Udostępnij
Skomentuj

Jaki akumulator do hulajnogi elektrycznej będzie najlepszy?

Akumulator do hulajnogi elektrycznej wpływa zasięg jazdy. Sprawdź, jaki wybrać i jak go prawidłowo ładować.

Jeżeli chcesz wybrać dobry akumulator do hulajnogi elektrycznej, powinieneś zwrócić uwagę na jego dwa parametry — wydajność prądową oraz pojemność. Pierwszy z nich decyduje o dynamice jazdy, z kolei drugi o czasie jej trwania. Klienci jednak przykładają większą wagę do jak najdłuższego dystansu, a zatem do wielkości, która określa zdolność ogniwa do magazynowania ładunku elektrycznego. Wyrażona jest ona w amperogodzinach (Ah).

Polecane hulajnogi elektryczne

Jaki akumulator do hulajnogi elektrycznej wybrać?

Dla porównania warto podać, że akumulator samochodowy posiada pojemność średnio 50 Ah. Z kolei bateria do hulajnogi elektrycznej średnio waha się na poziomie 7,8-12 Ah – choć istnieją modele o zdecydowanie mniejszej wartości, np. 4,4 Ah, jak również mające ponad 21 Ah. Naturalnie hulajnoga hulajnodze nierówna, ale warto podać, że w klasycznym założeniu akumulator na poziomie 7,8 Ah pozwala na pokonanie 18-25 km po jednym naładowaniu. 

Wobec tego: jaki akumulator do hulajnogi elektrycznej wybrać? To zależy od tego, jak bardzo zależy nam na możliwości pokonania długiego dystansu na jednym ładowaniu. Hulajnoga elektryczna Xiaomi, czyli jeden z liderów rankingów popularności, daje możliwość przejechania aż 45 km, dzięki ogniwu 12,8 Ah. Jest to już wygodna opcja, ponieważ przy takiej baterii przeważnie nie musisz pamiętać o codziennym ładowaniu. Jeśli jednak to wciąż dla Ciebie za mało, to wiedz, że na rynku są hulajnogi sportowe, które osiągają nawet 85 kilometrów na pełnej energii.

Przed zakupem warto podkreślić to, co zostało wspomniane na początku, tzn., że wydajność prądowa akumulatora do hulajnogi elektrycznej, to nie to samo, co jego pojemność. Różnica polega na tym, że wydajność odpowiada za dynamikę jazdy, natomiast pojemność za czas użytkowania. 

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie, istotne jest, aby sprawdzić parametry dotyczące akumulatora do hulajnogi. Oprócz wymienionych właściwości producenci podają też czas ładowania baterii, co niewątpliwie może być kluczowe dla większości użytkowników. Warto jednak dodać, że późniejsze użytkowanie również ma dość decydujący wpływ na żywotność i stan baterii.

Jak długo i w jaki sposób ładować akumulator do hulajnogi elektrycznej?

Jeżeli miałeś już szansę jeździć sprzętem wypożyczonym na minuty, a teraz zastanawiasz się nad wyborem własnej hulajnogi, to koniecznie zwróć uwagę na sposób ładowania akumulatora. Zadbana bateria do hulajnogi elektrycznej może wydłużyć swój żywot nawet do 80%, dlatego warto sprawdzić podstawowe zasady postępowania z ogniwami litowo-jonowymi (Li-ion).

 1. Zarówno hulajnoga elektryczna dla dorosłych, jak i dla młodszych użytkowników po rozpakowaniu jest gotowa do jazdy. Należy zapoznać się z instrukcją obsługi i nie formatować jej ustawień. Wystarczy, że naładujesz do pełna jej baterię.
 2. Nie ważne czy jest to hulajnoga elektryczna Xiaomi, tani sprzęt od nieznanego producenta lub inna opcja, należy w nim doładowywać baterię — im częściej, tym lepiej. Nawet jeśli pozostanie w niej 70% energii, warto ją podłączyć do całkowitego naładowania.
 3. Jeżeli bateria jest już naładowana, powinno się ją odłączyć od zasilania i nie doprowadzać do przeładowania. Nadmiar energii prowadzi czasem do wzrostu temperatury, a w konsekwencji uszkodzenia sprzętu, czy nawet pożaru.
 4. Gdy chcesz bezawaryjnie używać swojej hulajnogi, nie powinieneś doprowadzać do głębokiego rozładowania akumulatorów Li-ion. Żywotność ogniw wygląda następująco:
  • rozładowanie 100% = 500 cykli ładowania;
  • rozładowanie 50% = 1500 cykli ładowania;
  • rozładowanie 25% = 2500 cykli ładowania;
  • rozładowanie 10% = 4700 cykli ładowania.

  Co to oznacza? Jeżeli jedną hulajnogę będziesz zawsze doprowadzał do pełnego rozładowania, a drugą jedynie do 50%, możesz się spodziewać, że w pierwszym sprzęcie akumulator przestanie działać 3 razy szybciej niż w drugim.

