Ekspert Morele | 00:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać tuner TV? Jaki dekoder DVB-T? Jaki najlepszy?

Odbiór telewizji naziemnej zapewni odpowiednio dobrany tuner TV. Analizujemy ofertę rynkową i wskazujemy przydatne rozwiązania.

Z brakiem sygnału analogowego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Od dobrych kilku lat funkcjonuje tak zwana telewizja naziemna, dająca nam dostęp do kilkudziesięciu kanałów na czterech multipleksach ogólnokrajowych i kilku lokalnych.

Czego potrzebujemy, by ją odbierać? Ważna jest oczywiście antena, ale również dekoder DVB T. Na rynku znajdziemy urządzenia niezwykle zróżnicowane nie tylko pod względem wyglądu i wymiarów, ale również możliwości. Dekoder TV jest sprzedawany w różnych konfiguracjach, dlatego warto wiedzieć, od jakich dokładnie kwestii zależy jego jakość i przydatność.

Co to jest tuner TV?

Do czynienia mamy z urządzeniami przypominające standardowe dekodery TV, wykorzystywane przede wszystkim przez kablówki, a także nadawców satelitarnych. Tuner jest odbiornikiem sygnału telewizji naziemnej lub cyfrowej, zapewniającego dostęp do wspomnianych wcześniej multipleksów i znajdujących się na nich kanałów.

Przy okazji, dekoder telewizji naziemnej bardzo często obsługuje wiele funkcji dodatkowych. Użytkownicy skorzystać mogą między innymi z elektronicznego przewodnika po programach (EPG), możliwości nagrywania programów czy też odtwarzania plików z zewnętrznych nośników, podłączanych do dekodera za pośrednictwem portu USB. W przypadku dawnej telewizji analogowej takie opcje nie były dostępne. Skorzystać mogli z nich wyłącznie osoby posiadające dostęp do telewizji kablowej bądź satelitarnej.

Tuner TV - czy jest potrzebny?

Zakupem omawianych urządzeń nie muszą martwić się także posiadacze większości nowych modeli telewizorów, a nawet niektórych monitorów. Dlaczego? Ponieważ dysponują one wbudowanymi tunerami telewizyjnymi, które pozwalają na odbiór sygnału naziemnego. Wystarczy wtedy wyłącznie podłączyć do telewizora kabel antenowy.

W dekodery DVB T muszą wyposażyć się wyłącznie posiadacze starszych telewizorów, w których takich rozwiązań nie znajdziemy. Oczywiście należy pamiętać także o tym, że do telewizji naziemnej, oprócz dekodera, potrzebna jest również antena. Najlepiej, jeśli jest ona przeznaczona do odbioru sygnału cyfrowego. Osoby, które dysponują zwykłą anteną siatkową, również mogą korzystać z telewizji naziemnej, jednak powinny wyposażyć się także w dobry wzmacniacz regulowany.

Tuner TV - polecane modele

Na co zwracać uwagę kupując dekoder?

Skoro wiemy już, czym jest dekoder do telewizji naziemnej i w jakich sytuacjach będzie on potrzebny, możemy przejść do wyboru konkretnych modeli urządzeń. Choć niektórym wydawać się może, że nie ma to większego sensu i że pierwszy lepszy sprzęt sprawdzi się bardzo dobrze, dobór właściwego dekodera jest bardzo ważny. Nie możemy zapomnieć bowiem o stabilności obsługi sygnału, a także o dodatkowych funkcjach, w jakie może zostać wyposażony dekoder naziemny.

Jeśli chodzi o telewizję naziemną, oferowane urządzenia mogą obsługiwać trzy różne standardy. Tym podstawowym będzie oczywiście DVB-T, w ramach którego przesyłany jest cyfrowy sygnał wideo, a także dźwięk i dane dodatkowe. Wszystko to zapewniane jest poprzez strumień transportowy MPEG. Nowszy dekoder DVB obsługiwać będzie natomiast standard DVB-T2, będący następcą DVB-T. Druga generacja wykorzystuje mniejszą pojemnością pasma radiowego, zapewnia on także dobrą obsługę wysokich rozdzielczości, także 4K UHD. Tuner cyfrowy obsługiwać może również standard DVB-C lub DVB-C2. Są one wykorzystywane w sieciach kablowych.

Jeśli zaś o chodzi o dekodery telewizji satelitarnej, wykorzystują one standard DVB-S bądź DVB-S2. Pozwalają na odbiór darmowych kanałów telewizji naziemnej. Zapewniają również dostęp do płatnych ofert satelitarnych platformy cyfrowych, takich jak chociażby NC+ czy Cyfrowy Polsat.

