Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić czajnik? Najlepsze domowe sposoby

Codziennie używany czajnik powinien równie często być myty i odkamieniany. Jak zrobić to domowy sposób?

Ciepła herbata i inne napoje wymagające wysokiej temperatury są popularne na całym świecie, nie ma w tym nic zaskakującego. W końcu, kto nie lubi smaku świeżej kawy o poranku oraz rozgrzewającej gorącej herbaty z cynamonem w chłodny jesienny wieczór? Trudno się więc nie domyślić, że czajnik stanowi podstawowe wyposażenie niemal każdego gospodarstwa domowego. Skutki stałego użytkowania są widoczne niemal na każdym urządzeniu.

Polecane czajniki elektryczne

Jak umyć czajnik?

Jeżeli lubisz porządek i dbasz, by brud nie osiągnął stanu niemal nie do zwalczenia, wiesz o tym, że regularnemu czyszczeniu musi podlegać cały domowy elektrosprzęt – bez wyjątku. W takim razie, jak wyczyścić czajnik elektryczny? Czy potrzebujesz do tego specjalnych środków chemicznych czy może wystarczą produkty wprost z domowej spiżarni? Najbardziej powszechnym i najbardziej uporczywym zabrudzeniem jest osadzający się kamień we wnętrzu twojego urządzenia. Jak temu zaradzić.

Co ciekawe, przeważnie nie zależy to tylko od stopnia higieny w twoim mieszkaniu, ale również od „twardości” wody dostarczanej przez system wodociągowy w miejscu, w którym mieszkasz. Kiedy nasuwa się pytanie: jak wyczyścić czajnik z kamienia, musisz działać szybko i zdecydowanie, aby uniknąć omyłkowego wypicia herbaty, w której zamiast ziół i aromatu, znajdziesz dziwne szare płaty ziarnistej konstrukcji zalegające na dnie ulubionego czajnika.

Czym umyć czajnik?

Na pewnym etapie użytkowania czajnika można zauważyć wyraźne ślady użytkowania. Nie wygląda to estetycznie i nie zachęca do dalszego użytkowania, więc nasuwa się pytanie: czym go umyć? Rodzaj brudu i sposób, który pomoże Ci z nim zawalczyć, jest zależny od warunków, jakie panują w twoim gospodarstwie domowym. Warto się zastanowić, czy najbardziej przeszkadza ci uporczywy kamień, czy zastanawiasz się jak wyczyścić czajnik z zewnątrz?

Przeważnie podczas regularnego gotowania wody, brud ostający się na zewnętrznej części sprzętu jest najmniejszym problemem. Jednakże jeśli dbasz o swój domowy asortyment i chcesz, by służył ci jak najdłużej, nie możesz pozostawiać wyjątków i każdemu elementowi musisz poświęcić tyle samo uwagi. Nie można też zapomnieć o tym, że kluczową rolę w dobieraniu sposobu pielęgnacji odgrywa materiał, z jakiego wykonane jest twoje urządzenie.

Większość użytkowników standardowych czajników plastikowych lub metalowych nie do końca wie, jak wyczyścić czajnik emaliowany z zewnątrz. W przeciwieństwie do stali i tworzywa emalia jest bardziej wymagająca i zdecydowanie delikatniejsza. Jednak odpłaca ona swoimi właściwościami – emalia nie wchodzi w reakcję chemiczną z produktami spożywczymi i nie wydziela żadnych szkodliwych dla ludzkiego organizmu substancji. Aby umyć urządzenia takie jak czajniki Klausberg, będziesz potrzebować delikatnych środków, które nie uszkodzą ich konstrukcji.

Zatem, jak je wyczyścić? Jeśli jesteś posiadaczem stalowego czajnika, znane Ci są przypalenia i uporczywy tłuszcz. W tym wypadku nie ma mowy o delikatnych środkach czyszczących, gdyż nie będą one w stanie poradzić sobie z tak trudnymi zabrudzeniami. Nie obejdzie się bez mleczka do czyszczenia i drucianej gąbki lub folii aluminiowej złożonej w poręczną kulkę. W przypadku plastiku należy uważać, by zbyt mocne środki nie uszkodziły powierzchni lub nie doprowadziły do uwalniania szkodliwych dla zdrowia substancji.

Jeśli nie chcesz uszkodzić swojego sprzętu lub stworzyć sytuacji zagrożenia dla życia w swoim domu, musisz wiedzieć, jak obchodzić się z elektroniką oraz jak wyczyścić czajnik elektryczny z zewnątrz. W przeciwieństwie do urządzeń, które stawiasz na gazie tak jak czajniki Tadar, nie powinieneś wkładać go całkowicie do wody, ponieważ może to skutkować zniszczeniem obwodów i skrócić „życie” czajnika, a także bardzo zagrozić Twojemu bezpieczeństwu.

