Udostępnij
Skomentuj

Jaki mikrofon do nagrywania wokalu wybrać? Który najlepszy?

Tworzysz studio nagrań w swoim domu? Sprawdź, jaki mikrofon do wokalu warto kupić.

Innego mikrofonu będzie potrzebować wokalista, wybierając się na scenę, a zupełnie innego, jeśli zamierza nagrywać wokal w domu. Na rynku dostępne są różne rodzaje mikrofonów. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jaki mikrofon do wokalu zależnie od sytuacji będzie najlepszy.

Jaki mikrofon do wokalu na scenę?

Wiele osób ma kłopot z ustaleniem, jaki mikrofon do wokalu na scenę będzie najlepszy. Warto więc w tym momencie podkreślić, że mikrofon jest najważniejszym elementem w łańcuchu audio. Na rynku obecnie jest ogromny wybór mikrofonów, dlatego podjęcie decyzji co do jednego naprawdę nie będzie łatwe. Najlepszym wyborem na scenę będzie mikrofon dynamiczny. Ma cienką i zarazem lekką membranę, która porusza się na skutek oddziaływania ciśnienia akustycznego. Z kolei membrana połączona z cewką zlokalizowaną w polu magnetycznym produkuje napięcie elektryczne. Mikrofon ten jest tańszy niż mikrofon pojemnościowy. W dodatku jest bardziej wytrzymały, a co najważniejsze, potrafi przyjąć dźwięk o bardzo dużym napięciu. Mikrofon tego rodzaju jest też mniej czuły na transjenty i nie rejestruje najwyższych częstotliwości z taką samą częstotliwością jak pozostałe dostępne na rynku mikrofony. Wielu wokalistów posługuje się mikrofonami dynamicznymi z uwagi na to, że zapewniają ciepłe i bardziej tłuste brzmienie.

Jaki mikrofon do nagrywania wokalu w domu?

Nie jest łatwo jednoznacznie wskazać, jaki mikrofon do wokalu w domu najlepiej się nadaje. Należy pamiętać, że zależy to między innymi od tego, jakie brzmienie zamierza się w ten sposób uzyskać. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę sprzęt do nagrywania, jakim się dysponuje. W domowym studio sprawdzić się mogą mikrofony pojemnościowe i dynamiczne. Jednak który z nich jest lepszy? Jaki mikrofon do wokalu dynamiczny czy pojemnościowy wybrać? Eksperci radzą, aby jednak do nagrywania wokalu w domowych warunkach postawić na mikrofon pojemnościowy. Dynamiczne, jak już wspomnieliśmy powyżej, zdecydowanie lepiej sprawdzają się na scenie. Trzeba tylko liczyć się z tym, że wymagają one dodatkowego zasilania napięciem stałym. Ponadto wokalista, dokonując tego wyboru, będzie musiał dodatkowo zaopatrzyć się w element, który pomoże wyeliminować przesterowania przy głoskach wybuchowych. Mikrofon ten wydaje się dość wymagający, jednak ma on swoje zalety. Mianowicie zapewnia rejestracje wokalu bardzo dobrej jakości. Dodatkowo wyróżnia się większą czułością i bardziej wyrównanym brzmieniem. Tak więc mniej więcej wiadomo, jaki mikrofon do nagrań wokalu będzie odpowiedni. Tak naprawdę wybór jest tu kwestią indywidualną.

Jaki mikrofon do wokalu na początek?

Największy problem z wyborem mikrofonu mają początkujący wokaliści. W takim razie jaki mikrofon do wokalu na początek będzie dobry? Zdecydowanie może to być mikrofon do śpiewania dynamiczny, jeśli będzie wykorzystywany na scenie. Z kolei pojemnościowy, gdy wokalista zamierza stawiać pierwsze kroki w nagrywaniu własnych utworów. Jedno jest pewne, na samym starcie nie ma sensu zbyt mocno się wykosztowywać. W zupełności wystarczy niezbyt drogi, ale wyróżniający się dobrymi parametrami mikrofon, który spełni oczekiwania użytkownika i stworzy mu warunki do prezentowania swoich umiejętności wokalnych.

Rodzaje mikrofonów do wokalu

Osoby, które zastanawiają się, jaki mikrofon do wokalu wybrać, muszą najpierw wiedzieć, że są różne rodzaje mikrofonów do wokalu przeznaczonych dla tej grupy użytkowników. Mikrofon wokalny dzieli się głównie na dwa rodzaje. Na mikrofon pojemnościowy oraz dynamiczny. Jak działają i czym się różnią mowa była już powyżej. Ponadto wyróżnia się mikrofony przewodowe i bezprzewodowe. Jeśli ma to być mikrofon do użytku na scenie dla osoby dynamicznej, która dużo się rusza i nie może ustać na miejscu, lepszym wyborem będzie mikrofon bezprzewodowy. Warto też dodać, że są mikrofony z dodatkowymi funkcjami. Na przykład jedną z nich jest przetwarzanie dźwięku na sygnał elektryczny.

