Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić gofrownice?

Zastanawiasz się, jak i czym wyczyścić gofrownicę? Sprawdź, która metoda przynosi najlepsze rezultaty.

Udało Ci się przyrządzić pyszne gofry bąbelkowe serwowane przez najlepsze włoskie lokale gastronomiczne? Świetnie. Niestety teraz czas na mniej przyjemną część, czyli mycie urządzenia po skończonej pracy. No dobrze, ale czy ta czynność naprawdę musi być straszna, żmudna i męcząca? Odpowiedź brzmi: nie. Istnieje kilka prostych patentów, by gofrownica MPM, Tefal lub inna lśniła czystością. Pamiętaj, że nie należy wkładać sprzętu pod bieżącą wodę ani trzymać go razem z innymi kuchennymi akcesoriami w zmywarce. Co zatem zrobić?

Polecane gofrownice

Jak umyć gofrownice?

Najpierw przetrzyj tłuszcz i zaschnięte resztki ciasta suchym, papierowym ręcznikiem. Następnie miękką, wilgotną gąbką zamoczoną w wodzie z niewielką ilością ekologicznego płynu do naczyń przemyj płyty grzewcze z obu stron. Na koniec powtórz przywołaną sekwencję kroków, ale jedynie z udziałem samej wody. A co w sytuacji, gdy plamy mimo wspomnianych zabiegów nie chcą ustąpić i gofrownica Dezal (bądź sprzęt innej marki) pozostaje brudna? Wówczas trzeba polać uciążliwe zanieczyszczenia odrobiną oleju, poczekać, aż nieco zmiękną i wtedy podjąć kolejną próbę ich usunięcia.

Należy przy tym mieć na uwadze, że bardzo ważną rolę w opisywanym procesie odgrywają nie tylko środki do czyszczenia gofrownicy, ale również częstotliwość przeprowadzenie całej procedury. Dlatego myj urządzenie regularnie, najlepiej po każdym użytkowaniu. Dzięki temu unikniesz zaschniętych i trudnych do zlikwidowania plam, a sama czynność zajmie Ci zdecydowanie mniej czasu. Systematyczność popłaca.

Czym czyścić gofrownice?

Zastanawiasz się pewnie, czy można kupić jakieś profesjonalne środki do usuwania zabrudzeń z gofrownicy. Oferta sklepów jest bardzo różnorodna i bez wątpienia znajdziesz w niej parę propozycji. Zanim jednak sięgniesz po jakikolwiek produkt chemiczny, dobrze wszystko przemyśl. Korzystanie z tego typu specyfików nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego?

Detergenty używane do czyszczenia mogą przedostać się na przygotowywaną żywność, a w konsekwencji negatywnie wpłynąć na Twój organizm i spowodować szereg reakcji alergicznych albo poważniejszych zaburzeń. Poza tym gofrownica Tefal bądź inny renomowany sprzęt często ulega uszkodzeniu na skutek działania agresywnych chemikaliów. Jeśli już musisz użyć jakiegoś syntetycznego środka, to myj nim tylko powierzchnie zewnętrzne urządzenia, które nie mają kontaktu z ciastem, na przykład obudowę.

Co ile myć gofrownice?

Wiesz już, po co sięgać, by gofrownica MPM lśniła czystością, i jakich środków najlepiej unikać. Wiele osób zadaje sobie również pytanie o częstotliwość wspomnianych zabiegów. Ile razy w tygodniu trzeba czyścić urządzenie? Dwa, cztery? A może siedem? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. To kwestia wielce indywidualna i zależy przede wszystkim od tego, jak często robisz gofry.

Warto postępować zgodnie z zasadą zasygnalizowaną na samym początku – przecierać sprzęt po każdym użytkowaniu (oczywiście, kiedy zostanie odłączony od źródła prądu i ostygnie). Systematyczność to najlepszy sposób na uniknięcie ciężkich do usunięcia zabrudzeń. Właściwa pielęgnacja ma również duże znaczenie dla właściwego funkcjonowania gofrownicy. Pozwala znacznie wydłużyć żywotność urządzenia, a co za tym idzie ograniczyć wydatki związane z naprawą bądź wymianą wadliwych komponentów.

