Udostępnij
Skomentuj

Ile wody zużywa zmywarka?

Zmywarka zużywa mniej wody niż mycie ręczne? Wszystko o ilości pobieranej wody i ekonomicznej stronie sprzętu.

Jakie jest średnie zużycie wody zmywarek?

Zmywarka to jeden z podstawowych elementów wyposażenia współczesnych domów i mieszkań. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez niej, choć nie brakuje również zwolenników ręcznego mycia naczyń. Taki sprzęt to jednak również koszty – zarówno samego zakupu, jak i eksploatacji. Ile wody zużywa zmywarka? Wszystko zależy od specyfikacji urządzenia. By odzwierciedlić, ile wody zużywa zmywarka, producent określailość litrów na cykl w specyfikacji urządzenia.

Polecane zmywarki

Owa jednostka mówi, ile wody pobiera zmywarka do przeprowadzenia mycia, korzystając ze standardowego programu urządzenia. Każda zmywarka ma kilka trybów działania, które określasz każdorazowo przed rozpoczęciem cyklu. Niektóre korzystają z niewielkiej ilości wody (na przykład program ECO), a inne zużywają nieco więcej niż w ramach standardowego zużycia. Zmywarki obecnie dostępne na polskim rynku zużywają zazwyczaj od 8 do 12 litrów wody na cykl.

Dokładna ilość zależy od takich czynników jak wielkość sprzętu, klasa energetyczna oraz półka cenowa, z której pochodzi urządzenie. Jeśli chodzi o koszt AGD do mycia naczyń, zazwyczaj ceny zaczynają się od około 1000 złotych, by sięgnąć nawet 7-8 tysięcy. Co idzie za ceną? Wyższa klasa energetyczna (mniejsze zużycie energii) oraz znacznie niższe wykorzystanie wody. Większość urządzeń z zakresu od 1500 do 2500 złotych zużywa około 8-9 litrów na cykl, podczas gdy zmywarka wolnostojąca Siemens za niespełna 4000 zł wykorzysta tylko 7 litrów na cykl.

Ogromny wpływ na ilość zużywanej wody ma również wielkość samego urządzenia. Przykładowo zmywarki Bosch o szerokości 45 cm, których cena nie przekracza 2 tysięcy złotych, zużywają zazwyczaj 9,5 litrów wody na cykl mycia. Z kolei zmywarka Whirlpool o szerokości 60 cm w podobnej cenie może pobierać nawet 12 litrów na cykl. Wymiary urządzenia mają wpływ nie tylko na pobór wody, lecz również na powierzchnię, jaką musisz wygospodarować, decydując się na zakup zmywarki, warto więc rozważnie podjąć decyzję o jej szerokości.

Oszczędna zmywarka, czyli jaka?

Szukając oszczędnej zmywarki wolnostojącej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej zużycie wody na cykl oraz na klasę energetyczną urządzenia. Warto mieć na uwadze, że w marcu 2021 roku zmieniły się oznaczenia klas na etykietach części urządzeń AGD, w tym zmywarek. Obecnie nie znajdziesz już sprzętów z oznaczeniem A+ czy A+++. Nowe klasy energetyczne zaczynają się od G (najniższa ocena skali), a kończą na A. Im wyższa klasa, tym niższe zużycie energii, co przekłada się na oszczędność w kosztach eksploatacji.

Kolejną kluczową kwestią, równie ważną, jak klasa energetyczna i zużycie wody, jest dobór urządzenia do swoich potrzeb. Zmywarki występują w dwóch podstawowych rozmiarach, a przyjętym kryterium jest szerokość sprzętu. Mały model, idealny dla singla lub pary, to zmywarka 45 centymetrów. Z kolei większa, zaprojektowana z myślą o kilkuosobowej rodzinie lub lokalu gastronomicznym, to zmywarka 60 centymetrów. Myśląc o oszczędności, należy odpowiednio dobrać urządzenie do swoich potrzeb. Zarówno wybór zbyt dużej, jak i za małej zmywarki będzie skutkował nieoptymalnym zużyciem wody i energii.

Koncentrując się na zakupie odpowiedniej, oszczędnej zmywarki, należy zwrócić uwagę na programy, w jakie wyposażone są poszczególne urządzenia. Jeśli Twoim celem jest znalezienie zmywarki oszczędzającej wodę, warto poszukać modelu z trybem ECO. Jeśli zaś obawiasz się, że nie zawsze uda Ci się zapełnić komorę naczyniami, dobrą opcją będzie zmywarka wyposażona w program uwzględniający stopień jej wypełnienia. Wówczas urządzenie automatycznie dobiera odpowiednią ilość zasobów.

