Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić przypalone żelazko domowymi sposobami?

Przypalone żelazko nadaje się do wyrzucenia? W żadnym razie – sprawdź, jak wyczyścić je domowymi sposobami.

Przypaliłeś żelazko? To nie powód do zmartwień. Sprawdź, jak bez użycia środków chemicznych pozbyć się zabrudzeń.

Przypalone żelazko – jakie są przyczyny?

Przypalone żelazko to problem wielu gospodyń i gospodarzy. Co go powoduje? Główną przyczynę przywołanych kłopotów stanowi zwyczajna nieostrożność. Ile razy zdarzyło Ci się prasować ubranie, a potem zapomnieć o włączonym akcesorium? Skutki takiej niefrasobliwości bywają opłakane – zniszczona tkanina, swąd spalenizny wyczuwalny w całym mieszkaniu i nieestetyczne skazy na stopie pozostawionego beztrosko przyrządu.

Spalone żelazko bardzo często jest pokłosiem niewłaściwej eksploatacji sprzętu, na przykład ustawiania zbyt wysokiej temperatury na pokrętle, niedostosowanej do aktualnie wyrównywanego materiału. W rezultacie dochodzi do nadpalenia tworzywa, które przywiera do spodniej części opisywanych utensyliów, tworząc czarny bądź ciemnobrązowy nalot. Pamiętaj, że prezentowane narzędzie, podobnie jak inne elementy domowego wyposażenia, wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz konserwacji. Należy je regularnie myć z plam, kurzu oraz innych zanieczyszczeń.

Polecane żelazka

Winę za spalone żelazko złożyć można również na karb twardej, chlorowanej wody. Podgrzana wytrąca duże ilości kamienia, a ten z biegiem czasu osiada w ujściach gazu, blokując swobodny przepływ pary i brudząc stopę urządzenia. Co zrobić, by tego uniknąć? Trzeba systematycznie przeprowadzać operację odkamieniania z wykorzystaniem dedykowanych, chemicznych preparatów bądź naturalnych środków, używanych na co dzień w kuchni.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Powstaje zatem pytanie: jak wyczyścić przypalone żelazko? Na rynku znajdziesz mnóstwo rozmaitych specyfików wyprodukowanych z myślą o usuwaniu osmoleń i zabrudzeń z powierzchni prasujących. Przywołana kategoria obejmuje przede wszystkim różnego rodzaju specyfików w formie płynów, sztyftów, past lub proszków. Co wybrać? Sięgaj po produkty sprawdzonych, renomowanych marek – w przeciwnym razie z dużym prawdopodobieństwem osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego.

A jak wyczyścić przypalone żelazko, jeśli nie masz pieniędzy na sztucznie wytworzone substancje albo po prostu nie chcesz w nie inwestować (na przykład z uwagi na ekologię i ochronę środowiska)? Twoim sprzymierzeńcem w walce z czarną skorupą będzie popiół z wypalonych papierosów. Nałóż niewielką ilość miału na miękką gąbkę i przetrzyj nią delikatnie stopę przyrządu. Możesz też wysypać część pozostałości po wyrobach tytoniowych na bawełnianą szmatkę i przejechać po ściereczce ciepłym sprzętem.

Czym wyczyścić przypalone żelazko w sytuacji, gdy nie stosujesz wymienionych wyżej używek? Wypróbuj inny sposób – prasowanie do oporu. Rozgrzej akcesorium do najwyższej temperatury i przeciągaj nim po tkaninie o pętelkowej fakturze (na przykład ręczniku frotté). Wykonuj płynne, dynamiczne ruchy, tak długo, póki cała spalenizna nie zejdzie (wszelkie plamy i osmolenia powinny zostać wtarte w materiał). Oczywiście po skończonym zabiegu łazienkowe tekstylia trzeba będzie uprać, ale warto podjąć ten wysiłek. Opisana metoda pozwala usunąć wszelkie zwęglone zacieki zarówno z komponentów teflonowych, ceramicznych, jak i stalowych.

