Udostępnij
Skomentuj

Jaka podkładka pod mysz komputerową? Którą najlepsza?

Oferta podkładek pod myszy komputerowe jest bardzo zróżnicowana. Jak wybrać najlepszą?

Czy podkładka pod mysz jest potrzebna?

Niektórzy nie użytkują podkładek pod mysz w domu lub w miejscu pracy, inni nie wyobrażają sobie użytkowania myszki bez podkładki. Co daje podkładka pod mysz?

 • Odpowiednio dobrana podkładka pod myszkę zapewnia wygodniejszą i precyzyjniejszą obsługę komputera. Powierzchnia podkładki jest gładka i zaprojektowana tak, by nie stawiać oporu podczas poruszania po niej myszką. Blat stołu lub biurka także może być gładki, ale nie zapewni aż tak wysokiej wygody pracy.
 • Podkładka zabezpiecza powierzchnię biurka przed porysowaniem. Choć mysz komputerowa ma ślizgacze, które raczej nie rysują podłoża, to pod spód mogą dostawać się paproszki i kurz, a to może doprowadzić do porysowania powierzchni blatu. Stosowanie podkładki niweluje ryzyko tego typu.
 • Dobra podkładka pod mysz zapewnia najwyższą precyzję pracy myszki, co ma niebagatelny wpływ na pracę w programach graficznych lub na użytkowanie gier PC.

Podkładki pod mysz były niezbędne, gdy w sprzedaży dominowały myszki z kulką pod spodem. Dziś urządzenia te są wyposażone w sensory (optyczne lub laserowe) i w komfortowe ślizgacze. Choć można użytkować je bezpośrednio na biurku, to zdecydowanie wygodniej jest przy użyciu podkładki, którą można kupić już za kilka złotych.

Polecane podkładki gamingowe

Jakie podkładki pod mysz znajdziemy w sprzedaży?

Oferta podkładek pod myszki komputerowe jest bardzo szeroka i zaskakująco zróżnicowana pod względem cen. Wśród podkładek pod myszy komputerowe można wyróżnić:

 • Podkładki biurowe – to cała gama podkładek o różnych kształtach i rozmiarach. Podkładki biurowe są projektowane ze szczególnym uwzględnieniem ergonomii pracy, dlatego bardzo wiele z nich posiada żelowe wstawki. Popularna jest szczególnie podkładka pod mysz i nadgarstek (żelowa wstawka odciąża nadgarstek, co przeciwdziała dolegliwościom bólowym u osób, które pracują przy komputerze wiele godzin dziennie).
 • Podkładki gamingowe – to szeroka grupa podkładek, wśród których można znaleźć podkładki standardowe, jak również podświetlane i o ekstremalnie dużych rozmiarach. Podkładka pod mysz i klawiaturę to dość popularna opcja wśród graczy ze względu na to, że cały osprzęt znajduje się wówczas na podkładce, nic nie powinno się przesuwać i zawadzać podczas gry. Podkładki pod myszki gamingowe są projektowane z myślą o tym, by uprzyjemnić rozgrywkę i uczynić myszkę jak najbardziej precyzyjną podczas rozrywki.

Szczególnie wyróżniającą się wersją podkładek pod mysz dla graczy są podkładki podświetlane. To stosunkowo nowe rozwiązanie, które stawia nacisk na modny design, efekty świetlne, które są aktualnie modne wśród graczy, ale mają też uzasadnienie praktyczne – subtelne podświetlenie wyznacza krawędzie podkładki i ułatwia użytkowanie komputera przy słabym oświetleniu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze podkładki pod mysz komputerową?

