Udostępnij
Skomentuj

Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Dane, które przechowujesz na komputerze, warto co jakiś czas przegrywać na dysk zewnętrzny. Jaki model wybrać?

Pamięć zewnętrzna to bardzo przydatne urządzenie. Ten małogabarytowy sprzęt możesz z łatwością podłączyć do komputera za pomocą portu USB. Dostępne są także inne gniazda (IEE 1394, eSATA lub COM), jednak to ten pierwszy należy do najpopularniejszych. Główne zadanie dysków zewnętrznych nie różni się niczym od funkcji dysku twardego wbudowanego w system komputerowy. Ma on przechowywać dane, które nie mieszczą się na Twoim pececie. Czy taki sprzęt w ogóle się przydaje?

Polecane dyski zewnętrzne SSD

Jaki dysk przenośny kupić?

Informacje, które zapisujesz na swoim laptopie, w bardzo łatwy i szybki sposób można stracić. Wystarczy jeden błąd lub awaria podczas pracy PC i wszystkie przez lata przechowywane zdjęcia, MP3, pliki tekstowe czy gry komputerowe przepadają. Dlatego dysk twardy zewnętrzny warto mieć zawsze pod ręką. Oczywiście istotne jest regularne zgrywanie danych. W ten sposób bez problemu odnowisz swój zbiór informacji. Kluczową rolę odgrywa pojemność zakupionego produktu. Dysk twardy zewnętrzny charakteryzuje się bardziej rozbudowaną pamięcią, niż jego wewnętrzne odpowiedniki. Obecnie dużą grupę urządzeń stanowią dyski zewnętrzne SSD 1 TB (terabajt) lub nawet dyski zewnętrzne SSD 2 TB.

Różnorodność produktów może wprowadzić w osłupienie każdego użytkownika. Jaki dysk przenośny kupić, aby funkcjonował bez zastrzeżeń przez długi czas? Najważniejszy element, który charakteryzuje poszczególne modele, stanowi pojemność urządzenia. To od niej zależy czy uda Ci się przegrać wszystkie dane. Dlatego przed zakupem zastanów się, czy na Twoim komputerze znajduje się dużo plików. W ten sposób określisz, który sprzęt będzie idealny. Czy tworzenie kopii zapasowej naprawdę jest konieczne? Tak, jeśli nie chcesz stracić wszystkich informacji, np. prawie napisanej pracy magisterskiej lub ważnej prezentacji. W takich wypadkach backup naprawdę może uratować komuś życie. Dlatego warto nabyć pojemny dysk do przechowywania danych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dysku zewnętrznego?

Pierwszy prototyp dzisiejszego dysku twardego został zaprojektowany przez firmę IBM w 1956 roku. Sprzęt był bardzo powolny, miał tylko 5 MG pamięci i ważył tonę. Obecnie urządzenia te znacznie odbiegają od swoich poprzedników. Zmieszczą się do małej torebki, działają bez zarzutu i są bardzo pojemne. Nie mówiąc już o tym, że dysk wcale nie musi być wbudowany do komputera. Zewnętrzne i nowoczesne modele szturmem podbijają serca użytkowników na całym świecie. Zanim zatem kupić swój produkt, dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze backup’a.

Jedną z podstawowych rzeczy, o której już wspomniano wyżej, jest pojemność. Pamięć zewnętrzna do komputera może charakteryzować się różnymi rozmiarami. To, który wybierzesz, zależy oczywiście od zapotrzebowania. Rozbudowane urządzenia są rzecz jasna droższe od mniejszych dysków. Dlatego planując zakup, dokładnie określ swój budżet. Tani dysk zewnętrzny może nie oferować aż takiej pamięci, co nie oznacza, że jest bezużyteczny. Kolejny ważny element to sposób podłączania dysku do PC. Pamięć zewnętrzna do komputera łączy się z laptopem lub sprzętem stacjonarnym za pomocą specjalnego interfejsu. Najpopularniejszy to dysk zewnętrzny USB. Dostępne są także modele wyposażone w Thunderbolt, eSATA lub FireWire. Pamiętaj, że należy wybrać model dopasowany do Twojego peceta. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, sprawdź swój komputer. Jeśli chcesz, aby połączenie odbywało się bezprzewodowo, kup dysk na Wi-Fi.