Czyszczenie żelazka octem

Jak wyczyścić przypalone żelazko za pomocą octu? Bardzo prosto – wystarczy nasączyć bawełnianą ściereczkę w kwaśnej przyprawie, a następnie przetrzeć delikatnie spodnią część urządzenia. Wspomniany dodatek do potraw wykazuje też silne właściwości odkamieniające. Połącz go z ciepłą wodą w proporcjach 50:50 i tak przygotowaną mieszankę wlej do głównego zbiornika, a następnie uruchom mechanizm parowania. Poczekaj, aż roztwór całkowicie wyparuje. W razie konieczności powtórz cały proces, a na koniec przepłucz pojemnik.

Nagromadzone wewnątrz żelazka osady świetnie zlikwiduje również kwasek cytrynowy. Wsyp dwie łyżki proszku do szklanki wody, starannie wszystko wymieszaj i wlej miksturę do bojlera, a później zrealizuj wszystkie przywołane wyżej czynności w dokładnie takiej samej kolejności. Zanim jednak zaczniesz działać, sprawdź w instrukcji dołączonej do zakupionego egzemplarza, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia przedstawionej procedury.

Soda oczyszczona

Jak wyczyścić przypalone żelazko, gdy ocet nie działa? Z uporczywymi, trudnymi do usunięcia plamami doskonale poradzi sobie soda. Zmieszaj jej niewielką ilość (dwie łyżeczki) z wodą destylowaną, a uzyskaną papką pokryj stopę narzędzia. Odczekaj piętnaście minut, aż masa wniknie w strukturę zabrudzeń. Po kwadransie usuń mazidło razem z odklejonymi, zwęglonymi kawałkami tkanin. Zwróć uwagę na jedną, niezwykle istotną kwestię – węglan sodu to dość agresywny środek i należy stosować go wyłącznie na powierzchnie prasujące wykonane ze stali. Powłoki ceramiczne oraz teflonowe wymagają znacznie delikatniejszych zabiegów.

Pasta z sody i octu

A gdyby tak połączyć wymienione wyżej składniki? Soda i ocet razem – wiele osób sądzi, że ich zintensyfikowana moc położy kres niejednemu zabrudzeniu. Jak usunąć spaleniznę z żelazka za pośrednictwem zaprezentowanego „duetu”? Paradoksalnie, lepiej tego nie robić – dlaczego zestawienie obu ingredientów nie jest trafionym pomysłem? Stanowią one niezbyt skuteczną mieszankę. Wodorowęglan sodu, zaliczany do zasad, zobojętnia kwas octowy, a więc, zamiast wzmacniać, osłabia jego działanie.

Pasta do zębów

A jeśli nie „duet” sody i octu, to co? Czym wyczyścić przypalone żelazko? Z odsieczą przychodzi pasta do zębów. Wspaniale sprawdza się zwłaszcza w przypadku sprzętów z aluminiową powierzchnią do prasowania. Wysmaruj nią spodnią część urządzenia (użyj do tego celu bawełnianej szmatki lub szczoteczki z miękkim włosiem) – pocieraj, dopóki nie zeskrobiesz wszystkich zacieków i roztopionych kawałków tkanin. Potem umyj taflę wilgotną ściereczką – sprawdź, czy w żadnym z otworów nie ma resztek pasty i w razie potrzeby usuń je z pomocą patyczków kosmetycznych.

Wosk z białej świecy

Jakie są jeszcze inne domowe sposoby na przypalone żelazko? Dużą efektywność w zwalczaniu czarnych nalotów i spalenizny wykazuje biała świeca. Należy pocierać nią lekko rozgrzaną stopę przyrządu – nieco roztopiony wosk ułatwi oderwanie spalenizny od powłoki. Plamy z żółtawej substancji usuniesz natomiast podczas prasowania szarego papieru. Weź kawałek niepotrzebnej gazety i przejedź po nim rozgrzanym żelazkiem. Tłuste zabrudzenia znikną bez śladu.

Tabletka przeciwbólowa

Zabrakło w domu sody, octu, świec i pasty do zębów? Zajrzyj do apteczki – tam znajdziesz podpowiedź, jak wyczyścić spód żelazka. Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak – tabletka przeciwbólowa z paracetamolem jest znakomitym remedium na różnego rodzaju przypalenia. Chwyć pigułkę szczypcami i przeciągaj nią po powierzchni prasującej. Po skończonej operacji wytrzyj stopę sprzętu zwilżoną ściereczką.

