Udostępnij
Skomentuj

Jaki dysk do PS4 kupić?

Podpowiadamy, jaki dysk do PlayStation 4 sprawdzi się najlepiej na pokładzie konsoli.

Konsola PlayStation cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród entuzjastów wirtualnej rozrywki. Nic dziwnego, gdyż po kilku latach od premiery oferuje wiele wspaniałych gier. W zależności od modelu PS4 dysk twardy może oferować pojemność 500 GB lub 1 TB. Często zdarza się, że to zbyt mało, aby cieszyć się zabawą przy wszystkich ulubionych produkcjach. Wtedy rozwiązaniem może być wymiana dysku.

Polecane dyski HDD

Czy do PS4 można podłączyć dysk?

Użytkownicy, którzy instalują wiele gier i regularnie kupują najnowsze tytuły, muszą liczyć się z tym, że po jakimś czasie miejsca na dysku zabraknie. Oczywiście można usunąć niektóre pozycje, jednak nie jest to wygodny sposób gdyż w razie potrzeby, będzie trzeba je pobrać ponownie. Dlatego coraz więcej osób, zastanawia się, czy wymiana dysku PS4 na większy jest możliwa.  

Na pokładzie konsoli PlayStation 4 został zainstalowany wewnętrzny dysk twardy. Możliwa jest jego wymiana, jednak należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Konsola na rynku pojawiła się w trzech wersjach. Obok tradycyjnego modelu wyróżniamy również PS4 Slim oraz PS4 Pro. Każda z edycji charakteryzuje się nieco inną architekturą. Dlatego wymiana dysku PS4 Slim będzie przebiegać inaczej, niż w pozostałych urządzeniach. Oczywiście na stronie producenta znaleźć można szczegółową instrukcję wykonania tej operacji dla poszczególnych konsol. Należy jednak wykazać się dużą precyzją, aby nie uszkodzić żadnych elementów urządzenia. W tym miejscu warto wyjaśnić jeszcze jedną, jakże istotną kwestię – wymiana dysku PS4 a gwarancja. Otóż producent zezwala na dokonanie wymiany bez utraty gwarancji, co z pewnością ucieszy wszystkich użytkowników, którzy bezzwłocznie potrzebują dodatkowych kilkuset gigabajtów przestrzeni.

Dużo prostszym i rekomendowanym rozwiązaniem jest instalacja dysku zewnętrznego. Możliwość ta pojawiła się dopiero po wielu aktualizacjach systemu, jednak wprowadziła niemałą rewolucję. Nie ulega wątpliwości, jaki dysk najlepiej sprawdzi się przy współpracy z PS4 – SSD. Decydując się na jego zakup, możemy liczyć na bardzo wysoką szybkość działania, a zarazem niską awaryjność. To zdecydowanie najlepsza z możliwych opcji, jakie możemy zastosować, gdy miejsca na fabrycznym dysku zabraknie. Zdecydowanie warto skorzystać z tej możliwości. 

Dowiedz się więcej

Wymiana dysku w PlayStation 4 będzie zasadna w przypadku awarii nośnika, lub braku wystarczającej pojemności na kolejne gry. Na jak wiele miejsca możemy liczyć? Konsola obsługuje dyski na poziomie od 250 GB do aż 8 TB. Należy jednak pamiętać, że nośnik powinien być skonstruowany w oparciu o interfejs USB 3.0 lub nowszy.

Jak wybrać dodatkowy dysk do PS4?

Jaki dysk zewnętrzny do PS4 będzie najlepszy? Przed zakupem należy zwrócić uwagę na szereg parametrów.

