Udostępnij
Skomentuj

Ile prądu zużywa grzałka do bojlera elektrycznego?

Jaka grzałka do bojlera będzie odpowiednia? Ile kosztuje? Ile prądu zużywa grzałka do bojlera elektrycznego?

Bojler wciąż jest często używany do podgrzewania wody, dlatego warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Czy grzałka do bojlera to dobry pomysł? Jaka jest cena jej użytkowania, czyli mniej więcej ile prądu zużywa grzałka do bojlera? Koszty podgrzewania wody w bojlerze zależą od wielu czynników, warto choćby sprawdzić, czy Twój bojler jest energooszczędny. Jak dobrać grzałkę do bojlera? Jak z niej korzystać, aby roczne zużycie energii elektrycznej było jak najmniejsze? Zapraszamy do lektury!

Jakie są koszty grzania grzałką w bojlerze?

Wiele osób zastanawia się, ile prądu zużywa grzałka do bojlera elektrycznego. Można to łatwo sprawdzić, ponieważ wartość jest uzależniona nie tyle od pojemności samego bojlera, ile od rodzaju i mocy grzałki do wody. Pojemność ma znaczenie o tyle, że to ona wpływa na to, jak długo będzie pracować grzałka i ile przy tym zużyje energii. Dlatego, jeśli zużycie domowe wody w mieszkaniu jest niskie, warto wybrać jak najmniejszy, energooszczędny bojler – na przykład bojler Ariston.

Trudno jest oszacować dokładnie, ile prądu zużywa grzałka do bojlera, ponieważ uwarunkowane to jest indywidualnymi potrzebami – częstotliwością i długością używania grzałki oraz rodzajem urządzenia – bojler gazowy będzie zużywał więcej prądu, ponieważ woda nieustannie jest podgrzewana, z kolei niewielki bojler przepływowy jest umieszczony blisko punktu odbioru wody, dzięki czemu nie trzeba liczyć się ze stratami energii.

Podgrzewanie wody energią elektryczną wbrew powszechnej opinii nie jest bardzo drogie. Należy jednak wziąć pod uwagę, jakie są obecne koszty za energię elektryczną – raz jest lepiej, raz jest gorzej. Przypuszczalne rachunki można samodzielnie oszacować. Jak obliczyć interesującą nas wartość? Wystarczy sprawdzić, jakiej mocy jest piec oraz określić czas pracy urządzenia. Wartości należy przez siebie pomnożyć, a następnie podzielić przez 1000 i aktualną cenę prądu za jedną kWh – wartość za prąd – jak już zaznaczyliśmy – jest zmienna w zależności od danego okresu i może być różna w zależności od konkretnej taryfy.

Przykładowo koszt rocznego zużycia energii przez bojler Ariston o pojemności 120 l i mocy 1500 W użytkowany przez około 4 h dziennie wyniesie prawdopodobnie około 600 złotych (podkreślamy, że to tylko przykładowa wartość, gdyż może ona zmieniać się wraz ze zmianami taryfy dostawcy energii elektrycznej). A ile kosztuje grzałka do bojlera elektrycznego? Tutaj koszt waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od marki i mocy tego elementu.

Moc grzałki do bojlera a zużycie prądu w podgrzewaczu pojemnościowym

Najważniejszym zadaniem grzałki elektrycznej do bojlera jest generowanie ciepła, które ogrzeje wodę znajdującą się w bojlerze. Moc grzałki powinna być dopasowana stricte do danego modelu i pojemności bojlera. Zasadniczo im większa będzie moc, tym więcej energii się zużyje i tym większe będą koszty, jednak warto pamiętać, że źle dopasowana grzałka do bojlera może skutkować wydłużonym czasem podgrzewania, a co za tym idzie nieproporcjonalnie zawyżonymi opłatami za prąd.

W niewielkich mieszkaniach, kiedy z wody korzysta jedna lub dwie osoby i pojemność bojlera jest niska, można zdecydować się na grzałkę do bojlera o mocy 1200 W lub nieco większą – 1390 W. W większości przypadków wybierane są grzałki o mocy od 1800 W do 2000 W. A jaka grzałka do bojlera 300 l? Do ogrzania naprawdę dużych urządzeń o pojemności na przykład 200 czy 300 litrów lepiej wybrać mocniejszą grzałkę elektryczną o mocy od 4300 W, ponieważ przy zbyt słabym ogrzewaniu nie dość, że sam proces grzania wody zajmie dużo czasu, to jeszcze możesz mieć problemy z osiągnięciem wyższej temperatury wody.

