Udostępnij
Skomentuj

Jak czyścić i pielęgnować grill gazowy?

Grillowanie to bardzo popularny tryb przyrządzania potraw. Sprawdź, jak dbać o grill gazowy, aby jeść zdrowo.

Grill gazowy – zupełnie nowy wymiar grillowania

Polacy uwielbiają grillować. Chociaż to stosunkowo niedawno odkryta pasja, wciąż zyskuje na popularności. Dotychczas kojarzona z dymem i smakowitym zapachem pieczonego mięsa. Tradycyjny grill węglowy, opalany węglem drzewnym lub brykietem, wymaga stałego nadzoru i uwagi. Zawsze ktoś musi przy nim stać, pilnować ognia, dosypywać węgla i uważać, żeby jedzenie się nie przypaliło. Jednak grill gazowy jest całkiem innym mechanizmem. W tym urządzeniu źródłem ognia są zasilane gazem palniki. Im wbudowano ich więcej, tym lepiej – równomiernie rozprowadzają ciepło i szybciej nagrzewają sprzęt. Leżące na ruszcie jedzenie nie ma bezpośredniego kontaktu z płomieniami. Pomiędzy nim i palnikiem umieszczono specjalnie pofałdowaną blachę – aromatyzer. To na nią spływają tłuszcz i soki z przygotowywanych potraw. Jeśli nie ma żywego ognia, skąd więc charakterystyczny grillowany smak? Kapiący na gorącą blachę płyn paruje, przenika znajdujące się nad nim produkty i nadaje im ten pyszny aromat. Dlatego też wielkość powierzchni aromatyzera ma znaczenie. Przy dużej jedzenie łatwiej przechodzi smakiem. Grill ogrodowy na gaz to urządzenie do szybkiego i bezpiecznego gotowania. Możesz regulować temperaturę pieczenia za pomocą pokręteł, zupełnie jak w kuchence gazowej. Jeżeli Ty również należysz do grona wielbicieli tego rodzaju przygotowania posiłków, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Doradzamy, jak odpowiednio konserwować i czyścić grill gazowy, aby potrawy na nim przygotowane były zdrowe, smaczne i soczyste, a sam proces smażenia przebiegał sprawnie i komfortowo.

Polecane grille gazowe

Jak korzystać z grilla gazowego?

Jeśli chcesz, aby Twoje dania były aromatyczne i soczyste, dobierz odpowiednią metodę grillowania w zależności od rodzaju produktów, które chcesz przygotować. Tylko idealnie dopasowana temperatura smażenia sprawia, że jedzenie jest pyszne i zdrowe. Gotowanie na grillu gazowym daje Ci mnóstwo możliwości łączenia technik i smaków. Co ciekawe, przygotujesz na nim kilka potraw jednocześnie, wykorzystując w tym samym czasie różne sposoby pieczenia. Czy znasz już dwa podstawowe style przyrządzania posiłków na grillu gazowym? Oto one: grillowanie pośrednie i bezpośrednie.

Grillowanie bezpośrednie

Jak sama nazwa wskazuje polega na przyrządzaniu potraw na ruszcie, bezpośrednio nad płomieniem palnika. To najbardziej popularna metoda. Zazwyczaj stosowana do grillowania niedużych porcji mięs, ryb i warzyw. Jak przebiega? Przez kilka minut najpierw rozgrzej sprzęt na największą moc, następnie usuń resztki z poprzedniego smażenia. Posmaruj rożen cienką warstwą oleju roślinnego, aby zapobiec przywieraniu jedzenia. Zmniejsz temperaturę (na odpowiednio dostosowaną do danego produktu) i gotowe, zaczynaj.

Grillowanie pośrednie

Ta metoda służy do grillowania większych porcji mięs, wymagających dłuższego pieczenia lub nawet wędzenia. W tym wypadku pieką się one za pomocą otaczającego je gorącego powietrza, a nie smażą bezpośrednio nad aromatyzerem. Proces przebiega podobnie jak w piekarniku z termoobiegiem. Jak to zrobić? Umieszczasz jedzenie na ruszcie, pod spodem stawiasz specjalną brytfannę, która zbiera wyciekający z mięsa sok. Następnie płyn odparowuje, wydziela wspaniały aromat i nawilża danie, nadając mu soczystość i kruchość.

Jak dbać o grill gazowy?

