Udostępnij
Skomentuj

Jaki modem Huawei kupić?

Który modem marki Huawei będzie najlepszy? Jak wybrać? Co warto sprawdzić?

Dlaczego warto wybrać modem marki Huawei?

Marka Huawei cieszy się sporym zainteresowaniem, a z każdym kolejnym rokiem zyskuje nowych odbiorców. Kolejne serie nowoczesnych smartfonów i tabletów budują dobrą renomę tej firmy, a dużą popularnością cieszą się także rozwiązania sieciowe od tej firmy – routery oraz modemy. Dlaczego warto po nie sięgnąć? Z kilku powodów:

 • Modemy tej firmy są dostępne w wielu wariantach – możemy kupić zarówno typowy modem GSM (na przykład Huawei E3372), jak również modem z routerem, jak modem Huawei B525. Oferta urządzeń jest szeroka, zróżnicowana, a dzięki temu każdy może dobrać optymalne rozwiązanie dla siebie.
 • Urządzenia Huawei mają ładny design – coraz więcej użytkowników zwraca uwagę nie tylko na funkcjonalność elementów takich, jak modem, ale również na estetykę tego typu urządzeń. Rzut oka na modem Huawei B525 alb na modem Huawei B315 wystarczy, by przekonać się, że urządzenia tej firmy nie oszpecą biurka, biura lub pokoju w domowym zaciszu.
 • Modemy Huawei mają optymalne parametry, są funkcjonalne – urządzenia tej marki oferują wysoką jakość wykonania oraz odpowiednie parametry pracy, a to kluczowa kwestia w przypadku urządzeń sieciowych.

Polecane modemy Huawei

Na co zwrócić uwagę przy wyborze modemu Huawei?

Oferta modemów tej marki jest dość szeroka. Są w niej zarówno zwykłe modemy, jak i urządzenia hybrydowe (modem z routerem). Który modem Huawei jest lepszy? By odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

 • Przeznaczenie – warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany model modemu będzie pracował w sieci 3G, a może LTE lub zaledwie UMTS – to kluczowa kwestia, która wpływa na prędkość transmisji danych.
 • Interfejs i złącza – w asortymencie marki Huawei można znaleźć modemy USB, jak modem Huawei E3372, ale też modele posiadające Wi-Fi oraz złącza innego typu, jak modem Huawei B525. Do użytku mobilnego z laptopem, najlepiej wybrać modem GSM do USB, a do stworzenia sieci bezprzewodowej warto kupić modem z Wi-Fi.
 • Prędkość transmisji danych – informację na ten temat powinniśmy znaleźć w opisie urządzenia oraz w jego specyfikacji technicznej. Im wyższa możliwa prędkość transmisji danych, tym lepiej, ale warto mieć na uwadze, że są to dane szacunkowe, a ostateczne osiągi w tym zakresie zależą również od zasięgu, urządzeń końcowych, możliwych zakłóceń i tym podobnych czynników.
 • Częstotliwość pracy – to kwestia, która może zdecydować o kompatybilności modemu z konkretną siecią GSM, dlatego osoby korzystające z mniej typowych rozwiązań (na przykład sieci Aero2), powinny bacznie przyjrzeć się właśnie tej kwestii i upewnić się, co do kompatybilności modemu i jego częstotliwości pracy z konkretną siecią GSM.
 • Obsługiwane systemy operacyjne – każdy modem powinien współpracować z kilkoma systemami operacyjnymi, ale nie oznacza to, że będzie kompatybilny z każdym możliwym systemem i dlatego warto zweryfikować tę kwestię jeszcze przed zakupem.
 • Inne funkcje, cechy i rozwiązania – warto zwrócić uwagę na to, jakie inne opcje oferuje urządzenie. Niewielkie modemy GSM bywają wyposażane w slot na kartę pamięci, co powoduje, że mogą pełnić także funkcję pendrive`a, inne modemy mogą być wyposażone w opcję odbierania wiadomości SMS oraz w różne inne funkcje dodatkowe, którym warto się bliżej przyjrzeć.
 • Rodzaj urządzenia – to kluczowa kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. W asortymencie marki Huawei można bowiem znaleźć zarówno modemy GSM, jak również modeny z routerami.

Modem czy router z modemem od Huawei?

Największą wątpliwością przy zakupie modemu może być właśnie kwestia zdecydowania się na konkretny typ urządzenia. W ofercie marki Huawei znajdziemy:

1. Modemy GSM

To małe, poręczne i raczej niedrogie urządzenia. Przykładem sprzętu tego typu jest modem modem Huawei E173. To rozwiązanie polecane do komputerów stacjonarnych i laptopów. Raczej nie jest to najlepszy wybór, gdy chcemy stworzyć sieć domową lub biurową.

