz przechodzącym rehabilitację
 • konieczność zwrócenia uwagi na wiele kwestii podczas zakupu
 • ćwiczenia mogą okazać się monotonne

Jak ćwiczyć na orbitreku, by schudnąć i uniknąć kontuzji? Ważna jest właściwa postawa. Należy umieścić nogi na platformach, a następnie mocno chwycić drążki. Plecy powinny być cały czas proste – zgarbiona postawa nie sprzyja efektywności treningu. Oczywiście nie można zapominać także o odpowiednim dostosowywaniu obciążenia, jak również o regularności treningów.

Dobrze dobrany orbitrek to doskonały sprzęt do ćwiczeń. Zarówno dla początkujących, jak i użytkowników nieco bardziej zaawansowanych. Spełni on swoje zadania, jeśli podczas zakupu zwrócicie uwagę na najważniejsze mechanizmy oraz parametry techniczne.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.