Udostępnij
Skomentuj

Jaki dysk SSD wybrać? Który kupić? Który najszybszy?

Dysk SSD zapewnia szybszy odczyt i zapis danych w Twoim komputerze. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni model.

Jaki dysk SSD warto kupić?

Jakie cechy powinien mieć dysk SSD do komputera? Jako użytkownikowi z pewnością zależy Ci przede wszystkim na prędkości działania Twojego sprzętu zarówno przy obsłudze podstawowych funkcji systemowych, jak i podczas korzystania z różnego rodzaju programów czy w trakcie uruchamiania gier. Dlatego myśląc o zakupie takiego podzespołu, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na szybkość odczytu i zapisu danych, które pod tym względem są kluczowe. Warto wybrać model odznaczający się dużymi wartościami wspomnianych parametrów, ponieważ szybki dysk SSD to dzisiaj podstawowy element PC, który może znacząco wpłynąć na komfort korzystania ze sprzętu.

Oprócz tego dobrze byłoby, żeby Twój nowy napęd SSD miał na tyle dużą pojemność, abyś bez przeszkód przechowywał wszystkie swoje najważniejsze pliki i dokumenty, a także aplikacje. Producenci zazwyczaj mają zróżnicowane oferty, jeśli chodzi o ilości pamięci w poszczególnych modelach. Najtańsze dyski gwarantują 120 GB wolnej przestrzeni, te ze średniej półki cenowej od 200 GB do 1 TB, a najdroższe zapewniają nawet 2 TB miejsca do zapisania danych. Wybór konkretnej opcji należy do Ciebie, ale wiadomo, że im więcej bajtów, tym lepiej dla Ciebie.

Trzeba jeszcze wspomnieć o ważnej kwestii, dotyczącej formatu danego napędu i wykorzystywanych przez niego interfejsów. Pamiętaj, że istnieją różne rodzaje dysków SSD i od tego, który wybierzesz, zależy sporo. Może mieć to wpływ na przykład na wymienioną już wcześniej szybkość działania. Istotne zatem, abyś przed zdecydowaniem się na jedno z urządzeń dokładnie przeanalizował swój wybór pod kątem użytej do jego skonstruowana technologii. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest dysk SSD M.2 PCI-e — więcej na temat tej kwestii przeczytasz w dalszej części tego tekstu.

Polecane dyski SSD

Dlaczego dysk SSD jest szybszy niż dysk HDD?

Obecnie na rynku komputerowym napędy SSD są zdecydowanie popularniejsze od HDD. Wynika to z faktu, że pierwszy wariant charakteryzuje się o wiele szybszym zapisem i odczytem wszelkich danych. Oba zapewniają natomiast takie same opcje z punktu widzenia pojemności. Dlatego, jeśli zastanawiasz się pomiędzy wspomnianymi podzespołami i interesują Cię odpowiedzi na pytania o dysk SSD — czy warto go kupić, jak szybko działa, jaki dysk SSD do PC wybrać — to świetnie. Właśnie w ten typ powinieneś celować, chcąc mieć nowoczesny i wydajny komputer.

Czemu dysk SSD jest szybszy od HDD? To efekt innej budowy, która wpływa na prędkość transferu danych. Dysk twardy do przechowywania plików wykorzystuje nośnik magnetyczny, a napęd półprzewodnikowy skonstruowany jest w oparciu o pamięć flash i nie ma żadnych części ruchomych. Właśnie dzięki tej drugiej technologii wyższą prędkością działania odznacza się dysk SSD — wewnętrzny i zewnętrzny wariant deklasuje w tym parametrze każdy model HDD.

Jakie są rodzaje dysków SSD?

Jak już zostało zaznaczone wcześniej, istotną kwestię przy wyborze konkretnego modelu stanowi rodzaj napędu. Chodzi tutaj przede wszystkim o format — możesz zdecydować się na dysk SSD 2,5’’ albo dysk SSD M.2. Pierwszy to znana od dawna, standardowa technologia, która ma swoje zalety, ale znacząco odstaje pod względem prędkość transferu danych. Za jej najważniejsze atuty należy uznać niższą cenę w porównaniu do innych opcji oraz z reguły prosty montaż, ponieważ większość komputerów stacjonarnych i laptopów jest do niego przystosowana.

Inaczej ma się sprawa z urządzeniem w tym drugim typie. W jego przypadku montowanie okaże się niejednokrotnie bardziej skomplikowane, a cena wyższa, ale w zamian szybkość działania zaspokoi potrzeby każdego użytkownika, nawet tego z ogromnymi wymaganiami. Nikt nie lubi spowolnień w trakcie korzystania z komputera, dlatego dysk SSD M.2 sprawdza się doskonale jako podzespół PC i z tego powodu jest obecnie najpopularniejszy. Większość osób stawia właśnie na tego rodzaju sprzęt, ponieważ gwarantuje on pełen komfort podczas pracy i rozrywki.

Oprócz formatu Twoją uwagę powinien przykuć także interfejs, który wpływa na to, jak podłączyć dysk SSD. Tutaj masz do wyboru dysk SATA, PCI-Express, PATA czy SAS. Pierwsze dwa są najpopularniejsze i to na jeden z nich przyjdzie Ci się zdecydować. SATA to starszy typ, ale wciąż stosowany na szeroką skalę w napędach SSD. Z kolei PCI-Express nieustannie zyskuje na popularności, ponieważ pozwala na przesyłanie danych z większą prędkością — za ten atut zapłacisz nieco więcej.

Jaką trwałość oferują dyski SSD?

