Udostępnij
Skomentuj

Jaki dysk do NAS? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Zagwarantuj sobie maksymalne bezpieczeństwo swoich danych i łatwy dostęp do nich z dowolnego urządzenia!

Zanim zaczniesz szukać informacji o tym, jaki dysk do serwerów NAS wybrać, warto dokładnie zapoznać się z definicją samego serwera, jak i sposobu jego funkcjonowania. W większości przypadków NAS (Network Attached Storage) rozumie się jako specjalny komputer, który służy przede wszystkim do przechowywania plików i zarządzania nimi z poziomu innych urządzeń podłączonych do sieci. Podstawowy zestaw zawiera jeden dysk sieciowy — z biegiem czasu konfigurację można dowolnie rozbudowywać.

Jaki dysk do serwerów NAS?

Serwery NAS są szczególnie cenione z tego względu, że charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością, za którą odpowiada solidny procesor i optymalna ilość pamięci RAM. Do pełnego działania wymagają jedynie oprogramowania, które zwykle jest już zainstalowane na serwerze. W innym przypadku można je pobrać własnoręcznie ze strony internetowej danego modelu. Aby korzystać ze wspólnej biblioteki multimediów, wystarczy podłączyć serwer do lokalnej sieci przy pomocy routera i kabla sieciowego RJ-45 lub bezprzewodowo przez Wi-Fi.

Wybierając idealny dysk NAS do domu lub firmy największe znaczenie ma jego pojemność. Na rynku znajdziesz wiele produktów, które mają miejsce tylko na jeden dysk, co w przypadku domowego zastosowania zwykle jest zupełnie wystarczające. W przypadku przechowywania większej ilości danych — tak jak jest np. w firmach, lepiej zainwestować w większą ilość dysków do serwerów NAS. Optymalną liczbą jest miejsce na co najmniej cztery egzemplarze.

Warto spojrzeć na to również z punktu widzenia pojemności — maksymalna wartość pojedynczego dysku może wynosić nawet 14 TB. Dla wielu użytkowników to wystarczająca ilość jednak upewnij się, jakie są Twoje potrzeby lub firmy, do której wybierasz dysk NAS. Oprócz tego należy pamiętać o tym, że serwery mogą łączyć dyski w macierz RAID — dostępną w konfiguracji RAID 0, RAID 1 i RAID 5.

Dyski NAS zostały zaprojektowane tak, aby mogły pracować cały czas bez tracenia swojej wydajności — dzięki temu masz pewność, że w dowolnym momencie możesz uzyskać dostęp do muzyki, zdjęć, filmów i innych dokumentów znajdujących się na dysku. Jeśli zależy Ci na oszczędzaniu energii, możesz skorzystać z czasomierza, który określi, w jakich godzinach dysk ma być włączony i wyłączony. Warto pamiętać o tym, że takie rozwiązanie zużywa o wiele mniej energii niż na przykład dysk stworzony z osobnych komponentów lub przechowywanie ich na klasycznym komputerze stacjonarnym.

Polecane dyski do serwerów

Kompatybilność dysków z serwerami NAS

Aby cieszyć się korzyściami związanymi z posiadania NAS, trzeba pamiętać o tym, że najlepiej sprawują się dyski kompatybilne z danym serwerem. Pod pojęciem kompatybilności rozumiemy potwierdzenie, że model został odpowiednio sprawdzony i przetestowany, jeśli chodzi o zgodność działania i poprawną współpracę ze sprzętem. Aby nieco ułatwić Klientom zapoznanie się z tematem, na stronach producentów można znaleźć listę kompatybilności danego serwera.

Jeżeli jednak danego modelu dysku nie ma na liście, to nie oznacza od razu, że nie jest on kompatybilny z serwerem. W większości przypadków i tak będzie działał odpowiednio. Jeśli zastanawiasz się, jaki dysk do NAS QNAP wybrać, pomocna będzie ich strona, gdzie znajdziesz nie tylko listę kompatybilnych modeli, ale również wskazówkę, jakie karty sieciowe będą najlepsze, drukarki, zasilacze, tunery TV, a nawet odtwarzacze multimedialne.