Prasowanie folii aluminiowej

Folia aluminiowa służy nie tylko do owijania kanapek czy innych produktów spożywczych. Jak wyczyścić żelazko od spodu za sprawą przywołanego produktu? Wystarczy go nieco pogiąć, położyć na desce i kilka razy wyprasować średnio rozgrzanym sprzętem, odłączonym od źródła zasilania. Różnicę zauważysz niemal natychmiast – stopa w mgnieniu oka odzyska utracony blask.

Sól kuchenna

Słynie ze swojej skuteczności w zwalczaniu brudu – niestraszne jej poplamione tłuszczem garnki, piekarniki oraz lodówki. Czym czyścić przypalone żelazko, jeśli nie solą właśnie? Ten patent wykorzystywało pokolenie naszych babć i dziadków – dziś metoda wraca do łask i zyskuje coraz większą popularność wśród młodych gospodyń domowych, ceniących ekologię i ochronę środowiska. Na gazecie, papierze do pieczenia albo folii aluminiowej rozsyp odrobinę przyprawy i energicznie prasuj do momentu zlikwidowania wszystkich nieestetycznych zacieków.

Sok z cytryny – do lekkich przypaleń

Przy niezbyt intensywnych zwęgleniach, zastosuj sok ze świeżo wyciśniętej cytryny. Nasącz nim bawełnianą ściereczkę i przetrzyj stopę urządzenia. Zawarty w napoju kwas przyśpieszy rozpuszczanie osadu.

Jak dbać o żelazko?

Wiesz już, czym wyczyścić przypalone żelazko. Domowe sposoby nie mają przed Tobą żadnych tajemnic. Ale znajomość wymienionych wyżej procedur nie wystarczy, by dobrze zadbać o narzędzie do prasowania. Trzeba jeszcze przestrzegać paru prostych, aczkolwiek niezwykle ważnych zasad. Nie przystępuj do mycia i szorowania, gdy urządzenie jest podłączone do prądu. Zanim wykonasz jakiekolwiek czynności, wyłącz przyrząd i poczekaj, aż stopa ostygnie. Zniwelujesz ryzyko nieszczęśliwych wypadków czy poparzeń.

Właściciele żelazek parowych powinni pamiętać o opróżnianiu zbiornika na wodę po każdym prasowaniu. Dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo rozwoju bakterii, grzybów oraz innych szkodliwych drobnoustrojów. Nie zapominaj też o regularnym odkamienianiu utensyliów – zalegający we wnętrzu poszczególnych mechanizmów osad może negatywnie wpłynąć na działanie sprzętu i znacznie skrócić jego żywotność. W zlikwidowaniu uciążliwych osadów pomogą Ci domowe sposoby na przypalone żelazko.

Zwróć uwagę na jeszcze jedną, nader istotną kwestię – dostosuj metodę czyszczenia do materiału, z jakiego wytworzono stopę danego egzemplarza sprzętu. Stopy teflonowe i ceramiczne wymagają delikatnego traktowania – zbyt agresywne środki mogą je jedynie zniszczyć i zarysować powłokę ochronną. Największa odporność oraz wytrzymałość cechuje powierzchnie wykonane ze stali. Jeżeli masz wątpliwości, jak umyć przypalone żelazko, dokładnie przeczytaj instrukcję dołączoną do zakupionego sprzętu albo opublikowaną na stronie producenta. Z pewnością znajdziesz w niej szczegółowe informacje na temat właściwej pielęgnacji oraz konserwacji przyrządu. Możesz też poszukać porad dotyczących konkretnego modelu na forach internetowych.

Najważniejszą rolę w pielęgnacji żelazka odgrywa wspomniana wcześniej konsekwencja i systematyczność. Przecieraj stopę urządzenia przynajmniej raz w tygodniu. Wytrwałość popłaca – dzięki niej unikniesz uporczywego szorowania, oszczędzisz sporo czasu, nerwów i pieniędzy (nie wydasz fortuny na naprawę bądź wymianę zepsutych komponentów). Kiedy zdarzy Ci się przypalić stopę akcesorium, połóż na ostudzonej powierzchni pracującej wilgotną, bawełnianą ściereczkę i pozostaw na kilka godzin – ten prosty zabieg ułatwi Ci usunięcie spalenizny. Skorupa nie zdoła stężeć i szybciej zejdzie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.