Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? Podpowiadamy

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? Praktyczne wskazówki znajdziesz w tym artykule.

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie należy zwrócić uwagę nie tylko na to ile kosztuje, ale także na parametry pojazdu i inne istotne kwestie.

Hulajnoga elektryczna jest środkiem transportu, który w przyjemny i praktyczny sposób pozwala szybko przemieszczać się po mieście. Ma w sobie wiele zalet, ponieważ użytkownik nie musi martwić się o korki, parkowanie czy rosnące ceny paliw. Przy tym jest opcją ekologiczną, jeśli rezygnujemy z przejażdżki samochodem. Co więcej, w większości przypadków hulajnogi elektryczne są dość poręczne, dzięki czemu nasz środek lokomocji możemy bez problemu zabrać w każde miejsce.

Nie bez powodu w ciągu ostatnich lat można zauważyć duży trend na hulajnogi elektryczne – jest to potwierdzenie tego, jak silne są powyższe zalety. W związku z tym na rynku aż roi się od wielu różnych wariantów hulajnóg – dla dorosłych, dla dzieci, z siedzeniem, sterowaniem za pomocą aplikacji itp. Do tego dochodzą parametry dotyczące pojemności baterii, prędkości czy mocy silnika. Zdecydowanie mnogość opcji nie ułatwia podjęcia decyzji, choć jednocześnie pozwala na dostosowanie sprzętu pod własne preferencje. Z tego względu nasz poradnik ma nieco pomóc rozstrzygnąć dylemat związany z tym, jaką hulajnogę elektryczną wybrać.

Hulajnoga elektryczna - jaką wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Użytkowanie hulajnogi elektrycznej nie wymaga specjalnych umiejętności, a może dać wiele frajdy i satysfakcji kierującemu. By być w pełni zadowolonym warto jednak uwzględnić kilka kwestii. Przede wszystkim należy się zastanowić, który parametr będzie stanowił dla nas priorytet. Dla niektórych przy wyborze hulajnogi elektrycznej podstawą będzie prędkość – dla szybszego pokonywania trasy. W tym przypadku uwagę należy skupić na podanej przez producenta mocy silnika oraz prędkości maksymalnej. Najbardziej polecane są modele sportowe, które pod tym względem nie mają konkurencji. Jednocześnie należy pamiętać, że zgodnie z prawem dla hulajnóg dopuszczalna jest prędkość do 20 km/h – zarówno na drodze, jezdni, jak i pasie ruchu dla rowerów.

Dla innych zaś ważniejsza będzie lekkość konstrukcji, która pozwoli w łatwy sposób przenosić hulajnogę elektryczną np. po schodach czy do autobusu. W tym celu najlepiej wybierać modele z możliwością składania kierownicy, aby były jeszcze bardziej poręczne. Topowe marki oferują warianty „Lite”, które mogą ważyć nawet niecałe 12 kg. Przykładem mogą być niektóre hulajnogi elektryczne Xiaomi oraz Motus.

Co jeszcze jest istotne przy wyborze hulajnogi elektrycznej? Niewątpliwie dla każdego ważna będzie pojemność baterii – w końcu nasz środek transportu powinien być gotowy nie tylko na krótkie trasy, ale również na nieco dłuższe podróże. W tym celu należy sprawdzić przede wszystkim podany zasięg na jednym ładowaniu. Może to okazać się kluczowe, zwłaszcza w sytuacji, gdy zamierzamy zastąpić codzienne dojazdy samochodem. Warto dodać, że producenci podają także czas ładowania.

Co z pozostałymi opcjami jak np.: hulajnogi z siedzeniem czy możliwością zarządzania przez aplikację mobilną? Tego typu udogodnienia są już mocno uzależnione od indywidualnych preferencji. Warto jednak stanowczo podkreślić, że inne parametry należy brać pod uwagę, gdy wybierana jest hulajnoga elektryczna dla dorosłych, a inne, gdy kupowana jest hulajnoga elektryczna dla dzieci.

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna?

Ceny hulajnóg elektrycznych mogą wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Tak duża dysproporcja wynika z wyżej wymienionych parametrów, marki i głównego przeznaczenia sprzętu. Z reguły urządzenia rekreacyjne dla dzieci są tańsze, niż hulajnogi dla dorosłych, które mają stanowić środek transportu.

Oczywiście to, jaką hulajnogę elektryczną wybrać, może ograniczać właśnie cena. Warto jednak traktować to jako inwestycję w sprzęt, który ma służyć przez wiele lat. Początkowo koszt do kilku tysięcy może zaskakiwać – nie należy jednak odnosić tej ceny do tradycyjnych hulajnóg. W końcu jest to pojazd, który może stanowić alternatywę dla codziennych podróży samochodem czy komunikacją miejską. Jednocześnie uspokajamy, że niezależnie od planowanego budżetu z pewnością  każdy znajdzie coś dla siebie.

