Udostępnij
Skomentuj

Jaka moc gofrownicy? Podpowiadamy

Na rynku dostępnych jest wiele różnych gofrownic. W tym artykule nieco przybliżymy Ci te urządzenia.

Podczas zakupu gofrownicy powinieneś zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak materiał, z którego jest wykonana płyta grzewcza, możliwość regulacji temperatury oraz dodatkowe udogodnienia – na przykład gumowe podkładki zapewniające stabilność. Najważniejszym czynnikiem jest jednak moc urządzenia, ponieważ to od niej zależy ilość czasu, jaki jest potrzebny do przygotowania jednej porcji wafli. Najprostsza zasada, jaką możesz się kierować, mówi, że im większy jest pobór energii elektrycznej, tym szybciej przygotujesz pyszne gofry.

Polecane gofrownice

Jaką moc powinna mieć gofrownica?

W zależności od tego, czy planujesz wykorzystywać gofrownicę w domowych warunkach, czy w celach komercyjnych, powinieneś kupić różne urządzenia. Na rynku dostępne są takie, które pobierają jedynie 750 wat, są też sprzęty polecane przede wszystkim profesjonalistom wykorzystujące aż 2000 W. Nie bez powodu dużą popularnością cieszą się jednak modele, takie jak gofrownica Dezal, o mocy 1400 W, które łączą wydajną pracę i wysoki komfort użytkowania. Optymalne parametry pozwalają na szybkie przyrządzenie idealnie wypieczonych gofrów zarówno dla Twoich bliskich, jak i gości minigastronomii.

Warto sprawdzić przed zakupem, jaką mocą dysponuje urządzenie, które ostatecznie stanie się elementem wyposażenia Twojej kuchni. Gofrownice o zbyt niskim poborze energii nie cieszą się zbyt dobrymi opiniami, głównie ze względu na długi czas czekania na produkt finalny. Warto również uważać na sprzęty niskiej jakości, których elementy grzejące mogą prowadzić do przypalenia wafli lub utrudniać ich równomierne pieczenie. Takie urządzenie z pewnością szybko zastąpisz którymś z modeli o wyższej mocy i lepszym standardzie wykonania.

Jaka jest najpopularniejsza moc gofrownicy?

Odpowiedź na pytanie o to, która moc gofrownicy jest najpopularniejsza, zależy od tego, do jakich celów jest ona używana. Urządzenia, które trafiają do gospodarstwa domowego, stoją przed innymi zadaniami, niż te znajdujące swoje przeznaczenie w profesjonalnej kuchni, gdzie liczy się ekspresowa prędkość pieczenia i możliwość przygotowania wafli w wielu fantazyjnych kształtach, bez względu na wysoki pobór energii. Na co dzień jednak większość użytkowników preferuje gofrownice, które są bardziej ekonomiczne w utrzymaniu, gwarantują komfortowe wypiekanie gofrów, a jednocześnie posiadają część udogodnień obecnych w rozwiązaniach przemysłowych.

Najczęściej polecane modele dysponują mocą od 1200 do 1500 W, posiadając przy tym szereg dodatków ułatwiających przyrządzanie wafli. Dzięki sprzętom, takim jak gofrownica Tefal upieczesz gofry dla siebie i swoich bliskich, nawet kiedy nie masz zbyt dużo czasu na przygotowanie smacznego śniadania. Za sprawą ich wysokiej wydajności, wafle mogą również zagościć na stole podczas spotkania towarzyskiego. Popularność gofrownic 1500W wynika z połączenia przystępności cenowej i obecności w nich udogodnień, np. wygodnej kontroli temperatury lub wymiennym tackom, umożliwiającym wykonanie gofrów bąbelkowych znanych z restauracji.

W kuchniach komercyjnych stosuje się urządzenia profesjonalne, których moc może wynosić nawet 2000 W. Sprzęty, takie jak gofrownica Dezal oraz podobne modele charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością i najtrwalszą konstrukcją. Często ich płyta grzewcza jest żeliwna, co ułatwia równomierne rozprowadzanie ciepła na jej powierzchni i odporność na bardzo wysokie temperatury. Moc, choć powoduje duży pobór energii elektrycznej, zapewnia największą oszczędność czasu, ponieważ gofry są wypiekane naprawdę szybko.

Jakie znaczenie ma moc gofrownicy?

