Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaka kawa z ekspresu przelewowego? Jak zaparzyć kawę?

Z tego artykułu dowiesz się, ile sypać kawy do ekspresu przelewowego oraz jak uzyskać najlepszy jej smak.

Jaka kawa z ekspresu przelewowego jest najlepsza?

Kawa do ekspresu przelewowego (dripa) powinna być przygotowywana ze świeżych lub palonych ziaren, które musimy wcześniej zmielić. Cały proces wymaga co najmniej kilku minut i specjalnego sprzętu, bez którego przygotowanie filtrowanego napoju staje się trudne. Musisz zdać sobie sprawę, że nie jest to banalna czynność. Jeśli więc masz cały poranek dla siebie, możesz podjąć się zadania przygotowania tego trunku. Ważne tylko żebyś wiedział, ile kawy do ekspresu przelewowego sypać oraz jakich filtrów powinno się użyć.

A kiedy już to zrobisz, niestety zostanie sporo fusów, których będziesz musiał się pozbyć. Jeśli jednak w grę wchodzą walory smakowe, to kawa filtrowana jest zawsze lżejsza i świeższa niż rozpuszczalna. Nie będziesz więc zatem rozczarowany. Dzieje się tak, ponieważ ziarna do dripa są zwykle wysokiej jakości i zawierają większość olejków eterycznych w stanie nienaruszonym, pozostawiając subtelny i pełniejszy smak na języku. Zawartość kofeiny jest też naturalnie wyższa, ponieważ nie została zniwelowana w procesie mielenia.

Warto mieć na uwadze, że niestety istnieją przeciwskazania zdrowotne dla niektórych wielbicieli czarnego trunku. Oleje kawowe, zwane terpenami, mogą być bowiem powiązane z wyższym poziomem cholesterolu. Zaleca się więc, aby osoby spożywające napój słabiej filtrowany, sprawdzały poziom cholesterolu, aby upewnić się, że nie jest on podwyższony. Niezależnie od tego, czy priorytetem jest smak, czy zdrowie, wybór odpowiedniego filtra do kawy jest konieczny.

Polecane kawy ziarniste

Jakie są typy filtrów w ekspresie przelewowym?

Najlepsza kawa mielona do ekspresu przelewowego wymaga porządnych filtrów. Chronią one nasz napój przed niepotrzebnym osadem oraz zbyt dużą intensywnością smaku (za które odpowiadają olejki uwalniające się z ziaren). Pamiętaj jednak, że im więcej filtr wchłonie, tym mniej pozostanie w płynie. Dla tych więc, którzy szukają wyrafinowanych doznań podniebienia, idealne są określone rodzaje filtrów do kawy, np. metalowe.

Papierowe filtry do kawy są skonstruowane tak, aby pasowały do określonych rozmiarów i kształtów koszy expresów przelewowych do kawy. Przybierają kształty stożka lub posiadają płaskie dno. Mogą mieć też różną grubość. Te filtry są wykonane z papieru bielonego lub niebielonego. Tańsze marki będą wykonane z cieńszego papieru i zapewnią mniejsze filtrowanie olejków kawowych. Są dostępne w wielopakach i są też przeznaczone do jednorazowego użytku.

Metalowe filtry są wykonane z drobno tkanej siatki drucianej. Zwykle jest to stal nierdzewna pokryta złoceniem. Metal odfiltrowuje fusy, ale nie oleje, co daje mocniejszą kawę aromatyzowaną. Są również dostępne w wersji płaskiej lub stożkowej, aby pasowały do wszystkich typów expresów przelewowych z młynkiem. Niektóre filtry do kawy są wykonane z cienkiej nylonowej siatki przymocowanej do plastikowego kosza. Mają podobne właściwości filtracyjne do filtrów metalowych i są w sprzedaży w wersjach stożkowych i płaskodennych.

Filtry do kawy z tkaniny są zwykle wykonane z bawełny bądź muślinu. Przepuszczają jednak więcej fusów niż papier, ze względu na większy rozmiar otworów materiału. Są za to wielokrotnego użytku, nawet i przez kilka miesięcy. Niektóre ekspresy są z kolei wyposażone w wewnętrzny filtr wody, który usuwa zanieczyszczenia takie jak chlor czy wapń. Będzie on wymagał jednak regularnej wymiany. Pamiętaj też, że są konfigurowane w różny sposób.

Od czego zależy smak kawy w ekspresie przelewowym?

Napar z przelewowego ekspresu do kawy jest przede wszystkim domeną smakoszy. Aby więc uzyskać jak najlepszy smak, kupuj ulubioną kawę w postaci całych ziaren. Zachowa w ten sposób świeżość dłużej niż ta wstępnie zmielona. Kawa do ekspresu przelewowego powinna mieć niedawną datę palenia, abyś miał do dyspozycji najświeższą możliwą opcję. Zauważalna jest różnica w smaku, gdy ziarna zostały zmielone kilka minut temu, w porównaniu z kawą przygotowaną tydzień temu lub nawet w nocy.

Zastanów się więc nad kupnem młynka. W przypadku większości ekspresów przelewowych zaleca się drobniejsze mielenie; jednak średnie również będzie odpowiednie w zależności od rodzaju użytego filtra. Jeśli Twoja kawa z ekspresu przelewowego okaże się zbyt gorzka, spróbuj grubszego ziarna; jeśli zaś napój jest zbyt słaby lub brakuje mu smaku, spróbuj drobniejszego.