Jaki mikrofon do wokalu – dynamiczny czy pojemnościowy?

Na pytanie, jaki dobry mikrofon do wokalu, można odpowiedzieć w różny sposób. Bo jak już wiadomo, każdy z nich sprawdzi się w innej sytuacji. Mikrofon dynamiczny najlepiej sprawdza się na scenie, podczas koncertów na żywo. Z kolei pojemnościowy nadaje się bardziej do nagrywania w studio lub ewentualnie w domu. W związku z tym, by doradzić, trzeba wiedzieć, w jakim zakresie wokalista będzie ten sprzęt użytkował. Każdy jest na swój sposób dobry, tylko w innych sytuacjach.

Na co zwracać uwagę przy zakupie mikrofonu do wokalu?

Wybrany mikrofon do wokalu powinien być dostosowany do potrzeb konkretnego użytkownika. Zatem wybierając to urządzenie, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę kilka najważniejszych szczegółów. Należy więc ustalić, do czego będzie służył ten mikrofon. Bo tak naprawdę mikrofon, który nadaje się do wszystkiego, nie istnieje. Więc bez podjęcia konkretnej decyzji w tym przypadku się nie obędzie. Trzeba ustalić, gdzie będzie się nagrywać. Czy ma to być mikrofon studyjny, do nagrywania w studio, czy może do wykorzystania na scenie. Ponadto należy zwrócić uwagę na charakterystykę kierunkową i częstotliwościową. Warto również ocenić odporność tego sprzętu oraz redukcję szumów. Tak samo ważna jest czułość mikrofonu.

Mikrofon przewodowy czy bezprzewodowy do wokalu?

Niektórzy zastanawiają się, czy się nadaje, a jeśli tak, to jaki mikrofon bezprzewodowy do wokalu będzie najlepszy. Jak najbardziej mikrofon bezprzewodowy jest świetnym wyborem głównie dla osób, które nie potrafią ustać w miejscu, będąc na scenie, lub nie pozwala na to sama choreografia. Jest też bezpieczniejszą opcją dla tych wokalistów, którzy boją się, że wykonując jakiś spontaniczny ruch, odłączą wtyczkę kabla lub go uszkodzą. Przewodowy bardziej przyda się podczas nagrywania. Sprawdzi się także w przypadku osób, które mogą pozwolić sobie na śpiewanie, stojąc w miejscu. Wielu wokalistów ceni sobie właśnie tego rodzaju mikrofony z uwagi na ich łatwość użytkowania i prostotę. Osoby decydujące się na ten wybór nie muszą zaprzątać sobie myśli poziomem naładowania baterii. Oczywiście wybierając mikrofon, nie powinno się pomijać osobistych preferencji. W końcu musi odpowiadać indywidualnym potrzebom użytkownika. Najważniejsze, aby był to profesjonalny mikrofon, wysokiej jakości, nadający się do profesjonalnego użytku. Jeśli chodzi o mikrofony przewodowe, warto jeszcze wspomnieć o czymś takim jak impedancja. Im jest ona niższa, tym dłuższy kabel do mikrofonu można wykorzystać, nie wpływając w ten sposób na jakość dźwięku. Warto to też mieć na uwadze, wybierając mikrofon przewodowy.

Jaki statyw do mikrofonu do wokalu?

Wiedząc już, jaki mikrofon do nagrywania wokalu albo koncertowania w plenerze będzie najlepszy, nie pozostaje nic innego, jak jeszcze wybrać statyw. Statyw do mikrofonu stojący powinien być wykonany z dobrych jakościowo materiałów, tak by nie tylko z powodzeniem utrzymywał mikrofon, ale też dobrze się prezentował. Należy pamiętać, że tego rodzaju gadżety są intensywnie użytkowane, wielokrotnie składane i rozkładane. To może narażać je na awarie. Chyba że statyw jest solidny, wówczas nie ma najmniejszych obaw. Wybrany statyw powinien być maksymalnie funkcjonalny, odpowiadający potrzebom konkretnego użytkownika. W sprzedaży dostępne są statywy podłogowe, a także krótkie, dzięki którym można postawić mikrofon na stole, czy biurku w studio nagrań. Wybór pod tym względem jest kwestią mocno indywidualną. Na szczęście bez względu na to, czy ktoś ma mikrofon do nagrywania wokalu, czy może po prostu do śpiewania, może wykorzystać ten sam statyw. W różnych pozycjach się śpiewa, tak samo, jak i nagrywa. Kupując jeden z lepszych, funkcjonalny statyw, można wykorzystać go w szerokim zakresie.

Dobrze wybrany mikrofon do nagrywania wokalu to nie wszystko. By tworzyć wartościową muzykę i ładnie śpiewać, trzeba mieć do tego ogromny talent.

Udostępnij
4,3
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.