Udostępnij
Skomentuj

Jaka podkładka pod mysz optyczną będzie najlepsza? Którą wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze podkładki pod mysz optyczną do komputera?

Czy podkładka pod mysz optyczną jest potrzebna?

Większość myszek optycznych może działać sprawnie i bezproblemowo bezpośrednio na blacie biurka. Niektórzy nie widzą więc sensu w kupowaniu podkładek, skoro myszka radzi sobie bez tego. Jednak warto pamiętać o tym, że podkładka pod mysz pewne sprawy ułatwia. Co daje podkładka pod mysz?

 • Nawet przeciętna podkładka pod mysz zapewnia wygodną powierzchnię do pracy. Mysz porusza się po podkładce w pełni płynnie, nie przycina się. Blat biurka rzadko kiedy jest na tyle gładki i idealnie równy, by zapewnić tak wysoki komfort.
 • Podkładka pod mysz optyczną zabezpiecza blat biurka przed porysowaniem.
 • Dobra podkładka pod mysz optyczną może mieć wpływ na precyzję działania urządzenia, co ma spory wpływ także na komfort pracy w programach graficznych lub w grach.

Oczywiście, jeśli biurko jest gładkie i mysz działa na nim bezproblemowo, nie ma przymusu, by po podkładkę sięgać, ale warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż podkładka czyni pracę przy komputerze wygodniejszą, zabezpiecza biurko przed porysowaniem i wygląda lepiej niż półśrodki typu: kartka papieru albo okładka ze szkolnego zeszytu.

Polecane podkładki gamingowe

Jakie podkładki pod myszy optyczne znajdziemy w sprzedaży?

Oferta podkładek pod myszki jest bardzo różnorodna. Poszczególne modele różnią się wieloma detalami, jak choćby rozmiarem, ale nie tylko tym. Podkładki pod myszki optyczne można podzielić na kilka kategorii:

 • Podkładki uniwersalne – najczęściej spotykane, najbardziej podstawowe podkładki pod mysz. Dominują w domach, biurach, szkołach i na uczelniach. Podkładki tego typu są niedrogie, najczęściej są również dość cienkie i tekstylne, ale bez obszycia krawędzi. Można polecić je do użytku podstawowego, gdy budżet na zakupy jest nieduży.
 • Podkładki biurowe ergonomiczne – zdecydowanie bardziej dopracowane podkładki, które są wybierane do biur i do użytku domowego. Ich atutem jest ergonomiczny kształt, a często również żelowe wstawki. Podkładka pod mysz i nadgarstek odciąża nadgarstek i sprawia, że można pracować przy komputerze przez wiele godzin dziennie bez dyskomfortu podczas korzystania z myszki.
 • Podkładki XXL – są tak nazywane umownie, ale w ofercie różnych marek mogą mieć różnorodne rozmiary. To podkładki, które zasłaniają sporą część blatu, a często służą za podkładkę pod mysz i klawiaturę. Podkładka pod mysz XXL świetnie chroni powierzchnię biurka przed zabrudzeniami i porysowaniem. Podkładka pod mysz i klawiaturę jest również komfortowa w użytkowaniu, gdyż zapewnia bardzo dużą przestrzeń roboczą.
 • Podkładki dla graczy – to bardzo szeroka grupa podkładek, które wyróżniają się gamingowym designem, a często są także lepiej dopracowane pod względem jakości wykonania niż standardowe podkładki biurowe. Ich ideą jest zapewnienie najwyższego komfortu i precyzji podczas gry, dlatego ich powierzchnia jest gładka i zapewnia myszce optycznej dobry ślizg. Podkładka pod myszki gamingowe może być również podświetlana, co jest ciekawym i dość nowoczesnym rozwiązaniem.

Jaka podkładka pod mysz optyczną?