2. Routery stacjonarne z modemem

Urządzenia takie, jak modem Huawei B315, świetnie sprawdzają się w domu lub biurze. W ich wnętrzu także umieszcza się kartę SIM, a do nich można podłączyć sprzęty oraz komputery za pomocą przewodu lub stworzyć bezprzewodową sieć Wi-Fi. To modemy z routerem, które są cały czas podłączone do zasilania, dlatego nie nadają się za bardzo do zastosowań mobilnych.

3. Routery mobilne z modemem

Urządzeni takie, jak Modem Huawei E5573 to rozwiązania hybrydowe (z routerem), ale dedykowane do zastosowania mobilnego. Są to modemy poręczne i niewielkie, działające na baterii. Z ich pomocą można użytkować internet w dowolnym miejscu i to na wielu różnych urządzeniach za pośrednictwem sieci Wi-Fi.

Każde z tych rozwiązań znajduje szereg zastosowań i ma swoje mocne oraz słabsze strony. Jakie? Te informacje zawarto w poniższej tabeli.

Modemy GSM, modemy mobilne oraz modemy stacjonarne Huawei - porównanie

Co należy sprawdzić przed wyborem modemu Huawei?

Zakup modemu warto poprzedzić nie tylko porównaniem najpopularniejszych urządzeń tego typu i zwróceniem uwagi na kilka kluczowych parametrów, ale również poszukaniem odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Oto one:

 • Czy modemy Huawei mają blokadę SIM-lock? Blokada SIM-lock bywa stosowana w odniesieniu do wielu urządzeń, ale jest ona zakładana przez sieci komórkowe i to najczęściej wówczas, gdy modem lub inne urządzenie jest dostępne dla użytkownika w ramach abonamentu. Jeśli zaś kupujemy router lub modem w sklepie, to nie powinien mieć on blokady SIM-lock, a kwestię tę można jeszcze zweryfikować sprawdzając opis oraz specyfikację techniczną konkretnego urządzenia.
 • Czy modem Huawei E3372 ma SIMlocka? Urządzenie dostępne w klasycznej sprzedaży (na przykład w sklepie morele.net) nie posiada blokady SIM-lock. Można użytkować je w zestawie z kartą SIM dowolnej sieci – w tym również z kartą sieci Aero2.
 • Czy modem Huawei E3372 ma Wi-Fi? Urządzenie nie posiada modułu Wi-Fi, ale to nie oznacza, że nie może być częścią sieci bezprzewodowej – jest to jednak kwestia doboru odpowiedniego routera lub udostępniania sygnału już bezpośrednio z urządzenia końcowego (na przykład laptopa). Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że taka konfiguracja będzie nieco trudniejsza i może wymagać więcej czasu oraz zastosowania dodatkowych urządzeń sieciowych (na przykład wspomnianego routera).
 • Jaki modem Huawei wybrać? Wybór odpowiedniego modemu tej marki warto oprzeć przede wszystkim o kwestię zasięgu, w jakim się najczęściej znajduje użytkownik. Jeśli ma to być modem użytkowany na mieście, a także w wielu lokalizacjach, gdzie możliwe jest użytkowanie LTE, to najlepiej postawić na modem E3372 albo modem Huawei E3372h. Jeśli natomiast użytkownik przebywa najczęściej w zasięgu sieci 3G, to można zdecydować się na modem Huawei E3531.

Popularne modemy Huawei - porównanie

Zanim zdecydujemy się na konkretny zakup, warto jeszcze przyjrzeć się najpopularniejszym modelom modemów marki Huawei, a są to:

Modemy GSM, modemy mobilne oraz modemy stacjonarne Huawei - porównanie

Modemy oraz routery z wbudowanymi modemami od marki Huawei to bardzo popularny wybór. Urządzenia te łączą w sobie funkcjonalność, wysoką jakość wykonania, nienaganną estetykę i bardzo dobre parametry działania. Jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia 2 w 1 (modem z routerem), ograniczymy liczbę sprzętów sieciowych w domu lub biurze i nie będziemy musieli dobierać routera do modemu i zastanawiać się nad tym: modem huawei – jaki router wybrać? Jeśli natomiast nie potrzebujemy urządzenia do tworzenia sieci bezprzewodowych, a z internetu korzystamy głównie w laptopie, to dobrym wyborem może być modem Huawei 4G GSM lub ewentualnie modem Huawei LTE mobilny, który zapewni nam połączenie nie tylko dla laptopa, ale także dla tabletu lub smartfona.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Routery - Karty sieciowe - Switche

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.