Jeśli chodzi o trwałość, trzeba tutaj podkreślić bardzo ważną cechę SSD. Flash, czyli rodzaj pamięci wykorzystywanej w takich dyskach, ma technologiczne ograniczenie liczby cykli zapisu. Oznacza to tyle, że żywotność podzespołu jest z góry określona i już przy zakupie wiesz, jak długo Ci posłuży. W specyfikacji poszczególnych modeli producenci zazwyczaj podają czas działania. Na ten moment standardowy okres pracy z wysoką efektywnością i bez nieodwracalnych usterek to 2 miliony godzin, a więc sporo. Im więcej, tym lepiej dla Ciebie, więc szukaj napędów mogących działać jak najdłużej.

Jak działa SSD?

Kilku szczegółów na ten temat poznałeś już wcześniej. Dysk SSD opiera się flash, czyli tak zwanej pamięci nieulotnej. Dzięki temu nie potrzebuje żadnych ruchomych części mechanicznych do zapisu i odczytu danych. To powoduje, że napęd półprzewodnikowy odznacza się krótszym czasem dostępu do danych, niemal bezgłośną pracą oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne, które mogłoby spowodować utratę przechowywanych plików. Pewną wadę takiego rozwiązania stanowi fakt, że im więcej zajętej pojemności, tym wolniej działa SSD flash i zmniejsza się pewność zapisu.

Najpopularniejsi producenci dysków SSD

Wiesz już niemal wszystko, co najważniejsze, aby wyszukać dla siebie odpowiedni model SSD — co to w ogóle takiego, jak ważna jest pojemność dysku SSD, że powinieneś wybrać jak najszybszy dysk SSD i jakie znaczenie mają formaty oraz interfejsy. Teraz zadajesz sobie pewnie pytanie, której firmie zaufać. Na rynku działa bowiem wielu wytwórców, którzy oferują urządzenia o różnych właściwościach i parametrach. Na pierwszy rzut oka trudno ocenić jakość ich sprzętu.

Warte uwagi są przede wszystkim modele od najpopularniejszych producentów, mających doświadczenie w tworzeniu wysokiej klasy podzespołów komputerowych. Bez problemu kupisz wydajny dysk SSD 500 GB od Samsunga, trwały dysk SSD do laptopa 1 TB od ADATA czy szybki dysk SSD Kingston. To tylko przykłady, bo masz ogromny wybór. Oprócz tego ciekawą opcję stanowią jeszcze napędy od Transcend, Gigabyte lub GoodRam.

Produkty wszystkich wspomnianych firm znajdziesz w ofercie Morele. Tylko z dyskiem SSD idealnie dopasowanym do komputera i Twoich potrzeb, skutecznie przyspieszysz swój PC. Zapomnij o spowolnieniach podczas pracy lub wirtualnej rozrywki i dzięki większej prędkości odczytu oraz zapisu danych ciesz się pełnym komfortem w trakcie użytkowania sprzętu. Wybierz model dla siebie w sklepie Morele.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
4,9
9 ocen
12 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (8)

Uważajcie na dyski kingstone, mają zawyżony transfer. Firma zrobiła przekręt i zamontowało w tym dysku o połowę wolniejsze pamięci nie zmieniając nazwy dysku. Wsszyscy myśleli że kupili szybki dysk ale po testach okazało się że dysk nie osiąga nawet POŁOWY!! deklarowanych osiągów. Po prostu złodziejswto. NIestety ja też się przejechałem. Niestety dysk działa i nie można go reklamować. Jak wpiszecie nazwę dysku sv300 to powinniście trafić na artykuły odnośnie tego przekrętu.
Na stronie kingstona jest podana prawidłowa prędkość (odczyt 180MB/s, zapis 133MB/s ) to sprzedawcy ją zawyżają pisząc (Prędkość odczytu 450MB/s, Prędkość zapisu 450MB/s)
Dlaczego w artykule:
http://www.morele.net/wiadomosc/ranking-dyskow-ssd-top-10-najlepszych-modeli/1227/

polecacie dysk EVO, a w recenzji Pan wyraźnie zaznaczył że są z nim problemy?
"Zestawienie uwzględnia najchętniej kupowane przez klientów morele.net dyski SSD." Pierwszy akapit.
SLC jest trwalsze od MLC, A autor poleca MLC
Dyski oparte o SLC są o wiele droższe i dla przeciętnego konsumenta MLC w zupełności wystarcza. Gdyby polecał TLC to można byłoby mieć wątpliwości.
a gdzie GOOD RAM ? Cudze chwalicie, swego nie znacie...
Wady:Krótsza żywotność.Czy aby na pewno?
Hmm pierwszy lepszy Samsung ma w opisie 1,5mln h, co daje ponad 170 lat. Albo ja coś źle rozumiem albo przeciętny dysk SSD ma żywotność dłuższą od użytkownika
"Najlepszym wyborem są dyski SSD z SATA 3" Nie,lepszym wyborem są dyski SSD na PCIe.
To prawda ssd na PCIe to maks szybkości, miałem kilka lat temu coś takiego, wada to niestety krótka żywotność. Używałem w stacji roboczej do m.in. profesjonalnych aplikacji 3d i wszytko działało jak rakieta. cena jest dalej dość wysoka w stosunku do pojemności, natomiast jak ktoś potrzebuje bardzo szybkiego PC to polecam.
Wszystko fajnie ale ppsp emulator przestał działać czarny ekran i znów coś musieli schrzanic. Może jak wdrożą 9 będzie lepiej ?