Udostępnij
Skomentuj

Jak odkamienić żelazko – poradnik krok po kroku

Kamień może skutecznie popsuć każde urządzenie AGD. Jak odkamienić żelazko skutecznie i bezpiecznie?

Jak to z artykułami AGD bywa, każdy z nich ma swój czas przydatności. Obcowanie z wodą, w szczególności jeżeli mowa tutaj o urządzeniach elektrycznych, prędzej czy później sprawi, że pojawią się pierwsze oznaki zużycia. Bardzo dobre będzie tutaj tradycyjne żelazko czy żelazko parowe. Trudno wyobrazić sobie dom czy mieszkanie bez tego urządzenia, lecz po jakimś czasie może zacząć się osadzać na nim kamień. Poza faktem, że wspomniany kamień wygląda po prostu nieestetycznie, może on sprawić, że w krótkim czasie nasze urządzenie odmówi nam posłuszeństwa.

Nic więc dziwnego, że wielu z nas może na co dzień zadawać sobie pytanie: jak odkamienić żelazko? Czy bowiem stare żelazka muszą od razu lądować na śmieciach? Niekoniecznie. Niezależnie, czy mowa o typowym żelazku, stacji parowej czy żelazku na parę, możemy znaleźć wiele sprawdzonych metod, dzięki którym nasze żelazko ze stacją parową otrzyma niejako drugie życie!

Jak odkamienić żelazko?

Dlaczego odpowiedź na pytanie, jak odkamienić żelazko Philips, jest tak istotne? Cóż, nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o samo działanie wspomnianego urządzenia, ale również jego skuteczność. Jeżeli bowiem nie zabierzemy się w porę za usuwanie kamienia, skutki naszego zaniedbania będziemy mogli ujrzeć również na ubraniach, które prasujemy. To właśnie dlatego warto wiedzieć, jak odkamienić żelazko w środku, by nie narażać swoich tkanin na uszkodzenia.

Sama specyfika czyszczenia żelazka jest taka sama niezależnie od tego, z jakim producentem mamy do czynienia. Odpowiedź na pytanie, jak odkamienić żelazko Tefala, będzie więc taka sama, jak w przypadku zastanawiania się, jak odkamienić żelazko Boscha. Najlepiej taki proces wykonywać co kilka miesięcy, by potem nie spędzać długich godzin przy odkamienianiu żelazka. Lepiej robić to regularnie a krócej – tak osiągniemy najlepsze rezultaty.

Jeżeli zastanawiałeś się, jak odkamienić żelazko odkamieniaczem, jest to zdecydowanie dobry trop – profesjonalne środki do czyszczenia zagwarantują nam nie tylko świetną skuteczność, ale również szybkość działania. Jak jednak wygląda cały proces? Niezależnie od tego, czy stosujemy odkamieniacz do żelazka, czy może sięgamy po domowe metody, konieczne będzie wlanie przygotowanego przez nas specyfiku do komory żelazka, a następnie uruchomienie funkcji parowania. Czekamy, aż cały płyn do czyszczenia żelazka wyparuje, a następnie przepłukujemy je wodą, najlepiej destylowaną. Powinno to nam zagwarantować pozbycie się kamienia.

Jak odkamienić żelazko parowe?

Czy odpowiedź na pytanie, jak odkamienić żelazko parowe lub jak odkamienić żelazko ze stacją parową, będzie inna niż w przypadku klasycznego urządzenia tego typu? Okazuje się, że jeżeli już są jakieś różnice, to są one dosłownie marginalne. Dla przykładu jeżeli zastanawiasz się, jak odkamienić żelazko Tefal ze stacją parową, warto powtórzyć wszystkie wyżej wymienione kroki, lecz dodatkowo prasować jakąś tkaninę, której nam nie szkoda, na przykład ścierkę kuchenną. W taki sposób czyszczenie żelazka parowego będzie najskuteczniejsze.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia domowymi metodami?

WIemy już mniej więcej, jak wyczyścić żelazko z kamienia. Nie wydaje się to takie trudne, prawda? Sprawę jednak jeszcze mocniej ułatwia fakt, że nie musimy zachodzić w głowę nad tym, jak odkamienić żelazko domowym sposobem. Chociaż najczęściej zajmie nam to więcej czasu, nie będziemy musieli wyruszać do sklepu i wydawać dodatkowych pieniędzy na odkamieniacze – niektóre swojskie metody również mogą się tutaj sprawdzić.

Czym odkamienić żelazko? Dobrym pomysłem bez wątpienia będzie substancja szeroko wykorzystywana do czyszczenia kamienia czy trudniejszych zabrudzeń nie tylko przy urządzeniach AGD – kwasek cytrynowy. Jak odkamienić żelazko kwaskiem cytrynowym? Wystarczy wziąć szklankę wody i wsypać do niej 2-3 łyżeczki. Jeśli nie masz kwasku i nadal zastanawiasz się, jak odkamienić żelazko, ocet również będzie dobrym pomysłem. W tym przypadku jednak należy go zmieszać z wodą w proporcjach 1:1.

Nie są to jednak jedyne sposoby na oczyszczenie żelazka. Niektórzy proponują na przykład sodę oczyszczoną. Nie powinieneś się martwić o to, że nie wiesz, czym wyczyścić swoje żelazko – przynajmniej jeden z tych produktów z pewnością będziesz miał pod ręką w swoim domu!

Odkamienianie żelazka przy użyciu gotowych detergentów

Jak widać, powyżej mamy naprawdę wiele domowych sposobów, dzięki którym nie powinniśmy martwić się o to, jak wyczyścić żelazko. Jeżeli jednak chcemy mieć pewność, że będziemy korzystać z profesjonalnego i skutecznego sposobu, który na pewno nie wyrządzi krzywdy naszemu urządzeniu, możemy postawić na profesjonalne odkamieniacze.

Na rynku jesteśmy w stanie znaleźć wiele firm, które produkują takie właśnie produkty do żelazek. Dodatkowo wielu producentów oferuje dedykowane odkamieniacze do swoich urządzeń. Są one gwarancją pełnej zgodności i najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia w żelazku?

Jeżeli nie chcemy ciągle bawić się z odkamienianiem żelazka, oczywiście najlepiej byłoby w ogóle nie mieć z kamieniem nic do czynienia. Czy jednak jest to możliwe? Cóż, całkowite zwalczenie problemu z kamieniem może być bardzo trudne, lecz możemy oczywiście próbować ograniczyć jego powstawanie. Pomóc może w tym chociażby stosowanie w żelazku tylko wody destylowanej, lecz oczywiście nie jest to opcja, która jest dostępna dla każdego i to cały czas.

Jeżeli jednak nie możemy pozwolić sobie na ciągłe stosowanie wody destylowanej, warto chociażby filtrować wodę za pomocą dzbanków filtrujących, zanim wlejemy ją do żelazka. To ograniczy występowanie substancji, które są przyczyną pojawiania się kamienia.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Kamień nie jest jednak jedynym problemem, który może trapić nasze żelazko. Równie uciążliwe może być również przypalone żelazko. Może ono mocno szkodzić naszym ubraniom. Jak więc wyczyścić przypalone żelazko i czym to zrobić? Sposobów jest wiele – niektórzy stawiają na ocet, inni na pastę do zębów, dobrym sposobem jest również soda. W każdym z tych przypadków efekt powinien być zadowalający. Nie masz więc powodu, by martwić się tym, jak wyczyścić żelazko – przypalone bardziej czy mniej. Domowe sposoby bez wątpienia rozwiążą sprawę.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.