Jedną z najpopularniejszych opcji są hulajnogi elektryczne Xiaomi. Producent stara się łączyć lekką konstrukcję z możliwością pokonania jak największego zasięgu. Według wielu opinii, modele od Xiaomi spełnia niemal wszystkie oczekiwania konsumentów. Większość z tych urządzeń osiąga prędkość nawet do 35 kilometrów na godzinę i posiada silny akumulator, co pozwala ładować hulajnogę dość rzadko. Sprzęt można używać bezpiecznie i wygodnie, a przy tym nie kosztuje zbyt dużo. Jest to z pewnością bardzo dobra i rozsądna inwestycja, która szybko Ci się zwróci.

Szukasz innych propozycji? Równie popularne hulajnogi elektryczne pochodzą od takich marek jak: Motus, Blaupunkt, Frugal, Segway czy Skymaster. Na uwagę zasługuje również fiat 500 – tak, wciąż mowa o hulajnogach. Podobnie jak w przypadku samochodów, producent stawia na uniwersalność: oferuje sprzęt, który idealnie sprawdzi się do jazdy po mieście, jak również po mniej komfortowym terenie.

Polecane hulajnogi elektryczne

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać, aby czuć się bezpiecznie na drodze?

W założeniu hulajnogi elektryczne są przeznaczone niemal dla każdego. Czy łatwo zatem jest jeździć tym sprzętem? Analizując to, warto zauważyć, że silniki napędzające hulajnogi mogą osiągać nawet 5400 W mocy. Jest to równoznaczne z bardzo dużą prędkością, w związku z czym, takie modele polecane są osobom doświadczonym. Tak samo w przypadku hulajnóg elektrycznych dla dzieci, należy wziąć pod uwagę sprzęt o zdecydowanie słabszych parametrach.

Warto dodać, że współcześnie producenci dbają o to, aby hulajnogi elektryczne jak najlepiej spełniały standardy bezpieczeństwa. W tym celu przy wyborze odpowiedniego modelu powinniśmy zwrócić uwagę na takie udogodnienia, jak: hamulce gwarantujące szybki czas reakcji, przednie i tylne oświetlenie czy antypoślizgowa kierownica. Niektóre hulajnogi elektryczne wyposażone są także w kierunkowskazy. Co więcej, znaczenie mogą mieć również opony. Duże koła zazwyczaj lepiej amortyzują wszelkie nierówności na drodze, dzięki czemu jazda jest nie tylko bardziej komfortowa, ale przede wszystkim bezpieczniejsza.

Przed Tobą zakup pierwszej hulajnogi elektrycznej? W takim razie warto podpowiedzieć, że na dużych hulajnogach jeździ się nieco trudniej, bo wymagają większej wprawy i umiejętności. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia z używaniem takiego sprzętu, dobrze jest na początku poćwiczyć w bezpiecznym miejscu. Nie wolno ruszać od razu w zakorkowany teren miejski. Musisz o tym pamiętać, jeśli chcesz cieszyć się przyjemną jazdą. Na początek polecamy również zabezpieczenia w postaci ochraniaczy, które pomogą poczuć się pewniej podczas pokonywania pierwszych kilometrów.

W jaki sposób zabezpieczyć hulajnogę elektryczną?

Użytkowanie hulajnogi elektrycznej wymaga stosowania się do instrukcji oraz wymogów bezpieczeństwa. Gdy już nauczysz się pewnie jeździć, musisz pamiętać także o innych ważnych aspektach. Przede wszystkim parkując hulajnogę (w przypadku, gdy zdecydowałeś się na większy, nieskładany model), powinieneś brać pod uwagę wygodę oraz bezpieczeństwo innych osób. W wielu miastach dość irytującym widokiem są urządzenia pozostawiane na środku placów, skwerów, a nawet przejść czy chodników dla pieszych.

Innym ważnym aspektem prawidłowego użytkowania hulajnogi elektrycznej, jest jej odpowiednia ochrona. Wiadomo, że mówimy o sprzęcie o dość dużej wartości, a więc może on stanowić obiekt zainteresowania potencjalnych złodziei. Dobrze zatem po zaparkowaniu hulajnogi, zabezpieczyć ją w taki sposób, żeby osoby trzecie nie miały o niej dostępu. W tym celu warto skorzystać z oferty specjalnych zapięć czy blokad antykradzieżowych. Na rynku można znaleźć bardzo wiele takich propozycji. Nie zapomnij także o chronieniu hulajnogi przed trudnymi warunkami atmosferycznymi – zalecamy używanie specjalnych pokrowców, a także przechowywanie sprzętu pod zadaszeniem.

Decydując się na hulajnogę elektryczną, zapoznaj się z opiniami innych użytkowników. Naturalnie lepiej też dokładnie zapoznać się z parametrami i właściwościami urządzeń, które są dostępne w sklepach. Producenci często zaznaczają, że dane modele są dedykowane dla konkretnych grup klientów – biorąc pod uwagę nie tylko wiek, ale preferencje i doświadczenie. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki rozwiały przynajmniej część dylematów, a dzięki temu wiesz już, jaką hulajnogę elektryczną wybrać.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.