Udostępnij
Skomentuj

Co lepsze – zmywarka czy zmywanie ręczne?

Zmywarki stają się coraz bardziej popularne. Sprawdź, czy faktycznie są lepszym wyborem niż zmywanie ręczne.

Zmywarki pojawiły się na rynku już kilkadziesiąt lat temu i od tamtej pory sukcesywnie zyskują coraz więcej wielbicieli. Jest to jednak zrozumiałe, ponieważ to urządzenie znacznie zmniejsza zakres obowiązków, jakie trzeba wykonać, żeby utrzymać czystość w domu. Szczególnie zadowolone z tego sprzętu są osoby, które nie przepadają za myciem naczyń i wolą poświęcić swój wolny czas na relaks lub inne czynności.

Co wybrać – zmywanie ręczne czy w zmywarce?

Podczas gdy ręczne zmywanie zajmuje pół godziny po każdym posiłku (lub więcej w przypadku licznej rodziny), włożenie naczyń do zmywarki jest kwestią paru minut. Zyskany czas możesz wykorzystać w dowolny sposób, nie martwiąc się obowiązkami, ponieważ urządzenie takie jak na przykład zmywarka wolnostojąca Amica wykona za ciebie całą pracę. Poza umieszczeniem wewnątrz sprzętu talerzy czy garnków, dodaniem specjalnego detergentu i wybraniem odpowiedniego programu, nie musisz robić nic.

Co więcej, dzięki zmywarce szybko pozbędziesz się z widoku piętrzącej się w zlewie sterty brudnych naczyń i zachowasz bez trudu porządek w kuchni. Jeżeli schludny wygląd pomieszczeń w domu jest dla ciebie ważny, na pewno to docenisz. Ponadto, kiedy ustawiony w sprzęcie program myjący skończy swoją pracę, zastawa stołowa będzie lśniąca i po resztkach jedzenia nie zostanie nawet najmniejszy ślad.

Nie jest tajemnicą, że zmywarka potrafi wyczyścić na przykład sos z potraw. Jej dużą zaletą jest to, że dzięki niej znikają także trudne do usunięcia smugi na szkle lub ślady przypalonych potraw z garnków i patelni oraz naczyń żaroodpornych. Dzięki wysokiej temperaturze i ciśnieniu wody nie jest to dla niej utrudnieniem. Nie można także zapomnieć o tym, że korzystanie ze zmywarki jest dużo bardziej higieniczne niż mycie ręczne.

W gąbkach czy myjkach mogą rozwijać się bakterie takie jak salmonella czy E. coli, więc trzeba pamiętać o ich częstym zmienianiu. Jest to zatem dodatkowy wydatek. W przypadku korzystania ze zmywarki takie przedmioty nie są w ogóle potrzebne, a ewentualne drobnoustroje zostaną wyparzone dzięki programom myjącym. Temperatura płukania w takim urządzeniu może wynosić nawet około 80 oC, a więc dużo więcej niż można uzyskać, myjąc naczynia w zlewie.

Wielu osobom wydaje się, że podgrzanie wody do takiej temperatury musi wiązać się z dużym zużyciem energii, a co za tym idzie również większymi kosztami. Prawda jest zupełnie inna. Coraz więcej urządzeń tego typu jest energooszczędnych. Najlepiej wybierać takie, których klasa wynosi powyżej A, czyli A++ lub A+++. Do tych sprzętów należy między innymi zmywarka wolnostojąca Bosch. Dzięki wysokiej efektywności energetycznej nie zauważysz większej różnicy w zużyciu prądu.

Poza czasem i energią zmywarki przyczyniają się do znacznej oszczędności wody. Statystyki mogą być zaskakujące, ale przy myciu ręcznym zużywa się nawet kilkukrotnie więcej wody niż wtedy, gdy wykonuje to za nas zmywarka. Urządzenie na jeden cykl pracy pobiera od 7 do 10 litrów wody. Wydaje się to dużą liczbą, dopóki nie porówna się tego z danymi, które donoszą, że z naszego kranu podczas mycia naczyń może popłynąć nawet 40 litrów. Ta różnica jest znacząca zarówno dla środowiska, jak i dla portfeli konsumentów.

