Udostępnij
Skomentuj

Rodzaje dysków twardych – który wybrać do swojego komputera?

Jakie rodzaje dysków twardych wyróżniamy oraz jakie są między nimi różnice? Jaki dysk wybrać – HDD czy SSD?
Każdy komputer i laptop wyposażony jest w dysk twardy, który służy do przechowywania danych. Oprócz dysku do komputera istnieją także dyski zewnętrzne. Jeśli chcesz poznać rodzaje dysków twardych do komputera i uporządkować swoją wiedzę, to zapoznaj się z artykułem.

Rodzaje dysków twardych – jakie są?

Jakie są rodzaje dysków twardych? Dyski twarde służą do przechowywania danych cyfrowych – między innymi zdjęć, muzyki, filmów, dokumentów, programów i sterowników. Dysków twardych nie należy mylić z pamięcią RAM. W odróżnieniu od dysku twardego pamięć RAM jest pamięcią operacyjną, która przechowuje dane tylko wtedy, gdy komputer jest włączony. Umożliwia wykonywanie różnych zadań i uruchamianie wielu aplikacji jednocześnie.

Dysk twardy do komputera umożliwia przechowywanie prywatnych materiałów, a wśród najbardziej popularnych rodzajów dysku do komputera wyróżnia się:

HDD jest to dysk twardy do komputera, w którym dane zapisywane są na magnetycznych talerzach. Budowa dysku twardego oprócz magnetycznych talerzy zawiera ruchome głowice, które służą do zapisu i odczytu danych. Ze względu na swoją budowę są nazywane dyskami talerzowymi lub dyskami magnetycznymi. Dane cyfrowe zapisywane są na urządzeniu w postaci kodu binarnego, czyli serii jedynek i zer. Głowice dysku wprowadzają kod poprzez magnesowanie części talerza oraz odczytują zapisane w ten sposób dane.

Dysk SSD często określany jest jako dysk twardy, co nie jest do końca poprawne. SSD jest to dysk półprzewodnikowy, który diametralnie różni się od dysku twardego HDD. Dyski SSD w przeciwieństwie do dysków HDD nie mają ruchomych części. Bazują na półprzewodnikach i wykorzystują pamięć flash, która odpowiada za zapisywanie plików. Budowa dysku zapewnia szybszą pracę oraz jest bardziej odporna i wytrzymała na urazy mechaniczne.

Wśród dysków SSD można wyróżnić różne rodzaje interfejsów dysków twardych. Jednym z nich jest dysk twardy SATA, który stosowany jest w komputerach stacjonarnych (3,5-calowy dysk o wymiarach 101x26x147mm), laptopach (2,5-calowy dysk o wymiary 68x9x100mm) oraz konsolach i smartfonach. SATA jest to interfejs magistrali komputerowej, łączący adaptery magistrali hosta z urządzeniami pamięci masowej. Istnieją trzy wersje interfejsu SATA – SATA 1.0, SATA 2.0 oraz SATA 3.0.

Dyski SATA są wypierane przez dyski SSD z technologią NVMe. Jest to protokół przesyłania danych zaprojektowany specjalnie dla dysku SSD, umożliwiający komunikację między dyskiem a procesorem. SSD NMVe cechują się dużą szybkością i wysoką wydajnością. Dysk SSD NMVe podłączany jest do procesora za pomocą interfejsu PCIe. Wymienić można trzy formaty dysku SSD PCIe: PCIE NVMe, SSD M2 oraz SSD U2. Format PCIe NVMe M 2 (SSD M2) jest to złącze do kart rozszerzeń, które umożliwia instalację dysku lub innego podzespołu bezpośrednio na płycie głównej komputera. Dysk M2 oferuje lepsze osiągi i jest polecany do profesjonalnych zadań.

Dysk zewnętrzny to z kolei przenośne urządzenie, które nie jest integralną częścią komputera. Dysk zewnętrzny jest wykorzystany w sytuacji, gdy chcemy zwolnić trochę miejsca na dysku komputerowym. Wtedy przerzucamy pliki do podłączonego za pomocą kabla dysku zewnętrznego.

Dyski HDD – wady i zalety

Dysk twardy HDD umożliwia przechowywanie dużej ilości danych cyfrowych. W porównaniu do dysku SSD dysk twardy dostępny jest w bardzo przystępnej cenie. Jest to ekonomiczna wersja dla osób, które nie mają wystarczająco dużego budżetu na zakup dysku. Dyski HDD bardzo rzadko się psują, aczkolwiek ze względu na budowę dysku są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Budowa dysku twardego HDD składa się z ruchomych części, które łatwo można uszkodzić. Jedną z utrudniających pracę wad jest powolne działanie oraz większy hałas podczas pracy. Działają zdecydowanie wolniej od dysków SSD, co przekłada się na mniejszą wydajność gier i programów.

Dyski SSD – czy warto?

Dyski SSD umożliwiają o wiele szybszą pracę zapisanych programów oraz całego systemu. Oferują większą szybkość odczytu i zapisu plików. Ze względu na budowę dysku twardego, która pozbawiona jest elementów ruchomych, wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Największą wadą dysków jest ich cena. Jeżeli zależy nam na szybkim i wydajnym działaniu komputera lub laptopa, to warto wybrać dysk SSD.

Dyski SAS i dyski hybrydowe

Dyski twarde SAS jest to interfejs komunikacyjny, który zastępuje starsze nośniki SCSI. W porównaniu do dysków SATA są bardziej wydajne, niezawodne i skuteczne przy dużych obciążeniach. Wyróżniają się dużą żywotnością – potrafią nieprzerwanie pracować przez kilka lat. Dyski SAS zostały zaprojektowane z myślą o serwerach i są dedykowane dla firm, które je użytkują. Drugim podmiotem, który korzysta z tego rozwiązania, są instytucje publiczne, które pracują na wrażliwych danych.

Dyski hybrydowe (skrót SSHD) są połączeniem dysków SSD i HDD. Budowa dysku twardego obejmuje dysk talerzowy i pamięć flash wraz z czipem oraz kontrolerem. Obydwa moduły współpracują ze sobą, a oprogramowanie decyduje, w którym miejscu zostaną zapisane dane.

Jaki rodzaj dysku wybrać?

Dysk twardy do laptopa oraz dysk komputerowy powinien cechować się niezawodnością i oferować wysoką wydajność. Takie działanie mogą zapewnić dyski SSD. Warto rozważyć wybór dysku SSD M2, taki format nie jest dużo droższy od modeli SATA, ale oferuje znacznie lepsze osiągi.

Rozważając zakup pomiędzy M2 vs NVMe warto rozważyć za i przeciw obydwóch formatów. PCI NVMe występuje w postaci kart instalowanych w złączu PCI Express. Z kolei M2 (M.2 NVMe) jest bardziej rozpowszechnionym systemem. Dyski SSD NVMe to obecnie najszybsze dyski na świecie.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Podobnie jak w przypadku dysków twardych, warto rozważyć zakup dysku pamięci SSD. Zewnętrzny dysk podobnie jak dysk wewnętrzny wykorzystuje półprzewodniki i pamięć flash. Taka technologia zapewnia szybki transfer i wytrzymałość konstrukcji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.