  • Rodzaj dysku – konsola obsługuje zarówno dyski HDD, jak i SSD. Pierwszy z nich stanowi starszy, lecz nadal chętnie stosowany standard. Wielu graczy wybiera go ze względu na atrakcyjną cenę. Jednak to dysk SSD do PS4 będzie dużo szybszy. Warto się nad tym zastanowić, gdyż wysokiej klasy nośnik wystarczy nam na lata.
  • Pojemność dysku – parametr, który należy dostosować do osobistych potrzeb gracza. Jeżeli gromadzimy duże ilości danych, a dysk 1TB PS4 nie wystarcza, warto postawić na sprzęt, który pozwoli zainstalować nam dużo więcej gier. Oczywiście najlepszym, chociaż kosztownym rozwiązaniem będzie zasób 8 TB.
  • Interfejs – w przypadku PS4 dysk zewnętrzny musi być kompatybilny z konsolą. Oznacza to, że należy wybrać nośnik z obsługą interfejsu 3.0 lub nowszego. Inny nie będzie działał.
  • Wielkość dysku – najczęściej spotykane rozmiary dysków to 3.5 cala lub dysk 2.5 cala. Ten drugi wariant dotyczy głównie nośników SSD. Jednak to te większe konstrukcje z reguły oferują wyższą pojemność.
  • Producent – kupując dysk twardy do PS4, warto postawić na ofertę renomowanych producentów, którzy już od lat wzbogacają rynek w wysokiej klasy modele. Takim markom, jak Toshiba, ADATA, Seagate, Western Digital, SanDisk, czy Samsung śmiało można zaufać.
  • Cena – wymiana dysku PS4 nie musi być droga. W przypadku dysków HDD o pojemności 2 TB możemy liczyć, że koszt zakupu wyniesie około 300 zł, co stanowi doskonałą propozycję dla oszczędnych klientów. Jeżeli jednak w grę wchodzi wymiana dysku PS4 na SSD o podobnej pojemności, cena będzie dużo wyższa. Za dysk SSD 2TB renomowanego producenta zapłacimy nawet ponad 1500 zł.
  • Design – ten parametr oczywiście nie wpływa na osiągi, jednak konsole czy akcesoria gamingowe to również ciekawy element pokoju gracza. Warto postawić na dysk przenośny PS4, który wyglądem będzie nawiązywał do stylistyki konsoli.

Kryteriów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów, jest wiele. Kluczowym aspektem jest oczywiście rodzaj dysku i jego pojemność. Przed zakupem warto zastanowić się, jak wiele gier będziemy chcieli zgromadzić i na tej podstawie znaleźć dysk dostosowany do naszych potrzeb. 

Warto wiedzieć!

Zanim wybierzemy nośnik, powinniśmy sprawdzić wszystkie powyższe parametry i upewnić się, czy dany dysk będzie współpracował z konsolą. Oczywiście wymiana dysku PS4 Pro, PS4 Slim i PS4 jest możliwa, jednak dużo łatwiej jest podłączyć nowe urządzenie za pomocą złącza USB. To bardzo wygodne rozwiązanie, które znalazło wielu zwolenników.

Jak przygotować dysk do PS4?

Gdy kupiliśmy dysk do PS4, powinniśmy wykonać kilka prostych kroków, aby mógł współpracować z naszą konsolą i zapewnić dodatkową pojemność, którą wykorzystamy na ulubione gry lub aplikacje.

Po podłączeniu dysku do konsoli należy go sformatować. W tym celu wystarczy odnaleźć ustawienia w menu systemu PlayStation 4, a następnie wybrać urządzenia oraz urządzenia pamięci masowej USB. Teraz ukaże się opcja sformatuj jako rozszerzoną pamięć masową. Operacja będzie zakończona już po kilku chwilach. 

Po sformatowaniu nośnika należy ustawić domyślną lokalizację dla gier, abyśmy mogli pobierać je właśnie na nasz nowy dysk. W ustawieniach należy wybrać opcję pamięć masowa, a następnie pamięć masową systemu. Teraz wystarczy tylko wskazać miejsce instalowania aplikacji, jako rozszerzoną pamięć masową.

 
Udostępnij
5,0
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Niedawno zakupiłem dysk SSD Goodram HX100 1TB Jeden z lepszych dysków na rynku. Gry na PS4 śmigają. Solidna konstrukcja i bardzo szybki dysk polecam!
Specjalista Morele | 16:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.