Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić przypalone żelazko domowymi sposobami?

Wypadek podczas prasowania? Sprawdź, jak wyczyścić przypalone żelazko domowymi sposobami!

Jak wyczyścić przypalone żelazko? To pytanie prawdopodobnie zadawała sobie każda osoba, która przez nieostrożność dopuściła do sytuacji, gdzie najzwyczajniej zapomniała o wyłączeniu sprzętu po zakończeniu prasowania. Przywrócić dobry stan stopy żelazka możesz jednak na kilka sposobów, i to bez konieczności używania środków chemicznych. W naszym poradniku podajemy kilka metod na skuteczne wyczyszczenie przypalonego żelazka!

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Skuteczne domowe sposoby

Przypalone żelazko oczywiście nie musi być jedynie efektem naszej nieuważności i pozostawienia włączonego urządzenia. Spalone żelazko bardzo często jest pokłosiem niewłaściwej eksploatacji sprzętu, na przykład ustawiania zbyt wysokiej temperatury na pokrętle, niedostosowanej do aktualnie prasowanego materiału. W rezultacie dochodzi do nadpalenia tworzywa, które przywiera do spodniej części żelazka, tworząc czarny bądź ciemnobrązowy nalot. Pamiętaj, że żelazko, podobnie jak inne elementy domowego wyposażenia, wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz konserwacji. Należy je regularnie myć z plam, kurzu oraz innych zanieczyszczeń.

Winę za przypalone żelazko może ponosić także chlorowana woda. Podgrzana wytrąca duże ilości kamienia, który z biegiem czasu osiada w ujściach gazu, blokując swobodny przepływ pary i brudząc stopę urządzenia. Co zrobić, by tego uniknąć? Trzeba systematycznie przeprowadzać operację odkamieniania z wykorzystaniem dedykowanych, chemicznych preparatów bądź naturalnych środków, używanych na co dzień w kuchni.

W tym momencie dochodzimy do kluczowego pytania, czyli: jak wyczyścić przypalone żelazko? Na rynku znajdziesz mnóstwo rozmaitych specyfików stworzonych z myślą o usuwaniu osmoleń i zabrudzeń z powierzchni prasujących. Produkty te są dostępne w formie płynów, sztyftów, past lub proszków. Co wybrać? Jeśli zdecydujesz się na gotowe specyfiki, to warto sięgać po produkty sprawdzonych, renomowanych marek – w przeciwnym razie z dużym prawdopodobieństwem osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego.

Bardzo często sięganie po specjalne środki może okazać się jednak niepotrzebne. Istnieje bowiem wiele domowych sposobów na to, jak i czym wyczyścić przypalone żelazko. Co więcej, wcześniej można wypróbować jeszcze jeden patent, jakim jest prasowanie do oporu. Rozgrzej akcesorium do najwyższej temperatury i przeciągaj nim po tkaninie o pętelkowej fakturze (na przykład ręczniku frotté). Wykonuj płynne, dynamiczne ruchy, tak długo, póki cała spalenizna nie zejdzie (wszelkie plamy i osmolenia powinny zostać wtarte w materiał). Opisana metoda pozwala usunąć wszelkie zwęglone zacieki zarówno z komponentów teflonowych, ceramicznych, jak i stalowych.

Sposób z prasowaniem ręcznika nie sprawdzi się w Twoim przypadku? Nic straconego! Poniżej przedstawiamy kolejne domowe sprawdzone metody na to, jak wyczyścić przypalone żelazko.

Czyszczenie żelazka octem

Jednym z popularniejszych sposobów będzie czyszczenie żelazka octem, czyli roztworem, który ma szerokie zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym. Wystarczy nasączyć nim bawełnianą ściereczkę, a następnie przetrzeć delikatnie spodnią część urządzenia. Warto podkreślić, że ocet wykazuje też silne właściwości odkamieniające. Jak odkamienić żelazko przy okazji czyszczenia go octem? W tym celu należy połączyć ocet z ciepłą wodą w proporcji 50:50 i tak przygotowaną mieszankę wlać do głównego zbiornika. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie mechanizmu parowania. Poczekaj, aż roztwór całkowicie wyparuje. W razie konieczności powtórz cały proces, a na koniec przepłucz pojemnik.

Co może dobrze zastąpić ocet przy czyszczeniu żelazka? Nagromadzone wewnątrz osady świetnie zlikwiduje również kwasek cytrynowy. Wsyp dwie łyżki proszku do szklanki wody, starannie wszystko wymieszaj i wlej miksturę do zbiornika, a później zrealizuj wszystkie przywołane wyżej czynności w dokładnie takiej samej kolejności. Zanim jednak zaczniesz działać, sprawdź w instrukcji dołączonej do zakupionego egzemplarza, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia przedstawionej procedury.