Gdy myślisz o oszczędności na zmywaniu naczyń, warto pochylić się również nad detergentami, których używasz. Zmywarka nie będzie ekonomiczna, jeśli na naczyniach będą pozostawały zacieki lub resztki jedzenia, co może być spowodowane nieodpowiednim doborem programu mycia lub używaniem niewłaściwych detergentów. Przy wyborze środków do mycia naczyń należy więc szukać takich, które zapewnią odpowiednią jakość pracy urządzenia. Szczególnie przydatne mogą być zalecenia producenta danego modelu, w których często można znaleźć rekomendowane rodzaje detergentów.

Czy mycie ręczne jest opłacalne?

Zmywarka jest bez wątpienia wygodną alternatywą dla ręcznego mycia naczyń. Czy jednak zyskujesz cokolwiek poza wygodą? Czy ręczne mycie naczyń, choć wymaga zdecydowanie większego wysiłku oraz nakładu czasu, nie jest po prostu tańsze? By znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy przyjrzeć się kilku składowym, które pozwalają obliczyć koszt sesji ręcznego mycia naczyń. By równanie odpowiadało rzeczywistym kosztom, należy zawrzeć w nim następujące czynniki – zużycie wody, wykorzystanie detergentów oraz ilość czasu, jaką musisz poświęcić na zmywanie.

Według szacunków ekspertów podczas pojedynczego ręcznego zmywania naczyń zużywasz 80 litrów wody. Przyjmując, że 1 m³ wody (wraz z kosztem odprowadzenia ścieków) kosztuje w Polsce około 10 zł, cena standardowej sesji mycia naczyń w zlewie wynosi 80 groszy. Dowolny płyn do mycia naczyń o pojemności 1 litra to zaś konieczność zapłaty około 6 złotych. Zakładając, że butelka detergentu wystarcza na około 30 sesji zmywania naczyń, cena pojedynczego mycia to 20 groszy.

Kolejną składową jest czas, który poświęcasz na mycie naczyń. Sposób wyliczeń jego wartości jest prosty – wystarczy podzielić kwotę rocznych zarobków przez liczbę godzin w całym roku (8760 godzin w roku zwykłym lub 8784 w przestępnym). Korzystając z tej metody, można wyliczyć, że godzina życia człowieka zarabiającego 4000 złotych netto miesięcznie jest warta 5,48 zł w roku zwykłym. Zakładając, że pojedyncze ręczne zmywanie naczyń trwa około 15 minut, jego koszt to 1,37 zł.

By obliczyć koszt pojedynczego ręcznego mycia naczyń, należy dodać wszystkie powyższe czynniki. Koszt zużycia wody (0,80 zł), cena płynu do mycia naczyń (0,20 zł) oraz orientacyjna wartość czasu poświęcanego na zmywanie (1,37 zł) dają sumę 2,37 zł za jednorazowe zmywanie naczyń. Kwota wydaje się niewielka. Jednak w przypadku korzystania ze zmywarki niemal w całości odpada jeden z czynników – czas. Biorąc pod uwagę, że stanowi on ponad połowę kosztów mycia ręcznego, a ilość wody zużywana przez zmywarkę jest znacznie niższa, odpowiedź nasuwa się sama.

Czy zmywarka zużywa mniej wody niż mycie ręczne?

Jeśli zmywasz raz dziennie, zużywając przy tym owe statystyczne 80 litrów wody, rocznie wykorzystujesz 29200 litrów wody, czyli 29,2 m³. Przyjmując, że cena 1 m3 to 10 złotych, roczny pobór wody podczas ręcznego mycia naczyń to koszt 292 złotych. Korzystając raz dziennie ze zmywarki wolnostojącej o 60 cm szerokości, pobierającej 10 litrów na cykl, Twoje zużycie wody wyniesie 3650 litrów w ciągu roku, czyli dokładnie 8 razy mniej. W rezultacie za wodę do mycia naczyń zapłacisz jedynie 36,50 zł.

Warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię – zmywarka zużywa jedynie zimną wodę. Jest to bardzo ważna informacja w przypadku osób mieszkających w dużych miastach, gdzie cena za ciepłą i zimną wodę diametralnie się różni. Zazwyczaj podczas tradycyjnego mycia naczyń posługujemy się, przynajmniej do pewnego stopnia, ciepłą. Jest ona często dwu- lub nawet trzykrotnie droższa od zimnej. Zmywarka zapewnia oszczędność wody, gdyż pobiera jedynie zimną, znacznie tańszą, i sama podgrzewa ją do odpowiedniej temperatury.

Zmywarka to kuchenny synonim wygody i oszczędności zarówno czasu, jak i pobieranej do mycia naczyń wody. Choć urządzenie pobiera również energię elektryczną, decydując się na sprzęt z przyzwoitą klasą energetyczną, zmywarka wolnostojąca będzie korzystną opcją również pod względem kosztów mycia naczyń. Odpowiednio dobierając sprzęt do swoich potrzeb, pieniądze wydane na urządzenie zwracają się już po kilku latach użytkowania. Jednocześnie to świetne rozwiązanie pod względem ekologicznym, co niewątpliwie jest jego ogromną zaletą.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.