Pojemność bojlera a zużycie prądu

Aby jak najoszczędniej korzystać z bojlera, warto przedsięwziąć kilka najważniejszych kroków. Przede wszystkim, jeśli dopiero wybierasz konkretne urządzenie, warto odpowiednio dobrać jego wielkość. Pojemność podgrzewacza powinna być możliwie jak najmniejsza. Dla dwuosobowej rodziny w zupełności wystarczą bojler elektryczny 50 l energooszczędny lub bojler elektryczny 60 l. W przypadku większej, czteroosobowej rodziny znacznie lepiej sprawdzi się duży bojler – minimalnym rozwiązaniem będzie bojler 100 l, np. bojler 120 l, 140 l lub 150 l.

Z drugiej strony urządzenie nie może być za małe, dlatego nie warto oszczędzać na siłę. Zbyt mała pojemność urządzenia może skutkować tym, że wody zwyczajnie zabraknie. Z kolei za duży bojler elektryczny będzie podgrzewał nawet niewykorzystywaną wodę, przez co grzałka elektryczna do bojlera będzie pracowała przez długie godziny i wpłynie niekorzystnie na wyższe roczne zużycie prądu. Podsumowując więc, im większa będzie pojemność, tym dłużej grzałka do bojlera będzie pracowała, by ogrzać wodę, i więcej prądu zostanie zużyte. Chyba dostrzegasz już fakt, jak ważne jest zatem odpowiednie dopasowanie grzałki do bojlera. Odpowiednie dopasowanie tego elementu sprawi, że to, ile prądu zużywa grzałka elektryczna, nie wpłynie znacząco i negatywnie na Twój domowy budżet.

Jaka grzałka do bojlera będzie najbardziej energooszczędna?

Na rynku dostępne są dwa rozwiązania, jeśli chodzi o grzałki do bojlerów. Możesz bowiem postawić zarówno na taką z termostatem, jak i bez niego. Grzałka do bojlera z termostatem pojawia się częściej w nieco starszych zbiornikach. Nowoczesne modele bojlerów mają wbudowany sterownik elektroniczny.

Ponadto grzałki do bojlera dzielą się na:

 • spiralne – mające spiralę i odznaczające się zadowalającą wydajnością,
 • trójfazowe – grzałka 3 fazowa to większa regulacja, co wpływa na energooszczędność jej działania,
 • z gwintem – popularna wersja grzałki do bojlera, która nie stanowi większych problemów w trakcie jej montażu,
 • z kołnierzem – czyli grzałka do bojlera mająca kołnierz ułatwiający jej montaż w bojlerze za pomocą śrub.

Najczęściej stosowanym materiałem są miedź lub stal nierdzewna. A jaka jest polecana energooszczędna grzałka do bojlera? Jednym z najbardziej energooszczędnych rozwiązań będzie oczywiście grzałka do bojlera z termostatem, ponieważ pozwoli ona na regularne utrzymywanie temperatury na pożądanym poziomie. Podobnie jak sterownik elektroniczny, który działa między innymi jak termoregulator. Co więcej, na dobrej grzałce do bojlera nie warto oszczędzać. Najlepsze urządzenia będą wysokiej jakości, stworzone ze zwróceniem uwagi na najdrobniejsze szczegóły.

Czym jest grzałka indukcyjna do bojlera?

Grzałka indukcyjna do bojlera jest rodzajem grzałki, która wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej do generowania ciepła. Zamiast korzystać z tradycyjnych grzałek, grzałka indukcyjna działa na zasadzie przepływu prądu przez cewkę, która wytwarza pole elektromagnetyczne. Energia cieplna jest przekazywana na wymiennik ciepła, po czym odbierana przez nośnik ciepła, który krąży w układzie grzewczym.

Grzałka indukcyjna ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi grzałkami oporowymi. Po pierwsze, jest znacznie bardziej wydajna, ponieważ nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą, co pozwala uniknąć strat ciepła. Dodatkowo nie ma części ruchomych, co sprawia, że grzałka jest trwalsza i nie wymaga częstej konserwacji. Ponadto grzałka indukcyjna może szybciej i dokładniej dostosowywać moc do potrzeb, co przekłada się na oszczędność energii.

Grzałki indukcyjne są stosowane w zaawansowanych bojlerach, które oferują nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dzięki nim bojler może szybko dostarczać ciepłą wodę, zmniejszać zużycie energii i zapewniać wyższą wydajność niż tradycyjne grzałki. Jednak grzałki indukcyjne mogą być nieco droższe od tradycyjnych, ale długoterminowe korzyści w postaci oszczędności energii i wydajności sprawiają, że są popularnym wyborem w nowoczesnych i zaawansowanych bojlerach.

Wymiana grzałki – na co zwracać uwagę?

Jeśli chodzi o parametry, to nie każda grzałka elektryczna będzie pasować do Twojego bojlera. Przed zakupem należy sprawdzić, jaka jest dopuszczalna moc w parametrach instalacji – czasami maksymalna wartość jest określona i nie można jej przekraczać. W przypadku bojlerów ze stali nierdzewnej powinno się zrezygnować z grzałek z kryzą stalową i niklowaną, ponieważ wcześnie ulegają korozji.

