Udostępnij
Skomentuj

Jaki kabel antenowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Kabel antenowy to ważny element instalacji antenowej, ponieważ wpływa znacząco na jakość obrazu. Jaki wybrać?

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na jakość obrazu, poza telewizorem czy anteną, istotny wpływ ma kabel antenowy (lub inaczej – koncentryczny). Bardzo często za zakłócenia w oglądanym obrazie odpowiada źle dobrany przewód. To właśnie on przekazuje sygnał elektryczny z anteny do odbiornika telewizyjnego. Stanowi więc podstawę całej instalacji. Dobry kabel antenowy jest zbudowany tak, że tłumi zakłócenia i zapewnia idealną jakość obrazu, aby oglądanie telewizji stanowiło dla Ciebie i Twoich bliskich przyjemność. Jaki kabel antenowy wybrać zatem, aby w pełni i bez problemów korzystać z rozrywki telewizyjnej?

Jaki kabel antenowy na zewnątrz?

Antenowy kabel koncentryczny składa się z wielu elementów, z których każdy wpływa na jakość obrazu. Są to: rdzeń, czyli przewód elektryczny, tzw. żyła wewnętrzna, wykonana z miedzi lub stali miedziowanej; dielektryk, czyli izolacja wewnętrzna, wykonana z materiału, który bardzo słabo przewodzi prąd; ekran, wykonany z miedzianej lub aluminiowej folii; oplot, czyli siatka z miedzianych lub aluminiowych drucików; oraz z płaszcz zewnętrzny, który wykonany jest z tworzywa sztucznego i stanowi izolację zewnętrzną. Wszystkie te elementy muszą być odpowiedniej jakości, dlatego wybierając swój odpowiedni kabel antenowy, zwróć uwagę na wszystkie parametry.

Polecane kable antenowe

Jeśli zastanawiasz się: kabel antenowy zewnętrzny – jaki wybrać?, to weź pod uwagę przede wszystkim to, czy jego izolacja zewnętrzna jest odpowiednio gruba i wytrzymała. Kabel zewnętrzny musi być wyjątkowo odporny na warunki atmosferyczne (deszcz, grad, śnieg, wysoka i niska temperatura, silny wiatr i inne) oraz mechaniczne uszkodzenia. Taki przewód należy też odpowiednio mocno przymocować do podłoża, by był nieruchomy bez względu na warunki pogodowe. Nie mocuj go do rynny, komina ani dachu, by nie zniszczyło go działanie wysokiej temperatury. Tam kabel byłby na nie najbardziej narażony. Piorunochron też nie będzie dobrym miejscem, ponieważ zakłóci sygnał. Jeśli zależy Ci na najlepszej trwałości kabla zewnętrznego, bardzo dobrym wyborem będzie kabel koncentryczny żelowany, który jest umieszczony w płaszczu polietylenowym. Ta dodatkowa warstwa żelu skutecznie chroni przewód przed wszelkimi złymi warunkami.

Do czego służy i jak działa kabel antenowy?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, kabel antenowy jest niezwykle istotną częścią całej instalacji. Ale jak właściwie to działa? Otóż antena satelitarna odbiera fale radiowo-telewizyjne, które następnie przekształcane są przez nią w sygnał elektryczny. Ten zaś jest przekazywany, właśnie za pomocą przewodu koncentrycznego, do odbiornika telewizyjnego. Zatem zadaniem kabla antenowego jest transmisja zmiennego sygnału za sprawą różnicy potencjałów powstającej między jego metalowymi elementami. To dzięki kablowi antenowemu w Twoim telewizorze pojawia się obraz i możesz cieszyć się odpowiedniej jakości rozrywką telewizyjną.

Wszystkie rodzaje kabli antenowych, czy to wewnętrzne, czy zewnętrzne, do satelity czy telewizji naziemnej, kable AV Delock, kable AV Hama lub kable AV InLine czy też inne – muszą odpowiednio spełniać swoją funkcję. Na jakość ich działania wpływa wiele parametrów. Są to: impedancja falowa, czyli oporność, która powinna wynosić 75 omów; wartość tłumienia – im mniejsza, tym lepiej; skuteczność ekranowania, która nie powinna być mniejsza niż 100 dB; materiał, z jakiego kabel został wykonany – powinien być wysokiej jakości i odporny na uszkodzenia; technologia wykonania – najstaranniej wykonany kabel to najlepsza jakość obrazu, im więcej warstw folii i oplotów, tym wyższa klasa kabla; gęstość pokrycia oplotu – powinna wynosić minimum 67%; długość kabla – ta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, kabel nie powinien być za długi ani za krótki.

Jaki kabel antenowy jest najbardziej wytrzymały?