Wiesz już, jak przygotować potrawy, aby były soczyste i pyszne. Ale czy znasz metody, by dbać o grill gazowy bezpiecznie i zdrowo? Ponieważ usunięcie przypalonego tłuszczu bywa uciążliwe i czasochłonne, zapamiętaj naszą radę – najważniejsze jest sprzątanie na bieżąco, najlepiej zaraz po zakończeniu każdego grillowania. Jeśli odkładasz tę czynność na później, będziesz miał więcej pracy, ponieważ zaschnięty brud trudniej zlikwidować. Przeczytaj nasz artykuł, podpowiadamy i rozwiewamy wątpliwości dotyczące tego, jak czyścić grill gazowy. Zacznij od wypalania – czyli czyszczenia grilla gazowego przy użyciu bardzo wysokiej temperatury. Taki zabieg likwiduje pozostałe na ruszcie resztki jedzenia, przypalony tłuszcz i zabrudzenia. Włącz wszystkie palniki i rozgrzej urządzenie do maksymalnej temperatury (w zależności od producenta do wartości 250–300° C). Aby proces przebiegał poprawnie, koniecznie zamknij pokrywę, w przeciwnym razie ciepło ucieka i czyszczenie nic nie da. Wypalanie zazwyczaj trwa maksymalnie 20 minut. Kiedy zobaczysz wydobywający się z grilla dym, to znak, że rożen jest czysty. Zaczekaj chwilę, aż grill nieco ostygnie. Sięgnij po szczotkę z włosiem ze stali szlachetnej i przy jej pomocy usuń zwęglone resztki brudu z rusztu, palników i aromatyzera. Ostrożnie przemyj wszystko ciepłą wodą z małą ilością detergentu (np. płynu do mycia naczyń), potem dokładnie opłucz i osusz. Na koniec posmaruj żebra rożna cienką warstwą jadalnego oleju i gotowe. Jeszcze jedna ważna kwestia – pamiętaj, aby przed pierwszym użyciem wypalić nowo zakupiony grill gazowy. To bardzo istotne dla jego późniejszego idealnego działania.

Jak zadbać o zdrowe grillowanie na grillu gazowym?

Grillowanie – smażenie i pieczenie bez użycia tłuszczu – jest sposobem na gotowanie fit, co nie ulega wątpliwości. Masz obawy co do korzystania z modelu gazowego ze względu na brzydki zapach gazu? Sam gaz nie ma woni, ale dla bezpieczeństwa dodawany jest specjalny środek etanotiol. To właśnie on odpowiada za nieprzyjemny aromat. Gdy sprzęt działa prawidłowo, nie wydziela przykrej woni, ponieważ spalający się razem z etanotiolem gaz nie przenika do jedzenia. Aby móc w pełni docenić smak potraw przygotowanych na grillu gazowym, sprawdź jeszcze kilka naszych porad. Pamiętaj, że dbanie o ruszt wychodzi Ci na zdrowie, dlatego poświęć mu szczególnie dużo troski. Jeśli grill dłużej stał nieużywany, najpierw umyj rożen wodą z płynem do mycia naczyń, potem dokładnie go wypłucz w czystej wodzie i osusz papierowym ręcznikiem. Nie zostawiaj mokrego do wyschnięcia, ponieważ może zardzewieć. Pod żadnym pozorem nie myj go też w zmywarce, bo szybko koroduje i staje się niezdatny do korzystania. Zaraz po umyciu, pokryj ruszt olejem spożywczym o wysokim punkcie dymienia. Przykładowo olej z awokado ma punkt dymienia w 260°C, olej ryżowy w 255°C, a tradycyjny polski olej rzepakowy już przy 204°C. Urządzenie rozgrzewaj powoli, rozpoczynając od połowy jego mocy. Jeśli od razu ustawiasz zbyt wysoką temperaturę, powodujesz spalenie zabezpieczającej warstwy z oleju, a to z kolei prowadzi do przywierania potraw. Skład marynaty także ma duże znaczenie dla prawidłowego grillowania mięsa i warzyw. Cukier, sól czy woda sprzyjają korozji i przypalaniu jedzenia. Staraj się regularnie obracać ruszty, aby smażyć na nich równomiernie z obu stron. Nie zapomnij o pokryciu ich powierzchni wyraźną warstwą oleju – z łatwością zapobiegasz wówczas rdzewieniu i budujesz nieprzywierającą powłokę.

Jak przygotować grill gazowy na zimę?

Chociaż ostatnimi czasy zimy w Polsce nie należą do ostrych, to sezon grillowy zazwyczaj kończy się wczesną jesienią. Warto wtedy zabezpieczyć grill z podwójną starannością i schować, zanim nastanie chłód. Pozostawiony bez ochrony na deszczu czy śniegu szybko niszczeje i bywa niezdatny do użytku. Dlatego po ostatnim smażeniu wyczyść grill gazowy bardzo dokładnie i obficie posmaruj ruszt olejem. Rozważ także inwestycję w profesjonalną plandekę, która uchroni go przed wilgocią. Zadbany i odpowiednio zakonserwowany sprzęt posłuży Ci przez lata.

 

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.