Udostępnij
Skomentuj

Jak spuścić wodę z bojlera? Opróżnianie bojlera krok po kroku

Bojler to urządzenie łatwe w obsłudze. Spuszczanie wody możesz wykonać zupełnie sam, bez pomocy specjalisty.

Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak spuścić wodę z bojlera, jak go ponownie napełnić i jakich błędów unikać przy tej czynności. Jak w ogóle przygotować się do opróżniania wody z bojlera? A może nie wiesz, jak poprawnie to zrobić w przypadku bojlera elektrycznego? Warto znać odpowiedzi na te pytania, ponieważ opróżnianie wody w bojlerze w różnych celach jest konieczne. Czasem trzeba zrobić to na zimę, kiedy podgrzewacz nie będzie użytkowany (np. w domu letniskowym). Innym razem potrzebna jest wymiana bojlera na wodę na zupełnie nowy model, gdy aktualnie posiadany zmaga się z wyciekami, źle funkcjonuje lub często się zapowietrza. Zatem jak spuścić wodę z bojlera?

Jak przygotować się do opróżniania wody z bojlera?

Jak powszechnie wiadomo, gorąca woda to standard komfortowego życia. Jeśli jesteś posiadaczem domu jednorodzinnego, to wiesz na pewno, że do Twoich obowiązków należy wyposażenie go w gazowy lub elektryczny podgrzewacz wody pojemnościowy, np. bojler Ariston, który zapewni Tobie i Twoim domownikom stały dostęp do ciepłej, bieżącej wody użytkowej.

Jednak jak spuścić wodę z bojlera? Zacząć należy od tego, że nieważne jest, czy posiadasz bojler 120 l czy bojler 50 l. Te urządzenia cechują się tak dużym komfortem w użytkowaniu, że do spuszczania wody niepotrzebny jest ani hydraulik, ani profesjonalista. Możesz to zrobić zupełnie sam! Wystarczy jedynie, że będziesz postępował zgodnie z instrukcjami i każdy krok rzetelnie wypełnisz.

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na model, który posiadasz. Uważa się, że bojler elektryczny jest łatwiejszy w obsłudze niż bojler gazowy, dlatego jego opróżnienie może być mniej lub bardziej skomplikowane. Budowa bojlera odgrywa tutaj istotną rolę, dlatego na początku powinieneś zlokalizować zawór główny, czyli zawód bezpieczeństwa. Bojler jest wtedy przygotowany do następnych kroków.

W większości przypadków zawór bezpieczeństwa znajduje się na samym dole. Najpierw musisz go odkręcić lub ewentualnie odkręcić specjalną śrubę, co ułatwia pozbywanie się zalegającej wody w podgrzewaczu. Ta śrubka prowadzi przez zbiornik do rury dostarczającej wodę, a znajdujący się tam element grzewczy jest wyposażony w dwa przewody i jest to rurka do wody ciepłej oraz do zimnej.

Polecane bojlery

Jak opróżnić bojler elektryczny z zalegającej wody?

Jeśli odkręcasz zawór bezpieczeństwa lub wspomnianą śrubkę, powinieneś wykonywać tę czynność stopniowo. To bardzo ważne, ponieważ gdybyś się pospieszył, groziłoby Ci zalanie. W rurach jest bardzo duże ciśnienie, które znalazłoby ujście przez wylot. Wówczas gorąca woda płynęłaby trudnym do zatrzymania strumieniem, szczególnie jeśli posiadasz bojler 120 l lub choćby bojler 100 l charakteryzujące się dużą pojemnością.

Dlatego warto jeszcze raz zaznaczyć, że dużą rolę odgrywa tempo, w jakim odkręcasz zawór główny lub śrubkę. Zaleca się robić to stopniowo, ponieważ dzięki temu woda wypływa wolniej, pod znacznie słabszym ciśnieniem. Dzięki temu będziesz w stanie mieć kontrolę nad sytuacją. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ tak powolne spuszczanie wody trwa około jednej godziny zegarowej, jeśli posiadasz klasyczny bojler 80 l.

Warto również zadbać o to, abyś miał przy sobie kogoś do pomocy. Wówczas praca pójdzie znacznie sprawniej, szczególnie jeśli posiadasz nieco trudniejszy w obsłudze bojler gazowy. Musicie także wyposażyć się w dużą liczbę pojemników, która musi być odpowiednio dobrana. Pamiętaj, że im większy zbiornik posiadasz, tym więcej naczyń będzie Ci potrzebnych. To do nich będzie spadać woda użytkowa wypływająca przez wylot. Przy pomocy innych osób często wystarczą dwie miski na wodę, które na bieżąco będą opróżniane przez Twojego pomocnika.

Ta metoda jest bardzo uniwersalna i sprawdza się przy większości podgrzewaczy pojemnościowych. Dzięki temu opuszczone budynki, takie jak domki letniskowe, będą przygotowane na sezon zimowy. Jak widzisz, sam możesz poczuć się jak hydraulik, samodzielnie opróżniając swój bojler na wodę. Specjalistyczne narzędzia nie są do tego celu potrzebne!

Jak ponownie napełnić podgrzewacz przepływowy?

Spuszczanie wody to coś, co właściciele domków sezonowych muszą wykonywać co roku. Natomiast kiedy sezon zimowy się skończy, należy z powrotem napełnić zbiornik, aby przygotować go dla siebie i swojej rodziny lub dla gości. Możesz to zrobić sam, zupełnie jak w przypadku opróżniania podgrzewacza przepływowego. Jak więc przygotować ogrzewacz wody ponownie do użytku?

Na początku musisz wiedzieć, jakiej pojemności jest Twoje urządzenie. Bojler 50 l będzie potrzebował mniej wody niż bojler 80 l czy bojler 100 l – to jest oczywiście jasne. Kiedy znasz już odpowiednie parametry, zamknij zawór główny przed wodomierzem i zamontuj wszystkie przewody zasilające i odpływowe. Następnie kalibracja termostatu, który musisz skonfigurować, tak aby temperatura wody osiągała docelową wartość. Na koniec po prostu napełniasz baterię wodą, zakręcasz kurek, kiedy strumień wypełnia całą baterię, i upewniasz się, że wszystkie elementy odpowiednio działają.

Na co należy uważać przy opróżnianiu bojlera?

Istnieje wiele rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy opróżnianiu z wody podgrzewacza przepływowego. Po pierwsze jest to izolacja i jej rodzaj. Warto zainwestować w taką, której wężownice zostały wykonane ze stali nierdzewnej, ponieważ nie tylko jest odporna na ewentualne zalanie podczas spuszczania wody, lecz także na wilgotność w powietrzu, która utrzymuje się przez cały rok. Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie, to będziesz mógł cieszyć się efektywną pracą przez wiele, wiele lat.

Jak spuścić wodę z bojlera elektrycznego? Jeśli posiadasz bojler Ariston lub inny bojler elektryczny, to pamiętaj, aby wcześniej odłączyć go od prądu. Należy zachować przy tym szczególną ostrożność, bo energia elektryczna to nie przelewki. Nie musisz się martwić o tę kwestię w przypadku wyposażenia domu w bojler gazowy. Jak sam widzisz, obsługa tych urządzeń nie jest tak straszna, jak mogłoby się wydawać! Wystarczy, że będziesz rzetelnie, krok po kroku wypełniał instrukcję, a poradzisz sobie zupełnie sam bez pomocy hydraulika z tym, jak spuścić wodę z bojlera różnego typu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.