Czyszczenie żelazka sodą oczyszczoną

Jak wyczyścić przypalone żelazko, gdy ocet nie działa? Z uporczywymi, trudnymi do usunięcia plamami doskonale poradzi sobie soda. Zmieszaj jej niewielką ilość (dwie łyżeczki) z wodą destylowaną, a uzyskaną papką pokryj stopę narzędzia. Odczekaj piętnaście minut, aż masa wniknie w strukturę zabrudzeń. Po kwadransie usuń mazidło razem z odklejonymi, zwęglonymi kawałkami tkanin. Zwróć uwagę na jedną, niezwykle istotną kwestię – węglan sodu to dość agresywny środek i należy stosować go wyłącznie na powierzchnie prasujące wykonane ze stali. Żelazka ceramiczne oraz teflonowe wymagają znacznie delikatniejszych zabiegów.

Wspomnieliśmy o najpopularniejszych domowych środkach, które są dość uniwersalne przy usuwaniu zabrudzeń. A gdyby tak połączyć wymienione wyżej składniki? Soda i ocet razem – wiele osób sądzi, że ich zintensyfikowana moc położy kres niejednemu zabrudzeniu. Jak usunąć spaleniznę z żelazka za pośrednictwem zaprezentowanego „duetu”? Paradoksalnie, lepiej tego nie robić. Dlaczego zestawienie obu ingredientów nie jest trafionym pomysłem? Wbrew pozorom stanowią one niezbyt skuteczną mieszankę. Wodorowęglan sodu, zaliczany do zasad, zobojętnia kwas octowy, a więc, zamiast wzmacniać, osłabia jego działanie.

Czyszczenie żelazka solą kuchenną

Słynie ze swojej skuteczności w zwalczaniu brudu – niestraszne jej poplamione tłuszczem garnki, piekarniki i lodówki. Czym wyczyścić przypalone żelazko, jeśli nie solą właśnie? Ten patent wykorzystywało pokolenie naszych babć i dziadków – dziś metoda wraca do łask i zyskuje coraz większą popularność. Czyszczenie żelazka solą kuchenną jest bardzo proste. Proces wygląda następująco: na gazecie, papierze do pieczenia lub folii aluminiowej rozsyp odrobinę przyprawy, a następnie energicznie prasuj do momentu zlikwidowania wszystkich nieestetycznych zacieków. Tak niewiele może wystarczyć do usunięcia nawet większych zabrudzeń.

Czyszczenie żelazka folią aluminiową

Folia aluminiowa może zadziałać nawet bez użycia soli kuchennej do wyczyszczenia przypalonego żelazka. Folię wystarczy nieco pogiąć, położyć na desce i kilka razy wyprasować średnio rozgrzanym urządzeniem, odłączonym od źródła zasilania. Różnicę zauważysz niemal natychmiast – stopa w mgnieniu oka odzyska utracony blask.

W kwestii czyszczenia żelazka folią aluminiową skuteczniejszy jednak będzie sposób z dodaniem soli kuchennej. Należy wtedy jedynie pamiętać o tym, aby nie naciskać stopą żelazka zbyt mocno, ponieważ możemy doprowadzić do porysowania powierzchni.

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Inne pomocne metody

Powyżej przedstawiliśmy najpopularniejsze domowe sposoby na czyszczenie przypalonego żelazka. Metod na pozbycie się spalenizny jest jednak więcej. Warto próbować różnych patentów, zwłaszcza jeśli nie chcemy kupować nowego sprzętu. Więcej metod, to większa szansa na uratowanie urządzenia do prasowania. Zatem czym i jak jeszcze można wyczyścić przypalone żelazko?

Przypalone żelazko a pasta do zębów

W gospodarstwie domowym pasta do zębów wbrew pozorom może służyć nie tylko do zadbania o higienę jamy ustnej mieszkańców, ale też do czyszczenia różnych sprzętów, mebli, a nawet obuwia. Równie wspaniale sprawdza się w przypadku żelazek z aluminiową powierzchnią do prasowania. Wysmaruj nią spodnią część urządzenia (użyj do tego celu bawełnianej szmatki lub szczoteczki z miękkim włosiem) – pocieraj, dopóki nie zeskrobiesz wszystkich zacieków i roztopionych kawałków tkanin. Potem umyj taflę wilgotną ściereczką – sprawdź, czy w żadnym z otworów nie ma resztek pasty i w razie potrzeby usuń je za pomocą patyczków kosmetycznych.

Czyszczenie żelazka woskiem z białej świecy

Jakie są jeszcze inne domowe sposoby na przypalone żelazko? Dużą efektywność w zwalczaniu czarnych nalotów i spalenizny wykazuje biała świeca. Należy pocierać nią lekko rozgrzaną stopę przyrządu – nieco roztopiony wosk ułatwi oderwanie spalenizny od powłoki.

