Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak odkamienić żelazko – poradnik krok po kroku

Jeżeli zależy Ci na schludnym wyglądzie i długim życiu Twojego żelazka, musisz pamiętać o odkamienianiu urządzenia.

Niezwykle ważne jest więc regularne mycie urządzenia, zapobieganie jego przepaleniu się, a także osadzaniu brudu. Jak zrobić to poprawnie?

Jak odkamienić żelazko parowe?

Aby Twoje ubrania zawsze olśniewająco się prezentowały, musisz zadbać o stan swojego żelazka. Kamień, a także prasowanie w nieodpowiedniej temperaturze mogą przyczynić się do nieestetycznych plam, których pozbycie się jest bardzo trudne, a nierzadko nawet niemożliwe. Dodatkowo zwracaj uwagę na elementy ubrań, które pod wpływem temperatury mogą się stopić i przywrzeć do stopy żelazka.

Zastanawiasz się, jak wyczyścić żelazko? Odkamienianie żelazka ze stacją parową jest znacznie prostsze niż czyszczenie żelazek starego typu. Funkcja parowania jest bardzo przydatna nie tylko podczas prasowania, lecz także podczas czyszczenia urządzenia. Komora parowa pozwala bowiem na umieszczenie detergentu w środku, dzięki czemu żelazko praktycznie samo wykona całą czynność za Ciebie. W jednym i drugim przypadku można użyć do tego zarówno gotowych produktów odkamieniających, jak i naturalnych mikstur, które w mig przygotujesz z łatwo dostępnych składników.

Obecnie na rynku coraz częściej możemy znaleźć zaawansowane technologicznie urządzenia, których odkamienianie jest znacznie prostsze niż w przypadku sprzętu starego typu, a nawet przeciętnego żelazka z generatorem pary. Przykładem może być żelazko parowe Tefal, w którym znajduje się unikalna, wyjmowana szufladka antywapienna Calc Collector. Jest to rozwiązanie, które w znacznym stopniu ułatwia usuwanie kamienia z bojlera, a co za tym idzie, zapewnia lepsze efekty prasowania i dłuższe życie Twojego żelazka.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia domowymi metodami?

Żelazko możesz odkamienić na wiele sposobów, niezależnie od tego, czy jest ono parowe, zwykłe czy bezprzewodowe. Na początek warto sięgnąć po domowe sposoby – nie są to trudne czynności, a potrzebne do tego składniki zapewne masz w swojej kuchni – by stworzyć naturalny detergent, możesz użyć takich produktów jak ocet lub soda oczyszczona. Poza tym także odkamienianie kwaskiem cytrynowym powinno przynieść Ci zadowalające efekty. Ale po kolei.

Jeżeli masz w domu ocet spożywczy, wystarczy, że wymieszasz go z wodą w proporcji 1:1. Przygotuj go w takiej miseczce, do której będziesz w stanie włożyć stopę żelazka na kilka minut. W przypadku żelazka parowego następnym krokiem jest także wyczyszczenie wnętrza – w środku bowiem także gromadzi się kamień. Przygotowaną mieszaninę wlewamy do pojemnika na wodę, włączamy funkcję parowania i ustawiamy odpowiednią temperaturę – im wyższą, tym lepiej. Kiedy roztwór odparuje, ponawiamy czynność, tym razem z wykorzystaniem zwykłej wody. Jeżeli mamy czas, dobrze byłoby w czasie odparowywania prasować jakąś jasną tkaninę, na której będą osadzać się zanieczyszczenia, a ty będziesz mógł śledzić proces czyszczenia.

Ocet najlepiej sprawdza się w przypadku żelazek ceramicznych, stalowych i telflonowych. Soda natomiast nadaje się wyłącznie do stalowych powierzchni, inne mogłaby uszkodzić. Do naprawdę trudnych zabrudzeń sprawdzi się mieszanka octu i sody. Pamiętaj jednak, by starać się do takich nie dopuszczać, ponieważ nawet jeżeli uda Ci się usunąć cały zalegający kamień, stan Twojego sprzętu za każdym razem na tym cierpi. Do mniejszych zabrudzeń z powodzeniem możesz użyć natomiast łagodniejszego sposobu – kwasku cytrynowego. Miksturę przygotujesz, mieszając go z wodą, w proporcji dwóch łyżeczek kwasku na szklankę wody.

