Udostępnij
Skomentuj

Jaki model konwertera antenowego wybrać? Jak zainstalować go w swoim domu?

Konwerter antenowy to urządzenie, bez którego nie obejrzysz telewizji. Jak działa i który model wybrać?

Konwerter do anteny to niewielkich rozmiarów urządzenie, jednak pełni kluczową rolę w procesie przesyłu danych satelitarnych do domowych odbiorników. Prościej rzecz ujmując, bez konwertera do Twojego domu nie dotrze sygnał z satelity, który odpowiada za wyświetlanie obrazów i dźwięków z poszczególnych kanałów telewizyjnych. Jak to konkretnie działa?

Polecane konwertery satelitarne

Konwersja oznacza przekształcenie. W przypadku konwertera antenowego to jednak nie tylko modyfikacja sygnałów odbitych od lustra anteny z zakresu od 10,7-11,7 GHz oraz od 11,7 do 12,75 GHz, na zakres 950-2150 MHz, ale także odpowiednie ich wzmocnienie. Dzięki temu masz możliwość odbierania sygnału, a obraz i dźwięk dobiegające z Twojego telewizora mają wysoką jakość. W chwili, gdy chcesz coś obejrzeć, sygnał ze stacji naziemnej jest dostarczany do satelity, który znajduje się na orbicie ziemskiej. Następnie dokonuje się jego wzmocnienie, po czym przekierowany zostaje na powrót do anteny przymocowanej za oknem lub na dachu budynku mieszkalnego. Kolejny etap przesyłu danych to koncentracja fal radiowych na konwerterze antenowym i dostarczenie ich do dekodera.

Jakie są rodzaje konwerterów satelitarnych?

Istnieją różne rodzaje urządzeń. Wśród konwerterów anteny satelitarnej nie ma lepszych czy gorszych modeli, różnią się one m.in. liczbą wejść na tuner czy zakresem polaryzacji, co ma przełożenie na ilość urządzeń, które będą korzystać z przesyłu, a także na jakość obrazu i dźwięku. Nie ma jednak sensu kierować się takimi kategoriami jak współczynnik szumów, ponieważ producenci przez lata fałszowali tę informację. Na rynku dostępne są zróżnicowane typy konwerterów antenowych.

Konwerter single 

Tego typu konwerter antenowy ma jedno wyjście na tuner. Jego praca opiera się na dwóch polaryzacjach, w dwóch zakresach. To najbardziej popularne urządzenie konwertujące sygnał satelitarny, choć coraz bardziej wypierane przez inne, nowocześniejsze modele, obsługujące dekodery PVR (personal video recorder) z funkcją nagrywania. Najlepiej sprawdza się w przypadku podstawowych zastosowań, ewentualnie na antenie obrotowej bądź wieloogniskowej. 

Konwerter Twin 

To właśnie jego pojawienie się wywołało spadek zainteresowania poprzednikiem, czyli konwerterem single. Daje on większe możliwości, dlatego jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych sprzętów. Konwerter Twin nadaje się do tunera z opcją nagrywania na dysk PVR z podwójną głowicą oraz w sytuacji gdy w domu są dwa niezależne dekodery, ale odbierające sygnał z tego samego satelity. Twin posiada dwa wyjścia, dzięki czemu łączy dwa konwertery w jednej obudowie. 

Konwerter Quad

Quad to konwerter poczwórny, z czterema osobnymi wyjściami do dekodera. Obsługuje cztery tunery albo, np. dwa z funkcją PRV. Podobnie jak w przypadku Twin, Quad składa się z czterech konwerterów pełnozakresowych, ukrytych w jednej obudowie. Działają one w sposób niezależny od siebie. Część modeli ma także zainstalowany dodatkowy sumator telewizji naziemnej oraz piąte przyłącze do anteny naziemnej.

Konwerter Quattro

Konwerter quattro przypomina model quad, bo ma cztery wyjścia na dekoder, jednak działa na nieco innej zasadzie. Każde wyjście jest przeznaczone do współpracy z separatorem sygnału, ma także inną polaryzację oraz zakres. Konwerter quattro musi pracować z multiswitchem, dzięki czemu sygnał zostaje rozdzielony na bardzo dużą liczbę tunerów, co zapewnić może odbiór nawet kilkuset urządzeniom. 

Konwerter unicable

Różni się od swoich poprzedników tym, że przesyła sygnał satelitarny wyłącznie po jednym kablu, ale do czterech różnych urządzeń. W sklepach znajdziesz wiele jego wersji. Jeden kabel zastępujący cztery to ogromna wygoda, jednak powinieneś nastawić się na wyższe koszty oraz możliwe problemy z działaniem, ponieważ większość odbiorników nie obsługuje tej technologii. Najczęściej w zestawie znajdują się jeszcze 3 rozdzielacze sygnału.

Konwerter Monoblock

Konwerter monoblock to złożony układ dwóch, trzech lub czterech pojedynczych konwerterów, zamontowanych na zasadzie tak zwanego zeza (każdy z nich odbiera sygnał z innego satelity). Monoblocki występują w trzech odmianach. Pierwsza z nich, single, odbiera sygnał z aż dwóch satelitów i przekazuje go do jednego tunera. Monoblock Twin obsługuje już dwa odbiorniki, zaś Monoblock Quad cztery, przy czym sygnał nadal pochodzi z dwóch satelitów. Ten model urządzenia ma jedno wyjście. Przełączanie satelitów, jak i zakresów częstotliwości i polaryzacji sterowane jest przez odbiornik. 

Konwerter do anteny satelitarnej HD 

To po prostu najnowsze modele konwerterów, które bez problemu obsłużą telewizję HD. Dlatego dość mylące jest samo oznaczenie sugerujące, że inne urządzenia nie będą w stanie zagwarantować nam wysokiej jakości efektów wizualnych czy dźwiękowych. W istocie oznaczenie HD bądź jego brak na opakowaniu nie powinno mieć żadnego znaczenia dla kupującego.

Czym się kierować przy wyborze konwertera w antenie satelitarnej?

Jeżeli chcesz nabyć dobre anteny satelitarne i konwertery, powinieneś zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które w praktyce okazują się dość istotne. Niezbyt często wybierasz przecież takie urządzenie i chcesz, żeby służyło Ci przez najbliższych kilka lat. W ofercie sklepu Morele z pewnością znajdziesz produkt, spełniający Twoje wszystkie oczekiwania. Mimo wszystko przed zakupem musisz przeanalizować pewne cechy charakterystyczne poszczególnych modeli.

  1. Materiały oraz wykonanie – pamiętaj, że konwerter to sprzęt, zamontowany przy talerzu antenowym, a więc na zewnątrz. Zadbaj o to, by obudowa wykonana była z tworzywa wysokiej jakości, które zapewni elektronice pełną ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Do środka urządzenia nie może dostawać się woda oraz promienie UV.
  2. Wzmocnienie – w wersji standardowej wynosi ono 50-65 dB. Jednak im większe, tym lepszy jest sygnał wejściowy Imput z lustra anteny satelitarnej (GHz). Najpopularniejszymi zakresami są 10,7-11,7 GHz oraz 11,7-12,75 w polaryzacji poziomej i pionowej.
  3. Sygnał wyjściowy Output – zwróć uwagę także na sygnał wyjściowy. Wśród najbardziej popularnych zakresów są 950-1950 MHz (polaryzacja pozioma) 1100 -2150 MHz (polaryzacja pionowa). One zapewniają najlepszy przekaz.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.