Wspominając o myciu, nie można zapomnieć o suszeniu. Naczynia ze zmywarki wyjmuje się suche i gotowe do ponownego użycia. Zmywarka wolnostojąca Siemens wykorzystuje wbudowaną specjalną technologię Zeolith zapewniającą szybsze i bardziej energooszczędne przeprowadzenie tego procesu. Dzięki naturalnemu minerałowi, jakim jest zeolit, wilgoć panująca wewnątrz urządzenia jest przekształcana w ciepło, co pomaga w efektywnym suszeniu naczyń.

Niektóre modele tej marki wyposażone są w funkcję AutoOpen Dry, to znaczy automatyczne otwieranie zmywarki w fazie suszenia. Cyrkulacja powietrza odbywająca się przez uchylone drzwiczki między wnętrzem sprzętu a pomieszczeniem, w którym się znajduje, przyspiesza proces schnięcia bez konieczności zasilania urządzenia dodatkową energią. Jest to zatem metoda pozwalająca na oszczędność prądu, a co za tym idzie także pieniędzy.

Wybierając sprzęt, nie można zapomnieć o selekcji takiego urządzenia, które będzie spełniało indywidualne oczekiwania klienta. Zmywarka wolnostojąca 60 cm jest jednym z najczęściej wybieranych modeli. W jej wnętrzu dzięki sporemu rozmiarowi mieści się do 15 kompletów naczyń. Jest to opcja dla dużych rodzin lub osób, które często przyjmują gości. Ponadto wiele takich urządzeń ma regulowane miejsce na dodatkowe garnki dzięki składanym wspornikom do talerzy.

Zmywarka wolnostojąca 45 cm jest mniej pojemna, ale również pomieści naczynia z nawet 11 kompletów. Ta opcja na pewno lepiej sprawdzi się w mieszkaniach o mniejszym metrażu, gdzie każdy centymetr blatu kuchennego jest na wagę złota. Mniejszy rozmiar nie znaczy jednak, że sprzęt ten posiada mniej funkcji. Te modele są tak samo wydajne, jak ich większe odpowiedniki, a ponadto mają mniejsze zużycie wody na jeden cykl pracy.

Każdy model zmywarki jest zaopatrzony w wiele programów myjących, co jest zdecydowanie dużą zaletą. Dzięki temu za każdym razem możesz wybrać i ustawić taki, który aktualnie wydaje ci się najodpowiedniejszy. Kiedy nie masz dużo czasu, to najlepszy będzie krótki program bez mycia wstępnego. Jeśli natomiast chcesz pozbyć się zaschniętego przypalonego tłuszczu, zdecyduj się na jedną z dłuższych opcji.

W razie problemu z wyborem programu zmywarka wolnostojąca Whirlpool oferuje inteligentne opcje takie jak na przykład PowerClean Pro. Czujniki zamontowane w zmywarce pozwalają urządzeniu automatycznie odczytać poziom zabrudzenia naczyń i dopasować odpowiednie ustawienia dotyczące ciśnienia wody. Dzięki temu nie musisz martwić się, czy sprzęt sprosta wyzwaniom bez namaczania i szorowania ręcznego.

Polecane zmywarki

Ile kosztuje zmywanie ręczne?

Żeby umyć naczynia w zlewie, potrzebujemy co najmniej trzech rzeczy: wody, płynu do naczyń oraz gąbki lub myjki. Na jeden taki proces, tak jak wspomniano już wcześniej, wykorzystuje się średnio około 40 litrów wody. Ceny wody są różne w poszczególnych miastach i województwach. Najdroższa woda i ścieki są w województwach małopolskim i świętokrzyskim. Średnia cena wynosi tam 12,77 zł/m³. Za 40 litrów należy więc zapłacić około 51 groszy.

Średnia cena w najtańszym województwie – podlaskim, wynosi jedynie 7,18 zł/m³. Dla tamtejszych mieszkańców 40 litrów kosztuje więc 28 groszy. Poza dostarczeniem i odprowadzeniem wody płatne jest podgrzanie jej. Koszt za tą usługę waha się w granicach 30 groszy. Popularne płyny do naczyń kosztują mniej więcej 7 zł za 1 litr. Przyjmując, że na jedno mycie zużyjesz około 100 ml środka czyszczącego, będzie Cię to kosztowało 70 groszy.