Polecane modele żelazek

Odkamienianie żelazka przy użyciu gotowych detergentów

Naloty z kamienia przyprawiają Cię o ból głowy? Jeśli zastanawiasz się, jakimi gotowymi detergentami czyścić żelazko parowe – Philips ma w swojej ofercie specjalny produkt dla Ciebie. Jest to detergent, który nada się także do innych urządzeń, na których osadzają się naloty z kamienia czy tworzą się nieestetyczne białe zacieki. Jeśli masz więc w domu także czajnik lub ekspres, wszystkie sprzęty bez problemu wyczyścisz tym jednym odkamieniaczem.

Do zewnętrznych części urządzenia znajdziesz także specjalne czyściki w sztyfcie. Są one bardzo tanie i proste w użyciu – żelazko podłączasz do prądu i ustawiasz na temperaturę około 120 stopni. Kiedy osiągnie już odpowiednią temperaturę, odłączasz je od prądu i rozprowadzasz na jego powierzchni prasującej sztyft – omijaj jednak otwory odprowadzające parę. Na koniec przetrzyj stopę żelazka ściereczką. Poza sztyftem w sklepie znajdziesz także inne produkty – ściereczki, które pomogą usunąć brud bez ryzyka porysowania powierzchni.

Dr Beckmann ma w swojej ofercie natomiast bardzo silny środek usuwający nalot z kamienia. Innym skutecznym produktem, który poradzi sobie nawet ze starym kamieniem, jest Saeco Entkalker. Jak widzisz, opcji jest naprawdę sporo. Ważne jednak, by w miarę możliwości zminimalizować potrzebę korzystania z silnych detergentów. Zawsze także czytaj dołączone do nich instrukcje i stosuj się do wszystkich zawartych w nich zasad.

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia w żelazku?

Brud i plamy mogą zniszczyć Twoje ubrania. Nie zawsze łatwo jest się ich pozbyć. Zamiast więc regularnie usuwać kamień, lepiej skupić się na zapobieganiu jego powstawaniu. Współcześnie bez problemu znajdziesz żelazko z systemem antywapiennym, czyli z funkcją czyszczenia. W takim przypadku musisz tylko pamiętać, by regularnie ją stosować. Jeśli posiadasz jednak urządzenie starszego typu, bardzo dobrym rozwiązaniem będą dzbanki filtrujące. O ile twarda woda jest dobra dla naszego organizmu – zawiera dużo minerałów – o tyle nasze sprzęty bardzo jej nie lubią.

To właśnie zła jakość wody przyspiesza szybkość zużywania się Twojego sprzętu. Dodatkowe filtry pomagające zmiękczać wodę są więc zawsze pożądanym pomysłem. Najlepiej więc, byś do komory parowej wlewał wyłącznie przefiltrowaną wodę. Pamiętaj także, by wodę zawsze w całości zużywać – nie dopuszczaj do pozostawania płynu w zbiorniczku przez cały czas, zawsze go opróżniaj. Regularnie także przecieraj stopę żelazka wodą z roztworem specjalnych płynów lub własnoręcznie przygotowanych roztworów. Jeżeli będziesz powtarzać czynności wystarczająco często, kamień nie zdąży się nagromadzić. Takie działania zagwarantują Ci długą sprawność Twojego żelazka. Poza tym tylko w ten sposób możesz być pewien, że nie przytrafi Ci się wpadka, która zostawi trwały ślad na Twojej ulubionej koszuli.

Jeżeli podczas prasowania zauważasz na ubraniach zacieki albo białe drobinki, świadczy to najprawdopodobniej o tym, że wewnątrz stopy żelazka odłożył się już kamień. Jest to więc znak, że musisz przystąpić do bezzwłocznego jego wyczyszczenia. Skorzystaj z powyższych sposobów i pamiętaj, by na przyszłość lepiej przykładać się do profilaktyki. Wystarczy, że po każdym użyciu przetrzesz powierzchnię stopy żelazka detergentem, a raz na kilka prasowań skorzystasz z automatycznego odkamieniania lub wspomnianych wcześniej sposobów na czyszczenie urządzenia z wykorzystaniem komory parowej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.