Oferta podkładek pod myszki do komputera jest na tyle szeroka, że trudno byłoby przyjrzeć się dokładniej każdej z nich. Warto więc od razu przefiltrować ją i skupić się na modelach podkładek, które spełniają określone kryteria. Kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru podkładki, to:

 • Rozmiar podkładki – podkładki pod mysz komputerową można znaleźć w wielu rozmiarach. Niektóre firmy wprowadzają nawet rozmiarówkę podkładek, jak z branży odzieżowej (S, M, L i tak dalej), ale warto sprawdzać dokładne wymiary, gdyż nie są one jednolite dla produktów różnych marek. Mała podkładka sprawdzi się na małym biurku i głównie do pracy. Podkładka pod mysz duża jest polecana do gier, a podkładki XXL (na mysz i klawiaturę) świetnie sprawdzą się niemal w każdym zastosowaniu i bardzo dobrze zabezpieczą biurko przed porysowaniem.
 • Materiał wykonania – podkładki pod mysz bywają wykonane z różnych materiałów, co może wpływać na pracę urządzenia na ich powierzchni. Jaka podkładka pod mysz laserową, a jaka podkładka pod mysz optyczną będzie najlepsza? Myszki laserowe, teoretycznie, dobrze radzą sobie nawet bez podkładki, ale podkładka zapewnia jednak większą wygodę i zabezpiecza zarówno myszkę, jak i biurko. Pod mysz optyczną często wybierane są podkładki tekstylne, a pod laserowe zarówno tekstylne, jak i sztywne (na przykład plastikowe).
 • Rodzaj podkładki – w dużych sklepach komputerowych podkładki pod mysz są podzielone na podkładki komputerowe (biurowe, standardowe) oraz podkładki dla graczy. Warto zasugerować się tym podziałem, gdyż podkładki gamingowe bywają większe i starannie dopracowane, są również bardziej designerskie. Podkładki biurowe są, z kolei, często bardziej ergonomiczne i polecane do pracy.
 • Kształt podkładki – większość podkładek ma kształt prostokątny, ale są też modele okrągłe, a nawet asymetryczne. Do gier polecane są duże podkładki prostokątne lub asymetryczne, a do pracy biurowej można wybrać kwadratową lub okrągłą podkładkę.
 • Kolor i design – ogromną popularnością cieszą się podkładki czarne, ale to nie jedyne rozwiązanie godne uwagi. Szczególnie designerskie i wyraziste podkładki znajdziemy wśród modeli gamingowych, które bywają kolorowe, a nawet podświetlane.
 • Opcje dodatkowe – warto zwrócić uwagę na to, czy podkładka posiada jakąkolwiek dodatkową funkcjonalność, jak podpórka pod nadgarstek albo podświetlenie.
 • Cena – niektórzy zastanawiają się nad tym, czy podkładka pod mysz ma znaczenie i czy warto wydać na nią więcej niż kilkanaście złotych. Choć najtańsze podkładki kupimy już za kilka złotych, to zdecydowanie warto zajrzeć też na wyższe półki cenowe, gdyż znajdziemy na nich podkładki staranniej wykonane, obszyte oraz większe i bardziej komfortowe.
 • Marka – warto zwrócić uwagę na renomę producenta, bo zazwyczaj jest to kwestia, która idzie w parze z jakością wykonania podkładki. Marka może mieć znaczenie również wówczas, gdy chcemy dobrać podkładkę o spójnej kolorystyce i estetyce z innymi akcesoriami (możemy dobrać je od jednej firmy, co korzystnie wpływa na wygląd biurka). Podkładki Razer będzie tworzyła z myszką Razer świetny komplet. Podobnie będzie, gdy celem zakupu padnie podkładki Genezis, którą można zestawić z mouse bungee tej samej firmy.
 • Jakość wykonania i detale – wybierając podkładkę tekstylną, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada obszyte krawędzie, co zapobiega ich strzępieniu się. Decydując się na podkładkę z podświetleniem, warto sprawdzić, czy jest regulowane i jaka jest długość przewodu zasilającego.
 • Sugerowane przeznaczenia podkładki – niektóre myszy komputerowe mogą wymagać specyficznego rodzaju podkładki. Wiele osób zastanawia się, na przykład, jaka podkładka pod mysz Apple Magic Mouse będzie odpowiednia. Warto zwrócić uwagę na to, czy podkładka jest dedykowana do konkretnego modelu lub rodzaju urządzenia, bo to spore ułatwienie podczas zakupów.
Udostępnij
2,6
8 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.