Wybór gąbek i zmywaków do mycia naczyń jest naprawdę duży. Można znaleźć coś w każdym przedziale cenowym. Najtańszy zestaw kosztuje około 3 zł za 9 sztuk. Jedną gąbkę można więc nabyć jedynie za 33 grosze. Jeżeli decydujesz się na naturalne i biodegradowalne produkty, cena jest wyższa. Podsumowując uśrednione ceny, jednokrotne umycie naczyń w zlewie wynosi od 1,61 zł do 1,84 zł w zależności od miejsca zamieszkania.

Ile kosztuje jedno zmywanie w zmywarce?

W przypadku zmywarki potrzebne jest więcej rzeczy, żeby umyć naczynia. Obliczając wydatki związane z korzystaniem z tego sprzętu, należy wziąć pod uwagę zużycie wody, energii oraz detergenty takie jak tabletki do zmywarki, sól oraz nabłyszczacz. Przyjmując jednakowe ceny, jak w przypadku mycia ręcznego, w najdroższych województwach za 10 litrów wody (tyle średnio zużywa zmywarka podczas jednego cyklu), należy zapłacić około 13 groszy. W najtańszych rejonach Polski cena wynosi 7 groszy.

Zużycie energii w zmywarkach sięga maksymalnie 1 kWh/cykl. Podobnie jak w przypadku wody, ceny prądu są różne w zależności od operatora i sprzedawcy. Przyjmijmy jednak, że średnio mieszkaniec Polski płaci 60 gr/kWh. Tabletki do zmywarek wydają się dosyć dużym wydatkiem. Średnia cena opakowania wynosi około 50 zł jednak zawiera zazwyczaj 90 sztuk. Jest to zatem zaledwie 0,55 groszy na jedno mycie.

Sól do zmywarki nie jest produktem, którego używa się za każdym razem. Zaleca się dosypywanie jej do pojemnika co najmniej raz w miesiącu, a za 1,5 kg starczające na 1,5 miesiąca, trzeba zapłacić około 5 zł. Można więc przyjąć, że przy codziennym myciu naczyń jest to około 11 groszy za cykl. Ostatecznie dochodzi się do wniosku, że za jedno mycie w zmywarce płaci się od 1,33 zł do 1,39 zł, a więc jest to tańsze niż mycie ręczne.

Roczne koszty detergentów do zmywarki

Poza wszystkimi wymienionymi wcześniej elementami wielu konsumentów decyduje się także na zakup płynu nabłyszczającego. Nie jest on obowiązkowy, ale stosowanie go ma wiele korzyści. Jego cena za 400 ml wynosi około 10 zł i wystarcza na kilkadziesiąt myć, czyli około 2 miesiące. Dzienny koszt to zatem dodatkowe 16 groszy. Przyjmując, że korzystasz ze zmywarki codziennie i uruchamiasz ją na jeden cykl, za wszystkie detergenty i płyn płacisz średnio 82 grosze. W skali roku jest to niecałe 300 zł.

Ile czasu oszczędzamy na myciu naczyń w zmywarce?

Umycie naczyń po jednym posiłku to kwestia około pół godziny, więc w sumie nawet 1,5 godziny dziennie, jeżeli jesz śniadanie, obiad i kolację w domu. Oczywiście, jeśli masz dużą rodzinę lub przyjmujesz gości, ten czas wydłuża się. Włożenie i wyjęcie naczyń ze zmywarki zajmie ci średnio 15 minut. Różnica jest zatem ogromna – ponad godzina każdego dnia. Rocznie możesz zaoszczędzić ponad 27 tys. minut, czyli całe 19 dni.

Co jest tańsze – zmywarka czy mycie ręczne?

Podsumowując wydatki związane z zakupem zmywarki, może się wydawać, że mycie ręczne jest dużo tańszą opcją. Mimo to, koszt samego urządzenia niesamowicie szybko się zwraca, ponieważ w skali roku to właśnie mycie ręczne wymaga więcej nakładu finansowego, wody oraz czasu. Warto zatem rozważyć zalety zmywarek i wziąć pod uwagę zakup takiego urządzenia. Dzięki dużej różnorodności na pewno znajdziesz model, który będzie ci odpowiadał.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.