Od tego, ile energii wykorzystuje gofrownica, zależy przede wszystkim czas potrzebny na upieczenie jednej porcji ciasta. Im wyższa moc, tym szybciej przygotujesz chrupiące wafle, które nie będą rozmiękłe, gumowate lub nieprzyjemnie wilgotne. Dzięki wysokiej temperaturze po upieczeniu nie są surowe, ale pozostają puszyste i chrupkie z zewnątrz. Dodatkowym walorem jest to, że wyższa moc sprzętu służącego do przyrządzania gofrów często idzie w parze z wykonaniem go z trwalszych materiałów i lepszym rozprowadzaniem wysokiej temperatury.

Wybór zbyt słabej gofrownicy niesie za sobą ryzyko, że nawet najlepsze składniki się zmarnują. Niska temperatura płyt grzewczych powoduje, że wafle zamiast być pieczone, zaczynają się gotować, a produkt końcowy pozostawia wiele do życzenia. Gofry są wtedy zbyt miękkie i wilgotne, a ponadto ich przygotowanie trwa bardzo długo. To duży minus, jeżeli lubisz jeść je w ramach śniadania i zależy ci na oszczędzeniu cennego czasu. Na rynku są jednak dostępne sprzęty o mocy pozwalającej na uniknięcie wypadków i niewygody. Zaopatrzenie się w urządzenia, takie jak gofrownica MPM o mocy 1300 W pozwalają na cieszenie się pysznymi wypiekami bez zmartwień o niepowodzenie.

Jest wiele aspektów, na które należy zwrócić uwagę, ale to właśnie moc urządzenia powinna być czynnikiem decydującym. Choć na rynku dostępne są różnorodne stylistyki i kształty tacek do wypiekania gofrów, to nie od nich ostatecznie zależy sukces twojej kulinarnej przygody. Udogodnienia jak przykładowo włącznik zasilania, antypoślizgowe nóżki czy dodawane akcesoria są również ważne, jednakże to moc gofrownicy jest tym parametrem specyfikacji, dzięki któremu możesz oszacować czas wykonania wafli.

Jak ustawić moc gofrownicy?

Część obecnych na rynku urządzeń nie posiada opcji regulacji temperatury. Oznacza to, że zaraz po podpięciu ich do sieci elektrycznej rozpoczynają proces nagrzewania płyt i automatycznie osiągają najwyższy możliwy poziom ciepła. Pozostają bardzo proste w obsłudze, ponieważ po zakończeniu pieczenia wystarczy, że wypniesz je z prądu, aby mogły ostygnąć. Ich wadą jest jednak to, że nie możesz kontrolować stopnia wypieczenia gofra, a co za tym idzie, dopasować go do swoich preferencji.

Coraz częściej można spotkać gofrownice, które zostały wyposażone w wewnętrzny termostat, który umożliwia zmianę temperatury podczas pieczenia. W widocznym, bezpiecznym dla użytkownika miejscu znajduje się element odpowiadający za jej regulację. Najczęściej jest to wygodne i proste do obsługi pokrętło pozwalające na szybkie zwiększenie mocy urządzenia. Można także spotkać opiekacze, takie jak opiekacz MPM, które posiadają kilkustopniowy, skokowy wybór siły nagrzewania płyty. To rozwiązanie jest szczególnie dobre, jeżeli potrzebujesz dokładniejszych informacji o temperaturze, której używasz.

W ustawieniu optymalnej mocy gofrownicy możesz kierować się kilkoma rzeczami. Jedną z nich jest podnoszenie górnej pokrywy grzewczej, aby kontrolować postępy w wypiekaniu kolejnych wafli. Część urządzeń, na przykład gofrownica Tefal, jest dodatkowo wyposażona we wskaźniki informujące o tym, czy sprzęt jest podłączony do źródła zasilania i czy osiągnął już maksymalną temperaturę. Razem ze wspomnianymi pokrętłami regulującymi proces nagrzewania przygotowanie chrupkich lub delikatnych gofrów jest nie tylko szybkie, ale i bardzo proste.

Udostępnij
5,0
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Od kilku miesięcy posiadamy gofrownicę BREVILLE VST072X. Ta gofrownica to najlepszy zakup! Gofry wychodzą bardzo chrupiące w szybkim czasie, tak jak z profesjonalnego sprzętu. Sama gofrownica wygląda naprawdę solidnie
Specjalista Morele | 07:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.