Udostępnij
Skomentuj

Jaka cicha klawiatura dla gracza? Jak wybrać?

Jaka klawiatura gamingowa będzie cicha podczas użytkowania? Jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Cicha praca klawiatury może być jednym z priorytetów zakupowych. Niestety producenci nie podają poziomu hałasu, jaki jest emitowany przez klawisze w ujednoliconej i wiarygodnej skali. By wybrać cichą klawiaturę gamingową trzeba się więc postarać wybrać ją samodzielnie, we własnym zakresie i na bazie określonych czynników. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by wybrać cichą klawiaturę do gier.

Polecane klawiatury gamingowe

Czy tylko klawiatury membranowe mogą być ciche?

Dużym uproszczeniem jest założenie, że klawiatury gamingowe można podzielić na ciche klawiatury membranowe dla graczy oraz na głośne konstrukcje mechaniczne. Fakt, że wybrana klawiatura jest membranowa, nie oznacza jeszcze, że będzie faktycznie bezgłośna, a wśród klawiatur mechanicznych także można znaleźć kilka cichych rozwiązań. W dużym uproszczeniu można jednak przyjąć, że:

  • Klawiatury mechaniczne bywają głośne – to, jak bardzo są uciążliwe podczas użytkowania zależy od zastosowanych przełączników. Warto pamiętać o tym, że spora część klawiatur mechanicznych wydaje odgłos zarówno podczas wciskania przycisku, jak i wówczas, gdy przycisk jest zwalniany.
  • Klawiatury membranowe są, na ogół, dość ciche – to kwestia konstrukcji klawiatury, w której zastosowano membranę oraz niewielkie kopułki, które ją dociskają. Brak fizycznych przełączników pod każdym przyciskiem skutkuje cichszą pracą, ale ma też swoje mankamenty, dlatego nie jest to rozwiązanie dla każdego.
  • Klawiatury z niższym profilem bywają cichsze – nie jest to stuprocentowa reguła, ale bardzo często klawiatury o niskim profilu pracują bardzo subtelnie. Ich mankamentem jest jednak fakt, że nie są zbyt wygodne w grach, a co najwyżej w pisaniu.

Cicha klawiatura do gier – jaką wybrać?

Jeśli cicha praca klawiatury jest kwestią absolutnie nadrzędną, to wyborem najczęściej pada model membranowy. Choć klawiatury mechaniczne są powszechnie uważane za lepsze do gier, to są sytuacje, w których ich pogłos jest absolutnie nie do zaakceptowania – małe mieszkanie, komputer w sypialni, w której śpi także partnerka lub partner albo małe dziecko. Cicha klawiatura gamingowa z membraną – czy to będzie dobry wybór?

Klawiatury membranowe dla graczy, o ile nie są to najtańsze konstrukcje za kilkanaście złotych, także mogą charakteryzować się wysoką żywotnością, niezawodnym działaniem, anti ghostingiem i innymi funkcjami gamingowymi. Najważniejsze jest jednak to, że pracują cicho.

Alternatywą dla klawiatur membranowych są klawiatury nożycowe, których niestety nie ma aż tak wielu na rynku. Klawiatury te są powszechnie spotykane w laptopach, ale też wśród klawiatur o stosunkowo niższym profilu. Mechanizm nożycowy jeszcze lepiej stabilizuje przyciski oraz podnosi ich żywotność.

Jeśli dla kupującego istotna jest nie tylko cicha praca klawiatury, ale również jej wysoka żywotność i najwyższy komfort użytkowania, to warto dać szansę konstrukcjom mechanicznym, ale jeśli mają być ciche, to trzeba przygotować się na większy wydatek, gdyż trzeba będzie sięgnąć po klawiaturę z konkretnym modelem przełączników.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie cichej klawiatury membranowej?