Większość osób zapomina, że oprócz wyżej wymienionych elementów, ważną rolę odgrywają także inne kwestie. Dobry dysk zewnętrzny szybko i sprawnie zapisuje dane, a później je odczytuje. To, z jaką prędkością działa konkretny model, zależy między innymi od zastosowania oraz typu złącza. Oczywiście im droższe sprzęty, tym lepiej funkcjonują. Wysoka prędkość zapisu danych przydaje się zwłaszcza gdy często korzystasz z dysku. Jeśli regularnie przegrywasz sporą liczbę danych, a dysk wykonuje swoje zadanie bardzo powoli, to faktycznie może to być frustrujące. Istotna jest także prędkość obrotowa (oznaczana skrótem RPM). Oznacza ona liczbę obrotów talerzy dysku na minutę. Wyższa wartość sprawia, że dysk zewnętrzny 1 TB (lub każdej innej pojemności) szybciej reaguje na Twoje komendy, co znacznie podnosi komfort użytkowania. Najlepszym wyborem okazuje się sprzęt o prędkości obrotowej 7200 (dostępne są także wartości 5400). Dane te mają największe znaczenie w przypadku dysków, które przeznaczone są do przechowywania systemu operacyjnego oraz programów. W takiej sytuacji kup szybki dysk zewnętrzny. Wróćmy jeszcze do kwestii pojemności. Mniejsze sprzęty (do 500 GB) stanowią obecnie alternatywę do pendrive'ów. Najczęściej wybierany jest dysk zewnętrzny 2 TB lub dysk zewnętrzny 1 TB. Oczywiście na rynku znajdziesz także dyski zewnętrzne SSD 4 TB, które najczęściej są wykorzystywane jako backup całych systemów operacyjnych komputerów stacjonarnych lub urządzeń mobilnych. Na rynku dostępny jest także dysk zewnętrzny z zasilaniem. W tym wypadku do podłączenia nie wystarczy tylko kabel USB.

Zastosowanie dysków zewnętrznych

Dysk zewnętrzny do laptopa może mieć bardzo różne zastosowanie. Oczywiście jego główne zadanie cały czas polega na przechowywaniu danych. Pamięć przenośna pozwala znacznie zwiększyć ilość miejsca na dysku wewnętrznym. Przydaje się to zwłaszcza gdy nie masz szans rozszerzyć swojego komputera. Dodanie drugiego dysku twardego nie zawsze jest możliwe, np. w konsolach do gier lub w laptopach. Najmniej awaryjne dyski zewnętrzne powinny być używane jako kopie zapasowe. To właśnie dzięki nim zabezpieczysz swoje dane przed utratą w razie awarii, zagubienia lub kradzieży laptopa czy ataku cybernetycznego. W takim wypadku warto zdecydować się na szyfrujący produkt tak, aby dostęp do informacji był utrudniony. Obecnie dyski coraz częściej służą do nagrywania programów telewizyjnych. Można je bez problemu podłączyć do ekranu telewizora (jeśli monitor został wyposażony w odpowiednie wejście). To, który produkt wybierzesz, zależy głównie od jego zastosowania. Jaki dysk zewnętrzny do przechowywania zdjęć będzie najlepszy? Czy dysk zewnętrzny do gier powinien mieć dużą pojemność? Dlatego przed ostateczną decyzją odpowiedz sobie na to zasadnicze pytanie, co chcesz zapisywać na pamięci przenośnej.