Montaż grzałki do bojlera krok po kroku

Montaż grzałki do bojlera elektrycznego jest zadaniem, które można przeprowadzić samodzielnie, ale wymaga zachowania ostrożności i przestrzegania odpowiednich procedur. Przed przystąpieniem do montażu upewnij się, że bojler jest odłączony od zasilania elektrycznego i całkowicie ochłodzony.

Krok pierwszy to odkręcenie panelu zabezpieczającego na bojlerze, który zabezpiecza dostęp do grzałki. Następnie, przy użyciu odpowiedniego klucza, odkręć śrubę mocującą grzałkę do wnętrza bojlera. Grzałka będzie zazwyczaj podłączona za pomocą przewodu elektrycznego, dlatego starannie odłącz go od zasilania, pamiętając o oznaczeniu połączeń, aby można je było łatwo ponownie podłączyć.

Następnie zdejmij starą grzałkę z bojlera i oczyść miejsce montażu z ewentualnych osadów i nalotów. Przed założeniem nowej grzałki upewnij się, że jest ona zgodna z modelem i specyfikacjami Twojego bojlera, o czym już wspominaliśmy wyżej.

Teraz czas na montaż nowej grzałki. Włóż ją do miejsca montażu i przykręć mocującą śrubę. Upewnij się, że grzałka jest dobrze osadzona i stabilna. Następnie podłącz przewody elektryczne do odpowiednich zacisków, zgodnie z oznaczeniami. Upewnij się, że przewody są dobrze zabezpieczone i nie wystają na zewnątrz bojlera.

Po zakończeniu montażu sprawdź jeszcze raz poprawność podłączenia przewodów elektrycznych oraz stabilność grzałki. Zamontuj z powrotem panel zabezpieczający na bojlerze. Na koniec podłącz bojler do zasilania elektrycznego i sprawdź, czy grzałka działa poprawnie.

Pamiętaj, że jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, lepiej skonsultować się z fachowcem albo serwisem, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia bojlera lub co najważniejsze, ryzyka uszczerbku na zdrowiu. Montaż grzałki do bojlera elektrycznego może być prosty, ale zawsze wymaga zachowania ostrożności i dokładności.

Jak oszczędnie podgrzewać wodę w bojlerze?

Bojler Ariston 80 l jest tak skonstruowany, że grzałka może działać nieustannie lub włączać się jedynie, gdy ktoś akurat korzysta z ciepłej wody. Pierwsze rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze – podtrzymywanie temperatury sprawia, że grzałka włącza się na chwilę co kilkanaście minut, dzięki czemu woda utrzymuje się w stałej temperaturze. Pozwala to zużyć zdecydowanie mniej energii i jest tańsze niż gdyby urządzenie było uruchamiane dwa razy dziennie i musiało nagrzać bardzo zimną wodę.

Jeśli na Twoim wyposażeniu jest grzałka z termostatem do bojlera, a chcesz zaoszczędzić, podgrzewając wodę w bojlerze, warto zmniejszyć ustawienia termostatu – wartość powinna być ustawiona na minimum, klasyczny bojler 80 l utrzymuje około 50 stopni. Dzięki temu zmniejszy się czas nagrzewania zbiornika, a więc koszty będą zdecydowanie niższe. Nie będzie to jednak spora wada, ponieważ taka temperatura wystarczy do wzięcia ciepłego prysznica – nie będzie mieszana z zimną wodą dla uregulowania temperatury.

Oprócz grzałki do bojlera niezwykle ważna jest również izolacja. W nowoczesnych bojlerach elektrycznych jest ona wyjątkowo skuteczna, dzięki czemu woda dłużej może utrzymać określoną temperaturę, a podgrzewacz nie musi aż tak często się uruchamiać i zużywa zdecydowanie mniej energii. Bojler możesz również samodzielnie zaizolować, co pozwala poprawić wydajność nawet starszych urządzeń. W tym celu doskonale sprawdzi się wiele materiałów, możesz wykorzystać na przykład piankę poliuretanową lub wełnę mineralną.

Grzałka do bojlera – częste pytania

Grzałka do bojlera elektrycznego wiąże się często z wieloma pytaniami. Chcielibyśmy poniżej odpowiedzieć na kilka najpopularniejszych. Należy jednak pamiętać, że poniższe wartości, czyli rzeczywiste zużycie prądu, mogą się różnić w zależności od specyfikacji i efektywności konkretnej grzałki, a także od warunków zewnętrznych, takich jak temperatura otoczenia i temperatura wody dostarczanej do bojlera. Warto skonsultować się z elektrykiem lub sprawdzić informacje techniczne odnośnie do konkretnego modelu grzałki, aby uzyskać dokładne dane dotyczące zużycia prądu.

