Udostępnij
Skomentuj

Jak zamontować zmywarkę? Najważniejsze zasady

Planując montaż zmywarki, warto poznać ogólne zasady postępowania, by uniknąć ewentualnych błędów.

Montaż zmywarki nie jest przesadnie skomplikowany. Wiele osób decyduje się na wezwanie fachowca, który wykona podłączenie urządzenia, ale nie brak też osób, które preferują wykonanie tych prac samodzielnie. Bez względu na to, jaką decyzję podejmiesz, dowiedz się więcej o tym, jak zamontować zmywarkę w kuchni i jakich błędów się wystrzegać.

Polecane zmywarki

Podstawowe zasady montażu zmywarki

Prawidłowy i staranny montaż zmywarki może znacząco wpłynąć na sprawność i trwałość urządzenia. Montaż zmywarki do naczyń warto poprzedzić zorientowaniem się, co do kilku kwestii:

  • Jaki to rodzaj zmywarki? Nieco inaczej wygląda podłączenie zmywarki wolnostojącej, a inaczej urządzenia do zabudowy. W przypadku, gdy ma to być zmywarka do zabudowy pod zlew lub w innej szafce, konieczny będzie również montaż frontu i blatu kuchennego do urządzenia.
  • Jakie miejsce wybrano na zmywarkę? To kwestia priorytetowa, gdyż nawet mała zmywarka pod zlew wymaga podłączenia do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Miejsce na zmywarkę warto wybrać tak, by urządzenie stało obok dostępnego przyłącza. Najczęstszym błędem popełnianym podczas montażu i planowania kuchni jest wykonanie przyłącza na ścianie dokładnie na środku miejsca, w którym ma stać zmywarka – to spowoduje odsunięcie sprzętu od ściany i trudności w stworzeniu zabudowy. Zmywarkę można podłączyć do dedykowanego przyłącza, jak również wykorzystać to, które doprowadza wodę do kranu i odprowadza ją ze zlewu, ale wówczas najczęściej trzeba zastosować specjalny syfon i elementy przyłączeniowe. Jeśli woda jest doprowadzana do zmywarki z ujęcia zlewozmywaka, powinno być wykonane z użyciem zaworu czerpalnego o średnicy 1 cala, ze złączką do węża lub z zaworem kulowym do zmywarki. Stosowane są także głowice ceramiczne. Skorzystać należy z węża przyłączeniowego, jaki znajduje się w zestawie ze zmywarką (najczęściej posiada on zawór zwrotny Aquastop, który zabezpieczy przed cofaniem się wody do instalacji.

Warto sprawdzić, czy wybrana zmywarka ma być podłączona do zimnej wody (którą będzie podgrzewać samodzielnie), a może raczej można podłączyć ją bezpośrednio do ciepłej wody, co może być korzystne, jeśli woda jest podgrzewana np. przez panele solarne lub pompę ciepła. Woda doprowadzona do urządzenia musi mieć odpowiednią jakość – jeśli jest bardzo twarda, koniecznie należy stosować odpowiednią sól do zmywarki i ustawić w urządzeniu odpowiedni stopień zmiękczania jej. Należy zweryfikować również ciśnienie wody w instalacji i sprawdzić, jakie są zalecenia producenta zmywarki, co do tej kwestii.

Nawet małe zmywarki do szafki muszą być wygodne w użytkowaniu. Kluczową kwestią jest więc ich odpowiednie usytuowanie w pomieszczeniu (musi być swobodny dostęp do wnętrza urządzenia oraz miejsce na wyciąganie naczyń), a także zapewnienie dostępu do instalacji na wypadek awarii.

Jak wykonać montaż zmywarki w zabudowie?

W wielu nowoczesnych kuchniach mamy do czynienia z zabudową i ze sprzętami do zabudowy. Zmywarki do zabudowy można zabudowywać w klasycznych szafkach pod blat, ale są też obecne rozwiązania niezwykle kompaktowe, jak zmywarka pod zlew, które stosuje się najczęściej w bardzo małych kuchniach. Zmywarka pod zlewem będzie miała jednak zdecydowanie mniejszą pojemność od standardowego urządzenia do zabudowy, a wynika to z faktu, że zmywarki pod zlewozmywak muszą być niższe, by mieścić się w szafce pod zlewem. Bez względu na to, czy wyborem użytkownika jest zmywarka w szafce pod zlewem, czy w innym miejscu, jeśli chcemy zabudować zmywarkę w ciągu szafek, należy:

  • Pozostawić wolne miejsce na zmywarkę w ciągu zabudowy lub wymontować szafkę, którą chcemy zastąpić zmywarką. Zmywarka jest najczęściej zabudowywana jedynie frontem i blatem, a boki urządzenia przylegają do sąsiadujących szafek.
  • Spodnia krawędź blatu kuchennego oraz krawędzie sąsiadujących szafek powinny zostać zabezpieczone przed wilgocią i parą wodną. Do blatu, od spodu, najczęściej przykleja się specjalną taśmę lub listwę ochronną. Niektórzy stosują także specjalną podkładkę pod zmywarkę, która zabezpieczy podłogę przed wyciekiem wody.
  • Do frontu zmywarki należy przykręcić front meblowy (jeśli to zmywarka w całości do zabudowy). Producenci zmywarek dołączają zazwyczaj specjalny szablon, który ułatwi nawiercanie otworów we froncie.
  • Zmywarkę należy podłączyć do wody, prądu i odpływu.
  • Zmywarkę można w pełni wsunąć na miejsce i wypoziomować – służą do tego regulowane nóżki urządzenia.
  • Ostatni krok to uruchomienie zmywarki, przetestowanie jej sprawności oraz ewentualny montaż cokołu, który zasłoni nóżki urządzenia.

Montaż zmywarki pod zlewem lub w ciągu szafek nie jest tak prosty, jak podłączenie urządzenia wolnostojącego, dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy fachowca.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.