Wybór dobrej podkładki pod mysz optyczną warto zacząć od ustalenia kilku kwestii priorytetowych, a konkretniej od:

 • Ustalenia budżetu na zakup – to kwestia, od której warto rozpocząć poszukiwania dobrej podkładki pod mysz do komputera. Gdy oszacujemy już, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup, będzie można zastanowić się, jaka podkładka pod mysz do 30 zł, a jaka podkładka pod mysz do 50 zł lub do 100 zł będzie odpowiednia. Ustalenie granicznej kwoty na zakupy ułatwia wybór, ponieważ można przefiltrować produkty w sklepie właśnie pod kątem cen i skupić się na tych podkładkach, które mieszczą się w preferowanej kwocie.
 • Zdecydowania się na konkretny typ podkładki – warto od razu przemyśleć kwestię tego, czy interesuje nas podkładka pod mysz duża XXL, czy może podkładka podświetlana dla graczy albo podkładka ergonomiczna z podpórką pod nadgarstek. Jeśli wybierzemy konkretny wariant, łatwiej będzie skupić się na preferowanym rozwiązaniu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie podkładki pod mysz optyczną?

Oferta podkładek pod myszki optyczne jest bardzo szeroka i mocno zróżnicowana. Nic dziwnego, że tak trudno wybrać odpowiedni model i zdecydować się na konkretny zakup. By ułatwić sobie to zadanie, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

 • Rozmiar podkładki – podkładki pod mysz optyczną można znaleźć w wielu różnych rozmiarach (od niewielkich podkładek o prostokątnym kształcie aż po duże maty, które zajmują większą część powierzchni biurka). Nie warto sugerować się oznaczeniem literowym rozmiaru podkładem (M, L, XL), gdyż każdy producent może posiadać własną tabelę rozmiarów podkładek. Najlepiej więc sprawdzać dokładne wymiary w specyfikacji produktu. Co wybrać? Mała podkładka jest kompaktowa, poręczna i tania. Duża podkładka zapewnia wyższy komfort i większą powierzchnię roboczą.
 • Kształt – nie bez powodu zdecydowana większość podkładek pod myszy optyczne ma kształt prostokątny z zaoblonymi narożnikami. Jest to kształt zbliżony do kształtu monitora, co sprawia, że przestrzeń robocza na podkładce, choć częściowo, odpowiada powierzchni ekranu. Niektórzy preferują jednak podkładki ergonomiczne (o asymetrycznym kształcie, z podpórką pod nadgarstek), a inni wolą podkładki przykrywające niemal całe biurko.
 • Materiał wykonania – podkładka pod mysz optyczną może być wykonana z różnych materiałów, ale najlepiej sprawdzają się podgumowane podkładki tekstylne lub sztywne podkładki podświetlane z materiałową powierzchnią roboczą.
 • Kolor – odcień podkładki warto dobrać do estetyki biurka i urządzeń, które się na nim znajdują. Największą popularnością cieszą się jednak podkładki pod myszy czarne.
 • Cena – koszt zakupu dobrej podkładki nie musi być wysoki. Do zastosowań ogólnych można kupić podkładkę za 20 lub 30 złotych. Jeśli chodzi o podkładki pod mysz optyczną dla graczy, to warto wygospodarować na zakup minimum 50 złotych, a szczególnie jeśli interesuje nas podkładka XXL.
 • Marka – warto zwracać uwagę na renomę producenta. Podkładka Genesis, podkładka Razer albo podkładka pod mysz A4 Tech Bloody to popularne modele i to nie bez powodu. To podkładki doceniane i chętnie wybierane także ze względu na dobre opinie o producentach.
 • Sugerowane przeznaczenie podkładki – niektóre modele podkładek mogą być projektowane z myślą o konkretnym zastosowaniu (na przykład podkładki dla graczy), co ułatwia dokonanie wyboru. Jeśli zastanawiamy się, jaka podkładka pod mysz optyczną do CS GO będzie odpowiednia, to warto zajrzeć do działu z podkładkami gamingowymi, a jeśli planujemy użytkować podkładkę wyłącznie do pracy, to warto zainteresować się modelami biznesowymi i ergonomicznymi.
 • Jakość wykonania – wybierając podkładkę pod myszkę optyczną warto zwrócić uwagę na detale. W przypadku podkładek tekstylnych, warto wybrać model o obszytych krawędziach, co wpływa na trwałość podkładki. W przypadku podkładek podświetlanych, warto wybrać model z przewodem w oplocie.

Dobra podkładka pod mysz optyczną zdecydowanie poprawi komfort podczas użytkowania komputera, ale też ochroni biurko przed zarysowaniami. Podkładka jest też, po prostu, estetyczna i o wiele lepiej prezentuje się na biurku niż rozwiązania zastępcze. Dobra podkładka nie musi kosztować wiele więc nie warto szukać oszczędności na tym elemencie.

Udostępnij
4,3
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.