Rodzaje dysków zewnętrznych

Dyski różnią się między sobą także technologią. Obecnie prym wiodą produkty określane skrótami HDD oraz SSD. Pierwszy z nich to popularny dysk talerzowy. Charakteryzują się wydajnością i niezbyt wygórowaną ceną. Konstrukcja całego produktu najczęściej wykonana jest z aluminium. Całość pokryta została miękką warstwą zabezpieczającą. Podczas pracy talerze wirują wokół wspólnej osi. Dane zapisuje się i odczytuje za pomocą specjalnych głowic. Dyski HDD mają jedną, dość istotną wadę. Niestety bywają podatne nawet na najdrobniejsze uszkodzenie. A awaria sprawia, że danych nie da się ani ponownie zapisać, ani odtworzyć. Nie wpływa to jednak na spadek ich popularności. Prawdopodobnie wiąże się to ze stosunkowo niskimi kosztami w porównaniu do drugiego modelu.

Mobilny magazyn danych może mieć także postać dysków SSD. Są to urządzenia półprzewodnikowe. Oznacza to, że nie mają żadnych części ruchomych. Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych sprawia, że sprzęty tego typu są mniej podatne na uszkodzenia, co znacznie wpływa na komfort użytkowania. W porównaniu do produktów HDD działają ciszej i szybciej. Zapis i odczyt informacji może trwać kilka sekund. Wszystkie te zalety przekładają się oczywiście na cenę produktów. Jeśli zatem nie jesteś do końca pewny, jaki dysk zewnętrzny, ssd czy hdd kupić, najpierw określ swój budżet. Warto także wziąć pod uwagę zastosowanie modelu. Jeśli zastanawiasz się, jaki dysk na backup systemu będzie najlepszy, to trafnym wyborem okaże się właśnie SSD. Jeśli niska awaryjność nie odgrywa aż tak dużej roli, nie musisz dopłacać. Podstawowy dysk zewnętrzny na zdjęcia lub pliki tekstowe to starszy model HDD.

Polecani producenci dysków zewnętrznych

Przeglądając oferty sprzętu elektronicznego, pojawi się pewnie pytanie: dysk zewnętrzny jakiej firmy wybrać? W takiej sytuacji wcale nie pomaga fakt, że przedsiębiorstw produkujących nowoczesne i zaawansowane urządzenia jest coraz więcej. Trudno zatem zdecydować się na model konkretnego producenta. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek pozostaje już od kilku lat Toshiba. Pamięć zewnętrzna Toshiba bardzo często gości na listach bestsellerów, na co zdecydowanie wpływają dobre komentarze od użytkowników. W produkcji dobrej jakości elementów sprzętu informatycznego specjalizuje się także ADATA. Dysk zewnętrzny ADATA wybierają użytkownicy na całym świecie. Ta pamięć przenośna funkcjonuje bez zarzutu i rzadko się psuje. Jeśli poszukujesz przedmiotu, który zapewni bezpieczeństwo Twoim danym, wybierz Western Digital. Dysk zewnętrzny Western Digital cieszy się zainteresowaniem konsumentów dzięki niezaprzeczalnej jakości wykonania. Kluczową rolę odgrywa także wysoki stopień ochrony informacji. W sklepach znajdziesz także modele innych znanych producentów, takich jak: Samsung, LaCie, Seagate czy SanDisk. Przed zakupem warto sprawdzić rankingi. Wpisanie w wyszukiwarkę frazy dysk wewnętrzny opinie, na pewno pomoże zapoznać się z doświadczeniami poprzednich użytkowników. Kluczową rolę podczas wyboru ogrywa koszt konkretnego sprzętu. Dlatego kwestia dysk zewnętrzny ‒ cena również odgrywa bardzo ważną rolę. Za podstawowy model o mniejszej pojemności zapłacisz już około 150 zł. Jeśli jednak potrzebujesz urządzenia o lepszych parametrach, przygotuj się na wydatek rzędu kilkuset złotych.

Udostępnij
4,4
12 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Polecam dyski GOODRAM z serii HX100. Szybkość zapisu nieco ponad 900MBps. Bardzo mały i poręczny dysk wykonany z dobrego materiału. Polecam
Specjalista Morele | 01:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.