Po tej metodzie na stopie żelazka mogą jednak pozostać jeszcze plamy z żółtawej substancji. Jak się tego pozbyć? W łatwy sposób zabrudzenie usuniesz podczas prasowania szarego papieru. Weź kawałek niepotrzebnej gazety i przejedź po nim rozgrzanym żelazkiem. Tłuste plamy znikną bez śladu.

Tabletka przeciwbólowa

Zabrakło w domu sody, octu, świec i pasty do zębów? Zajrzyj do apteczki – tam znajdziesz podpowiedź, jak wyczyścić stopę żelazka. Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak – tabletka przeciwbólowa z paracetamolem jest znakomitym remedium na różnego rodzaju przypalenia. Chwyć pigułkę szczypcami i przeciągaj nią po powierzchni prasującej. Po skończonej operacji wytrzyj stopę sprzętu zwilżoną ściereczką.

Sok z cytryny

W pierwszej połowie poradnika wspominaliśmy o kwasku cytrynowym. Do wyczyszczenia przypalonego żelazka może posłużyć także po prostu sok z cytryny. W tym celu należy nasączyć nim bawełnianą ściereczkę i przetrzeć stopę urządzenia – zawarty w nektarze kwas przyspieszy rozpuszczanie się osadu. Warto jednak podkreślić, że sok z cytryny sprawdzi się jedynie przy mniej przypalonych żelazkach.

Popiół z papierosów

Ostatni sposób na to, jak wyczyścić przypalone żelazko, może początkowo wydawać się dość nietypowy. Otóż do tego będzie nam potrzebny popiół. Nie musi być to popiół z papierosów, może być też np. z kominka lub ogniska. Nałóż niewielką ilość miału na miękką gąbkę i przetrzyj nią delikatnie stopę przyrządu. Możesz też wysypać popiół na bawełnianą szmatkę i przejechać po ściereczce ciepłym sprzętem. Zastanawiasz się, w jaki sposób popiół ma pomóc w wyczyszczeniu przypalonego żelazka? Jest to skuteczne dzięki właściwościom ściernym miału, który jednocześnie nie uszkadza stopy urządzenia.

Jak zadbać o dobry stan żelazka?

Wiesz już, czym wyczyścić przypalone żelazko. Domowe sposoby nie mają przed Tobą żadnych tajemnic. Ale znajomość wymienionych wyżej procedur nie wystarczy, by dobrze zadbać o narzędzie do prasowania. Trzeba jeszcze przestrzegać paru prostych, aczkolwiek niezwykle ważnych zasad. Przede wszystkim nie przystępuj do mycia i szorowania, gdy urządzenie jest podłączone do prądu. Zanim wykonasz jakiekolwiek czynności, wyłącz przyrząd i poczekaj, aż stopa ostygnie. Zniwelujesz ryzyko nieszczęśliwych wypadków czy poparzeń.

Właściciele żelazek parowych powinni pamiętać o opróżnianiu zbiornika na wodę po każdym prasowaniu. Dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo rozwoju bakterii, grzybów oraz innych szkodliwych drobnoustrojów. Nie zapominaj też o regularnym odkamienianiu żelazka – zalegający we wnętrzu poszczególnych mechanizmów osad może negatywnie wpłynąć na działanie sprzętu i znacznie skrócić jego żywotność. W zlikwidowaniu uciążliwych osadów pomogą Ci domowe sposoby na przypalone żelazko.

Zwróć uwagę na jeszcze jedną, nader istotną kwestię – dostosuj metodę czyszczenia do materiału, z jakiego wytworzono stopę danego egzemplarza sprzętu. Żelazka teflonowe i ceramiczne wymagają delikatnego traktowania – zbyt agresywne środki mogą je jedynie zniszczyć i zarysować powłokę ochronną. Największa odporność oraz wytrzymałość cechują powierzchnie wykonane ze stali. Jeżeli masz wątpliwości, jak umyć przypalone żelazko, dokładnie przeczytaj instrukcję dołączoną do zakupionego sprzętu. Z pewnością znajdziesz w niej szczegółowe informacje na temat właściwej pielęgnacji oraz konserwacji przyrządu. Możesz też poszukać porad dotyczących konkretnego modelu na forach internetowych.

Najważniejszą rolę w pielęgnacji żelazka odgrywa wspomniana wcześniej konsekwencja i systematyczność. Przecieraj stopę urządzenia regularnie przy częstym użytkowaniu. Wytrwałość popłaca – dzięki niej unikniesz uporczywego szorowania, oszczędzisz sporo czasu, nerwów i pieniędzy (nie wydasz fortuny na naprawę bądź wymianę żelazka). Kiedy zdarzy Ci się przypalić stopę urządzenia, połóż na ostudzonej powierzchni pracującej wilgotną, bawełnianą ściereczkę i pozostaw na kilka godzin – ten prosty zabieg ułatwi Ci usunięcie spalenizny, nim skorupa zdoła stężeć.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.