Udostępnij
Skomentuj

Jaki komputer z chłodzeniem wodnym wybrać?

Czy chłodzenie komputera cieczą to dobry pomysł? Sprawdź, kiedy warto sięgnąć po wspomniane rozwiązanie.

Chłodzenie wodne komputera cieszy się coraz większą popularnością, a szczególnie wśród posiadaczy bardzo wydajnych komputerów, które wymagają równie wydajnego i skutecznego systemu chłodzenia. Czy warto kupić komputer z chłodzeniem wodnym? Kto powinien zdecydować się na takie rozwiązanie?

Polecane chłodzenie wodne

Jaki komputer z chłodzeniem wodnym wybrać?

Chłodzenie wodne PC zyskuje obecnie coraz większą popularność. Na rynku znajdziesz różne rodzaje water coolingu – począwszy od prostych, niezbyt rozbudowanych rozwiązań, a skończywszy na zaawansowanych technologicznie systemach. Niemałe zainteresowanie wśród klientów budzi gotowe, niedemontowalne chłodzenie wodne – zestaw dołączany bezpośrednio do procesora i karty graficznej. Obejmuje chłodnicę oraz pompę, bez możliwości wymiany cieczy. Stanowi dobre rozwiązanie w przypadku początkujących użytkowników, niedysponujących zbyt pokaźnym doświadczeniem w samodzielnym składaniu komputerów lub niemających czasu na tego typu przedsięwzięcia.

Ciekawą alternatywą dla opisanego wyżej produktu są komplety w pełni spersonalizowane – to kupujący decyduje, jakie elementy zawierać będzie dany komputer z chłodzeniem wodnym. Dobiera je zgodnie ze swoimi indywidualnymi preferencjami, a następnie dopasowuje tak, by tworzyły funkcjonalną i, co ważniejsze, kompatybilną całość. Ten proces wymaga profesjonalnego przygotowania oraz specjalistycznej wiedzy, dlatego z przywołanej opcji korzystają głównie programiści i informatycy.

Za wariant pośredni, łączący w sobie zalety obu wymienionych wyżej rozwiązań, uznać należy układy z otwartą konstrukcją, pozwalają na częściową rozbudowę, zgodnie z własnymi potrzebami czy upodobaniami. Powstaje pytanie: które chłodzenie wodne jest lepsze? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Wiele zależy bowiem od Twoich zdolności i manualnych predyspozycji. Jeśli masz smykałkę do majsterkowania i lubisz eksperymentować, postaw na drugą lub trzecią propozycję. Jeżeli jednak nie chcesz ryzykować awarii peceta, wybierz bezpieczną wersję prosto ze sklepowej półki.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu chłodzenie wodnego do komputera?

Podejmując decyzję dotyczącą inwestycji w gotowy zestaw water coolingu, przyjrzyj się bliżej takim aspektom, jak choćby ilość oraz wielkość wentylatorów w radiatorze – determinuje ona wydajność technologii chłodzenia wodnego. Im więcej sporych wiatraków, tym efektywniej działa cyrkulacja. Współcześnie sprzedawane komplety są na ogół wyposażane w cztery nawietrzniki o średnicy 120 milimetrów.

Niebagatelny wpływ na skuteczność opisywanych procesów ma także rozmiar oraz gęstość ożebrowania chłodnicy (FPI). Wyższa wartość wspomnianych parametrów oznacza z reguły lepszą sprawność całego systemu. Niemniej jednak istnieje pewien wyjątek od przywołanej wyżej reguły. Standardowe, słabe i niezbyt głośne nawiewy nie będą dobrze współgrać z dużym wskaźnikiem FPI. Ich połączenie grozi poważną usterką.

Z kolei o wytrzymałości i szczelności układu decyduje materiał, z jakiego wykonano poszczególne jego elementy, a zwłaszcza wężyki. Surowiec powinien być trwały, gruby i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia oraz działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Zaprezentowane kryteria świetnie spełnia polichlorek winylu (PCV). Cechuje go dobry stosunek jakości do ceny – nie kosztuje zbyt wiele, ale doskonale realizuje przypisane mu zadania i minimalizuje prawdopodobieństwo niekontrolowanego wycieku cieczy.

Zwróć również uwagę na rodzaj pompy wbudowanej w dany system water coolingu. Wiele modeli (na przykład chłodzenie wodne Be Quiet!) posiada innowacyjne, odłączane urządzenie z odwróconym przepływem. Na czym polega przywołany mechanizm? Sprzęt zasysa ciecz z bloku wodnego, kieruje ją w stronę chłodnicy, a następnie odprowadza z powrotem drugim obiegiem. Dzięki zastosowaniu tej technologii wentylatory pracują niezwykle cicho i płynnie. Poza tym są mniej narażone na wstrząsy czy wibracje – w efekcie dłużej zachowują pełną funkcjonalność.

Nie zapomnij o jeszcze jednej, niezwykle istotnej kwestii, a mianowicie kompatybilności. Na szczęście, większość wytwarzanych współcześnie produktów (między innymi chłodzenie wodne Corsair) wykazuje dość szeroką zgodność z wieloma procesorami sygnowanymi zarówno logiem marki Intel, jak i AMD. Zawsze jednak warto przed zakupem dokładnie sprawdzić specyfikację upatrzonego egzemplarza, nie tylko pod kątem wspomnianej już odpowiedniości, ale też rozmiarów. Muszą bowiem pasować do obudowy komputera.

Jak działa chłodzenie wodne w komputerze?

Co różni chłodzenie wodne CPU od konwencjonalnego systemu opartego wyłącznie na cyrkulacji powietrza? Odbiór ciepła z procesora bądź karty graficznej przebiega z udziałem przylegającego do wspomnianych podzespołów bloku wodnego, który przekazuje je do cieczy krążącej w danym układzie. Płyn o podwyższonej temperaturze „wędruje” do radiatora, gdzie ulega schłodzeniu. Bardzo ważną rolę w rzeczonym procesie odgrywają przywołane wcześniej wentylatory – wtłaczają powietrze między żebra chłodnicy, przyśpieszając wymianę ciepła. Wystudzona substancja (najczęściej demineralizowana woda, borygo lub specjalny środek stworzony z myślą o water coolingu) wraca do ogólnego obiegu i cały cykl się powtarza. Ciągłość przepływu gwarantuje sprawnie działająca pompa – wprawia w ruch czynnik chłodzący i zapobiega przestojom. Obudowa z chłodzeniem wodnym zawiera także zbiornik wyrównawczy, czyli rezerwuar. Element ten minimalizuje ryzyko powstania zapowietrzeń w systemie.

Kiedy warto wybrać chłodzenie wodne i dlaczego?

Chłodzenie wodne w komputerze bardzo dobrze sprawdza się w sytuacji, gdy pecet jest na co dzień dość mocno eksploatowany, a użytkownikowi zależy na dużej wydajności urządzenia. Zastosowanie water coolingu zmniejsza prawdopodobieństwo przegrzania poszczególnych podzespołów, a w konsekwencji znacznie wydłuża żywotność sprzętu i pozwala sporo zaoszczędzić na naprawie bądź wymianie zepsutych części, przy czym należy podkreślić, że prezentowane rozwiązanie nie służy wyłącznie do obniżania temperatury procesora. Można go również wykorzystać do schładzania karty graficznej lub pamięci RAM.

Chłodzenie wodne PC to również wspaniała propozycja dla pasjonatów overclockingu szukających sposobu na zoptymalizowanie i zwiększenie sprawności posiadanego sprzętu, bez dużej ingerencji w jego bazową konstrukcję.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.