Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jakie żelazko kupić, jak wybrać odpowiednie?

Zastanawiasz się, jakie żelazko wybrać? Sprawdź, na jakie aspekty powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Żelazko to niezwykle przydatne urządzenie codziennego użytku, które pozwala na szybkie i łatwe rozprostowywanie ubrań.  

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze żelazka?

Efektywne modele żelazek gwarantują skuteczne usuwanie zagnieceń i zagięć na koszulkach, spodniach czy innych elementach garderoby. Nie każdy sprzęt sprawdza się jednak dobrze, dlatego należy wybrać odpowiedni wariant zapewniający wysoką wydajność i dający pełen komfort podczas korzystania z niego w domu lub w trakcie podróży.

Chcąc zaopatrzyć się w akcesorium spełniające wspomniane wyżej wymagania, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim zastanów się nad rodzajem przyrządu. Żelazka parowe są obecnie najbardziej uniwersalne, ponieważ umożliwiają prasowanie na sucho lub na mokro. W drugim trybie wbudowany mechanizm nagrzewa nalaną do jego wnętrza wodę, która pod wpływem w ciepła paruje i wpływa pozytywnie na proces niwelowania odkształceń na materiale – nawet w przypadku sztywnych i grubych tkanin.

Skoro już mowa o części odpowiedzialnej za prostowanie ubrań, to oprócz standardowej, stalowej stopy istnieją też inne jej typy. Stopa eloksalowa charakteryzuje się na przykład nawet 2-krotnie większą twardością i dzięki temu jest niezwykle wytrzymała. Zachowuje niemal całkowitą odporność na korozję i nie odkształca się po regularnym dociskaniu jej do twardych, metalowych suwaków w bluzach czy kurtkach. Stopa durilium gwarantuje natomiast płynny poślizg i ochronę przed zarysowaniami.

We współczesnych modelach najczęściej spotykana jest stopa ceramiczna. Jeśli chodzi o pozostałe materiały wykorzystywane do produkcji stopy, aluminium z reguły sprawdza się bardzo dobrze. Powinieneś zdecydować się na urządzenie ze stopą jak najmniej podatną na uszkodzenie i niwelującą ryzyko przypalenia koszuli czy spodni – świetną propozycję stanowi stopa StemGlide Pluss od Philips. Rodzaj tworzywa wpływa na cenę przyrządu, co niewątpliwie ma znaczenie.

Poszukując idealnego gadżetu dla siebie, zwróć też uwagę na dostępność dodatkowych funkcji. Znacznie podnoszą one komfort użytkowania i dają Ci ochronę w razie wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Moduł samooczyszczania bez Twojej pomocy usuwa osad z kamienia gromadzący się w kanalikach parowych, dzięki czemu nie musisz ręcznie wykonywać tej czynności. Żelazko działa wtedy efektywniej i zachowuje trwałość na długo.

Oprócz tego przydaje się jeszcze funkcja zmiękczania tkaniny ułatwiająca prostowanie sztywnych ubrań czy blokada kapania całkowicie uniemożliwiająca kroplom wody spadanie na włókna koszuli lub spodni w trakcie korzystania z urządzenia. W nowoczesnych konfiguracjach otrzymujesz także dostęp do automatycznego wyłącznika żelazka – gdy nie trzymasz przyrządu w dłoni, przestaje on pracować po ustalonym przez Ciebie czasie, nie musisz zatem martwić się widmem pożaru w przypadku, gdy o włączonym sprzęcie po prostu zapomnisz.

Czy moc żelazka ma duże znaczenie?

Tak, moc stanowi istotny parametr techniczny każdego żelazka. Im większa wartość wspomnianego atrybutu, tym w krótszym czasie sprzęt osiąga swoją maksymalną wydajność i jest gotowy do efektywnego prasowania. Szybkość nagrzewania stopy stalowej nie odgrywa kluczowej roli w kontekście skuteczności, ale ma wpływ na komfort użytkowania urządzenia na co dzień. Jeśli zależy Ci na wygodzie, powinieneś postawić na model, u którego opisany wskaźnik wynosi przynajmniej 2000 W.

Nie zapominaj również o aspekcie związanym z poborem energii elektrycznej. Żelazka Russel Hobbs przekraczają wymieniony wcześniej współczynnik 2000 W, będą więc generować trochę większe koszty. Kup sprzęt spełniający Twoje wymagania, ale jednocześnie niepodwyższający za bardzo rachunków. Prostowanie wypranych i wysuszonych ubrań to czynność wykonywana dość często, warto zatem położyć nacisk na tę kwestię.

Polecane modele żelazek

Jaki rodzaj żelazka sprawdzi się najlepiej?

Wszystko zależy od tego, gdzie chcesz korzystać z urządzenia. Jeśli zamierzasz użytkować sprzęt tylko w domu, popularne żelazka Philips lub profesjonalne żelazka Bosch zasilane za pomocą kabla wpinanego bezpośrednio do gniazdka powinny sprostać Twoim oczekiwaniom. Nie dają Ci one pełnej swobody, ponieważ przed przystąpieniem do prasowania musisz przygotować sobie stanowisko do pracy – zapewniają za to świetną efektywność działania.

Mniej wydajne, ale niezwykle mobilne są natomiast bezprzewodowe, turystyczne żelazka Zelmer. Te akcesoria mają na wyposażeniu specjalną podstawę, która nagrzewa ich stopy do odpowiedniej temperatury. Wystarczy, że na chwilę zostawisz przyrząd we włączonej stacji, aby ten osiągnął wymaganą temperaturę, a po chwili za jego pomocą usuniesz wszelkie zagniecenia na ubraniach. Opisane modele zazwyczaj posiadają też wygodną składaną rączkę i charakteryzują się kompaktową budową. Dzięki swoim wyjątkowym cechom takie żelazka sprawdzają się doskonale w każdej podróży.

Natężenie wytwarzania pary, jakie wybrać?

Poza mocą jednym z najważniejszych parametrów technicznych charakteryzujących tak niezwykle popularne żelazka Braun, jak i na przykład żelazka Tefal, jest ilość wytwarzanej pary. Wartość wspomnianego atrybutu powinna wynosić przynajmniej 30-50 g/min – wydajność na tym poziomie zapewniają standardowe warianty urządzeń. W konfiguracjach z wyższej półki cenowej wymieniony współczynnik przekracza 70 g/min, natomiast w najlepszych produktach dochodzi do nawet 200 g/min.

Jeśli regularnie prasujesz ubrania i zależy Ci na osiąganiu zamierzonego efektu w łatwy i szybki sposób, kup model żelazka z mechanizmem gwarantującym tworzenie pary z prędkością większą niż 70 g/min. Profesjonalne przyrządy znacznie przekraczające ten zakres również sprawdzają się świetnie, ale zastanów się, czy potrzebujesz aż tak zaawansowanego sprzętu.

Udostępnij
5,0
3 oceny
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Ja używam żelazka z generatorem pary i dobrze sprawdza się do prasowania pościeli, bo zawsze się z nią męczyłam. Ale akurat nie mam żadnego z wyżej wymienionych, tylko Braun Carestyle 7
O ten chodzi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DIUUKVTnS993-8aFBcoUwe0ZrF-Dam42wepAgMt0sLs/edit#gid=1679220757 ? Warto kupić?
No braun to klasa sama w sobie - wiadomo
Specjalista Morele | 18:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.