Pozostańmy jeszcze przy klawiaturach membranowych, które będą naturalnym wyborem wielu użytkowników, którzy szukają cichej klawiatury do gier, a nie dysponują zbyt wysoką kwotą. Dobrą klawiaturę membranową można kupić już za około 100 zł. Przy zakupie warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka innych kwestii, które mają kluczowe znaczenie podczas grania:

  • Komunikacja z komputerem – w sprzedaży znajdziemy zarówno modele przewodowe, jak i bezprzewodowe, ale do gier najbardziej polecane są klawiatury z przewodem, gdyż są najbardziej niezawodne.
  • Podświetlenie – to cecha, która przydaje się graczom. Klawiatury podświetlane nie tylko dobrze wyglądają, ale też ułatwiają granie lub pisanie po zmroku. Warto zwrócić uwagę na to, czy klawiatura oferuje podświetlenie jednolite czy RGB.
  • Podpórka pod nadgarstki – wpływ na głośność pracy klawiatury ma nie tylko jej rodzaj, ale też to, jak się z niej korzysta. Podpórka pod nadgarstki umożliwia wygodne ułożenie dłoni przed klawiaturą, co wpływa na komfort podczas pisania i grania, a także minimalizuje przypadkowe, zbyt mocne, uderzenia klawiszy.
  • Blok numeryczny – jeśli szukamy klawiatury do stacjonarnego użytkowania, to najwygodniejszą opcją będzie model pełnowymiarowy z blokiem numerycznym.

Jak wybrać cichą klawiaturę mechaniczną? Czy to możliwe?

Choć klawiatury mechaniczne kojarzą się z głośnym stukotem przycisków, to nawet wśród tych konstrukcji można znaleźć rozwiązania, które będą dość ciche. Wszystko to kwestia doboru odpowiedniej klawiatury, a raczej odpowiednich przełączników.

Wśród klawiatur mechanicznych można znaleźć konstrukcje określane już przez samych producentów mianem „silent” i rekomendowane nie tylko do grania, ale również do pisania. To pierwszy trop, który warto wziąć pod uwagę. Kolejną kwestią jest rzut oka na zastosowane przełączniki:

  • Przełączniki Gateron Blue, Cherry, Kailh, Outemu Blue, Red, Brown – trudno uznać je za rozwiązania ciche.
  • Przełączniki Cherry MX Silent Red oraz MX Silent Black – to przełączniki liniowe, które są jednak cichsze od standardowych. Można je znaleźć wyłącznie w nielicznych klawiaturach gamingowych (na przykład w modelu Corsair K70 MK.2).
  • Przełączniki Romer-G – autorskie przełączniki marki Logitech, można znaleźć je wyłącznie w klawiaturach tego producenta. W testach okazują się cichsze od Cherry MX Silent.

Alternatywą dla zakupu klawiatury z określonym rodzajem przełączników (wybór jest wówczas trudniejszy, a często także droższy) jest zakup dowolnej klawiatury mechanicznej i zastosowanie O-ringów.

O-ring to nic innego, jak pierścienie wyciszające i uszczelniające. O-ring skutkuje wyciszeniem klawiatury, ale głównie na etapie wciskania przycisku (głośne może być nadal zwolnienie guzika). Warto jednak zdawać sobie sprawę, że zastosowanie O-ringów zmienia również odrobinę skok przycisków no i trzeba zadać sobie odrobinę trudu, by pierścienie te w ogóle pozakładać. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, to najlepszym wyborem będą O-ringi silikonowe.

Zakup cichej klawiatury wcale nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Wątpliwości jest wiele, a przy zakupach sieciowych trudno o samodzielne przetestowanie klawiszy. Warto pamiętać o tym, że zakup online daje szansę przetestowania klawiatury i ewentualnego zwrotu, jeśli okaże się nieznośnie głośna. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto też poszukać informacji o konkretnym modelu klawiatury na grupach dyskusyjnych i w recenzjach, gdyż to cenne źródło praktycznych informacji na temat klawiatur.

Udostępnij
4,7
10 ocen
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Ciągle czytam, że klawiatury membranowe mają krótko żywotność dla mnie to bzdura. Jestem programistą czasem też gram i nigdy nie udało mi się zajechać klawiatury membranowej. Klawisze umiały się pościerać a klawiatura dalej działała.
Panie Kolego, to się nazywa marketing. Takie czasy.
Ja dojechałem logitecha membranowego, po 15 latach
Logitech K 235 - po 4 latach grania zacina\blokuje się 'D" a "W" momentami nie reaguje na wciśnięcie.
W klawiaturze Lenovo po 3 latach przestał działać "W"
Specjalista Morele | 00:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.