Udostępnij
Skomentuj

Jaka klawiatura bezprzewodowa dla gracza? Jak wybrać?

Czy klawiatura bezprzewodowa sprawdzi się w grach? Jak wybrać bezprzewodową klawiaturę gamingową?

Oferta bezprzewodowych klawiatur gamingowych nie jest tak szeroka, jak modeli przewodowych, ale i tak jest w czym wybierać. W jaki sposób wybrać dobrą klawiaturę do gier bez kabla? Na co zwrócić uwagę i czy warto?

Polecane klawiatury gamingowe bezprzewodowe

Jaką klawiaturę bezprzewodową wybrać: gamingową czy biurową?

Gdy rzucimy okiem na ofertę klawiatur gamingowych bezprzewodowych, to szybko zorientujemy się, że nie ma ich zbyt wiele. W tej sytuacji niektórzy decydują się na zakup klawiatury bezprzewodowej do ogólnego zastosowania (biurowej), ale nie jest to szczególnie dobry pomysł.

Klawiatury gamingowe i biurowe mocno się od siebie różnią i nie chodzi tu o design lub podświetlenie, ale o jakość wykonania, żywotność przycisków i zastosowane technologie. To w klawiaturach gamingowych znajdziemy odrębne tryby gamingowe, jak również funkcję anti ghostingu – próżno szukać tych rozwiązań w klawiaturach biurowych. Jakie jeszcze są różnice pomiędzy klawiaturami biurowymi i gamingowymi?

Klawiatura biurowa vs. Klawiatura gamingowa

Klawiatura biurowa

 • Wiele modeli z bardzo niskim profilem klawiszy (jak w laptopie).
 • Brak trybów gamingowych.
 • Biurowy design, prosty kształt.
 • Nacisk na funkcje biurowe i pisanie.

Klawiatura gamingowa

 • Zdecydowanie wyższy profil klawiszy.
 • Dostępne tryby gamingowe oraz funkcje typu anti ghosting.
 • Gamingowy design.
 • Nacisk na rozwiązania gamingowe i ergonomię.

Biorąc pod uwagę powyższe porównanie, trudno nie dostrzec, że najlepszym wyborem do gier są właśnie klawiatury gamingowe i dlatego właśnie przy zakupie klawiatury bezprzewodowej warto zwrócić uwagę na to, czy jest to klawiatura gamingowa, czy biurowa.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie bezprzewodowej klawiatury gamingowej?

Trudno wskazać, które urządzenie to najlepsza klawiatura bezprzewodowa do gier. Wszystko zależy od przyjętych kryteriów, a także oczekiwań użytkownika. Przed zakupem warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 • Cena – jeśli priorytetem zakupowym jest tania klawiatura gamingowa, to warto zacząć od określenia dokładnego budżetu i skupienia się na tych klawiaturach, które się w nim mieszczą. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że oferta tanich klawiatur bezprzewodowych jest ograniczona.
 • Marka – przy wyborze klawiatury gamingowej bezprzewodowej warto zwrócić uwagę również na renomę producenta, która często idzie w parze z jakością wykonania oferowanych przedmiotów.
 • Rozmiar – warto zwrócić uwagę także na to, czy wybrana klawiatura jest pełnowymiarowa (czy posiada blok numeryczny), czy też może jest to wersja kompaktowa.
 • Typ klawiatury – wśród klawiatur bezprzewodowych gamingowych znajdziemy zarówno modele membranowe (tańsze, ciche, ale mniej trwałe) oraz mechaniczne (potencjalnie głośniejsze, droższe, ale bardziej komfortowe i trwałe). Jeśli wybór padnie na model mechaniczny, to warto jeszcze sprawdzić, jaki rodzaj przełączników zastosowano.
 • Układ klawiszy – największą popularnością cieszą się klawiatury z amerykańskim układem klawiszy (US), ale są też klawiatury angielskie, niemieckie i w wielu innych wariantach. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię, gdyż nietypowy układ klawiszy może bardzo utrudnić użytkowanie klawiatury.
 • Podświetlenie – to kwestia, która wpływa nie tylko na wygląd klawiatury, ale także na kwestie praktyczne. Podświetlenie ułatwia użytkowanie klawiatury po zmroku i przy słabym oświetleniu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że podświetlenie przyspiesza zużywanie się baterii lub akumulatorów, którymi zasilana jest klawiatura bezprzewodowa.
 • Konstrukcja – warto zwrócić uwagę również na to, czy klawiatura ma standardowy (prostokątny kształt), czy może posiada jakieś wypustki, podkładkę pod nadgarstki i inne rozwiązania wpływające na ergonomię.
 • Opcje dodatkowe – niektóre klawiatury gamingowe bezprzewodowe są oferowane w zestawie wraz z myszką. To ekonomiczne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, jeśli priorytetem jest niska cena zakupu.

Bezprzewodowa klawiatura gamingowa może być dobrym i trafionym rozwiązaniem, jeśli tylko dobierzemy ją na podstawie przemyślanych kryteriów.

Czy warto kupić bezprzewodową klawiaturę do gier?

Klawiatura bezprzewodowa gamingowa to zdecydowanie rzadszy widok niż jeszcze kilka lat temu. Ten stan rzeczy to konsekwencja rosnącej popularności modeli przewodowych oraz coraz większej popularności e-sportu. Gracze specjalizujący się w dynamicznych strzelankach i różnego typu grach sieciowych doskonale wiedzą, jak istotna jest niezawodna komunikacja pomiędzy komputerem, myszką oraz klawiaturą, a trudno o lepszą komunikację niż kablowa.

Mimo oczywistych atutów klawiatur przewodowych, modele bezprzewodowe wciąż są dostępne w sprzedaży i cieszą się popularnością wśród osób, które cenią sobie wygodę, niezależność oraz brak kabli na biurku. Klawiatura bezprzewodowa ma, z resztą, wiele zalet:

 • Można swobodnie ją przenosić – na przykład po to, by korzystać z niej z fotela lub sofy (na przykład podczas oglądania filmu na komputerze).
 • Ogranicza się kable, jakich i tak nie brakuje wokół komputera, co ułatwia utrzymanie ładu na biurku.
 • To rozwiązanie, które lepiej sprawdza się w zastosowaniu mobilnym.

Klawiatura gamingowa bezprzewodowa to dobry wybór, jeśli priorytetem jest właśnie brak kabla i estetyka na biurku. To narzędzie, które dobrze sprawdzi się w grach, które nie wymagają absolutnie niezawodnej komunikacji, czyli w produkcjach strategicznych albo RPG.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.