Najlepsze domowe sposoby na wyczyszczenie czajnika

Chcąc zadbać o czystość naszego urządzenia, nie musimy sięgać po drogie i niekoniecznie skuteczne preparaty do czyszczenia. W końcu nie bez powodu jedną ze sztandarowych sytuacji opisywanych podczas kursu pierwszej pomocy jest ratowanie osoby, która napiła się wody z odkamieniaczem. Nie budzi już wątpliwości fakt, że warto wiedzieć jak wyczyścić czajnik domowym sposobem, czyli jak wykorzystać składniki znajdujące się niemal w każdym gospodarstwie domowym do uzyskania perfekcyjnie czystego sprzętu.

Trudno jest zliczyć zastosowania octu podczas czynności porządkowych. Jak się okazuje, będzie on również pomocny, gdy nie wiesz jak wyczyścić czajnik ze stali nierdzewnej. To, co należy zrobić, to przygotować roztwór wody z octem, tak aby na 100 ml wody wlać 20 ml octu. Po namoczeniu szmatki w takim płynie, za pomocą delikatnych ruchów można umyć niemal każdą powierzchnię ze stali nierdzewnej. Nie powinno się używać zbyt dużej siły, aby nie zarysować materiału lub nieodwracalnie go odbarwić. Jest to tanie oraz przystępne rozwiązanie, gdyż nie potrzeba wielu składników ani zaawansowanej wiedzy chemicznej.

Ocet znajduje więcej zastosowań w porządkach, niż mogłoby się zdawać. Nie tylko pomaga w sytuacji, gdy szukasz odpowiedzi na to, jak wyczyścić czajnik metalowy z zewnątrz, ale też świetnie rozwiąże problem zalegającego kamienia. Aby zastosować to rozwiązanie, wystarczy, że do urządzenia wlejesz ok. 250 ml octu i 150 ml wody, a następnie taki płyn zagotujesz i odczekasz pół godziny. Po wszystkim powinieneś myć wnętrze aż do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu. Po wszystkim będziesz mógł cieszyć się brakiem jakiegokolwiek kamienia w swoim czajniku.

Skoro już wiesz jak wyczyścić czajnik octem, warto byś zapoznał się z możliwościami, jakie daje kwasek cytrynowy. Czyli produkt, który dostaniesz niemalże w każdym sklepie z artykułami spożywczymi. Za jego pomocą można bez problemu pozbyć się uporczywego kamienia w czajniku, jednakże nie jest on tak silny w swoim działaniu, jak ocet. Do środka urządzenia należy wsypać całe opakowanie kwasku i dolać wody do połowy pojemności czyszczonego urządzenia. Taki roztwór należy zostawić na okres: od pół do trzech godzin, w zależności od stopnia zabrudzenia.

W przeciwieństwie do octu kwasek nie posiada tak wyrazistego i nieprzyjemnego zapachu, więc po całym procesie mycia nie będzie on taki uciążliwy. Nie musisz utrzymywać szczególnej ostrożności, jeśli nie jesteś pewien jak wyczyścić czajnik kwaskiem cytrynowym. Należy jednak pamiętać, że może on pozostawić charakterystyczny, intensywny posmak, więc jeśli nie jesteś zwolennikiem nienaturalnie kwaśnej herbaty, powinieneś po wszystkim dokładnie wypłukać czajnik. Co ciekawe, tę substancję zastąpić można sokiem ze świeżej cytryny, więc w razie braków w spiżarni, można sięgnąć po taką alternatywę.

Jak często myć czajnik?

To jak szybko twój czajnik będzie zbierał wszelkiego rodzaju zabrudzenia, zależy od wielu czynników. Ważne czy jest, czy to urządzenie elektryczne, czy stawiasz go na gazie, jak chociażby czajniki Ambition lub czajniki Florina. Ważnym elementem jest również materiał, z jakiego jest on wykonany – to z kolei wpływać będzie na sposób czyszczenia oraz na częstotliwość tego procesu. Nie zapomnij też o twardości swojej wody, bo im twardsza, tym częściej będziesz musiał trudzić się myciem.

Jako że emalia jest dość delikatną mieszaniną, nie można sobie pozwolić na zbyt duże zabrudzenia. Dlatego należy go myć w najgorszym wypadku co dwa tygodnie. Wiadomo, że na przykład nietypowe czajniki Gorgel nie będą potrzebowały takiej troski, gdyż turecką herbatę przygotowuje się dłużej, a co za tym idzie – rzadziej. W przypadku urządzeń elektrycznych sytuacja wygląda inaczej, gdyż kamień osadza się bardzo łatwo. Dlatego, gdy nie mamy żadnych specjalnych filtrów lub wyjątkowo miękkiej wody, ich mycie powinno być nieodłączną częścią domowych porządków.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.