Kompatybilność dysków z serwerami NAS ma również ogromne znaczenie, jeśli użytkownik chce przeprowadzić migrację serwera. Oznacza to, że przeniesiony zostaje cały system oraz wszystkie dane z jednego serwera na inny. Wystarczy, że przekazany zostanie dysk twardy, który wymaga jednak wcześniejszego sprawdzenia.

Najdokładniejsze informacje uzyskasz sprawdzając listę kompatybilności przed przeprowadzeniem migracji NAS. Upewnij się, że zarówno źródłowy serwer NAS, jak i docelowy mają zainstalowaną najnowszą wersję systemu operacyjnego. Oprócz tego zwróć uwagę, aby pula dostępnej pamięci w nowym dysku twardym była wystarczająca dla przenoszonych danych — w innym wypadku migracja może skończyć się niepowodzeniem.

Jakie parametry powinien mieć dysk do serwera NAS?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

  • Parametr POH, czyli czas działania (Power-On Hours) — najlepsze modele oferują prawie 9000 godzin ciągłej pracy, co w porównaniu do wyników klasycznych dysków twardych HDD wygląda o wiele atrakcyjnej. Do produkcji dysków serwerowych NAS wykorzystuje się komponenty wysokiej jakości, dzięki czemu mogą działać 24 h na dobę z jednakowo dobrą wydajnością. W przypadku przekroczenia maksymalnego poziomu POH korzystając z dysku tradycyjnego, gwałtownie podnosi się ryzyko jego awarii.
  • Współczynnik AFR/MTBF — określa poziom niezawodności dysku, czyli wskazuje, jaki jest średni czas między awariami i ryzyko ich wystąpienia. Im mniejsza wartość, tym lepiej — dysk HDD NAS stosowany w komputerach przy mniejszym obciążeniu przepracuje mniej godzin niż dyski NAS z maksymalnym obciążeniem. Zwróć uwagę, że nie da się zagwarantować parametru na zerowym poziomie.
  • Parametr Workload Capability — służy do określenia predyspozycji dysku do obciążeń danymi. Dyski NAS charakteryzują się parametrem na poziomie 180–560 TB/rok, co w porównaniu do tradycyjnych dysków HDD o wartości 60 TB/rok oferuje znacznie lepszą wytrzymałość.
  • Tempo naprawy uszkodzonych sektorów — dyski do serwerów NAS charakteryzują się o wiele szybszym procesem naprawy w porównaniu do zwykłych dysków HDD. Zawdzięczają to przede wszystkim wykorzystaniu technologii środowiska RAID, które odpowiada za naprawę uszkodzonego sektora, odzyskując utracone dane z lustrzanej kopii drugiego dysku, o ile został skonfigurowany RAID 1. Bazując na takim mechanizmie, dyski do serwerów gwarantują łatwą i szybką dostępność danych, bez ryzyka nadmiernych zakłóceń i błędów.
  • Dodatkowe funkcje — są niezbędne zwłaszcza w systemach wielodyskowych, aby zachować jak najbardziej stabilną pracę. Wyróżnia się przede wszystkim technologię odpowiedzialną za usuwanie błędów, a także zwiększoną odporność dysków na drgania. Jeden z bardziej rozpoznawalnych przykładów to Seagate NASWorks™, który wspomaga dysk w przypadku pozyskiwania danych zapasowych — unikając w ten sposób niepotrzebnego przywracania całego dysku.

Mając na uwadze poniższe funkcje, należy zauważyć, że dyski do serwerów NAS dostępne są w wielu odmianach — zarówno ze względu na parametry, cenę, jak i dostępność pod kątem środowiska, w którym będą zastosowane. W większości przypadków dysk NAS 1 TB lub dysk NAS 2 TB będzie w zupełności wystarczający do domu, ponieważ zaspokaja potrzeby niewielkiej liczby użytkowników, którzy korzystają z zapisanych danych okazjonalnie.