 • Ile prądu zużywa bojler elektryczny 50 l?

Standardowy bojler elektryczny o pojemności 50 litrów, który jest używany w gospodarstwie domowym, ma zazwyczaj moc grzałki wynoszącą od 1500 do 2000 W. Można przyjąć, że średnio taki bojler zużywa około 2 kWh (kilowatogodzin) energii elektrycznej na godzinę podgrzewania wody.

Jeśli zakładamy, że podgrzewanie wody trwa 1,5 godziny na dobę (co jest typowe w wielu domach), to dzienne zużycie wynosi około 3 kWh energii elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że zużycie prądu może być różne w zależności od temperatury początkowej wody, temperatury docelowej oraz częstotliwości korzystania z bojlera.

 • Ile prądu zużywa bojler elektryczny 80 l?

Ile prądu pobiera bojler 80 l? Standardowy bojler elektryczny o pojemności 80 litrów zazwyczaj ma moc grzałki wynoszącą od 2000 do 3000 W. Można przyjąć, że średnio taki bojler zużywa około 2,5 do 3,5 kWh (kilowatogodzin) energii elektrycznej na godzinę podgrzewania wody.

Jeśli założymy, że podgrzewanie wody trwa 1,5 godziny na dobę, to dzienne zużycie wynosić będzie około 3,75 do 5,25 kWh energii elektrycznej.

 • Ile prądu zużywa grzałka do bojlera 200 l?

Typowa grzałka do bojlera o pojemności 200 litrów może mieć moc grzewczą od 3000 do 4000 W. Załóżmy, że średnio taka grzałka zużywa około 3500 W energii elektrycznej.

Czas potrzebny do podgrzania całej wody w bojlerze będzie zależał od temperatury początkowej wody, temperatury docelowej i efektywności grzałki. Załóżmy, że podgrzewanie wody trwa 2 godziny na dobę. Dzięki tym założeniom dziennie grzałka zużyje około 7 kWh (kilowatogodzin) energii elektrycznej.

 • Ile prądu zużywa grzałka 2 kW?

Grzałka o mocy 2 kW (2000 W) zużywa 2 kilowatogodziny (kWh) energii elektrycznej w ciągu godziny. Jeśli grzałka działa przez jedną godzinę, zużyje dokładnie 2 kWh prądu.

 • Ile prądu zużywa grzałka 1500 W?

Grzałka o mocy 1500 W (watach) zużywa 1,5 kilowatogodziny (kWh) energii elektrycznej w ciągu godziny. Jeśli grzałka działa przez jedną godzinę, zużyje dokładnie 1,5 kWh prądu.

 • Jaka grzałka do bojlera 120 l?

Wybór odpowiedniej grzałki do bojlera o pojemności 120 litrów zależy od kilku czynników, takich jak moc, typ i rodzaj bojlera. W przypadku bojlera o pojemności 120 l zwykle używane są grzałki elektryczne o mocy od 2000 do 3000 W.

 • Jaka grzałka do bojlera 140 l?

W przypadku bojlera o pojemności 140 litrów najczęściej stosuje się grzałki elektryczne o mocy od 2000 do 3000 W. Jednak przed zakupem grzałki zawsze warto sprawdzić specyfikację i wymiary bojlera oraz skonsultować się z producentem lub serwisem bojlera, aby uzyskać informacje na temat zalecanej mocy grzałki dla konkretnego modelu o pojemności 140 litrów.

 • Jaka grzałka do bojlera 200 l?

Dla bojlera o pojemności 200 litrów zaleca się stosowanie grzałki elektrycznej o mocy w przedziale od 3000 W do 4000 W. Jednak przed zakupem grzałki ważne jest sprawdzenie specyfikacji technicznej i wymiarów bojlera, aby upewnić się, że wybrana grzałka będzie odpowiedniej wielkości i na tyle mocna, aby odpowiednio podgrzać całą wodę w bojlerze.

Mamy nadzieję, że zdajesz sobie już sprawę, ile prądu zużywa grzałka do bojlera. Pamiętaj jednak, aby dokładnie przemyśleć, jaka pojemność bojlera będzie odpowiednia w Twoim domu. Przeanalizuj, jakie jest dzienne zużycie ciepłej wody, aby po zakupie nowego podgrzewacza pojemnościowego nie brakowało jej albo nie było jej zbyt dużo. Grzałka do bojlera również ma znaczenie, więc powinna dobrze współgrać ze zbiornikiem (ważna jest jej moc, np. grzałka 2000 W). Dzięki temu będziesz liczyć na dobrą pracę tej instalacji, stały dostęp do ciepłej wody i jak najniższe koszty energii elektrycznej za podgrzewanie wody.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.