Odpowiednia eksploatacja prezentowanego AGD wywiera znaczący wpływ na jego funkcjonalność. A jakie jeszcze czynniki o tym decydują? Na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie? Jaki sprzęt wybrać? Niebagatelną rolę odgrywają następujące aspekty:

  • Płyty grzewcze – to jedne z najważniejszych komponentów urządzenia. Mają bowiem bezpośrednią styczność z jedzeniem. Powinny być pokryte nieprzywierającą powłoką, która sprawi, że ciasto nie będzie przylegać do powierzchni, a w konsekwencji zminimalizuje ryzyko przypalenia deseru. W przypadku większości modeli dostępnych obecnie na rynku, takich jak na przykład gofrownica MPM, przywołaną wyżej funkcję spełnia teflon;
  • Moc urządzenia – im większa, tym szybciej dochodzi do rozgrzania płyt, a upieczenie gofrów zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Do dyspozycji masz kilka różnych wariantów: gofrownice 1300W, gofrownice 1400W, 1500 W, a nawet 2000 W. Do domowego, standardowego użytku w zupełności wystarczą jednak modele o przeciętnej mocy oscylującej w granicach 1000 wat.
  • Liczba wypiekanych porcji – dla przykładu gofrownica Tefal pozwala na przyrządzanie dziesięciu sztuk za jednym razem. To duża oszczędność czasu i energii.
  • Regulowany termostat – dzięki niemu możesz łatwiej kontrolować temperaturę przyrządzanych przysmaków, a co za tym idzie zmniejszyć prawdopodobieństwo różnych kulinarnych wpadek.
  • Jakość wykonania sprzętu – obudowa powinna być wytworzona przy użyciu sprawdzonych, starannie wyselekcjonowanych komponentów o dużej wytrzymałości oraz odporności na różnego rodzaju uszkodzenia;
  • Opinie innych konsumentów – zanim zdecydujesz się na zakup upatrzonego egzemplarza, sprawdź, co zwykli polecać eksperci oraz przeciętni użytkownicy. Źródłem wielu cennych informacji są nie tylko fora internetowe, ale również ranking sprzedażowy obejmujący najchętniej kupowane produkty. Dzięki niemu zaoszczędzisz sporo czasu na przeglądaniu witryn WWW i poszukiwaniu zalet bądź wad wybranych modeli. Wszystkie niezbędne dane będziesz mieć pod ręką.;
  • Marka – warto sięgać po gofrownice wyprodukowane przez znane przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji w branży. Tego typu modele są zwykle stworzone przy użyciu zaawansowanych procesów technologicznych, co pozytywnie wpływa na ich jakość, a także komfort użytkowania Obecnie duże zainteresowanie wśród klientów budzi gofrownica Dezal, Tefal oraz gofrownice MPM;
  • Ceny – tanie nie zawsze znaczy dobre. Słabą jakość sprzętu zwykle można zauważyć już po kilku dniach użytkowania, Urządzenia zakupione na atrakcyjnych wyprzedażach albo nabyte na rynku wtórnym są na ogół wytwarzane z niskogatunkowych materiałów oraz szybko ulegających różnego rodzaju awariom komponentów. Czasem warto wydać więcej pieniędzy i zainwestować w trwały sprzęt o potwierdzonych parametrach technicznych niż kupować niedrogie urządzenia, które za miesiąc lub dwa i tak trzeba będzie wymienić.

Jak wyczyścić przypaloną gofrownicę?

Czym wyczyścić mocno przypaloną gofrownicę? Nie używaj do tego celu żadnych metalowych narzędzi. Nie próbuj na siłę zeskrobywać plam. Tego typu akcesoria i zabiegi mogą przynieść więcej szkody niż pożytku i zniszczyć nieprzywierającą powłokę, którą pokryto płyty grzewcze. Jaka metoda działania będzie zatem najlepsza?

Połóż niewielki ręcznik papierowy na zanieczyszczonej powierzchni i spryskaj go wodą. Następnie zamknij pokrywę urządzenia i odczekaj kilka minut, aż brud namięknie, a potem delikatnie pozbądź się plam. Jeśli zacieki są bardzo zapieczone, warto powtórzyć czynność kilka razy. Prezentowany patent można z powodzeniem wykorzystać nie tylko w przypadku gofrownicy, ale również innych elektrycznych artykułów gospodarstwa domowego, na przykład tosterów.

Jak wyczyścić żeliwną gofrownicę?

A co zrobić z zabrudzoną żeliwną gofrownicą? W tym przypadku należy postępować podobnie jak we wcześniej opisanych sytuacjach i unikać agresywnych środków czyszczących. Warto zastąpić je papierowym ręcznikiem i metalową szczoteczką. Trzeba również pamiętać o posmarowaniu wnętrza urządzenia tłuszczem, na przykład olejem roślinnym. Tego typu metody są polecane ze względu na zmniejszenie ryzyka wystąpienia korozji.

Nie masz pewności, jak postępować ze swoim sprzętem i co zrobić, by gofrownica Dezal (lub inny sprzęt) dobrze spełniała swoje funkcje? Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań, dokładnie przeczytaj instrukcję dołączoną do urządzenia i zapoznaj się z zamieszczonymi tam informacjami oraz zaleceniami producenta. Właściwa eksploatacja sprzętu pozwoli znacznie wydłużyć jego żywotność, a w dłuższej perspektywie zaoszczędzić czasu sporo i odciążyć domowy budżet.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.