Warto wiedzieć!

Choć powyższy podział dalej obowiązuje, zakupić można również uniwersalne dekodery do telewizji naziemnej, które obsługują wszystkie wymienione standardy. Dzięki temu mogą one posłużyć także do odbioru sygnału satelitarnego i kablowego.

 • Złącza. Te obsługiwane przez dekoder do TV naziemnej muszą być zgodne z wejściami w telewizorze, tak aby możliwe stało się jego podłączenie. Najczęściej tunery są wyposażane w złącza:
  • SCART – podstawowe wejście analogowe, które można znaleźć w starszych telewizorach kineskopowych. Odpowiada za przesył dźwięku oraz obrazu.
  • HDMI – podstawowe złącze nowych telewizorów umożliwiające przesył sygnału cyfrowego w wysokiej jakości.
  • Component Video – analogowe złącze video. Pozwala na przesył obrazu w rozdzielczości HD.
 • Dźwięk. Osoby, które lubią nie tylko oglądać wysokiej jakości obraz, ale także słuchać dobrych efektów dźwiękowych, powinny sprawdzić, czy dany model dekodera umożliwia odbiór dźwięki przestrzennego. W większości urządzeń dźwięk przesyłany jest za pośrednictwem złącza HDMI, choć niektóre dekodery telewizji naziemnej dysponują również wejściami S/PDIF, Chinch oraz Jack.
 • Rozdzielczość obrazu. Jeszcze kilka lat temu wybór nie był zbyt szeroki, dzisiaj jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić nie tylko standardowy DVB T dekoder obsługujący jakość SD, ale również modele HD, Full HD, a nawet tuner satelitarny 4K. Oczywiście wiele zależy od tego, jakie treści chcemy obsługiwać. Większość kanałów w telewizji naziemnej jest nadawana w niskiej rozdzielczości SD, tylko niektóre są dostępne w HD. Wyższe rozdzielczości okażą się przydatne w przypadku obsługi sygnału satelitarnego, a także treści multimedialnych dostarczanych przez zewnętrzne nośniki danych (np. pendrive).
 • Dodatkowe funkcje. Tuner telewizji naziemnej może obsługiwać ich naprawdę wiele. Będzie to nie tylko przewodnik EPG, ale również możliwość nagrywania, obsługi plików multimedialnych oraz instalowania zewnętrznych aplikacji czy też dostęp do sieci Internet.
 • Wyposażenie dodatkowe. Dekoder satelitarny, a także modele naziemne, zazwyczaj są wyposażane w piloty, dodatkowe anteny, kable zasilające oraz instrukcje obsługi.

 

 

Jaki dekoder DVB-T wybrać?

Wpływ na dobór konkretnego urządzenia będą miały również jego wymiary oraz design. Warto przy tym pamiętać, że dekoder naziemnej telewizji cyfrowej może zamienić się również w rozbudowany odtwarzacz multimedialny, którego funkcjonalność wykracza znacząco ponad to, co są w stanie zaoferować standardowe urządzenia z tej kategorii.

Wszystko za sprawą wykorzystania połączenia internetowego, systemu operacyjnego i dysku twardego. Pozwala to na instalowanie wielu aplikacji, a nawet gier. Tego typu dekoder DVBT pozwoli na przykład na obsługę platform streamingowych, takich jak Netflix, HBO GO, Tidal czy Spotify. Do tego dojść może przeglądarka internetowa, komunikatory, portale społecznościowe i wiele więcej. Takie odtwarzacze są wybierane przez osoby posiadające starsze telewizory, bez systemów Smart.

Uwaga!

Tuner TV naziemnej może zostać podłączony również do komputera. Oczywiście musi być to specjalny model, podpinany przez port USB. Jest on obsługiwany przez specjalny program, zapewniający dostęp do programów, a także wspomnianych wcześniej funkcji dodatkowych.

Istotnym kryteriów wyboru będzie również cena dekodera telewizji naziemnej. Najprostsze urządzenia zakupimy za około 70-80 złotych. Jeśli natomiast zależy Wam na dodatkach i wysokiej rozdzielczości, musicie przygotować się na wydatek od 150 do nawet tysiąca złotych. Sporą popularnością cieszą się dekodery takich firm jak Xoro, Technisat, Wiwa, Opticum, VU+ oraz Ferguson. Dobrze dobrany sprzęt zapewni stabilny sygnał bez zakłóceń, a także wiele opcji dodatkowych. Warto więc przed zakupem przeanalizować kwestie, o których była mowa powyżej.

 
Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

No i nie ma jaki mam kupic najleprzy dekoder do TV z Australii , poniewaz ten w telewizorze nie odbiera .