Najbardziej wytrzymałe są kable, których warstwa zewnętrzna wykonana jest z odpornego materiału. Na rynku znajdziesz przewody, których otuliny wykonane są z takich materiałów, jak: PVC (polichlorku winylu) lub PE (polietylenu). Ten drugi przeznaczony jest do kabli zewnętrznych, ponieważ jest najbardziej odporny na warunki atmosferyczne – opady, temperaturę, wiatr i inne. W naszym sklepie znajdziesz też takie kable, które posiadają dodatkową warstwę żelową. Jeszcze bardziej zwiększa ona wytrzymałość przewodu antenowego. Na trwałość kabla antenowego w dużej mierze wpływa również dielektryk, czyli warstwa z tworzywa sztucznego, która zapobiega przemieszczaniu się rdzenia i folii. Dobry kabel antenowy musi mieć zatem odpowiedniej jakości materiał.

Poza tworzywami PVC i PE do tworzenia kabli antenowych wykorzystuje się również materiały LSFH, które nie wydzielają trujących substancji przy kontakcie z ogniem; oraz PTFE – te są wyjątkowo odporne na temperaturę, mogą bowiem pracować nawet przy dwustu stopniach Celsjusza.

Które kable do anteny gwarantują najlepszą jakość obrazu?

Najlepszą jakość obrazu zagwarantują Ci, tak jak opisywaliśmy wyżej, polecane kable koncentryczne, które są wykonane z najwyższej jakości materiałów, mają odpowiednią grubość i są właściwie zabezpieczone. Bardzo istotny w całym przewodzie antenowym jest oplot, czyli siatka drucików. Aby jakość obrazu była nieskazitelna, musi on być odpowiednio gęsty, by wykazywać właściwą szczelność elektromagnetyczną, a co za tym idzie, chronić przed wszelkiego rodzaju zakłóceniami z zewnątrz. Równie ważny w tej kwestii jest ekran, czyli wspomniana wcześniej folia miedziana lub aluminiowa. Dba ona o to, by sygnał nie osłabiał się, by nie przenikał na zewnątrz.

Zatem, by jakość obrazu była najlepsza, zaopatrz się w kabel koncentryczny o najwyższym stopniu szczelności elektromagnetycznej, czyli posiadający jak najwięcej warstw folii i oplotu. Na rynku znajdziesz kable dwu- trój-, a nawet czterowarstwowe. Już trzy warstwy zapewnią doskonałą jakość. Wśród kabli antenowych wyróżnia się takie klasy kabli, jak: B, A, A+ i A++. By mieć pewność, że jakość obrazu w Twoim telewizorze będzie najlepsza, wybierz kabel antenowy najwyższej klasy.

Przy wyborze odpowiedniego kabla antenowego zwróć także uwagę na grubość żyły wewnętrznej. W dobrej jakości kablu przekracza ona 1 mm, czyli ma na przykład 1,02 mm lub 1,13 mm. Znaczenie dla jakości obrazu ma również to, czy kabel będzie przedłużany. Najlepiej, aby został położony w jednym odcinku, ponieważ dodatkowe połączenia pogarszają odbiór. Jeśli jednak takie przedłużenie jest konieczne, co czasem się zdarza, należy zadbać o odpowiednie i dobrze izolowane połączenia.

Jak rozpoznać dobry przewód do anteny satelitarnej?

Jeśli nadal nie wiesz, jaki kabel do anteny satelitarnej wybrać, podsumujmy istotne parametry. Niezależnie, czy zastanawiasz się, jaki kabel do satelity, jaki kabel antenowy do 4K, jaki kabel antenowy do telewizji cyfrowej, czy jaki kabel do telewizji naziemnej – dobrze dobrany przewód musi posiadać: bardzo wytrzymały płaszcz PVC lub PE, najlepiej z dodatkiem warstwy żelowej; żyłę wewnętrzną, której grubość przekracza 1 mm; odpowiednio gęsty oplot z włosków – ich grubość powinna nie być mniejsza niż 0,16 mm; izolację składającą się z odpowiedniej ilości warstw – trzech lub czterech; a także niską tłumienność – najlepiej mniejszą od 21 dB. Klasa ekranowania powinna być odpowiednio wysoka – A, A+, A++, aby zredukować tzw. przesłuchy kablowe do minimum.

Wiesz już zatem, że wysoka jakość kabla antenowego zapobiega powstawaniu wszelkiego rodzaju zakłóceń, takich jak zamrażanie scen czy tzw. pikseloza. W każdym standardzie rozdzielczości telewizora kabel antenowy ma ogromne znaczenie. Dlatego przy jego wyborze zadbaj o to, by spełniał wymienione wyżej kryteria. Tylko wtedy oglądanie telewizji będzie sprawiało największą przyjemność, czy to telewizor 4K, czy o niższej rozdzielczości.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Adaptery AV - Huby USB - Kable AV

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.