Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki grill gazowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Nie wiesz jaki grill gazowy wybrać – wolnostojący, czy do zabudowy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze!

Sezon grillowy w pełni, a Ty dalej nie masz odpowiedniego urządzenia? Coraz bardziej popularne stają się grille gazowe, które są wydajniejsza i łatwiejsze w obsłudze. Podpowiadamy, jakie urządzenie wybrać, jak go używać i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Jaki grill gazowy wybrać? Wolnostojący czy do zabudowy?

Nie bez przyczyny grille gazowe cieszą się rosnącą popularnością. Potrawy przygotowywane w ten sposób są zdrowsze, a samo korzystanie z urządzenia dużo łatwiejsze. Jest to idealna alternatywa grillów węglowych, których rozpalenie zawsze zajmuje wiele czasu, a unoszący się z nich dym sprawia, że przesiadywanie w pobliżu jest nieprzyjemne. 

Grill gazowy ma wiele zalet, dzięki którym coraz częściej wybierany jest zamiast standardowego węglowego rozwiązania. Dania przygotowywane tą metodą nabierają wyjątkowego smaku bez konieczności wykorzystywania zasobów węgla. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie swój czas i nie chcą go marnować na godzinne przygotowywanie grilla przed położeniem na niego pierwszego kawałka mięsa. Co więcej, urządzenie zasilane gazem sprawi, że wszystko, co znajdzie się na ruszcie, będzie równomiernie upieczone, ponieważ grill nagrzewa się w całości i nie ogranicza go stopień rozgrzania węgla. Grill gazowy nie wytwarza nieprzyjemnych zapachów i dymu, dlatego można go używać z powodzeniem nawet na balkonie i jednocześnie nie przeszkadzać sąsiadom. 

Największym dylematem podczas wyboru tego rodzaju urządzenia jest zdecydowanie to, czy do satysfakcjonującego użytkowania wystarczy grill wolnostojący, czy warto pomyśleć o wariancie przystosowanym do zabudowy. Wolnostojący grill gazowy będzie idealnym rozwiązaniem, jeżeli w sezonie grillowym korzystasz z niego w ogrodzie, a gdy zrobi się chłodniej, masz zamiar przygotowywać pyszne potrawy na balkonie lub nawet wewnątrz mieszkania. Dzięki kółkom zamontowanym w większości modeli możliwe jest jego komfortowe przemieszczanie urządzenia w dowolne miejsce. Grill zabudowany z kolei lepiej się prezentuje i jest to rozwiązanie dla osób, które nie mają w planach zabierania grilla na wakacyjne wyjazdy lub pałaszowanie mięs na nich upieczonych w okresie, gdy przebywanie w ogrodzie lub na balkonie nie należy do najprzyjemniejszych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie grilla gazowego?

Przede wszystkim, wybierając odpowiedni model grilla, należy zwrócić uwagę na jego wielkość. Dla dużej rodziny lub osób, które często urządzają imprezy w ogrodzie, przyda się większa pojemność urządzenia – dzięki temu za jednym razem możesz przygotować większą ilość jedzenia. 

Przed zakupem upewnij się, że wybierany przez Ciebie model dostosowany jest do korzystania z niego na zewnątrz, a więc w zmiennych warunkach atmosferycznych. To sprawia, że urządzenie musi zostać wykonane z materiałów dobrej jakości – mocnych, odpornych na korozję oraz odkształcenia.

Jedną z najistotniejszych kwestii jest oczywiście moc i zakres temperatur grilla gazowego. Jest to parametr, który powinien mieć decydujący wpływ podczas wyboru odpowiedniego urządzenia. Najczęściej spotykane są modele, które odznaczają się mocą od 2 do nawet 10 kW. Im większa moc, tym szersza powinna być skala regulacji temperatury.

Szczególną uwagę zwróć na materiał, z którego wykonana jest pokrywa. Najlepiej, jeżeli jest to odlew aluminium, blachy stalowej lub stali szlachetnej, z czego ta ostatnia jest oczywiście najtrwalsza, ale wybranie tego rozwiązania wiąże się z większymi kosztami. Równie istotne jest wykonanie rusztu – to na nim kładzie się potrawy, które będą spożywane. Musi być więc bezpieczny – wybieraj urządzenia, których ruszt wykonany jest z żeliwa lub stali szlachetnej.

Modele dostępne w sklepach różnią się również ilością palników – jeżeli zamierzasz przygotowywać duże ilości jedzenia, koniecznie zainwestuj w grill, który wyposażony jest w co najmniej trzy palniki. Jeżeli jednak zamierzasz używać go sporadycznie i tylko dla siebie – jeden palnik w zupełności wystarczy.

Ciekawym i pomocnym dodatkowym wyposażeniem, które występuje w niektórych modelach, są aromatyzery. Są to blaszane elementy, które umieszczane są między palnikami a rusztem. Dzięki takiemu umiejscowieniu zbierają soki oraz tłuszcze, które wytapiają się podczas obróbki cieplnej na grillu. Wysoka temperatura sprawia, że zebrane ciecze parują, a tym samym wzbogacają smak i aromat przygotowywanych potraw. Na łatwość obsługi grilla gazowego wpływają także zawory. Im szerszy zakres stopni, tym większą kontrolę zyskujesz nad przygotowywanymi daniami. W droższych modelach do dyspozycji masz dodatkowo termometr.

Wybór odpowiedniego grilla gazowego sprawi, że grillowanie będzie jeszcze przyjemniejsze i mniej wymagające – podczas przygotowywania potraw nie musisz martwić się żmudnym rozpalaniem, a potem utrzymywaniem w odpowiedniej temperaturze grilla. Jeżeli chcesz mieć możliwość podróżowania z urządzeniem lub przenoszenia go w różne miejsca – wybierz model wolnostojący. A jeżeli marzy Ci się pięknie wkomponowany w zieleń ogrodu grill, to na pewno lepiej sprawdzi się zabudowanie urządzenia na stałe.

Jak bezpiecznie używać grill gazowy?

Zasada działania grilla gazowego znacząco różni się od standardowego rozwiązania na węgiel. Przede wszystkim, do jego uruchomienia niezbędne jest podłączenie do gazu – możesz to zrobić poprzez podłączenie go do sieci gazowej lub wykorzystując w tym celu butlę gazową. W przypadku tego rozwiązania nie dochodzi do żarzenia się węgla, a do ekspozycji na ogień lub nagrzewania się i emitowania ciepła pewnych elementów.

W przypadku grillów gazowych wolnostojących najczęściej występującym rozwiązaniem są butle gazowe. Z tego względu pierwszorzędną kwestią, którą należy rozwiązać przed rozpoczęciem grillowania, jest wyposażenie się w dwie butle gazowe – jedną zapasową. Przed przystąpieniem, należy podłączyć reduktor do butli. Pamiętaj, aby dokładnie go dokręcić, tak, aby nie było żadnych nieszczelności. Następnie odkręć zawór na butli.

Rozpalając urządzenie, pamiętaj o trzymaniu pokrywy grilla zawsze otwartej. Jest to bardzo ważne, ponieważ ma to chronić grill przed wybuchem, gdyby na przykład ulatniał się gaz i zbierał w grillu. Ze względów higienicznych, wyczyść ruszt szczotką przed każdym grillowaniem – w tym celu nagrzej go, dzięki temu czyszczenie nie powinno sprawić problemu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.