Udostępnij
Skomentuj

Jaki bojler wybrać? Na co zwrócić uwagę wybierając bojler?

Zastanawiasz się, jaki bojler wybrać do swojego domu? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem.

Przed kupnem bojlera, warto zastanowić się nad najbardziej optymalną pojemnością, zasilaniem, oraz stopniem energooszczędności urządzenia.  

Jaki rodzaj bojlera wybrać?

Typ urządzenia do podwyższania temperatury wody użytkowej w domowej instalacji to pierwsza kwestia, na którą powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Choć każdy rodzaj sprzętu realizuje identyczne zadanie, poszczególne warianty pracują nieco inaczej. Z reguły na rynku wyróżnia się dwie główne odmiany bojlerów, wykorzystywane najczęściej i skutecznie spełniające swoją funkcję w zdecydowanej większości przypadków.

Polecane bojlery

Pierwszą z opcji stanowi przepływowy podgrzewacz wody, pozbawiony własnego zbiornika z kurkiem. Taka wersja wyposażenia działa na zasadzie generowania ciepła w jednym lub kilku punktach poboru w trakcie ruchu płynu w rurach. Za jej zaletę należy uznać przede wszystkim kompaktową konstrukcję. Dużym atutem jest także niska cena – proste egzemplarze o nieskomplikowanej budowie możesz kupić już za 100 zł. Jeśli oczekujesz lepszej skuteczności i prędkości działania, wydasz minimum 400 zł na wydajniejszy model.

Drugie rozwiązanie to pojemnościowy bojler z wężownicą, który zazwyczaj występuje w odmianach dwupłaszczowych, połączony jest z centralnym ogrzewaniem. Urządzenie tego typu posiada specjalny pojemnik do gromadzenia wody, co wiąże się z tym, że ma zdecydowanie większe wymiary w porównaniu do sprzętu opisanego wcześniej. Z reguły działa on jednak efektywniej i sprawdza się doskonale zarówno w sporym domu jednorodzinnym, jak i małym mieszkaniu w bloku. Szansa na podpięcie dodatkowego źródła zasilania – na przykład w postaci instalacji solarnej – też okazuje się jego mocną stroną.

Kiedy już wybierzesz odpowiedni wariant wyposażenia dla siebie i swoich bliskich, zwróć uwagę na aspekty związane z objętością butli, szybkością podgrzewania wody, czy obecnością przydatnych funkcji – chociażby ręcznego regulowania temperatury. Ogromne znaczenie ma także jakość materiału, a w szczególności jego odporność na korozję i grubość warstwy izolacji, wpływającej na czas podtrzymywania temperatury. Wymienione parametry dopasuj do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych, pamiętając, że im wyższa prędkość działania, dokładniejsze wykonanie i bogatszy zestaw akcesoriów, tym lepiej dla Ciebie.

Jaki bojler elektryczny dla 4-osobowej rodziny?

Jeżeli chcesz nabyć urządzenie do podgrzewania wody dla dużej rodziny, powinieneś skupić się na modelach o pojemności zbiornika sięgającej minimum 100 l. Bojler 100 l jest na tyle rozbudowany, że gwarantuje wystarczającą ilość ciepłej cieczy z kranu dla wszystkich domowników. Przy oszczędnym korzystaniu z instalacji wodociągowej dobrą opcję stanowi jeszcze bojler 80 l , ale egzemplarze poniżej tego progu nie zapewniają pełnego komfortu na co dzień w przypadku aż 4 użytkowników.

Ponadto decydując się na bojler elektryczny 100 l, koniecznie zwróć uwagę na liczbę grzałek i funkcje regulowania efektywności pracy sprzętu. Na rynku możesz znaleźć konstrukcje z jednym lub kilkoma elementami odpowiedzialnymi za podwyższanie temperatury. Pierwszy typ w zakresie mocy do około 6 kW produkuje się najczęściej z myślą o zasilaniu jednofazowym, natomiast drugi rodzaj o wartości wspomnianego parametru na poziomie ponad 6 kW zachowuje kompatybilność z siecią trójfazową. W praktyce, im bardziej zaawansowany system, tym lepsze działanie przyrządu i większa wygoda dla Twoich bliskich – znakomicie sprawdza się na przykład bojler Ariston.

Polecane podgrzewacze pojemnościowe

Jaki bojler elektryczny dla dwóch osób?

Jeśli szukasz urządzenia odpowiedniego dla singla lub dla pary, bojler elektryczny 80 l zazwyczaj okazuje się za duży. Kiedy z wyposażenia mają korzystać docelowo maksymalnie dwie osoby, za dobre rozwiązanie należy uznać bojler elektryczny 50 l. Taki rozmiar gwarantuje wystarczającą objętość, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie. Bojler 50 l podobnie jak jego droższe, rozbudowane odpowiedniki, jest dostępny w różnych odmianach.

W tym przypadku nie musisz jednak wydawać więcej pieniędzy na sprzęt z zasilaniem trójfazowym i kilkoma grzałkami. Mniejsza liczba użytkowników sprawia, że ciepłej wody używasz rzadziej w porównaniu do 4-osobowej rodziny. Jeden element do podwyższania temperatury cieczy powinien skutecznie spełniać swoją funkcję, zapewniając Ci komfort na co dzień. Oczywiście zawsze możesz zdecydować się na zaawansowany konstrukcyjnie model z anodą magnezową i innymi udogodnieniami, lecz warto najpierw przeanalizować opłacalność zakupu.

Jaki bojler będzie najbardziej energooszczędny?

Jaki typ urządzenia jest najbardziej energooszczędny? Lepiej wybrać bojler gazowy czy elektryczny? Jeśli chodzi o wersje zasilane gazem ziemnym lub płynnym, te potrafią być naprawdę drogie – poniżej progu 1500 zł trudno znaleźć solidny egzemplarz na lata. Tego rodzaju wyposażenie gwarantuje jednak niskie koszty eksploatacji i nadaje się idealnie do dużych domów i mieszkań o sporym metrażu. Istnieją też jednak wady opisanego rozwiązania – głównie trudności w zakresie montażu ze względu na konieczność podłączenia specjalnej instalacji wentylacyjnej.

Sprzęt do podgrzewania wody za pomocą mechanizmu elektrycznego stanowi świetną propozycję wtedy, gdy nie chcesz wydawać ogromnej kwoty na samym początku i zależy Ci na bezproblemowym podpięciu akcesorium do sieci obecnej już w budynku. Fakt, że wspomniany przyrząd możesz ulokować praktycznie w dowolnym miejscu, to niewątpliwie warty podkreślenia atut. Niestety dość wysoka cena prądu wymusza poszukiwanie modeli z nowoczesną konstrukcją, ograniczającą jego pobór – trzeba za nie zapłacić nieco więcej niż w przypadku standardowych wariantów.

Pamiętaj również, że jeśli zamierzasz wybrać bojler elektryczny, to powinieneś postawić na wersję dwupłaszczową. Lepsza izolacja zapobiega zbyt szybkiemu ochładzaniu się wody w zbiorniku, co zmniejsza częstotliwość uruchamiania grzałek. Takie urządzenie wymaga sporo przestrzeni i kosztuje dużo w porównaniu do typu jednopłaszczowego, ale skutecznie obniża poziom Twoich nakładów finansowych w dłuższym okresie.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.