Woda jest też często pomijaną, ale ważną częścią procesu parzenia kawy. Możesz użyć tej wyższej jakości (filtrowanej), jeśli masz taką możliwość. Ponieważ filiżanka kawy składa się głównie z wody, sensowne jest, że ta o czystszym smaku podniesie walory smakowe napoju. Mielona kawa może wymagać trochę eksperymentów, aby dopasować się do Twoich preferencji smakowych. Pamiętaj więc, by trzymać dzbanek do kawy z dala od źródła ciepła i regularnie sprawdzać ekspres przelewowy. Ile kawy zużywa, czyli czy pozostawia dużo osadu, to jeden z parametrów.

Kawa z ekspresu przelewowego, która już została zaparzona i postawiona na palniku, zamienia się w przepalony, gorzki napar. Regularnie czyść sprzęt (np. ekspres przelewowy Philips). Obejmuje to gruntowne mycie co miesiąc. Jeśli robisz kawę codziennie, całkowite czyszczenie powinno być wykonywane co tydzień. Aby zrobić to porządnie, po prostu przepuść wodę (z dodatkiem odrobiny octu) przez urządzenie, tak jak przy zaparzeniu kawy; zrób to dwukrotnie, używając karafki jako łapacza wody.

Wyczyść dzbanek wodą z mydłem, a następnie wlej zwykłą do urządzenia; uruchom je jeszcze raz, aby usunąć resztki octu. By uniknąć posmaku starej kawy (który najprawdopodobniej wpływa na ogólną jakość tak potrzebnej nam kofeiny), należy czyścić ekspres przepływowy po każdym użyciu. Najlepsza kawa mielona do ekspresu przelewowego jest tak nasycona olejkami, że niestety będzie mocno brudzić Twój sprzęt do parzenia.

Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

Po pierwsze, zmiel kawę tak, by jej ziarna przypominały rozmiarami sól morską. Teraz zapewne zadajesz sobie pytanie, ile kawy do ekspresu przelewowego należy wsypać? W przypadku mieszanek zalecamy użycie 30 gramów. Aby cieszyć się niuansami smaku kawy jednorodnej, która jest lekko palona, zalecamy mniej kawy: 22 gramy na każde 350 ml wody. Jeśli używasz niestandardowego filtra Blue Bottle, nie ma potrzeby wstępnego zwilżania go. Jeśli używasz modelu z innym kroplownikiem, zalecamy zwilżenie go gorącą wodą, a następnie wylanie jej.

Polecane ekspresy przelewowe

Dodaj zmieloną kawę do filtra i delikatnie postukaj nim, aby wyrównać powierzchnię fusów. Umieść zaparzacz na karafce lub filiżance. Jeśli posiadasz minutnik, możesz go uruchomić. Zacznij powoli nalewać wodę na kawę, zaczynając od zewnętrznego brzegu i przesuwając się po spirali w kierunku środka fusów. Upewnij się, że wszystkie fusy są nasycone, nawet jeśli musisz dodać trochę wody. Wylewanie powinno zająć Ci około 15 sekund. Daj kawie dodatkowe 30 sekund na kapanie przed przejściem do drugiego nalewania.

Zaczynając od centralnego punktu, wlej równomierną spiralę wody w kierunku zewnętrznej krawędzi, a następnie z powrotem w kierunku środka. Pamiętaj, aby lać wodę przy krawędzi naczynia i poprzez zmarszczki w filtrze. Dodaj około 90 ml wody, co daje w sumie już 150. Celem tego nalewania jest całkowite zatopienie wszystkich fusów. Gdy mieszanina wody i kawy z drugiego wlewu opadnie na dno filtra, zbliżając się do poziomu fusów, wlej dodatkowe 100 ml.

Powinno to zająć 15-20 sekund. Cały czas pilnuj ile wody oraz ile kawy do ekspresu przelewowego z trzeciego nalewania opada na dno filtra i dokończ następnie czwarty i ostatni nasyp. Dodaj 100 ml wody, co daje łącznie 350 ml. To nalewanie powinno zająć 20 sekund. Na końcu delektuj się już tak zaparzoną kawą. Pamiętaj, że w naszym asortymencie znajdziesz na przykład ekspres przelewowy Bosch, który będzie idealny do tych czynności.

Czym różni się kawa z ekspresu przelewowego od innych kaw?

Espresso jest często uważane przez wielu za „najlepszy” sposób picia kawy. Jednak jaka naprawdę jest różnica między dwoma kawowymi gigantami, espresso i dripem? Najbardziej oczywiste różnice między kawą filtrowaną a espresso dotyczą stopnia zmielenia kawy i czasu parzenia. W przypadku espresso kluczowa jest wielkość mielenia. Kawy przelewowe tworzą delikatny napar, o słodkim, niemal czystym smaku. Poziom kwasu jest mniejszy, dzięki czemu jest odpowiedni do picia.

Smaki ziaren w tej kawie są wyeksponowane w bardziej subtelny sposób. Mamy więc nadzieję, że nasz artykuł wyrobi w Tobie poczucie, że warto pić napoje z dripa. Jeśli wiesz też jaki rodzaj filtra odpowiada za jakie reakcje podniebienia i ile sypać kawy do ekspresu przelewowego, gdy parzysz swój ulubiony napój, to można powiedzieć, że osiągnęliśmy swój cel. Oferujemy szeroką paletę modeli w zakresie sprzętu do przygotowywania kaw (zobacz np. nasz ekspres przelewowy Delonghi), który z pewnością Cię zadowoli. Twoja wymarzona kawa jest na wyciągnięcie ręki!

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.