Jeśli chodzi o gwarancję bezpieczeństwa, warto wybrać dyski NAS z co najmniej dwoma wnękami na dysk twardy, dzięki czemu ustawisz macierz RAID na poziomie 1. Oznacza to, że w przypadku awarii lub utracenia danych jeden z Twoich dysków jest kopią drugiego, co pozwoli na szybkie odzyskanie danych lub plików.

Popularni producenci dysków do serwerów NAS

Asortyment dysków do serwerów NAS jest naprawdę szeroki — dostępne są w niemal każdej półce cenowej, a kwota, którą musisz wydać, zależy przede wszystkim od tego, kto jest producentem. Duża renoma marki z pewnością wskazuje na sprzęt wielokrotnie przetestowany i zgodny z pozytywnymi opiniami Klientów. Jeśli chodzi o typy dysków, to dzielimy je przede wszystkim ze względu na interfejs i format — najpopularniejsze HDD dzielą się na warianty standardowe, dedykowane pod serwery NAS, PRO, a także wersję Enterprise. O wiele rzadziej korzysta się z dysków SSD, które także można podzielić na podstawowe, PRO i Enterprise.

Na podstawie rekomendacji można wyróżnić kilku popularnych producentów dysków do serwerów NAS:

  • dyski do serwerów Western Digital — jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm na rynku oferuje dyski klasy Enterprise, które charakteryzują się dosyć wysoką ceną, ale za to niemal najlepszymi dostępnymi parametrami. Świetnie funkcjonują w firmach, gdzie dostęp do danych musi być ciągły, a ryzyko jakichkolwiek awarii zminimalizowane. Pozwala np. na sprawne zapisywanie plików wideo przez kamery IP, wykorzystując odpowiednią pulę pamięci.
  • dyski do serwerów QNAP — przodująca marka, która oferuje profesjonalne i wielozadaniowe rozwiązania sieciowe. Produkują przede wszystkim serwery NAS, dzięki czemu możesz mieć całkowitą pewność, że ich dyski są kompatybilne z całą instalacją. QNAP oferuje sprawdzone i ekonomiczne urządzenia, które wielokrotnie trafiały na listy bestsellerów.
  • dyski do serwerów Synology — produkty tej marki są chętnie wybierane, mają wiele pozytywnych opinii, a co najważniejsze pozwalają wybierać spośród wielu wariantów. Zarówno dyski NAS, jak i serwery często znajdują się na szczycie list rankingów, jeżeli chodzi o sprawdzone rozwiązania sieciowe. Modele Synology pozwalają na szybkie wykonywanie backupów, dzięki rozbudowanemu systemowi operacyjnemu oraz dodatkowym aplikacjom zewnętrznym, które przyczyniają się do lepszej jego funkcjonalności.

Bazując na najważniejszych parametrach i polecanych producentach, masz już niezbędną wiedzę, która pomoże Ci w wyborze idealnego modelu. Pamiętaj jednak, że niemal wszystko zależy od tego, ile osób planuje korzystać z Twoich przechowywanych danych — do celów firmowych rekomendujemy solidny dysk NAS 4 TB lub nawet dysk NAS 8 TB.

Warto zdawać sobie sprawę, że dysk SSD do NAS nie jest zbyt dobrym wyborem, pomimo że nic nie stoi na przeszkodzie, aby go zastosować. Korzystając z serwerów NAS zauważ, że do ich prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest jak największa powierzchnia — dyski SSD może i mogą ją zapewnić, aczkolwiek to znacznie droższa inwestycja. Dodatkowo charakteryzują się ograniczoną ilością odczytu danych i cykli zapisu, co stwarza o wiele większe ryzyko awarii lub utracenia cennych danych. Z tego powodu dysk SSD do NAS może przynieść jedynie problemy, zamiast ułatwień.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.