 5. Hulajnogę należy zawsze ładować w temperaturze kilkunastu stopni Celsjusza. Szczegółowe wytyczne sprawdź w karcie gwarancyjnej.
 6. W okresie jesienno-zimowym nie zamierzasz często korzystać z hulajnogi elektrycznej? W takim razie pamiętaj, aby przynajmniej raz w miesiącu ją podładować (nawet nieużywana będzie się powoli rozładowywała). Co więcej, akumulator do hulajnogi lepiej zniesie brak aktywności przy ok. 50% naładowania, zamiast 100%.
 7. Nie zaleca się stosowania procesu szybkiego ładowania, czyli zwiększenia napięcia prądu płynącego do urządzenia. Dobra hulajnoga elektryczna miejska może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, a takie działania w drastyczny sposób obniżają jej żywotność. Jeżeli jednak musisz dodać energię do akumulatora w krótkim czasie, pamiętaj o kilku zasadach:
 • nie ładuj w ten sposób baterii zimnej ani rozgrzanej;
 • nie wykorzystuj szybkiego ładowania na sprzęcie ze starszymi modelami akumulatorów;
 • proces przerwij, gdy energia będzie na poziomie 75% i resztę doładuj w klasyczny sposób.

Ile kilometrów można przejechać na hulajnodze elektrycznej?

Naturalnie podany zasięg na jednym ładowaniu może być zupełnie inny w przypadku każdego modelu. Hulajnogi elektryczne dla dzieci na ogół charakteryzują się bardziej ograniczonymi parametrami z uwagi na mniejsze oczekiwania wobec sprzętu – standard to możliwość pokonania od 5 do 10 kilometrów. Hulajnogi dla dorosłych muszą natomiast spełniać dużo większe wymagania – w końcu ten środek lokomocji często służy jako codzienny dojazd do pracy. W związku z tym akumulatory do hulajnóg elektrycznych są w stanie zapewnić średnio 30 kilometrów do przejechania na jednym ładowaniu. Na rynku są jednak modele, które potrafią osiągnąć znacznie więcej. Producenci najlepszych urządzeń deklarują, że pokonasz na nich dystans nawet do 85 km. Takimi wynikami mogą pochwalić się m.in. hulajnogi elektryczne Motus.

Warto jednak podkreślić, że wartości podawane przez producentów nie są stałe. Mogą one ulec zmianie w zależności od sposobu korzystania. Częste i nagłe przyspieszanie, ostre hamowania, czy poruszanie się po wzniesieniach wpływają na szybsze zużycie energii. Nie bez znaczenia jest również temperatura powietrza. Baterie umieszczone w hulajnogach elektrycznych nie lubią zimna i przy ujemnych stopniach Celsjusza mogą działać o połowę krócej. Istotnym aspektem bywa również masa ciała kierującego pojazdem. Im większa waga, tym bardziej zostaje obciążony układ napędowy, powodując tym samym szybszy ubytek energii elektrycznej w urządzeniu.

Jak wymienić akumulator w hulajnogach elektrycznych?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje baterii:

 • wymienne — wyjmujesz je, kiedy chcesz naładować akumulator;
 • dodatkowe — zaczynają pracę, gdy pierwsze ogniwo się rozładowało. Możesz również je wyciągnąć i naładować;
 • stałe — nie można ich wyjąć, ładujesz całą hulajnogę.

Jeżeli chcesz zwiększyć zasięg, jaki osiąga hulajnoga elektryczna i jesteś dobrze zorganizowany, postaw na hulajnogę z wymiennym akumulatorem. Takie rozwiązanie pozwoli Ci kontynuować jazdę, nawet jeśli zużyjesz całą energię. Większość modeli posiada baterię w drążku kierownicy. Wystarczy odkręcić nakrętkę i w łatwy sposób wyjąć ogniwo rozładowane i włożyć naładowane. Montaż dodatkowego urządzenia pozwala na przejechanie dodatkowych 30 km przy obciążeniu 55 kg i średniej prędkości 30 km/h. Ceny akumulatorów oscylują w granicach kilkuset złotych, w zależności od parametrów oraz renomy producenta.

Wybór odpowiedniego akumulatora, jaki posiada hulajnoga elektryczna dla dorosłych lub dzieci, nie jest prostym zadaniem. Z pewnością powinien mieć on dużą pojemność. Przydatna może okazać się również wymienna bateria, która daje gwarancję dojechania do celu. Nie mniej jednak bardzo ważnym aspektem jest właściwa konserwacja i dobre praktyki podczas ładowania ogniwa. Po przeczytaniu poradnika wiesz już na pewno, jak poprawnie ładować akumulator do hulajnogi, a także, na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu. Zastosowanie się do wskazówek pozwoli Ci długo cieszyć się nowym zakupem.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.