Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaką klawiaturę mechaniczną kupić?

Mechaniczne klawiatury nie należą do najtańszych. Jak wybrać dobrą klawiaturę tego typu?

Klawiatury mechaniczne a membranowe – czym się różnią?

Przy zakupie klawiatury najczęściej brane są pod uwagę modele mechaniczne oraz membranowe. To dwa najpopularniejsze rozwiązania, które jednak dość mocno się od siebie różnią. Czym konkretnie?

Specyfikacja

Już krótkie porównanie klawiatury membranowej z mechaniczną pozwala wywnioskować, że to druga z opcji będzie lepszej jakości. Mechaniczna klawiatura kosztuje więcej, ale też może mieć więcej do zaoferowania.

Czy warto kupić klawiaturę mechaniczną?

Wiele osób rozważa zakup klawiatury mechanicznej, ale i tak pojawiają się liczne wątpliwości, co do tego, czy faktycznie warto zapłacić więcej oraz sięgnąć akurat po to rozwiązanie. Klawiaturę mechaniczną warto wziąć pod uwagę z kilku powodów:

 • Model ze średniej półki nie będzie ekstremalnie drogi, ale zaoferuje o wiele lepszą jakość i wyższą żywotność niż w przypadku klawiatur membranowych.
 • Klawiatura mechaniczna jest, na ogół, lepiej dopracowana pod względem funkcjonalności i designu, gdyż sięgają po nią bardzo wymagający użytkownicy.
 • Klawiatura tego typu nie przycina się zbyt łatwo, wygodnie się ją użytkuje i to nie tylko w grach.
 • Większość klawiatur mechanicznych posiada szereg zaawansowanych opcji dodatkowych (nadprogramowe przyciski, zaawansowane sterowanie podświetleniem).

Jeśli tylko budżet zakupowy na to pozwala, to warto rozważyć zakup klawiatury mechanicznej – to inwestycja na długi czas.

Klawiatury mechaniczne

Klawiatura mechaniczna – dla kogo?

Dobra klawiatura mechaniczna sprawdzi się w wielu zastosowaniach, ale przyda się szczególnie:

 • Graczom – klawiatura mechaniczna do gier to bardzo popularne rozwiązanie, które doceniają miłośnicy rozgrywek na PC. Klawiatura mechaniczna gamingowa posiada, na ogół, nie tylko wysokiej klasy konstrukcję i dobrze działające przełączniki, ale również ciekawy design oraz dodatkowe funkcje (jak anti-ghosting i podświetlenie RGB).
 • Programistom – najlepsza klawiatura mechaniczna dla programistów to model z częścią numeryczną oraz dodatkowymi przyciskami do zaprogramowania. Jeśli klawiatura pozwala na projektowanie makr i posiada podświetlenie, a przy tym jest ergonomiczna, to z całą pewnością powinna stać się narzędziem pracy w rękach programisty.
 • Osobom piszącym na komputerze – długotrwała praca przy komputerze, a szczególnie polegająca na pisaniu (bloga, artykułów, książki) wymaga zastosowania komfortowej i odpornej klawiatury. Niektórzy wybierają modele o niskim profilu i bezgłośnych klawiszach, by nie irytować otoczenia. Inni sięgają po ergonomiczne i funkcjonalne klawiatury mechaniczne, a jeśli wybiorą model z nieco droższymi przełącznikami, to i sama kultura pracy wcale nie będzie zła. Klawiatura mechaniczna zapewnia wygodę, a także jest niezwykle wytrzymała. Jeśli nawet dojdzie do usterki pojedynczego przycisku, można dokupić klawisze do klawiatury mechanicznej i jeszcze przedłużyć jej sprawność.

Klawiatura mechaniczna może być dobrym wyborem dla każdego, kto szuka dobrej jakości klawiatury i może pozwolić sobie na nieco większy wydatek, niż przy zakupie klawiatury membranowej.

Jak wybrać klawiaturę mechaniczną?

Wybór klawiatury mechanicznej wcale nie należy do łatwych, gdyż oferta klawiatur tego typu jest bardzo szeroka. Poszczególne modele mogą różnić się pod wieloma względami, dlatego warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • Komunikacja z komputerem – najczęściej jest przewodowa, ponieważ zapewnia wówczas największą niezawodność, brak opóźnień lub gubienia sygnału.
 • Układ klawiszy – przeważnie jest to układ amerykański, ale jeśli zależy nam na innym (angielskim, europejskim, niemieckim lub jeszcze innym), to także są modele wyposażone w adekwatny układ.
 • Blok numeryczny – nie każda klawiatura mechaniczna go posiada, dlatego warto zwrócić uwagę na tę kwestię.
 • Podświetlenie – warto zwrócić uwagę na jego obecność oraz rodzaj (jednolite, RGB, inne) oraz tryby działania.
 • Rodzaj przełączników – od ich jakości będzie zależała żywotność klawiatury, ale również komfort podczas jej użytkowania. W mechanicznych klawiaturach z niższej półki dominują najtańsze przełączniki Outemu. Lepsze, ale też droższe są przełączniki Kailh oraz Cherry.
 • Podpórka pod nadgarstki – to element, który nie jest niezbędny, ale niektórzy preferują rozwiązanie tego typu, dlatego warto zwrócić uwagę na tę cechę. Jeśli nawet klawiatura nie posiada podpórki, to można dokupić odrębną konstrukcję.
 • Dodatkowe przyciski – wiele klawiatur mechanicznych posiada dodatkowe przyciski multimedialne i do samodzielnego zaprogramowania, co jest przydatne w grach i codziennej pracy.
 • Obsługa makr – warto sprawdzić, czy klawiatura pozwala na tworzenie makr i czy może się to odbywać w locie (bez wchodzenia do specjalnego programu), bo zdecydowanie ułatwia to pracę oraz grę.
 • Funkcja Anti-ghostingu – ochrona przed blokowaniem się klawiatury, gdy wiele przycisków jest naciskanych jednocześnie. Warto wybierać klawiatury z tym rozwiązaniem.
 • Opcje dodatkowe – niektóre klawiatury mechaniczne posiadają pokrętło do sterowania dźwiękiem, HUB USB lub inne dodatki, które poprawiają ich funkcjonalność.
 • Design – zastanawiając się nad tym, jaka klawiatura mechaniczna będzie odpowiednia, trudno nie wziąć pod uwagę jej estetyki. Wśród klawiatur mechanicznych dominują modele gamingowe, ale są też modele o bardzo uniwersalnym designie, które świetnie sprawdzą się w biurze.
 • Cena – tania klawiatura mechaniczna i tak będzie sporo droższa od taniej klawiatury membranowej, dlatego w sytuacji, gdy budżet jest bardzo mały, trudno będzie kupić model mechaniczny. Jeśli jednak możemy pozwolić sobie na wydatek powyżej 100 złotych na klawiaturę, to znajdziemy już w tej cenie kilka ciekawych modeli, a za 200 lub więcej złotych bez problemu kupimy naprawdę dobrą klawiaturę do gier lub pracy.
 • Marka – warto wybierać urządzenia sprawdzonych producentów, którzy cieszą się dobrymi opiniami. Wśród popularnych marek, które oferują klawiatury mechaniczne, są: SteelSeries, Corsair, Logitech, Razer i inne.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Ekspert Morele | 09:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.