Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić dysk twardy w laptopie?

Czyszczenie dysku jest jednym z elementów prewencji awarii komputera. Dowiedz się, jak poprawnie je wykonywać.

Co zajmuje miejsce na dysku twardym?

Dyski twarde laptopów ewoluowały przez ostatnie lata od nośników o niewielkich rozmiarach i pojemnościach do niemal nieograniczonej możliwości poszerzania przestrzeni. Kluczowe jest słowo „niemal” – pewnie mało komu udaje się zachować znaczną część wolnego miejsca w czasie eksploatowania laptopa. Jeśli chcemy cieszyć się dłużej pełną sprawnością sprzętu, warto poznać odpowiednie metody czyszczenia nośników danych.

Polecane laptopy

Wśród podstawowych dysków, na których możesz gromadzić dane na komputerze, wyróżnia się najpopularniejsze dwa typy rozwiązań, czyli dyski hdd oraz dyski ssd. Skupiając się na tych pierwszych – hard disk drive – to urządzenie pamięci masowej, na którym zapisane pliki mogą zostać odczytane za pośrednictwem mechanicznej pracy głowicy między magnetycznymi talerzami. Ich pojemność w wersji dla laptopów waha się od kilkudziesięciu do kilku tysięcy GB. Na jakość użytkowania dysku duży wpływ ma to, w jaki sposób się z nim obchodzisz.

Dysk twardy stopniowo zapełnia się danymi, które zapisujesz. Każdy plik, który się tam znajdzie, ma swój określony rozmiar, od którego zależy to, ile przestrzeni dyskowej zajmie. Najmniej miejsca zajmują na przykład niewielkie dokumenty tekstowe czy pliki poddane kompresji, dużo miejsca mogą zajmować filmy nagrane w wysokiej jakości, pliki systemowe oraz gry komputerowe. Objętość każdego z nich możesz samodzielnie sprawdzić za pośrednictwem panelu systemowego, w zależności od oprogramowania, z którego korzystasz.

Jak wyczyścić zapełniony dysk twardy?

Niezależnie od tego, czy kończy Ci się wolne miejsce na dysku, czy masz go jeszcze sporo – warto od czasu do czasu zdecydować się na wiosenne porządki. Jak wyczyścić dysk hdd? Odpowiedź brzmi: to zależy, jaki efekt chcesz osiągnąć. Czyszczenie dysku twardego laptopa jest działaniem, które ma na celu maksymalizację przestrzeni dyskowej, poprzez pozbycie się niepotrzebnych elementów, które są na nim zapisane. W znacznym stopniu usprawnia to pracę całego komputera.

W zależności od tego, na jakim poziomie zaznajomienia ze sprzętem komputerowym jesteś, być może szokującą wyda Ci się informacja, że pliki włożone do folderu „kosz” wciąż zajmują przestrzeń dyskową. Na dysku twardym nawet pliki z opróżnionego kosza nie znikają od razu na dobre – często dopiero w momencie, gdy przestrzeń zostaje nadpisana przez inny plik. Może to być kłopotliwe w przypadku małych dysków, bywa jednak pomocne, gdy chcesz odzyskać coś, co niechcący zostało wyrzucone.

Czyszczenie dysku nie polega tylko na podjęciu decyzji, czego już nie używasz i nie potrzebujesz, aby zrobić więcej miejsca. To krok, który należy wykonywać ze względu na fakt, że miejsce na dysku może być zajmowane na przykład przez duże pliki systemowe, które służyły do minionych aktualizacji, a w tym momencie nie są już do niczego przydatne, a także niechciane duplikaty lub inne elementy, o których nawet nie wiesz, że na komputerze się znajdują. Należą do nich także wszelkie odmiany tzw. złośliwego oprogramowania, choć zajęcie się nimi to głównie funkcja antywirusa.

Programy do czyszczenia dysku

Z czyszczeniem dysku twardego nie musisz radzić sobie całkiem samodzielnie. Możesz zainstalować program do czyszczenia dysku twardego i przy jego pomocy dbać o swój dysk twardy. Zawsze należy zwrócić uwagę, skąd pochodzi oprogramowanie, które wpuszczamy do swojego sprzętu – koniecznie zdecyduj się na sprawdzone wersje, rekomendowane przez producentów i zaufanych użytkowników. W internecie znajdziesz mnóstwo poleceń i recenzji tego typu narzędzi. Wybierz optymalne dla swoich potrzeb – koniecznie kompatybilne z Twoim systemem operacyjnym (inaczej nie będzie szczególnie pomocne) oraz spełniające wszystkie Twoje oczekiwania. Niektóre programy tego typu mają dodatkowe funkcje, jak analiza przestrzeni dyskowej czy defragmentacja dysku twardego.

Jak wyczyścić dysk twardy w laptopie? Jednymi z najpopularniejszych programów służących do czyszczenia dysku są CCleaner lub Odkurzacz. Warto jednak pamiętać, że aby poprawnie oczyszczać dysk, nie potrzebujesz koniecznie ich pobierać – zarówno w systemie Windows, jak i iOS znajdują się systemowe programy, za pomocą których poradzisz sobie z zadaniem podobnie dobrze.

Dlaczego należy czyścić twardy dysk?

Czyszczenie dysku twardego laptopa pozwala na oszczędzanie przestrzeni przez pozbycie się niepotrzebnych plików, a co za tym idzie – szybsze i sprawniejsze działanie całego komputera. Jest to szczególnie istotne, jeżeli to Twoja przestrzeń do pracy, ale nawet jeśli laptop służy jedynie rozrywce – warto od czasu do czasu wyrazić w ten sposób dbałość o sprzęt.

Zbyt duża ilość plików na nośniku, jakim jest dysk twardy, sprawia, że działa on zdecydowanie wolniej. Ma to bardzo prostą przyczynę – dane zapisywane na magnetycznych talerzach odczytywane są przy pomocy głowicy, która przy każdorazowym żądaniu użytkownika jest zmuszona do podróżowania między lokalizacjami, by odnaleźć to, co chcesz otworzyć.

Regularne oczyszczanie dysku może sprawić, że nie tylko będzie on sprawniej służył Ci na co dzień, lecz także ogólnie jest w stanie wydłużyć żywotność sprzętu. Taka troska ma również istotny aspekt ekologiczny – lepiej stosować odpowiednią profilaktykę niż ryzykować poważne awarie sprzętu. Jeśli nie potrzebujesz sprzętu dłużej, dowiedz się, jak wyczyścić laptopa przed sprzedażą.

Jak wyzerować dysk twardy?

Czyszczenie dysku twardego jest istotne nie tylko w przypadku, gdy chcesz, by sprzęt został z Tobą jak najdłużej. Tak samo rzecz ma się, jeśli Twoje zamiary są wręcz przeciwne, czyli zamierzasz sprzedać swój laptop. W takim razie należy zadbać nie tylko o powierzchowne sprzątanie czy formatowanie, lecz także należy wykonać czyszczenie dysku twardego do zera.

Czyszczenie dysku przed sprzedażą obarczone jest koniecznością pozbycia się absolutnie wszystkiego – zapewne nie masz ochoty, aby osoba, która go od Ciebie odkupi, miała potencjalny wgląd w sprawy, których ślady pozostały na nośniku. W takim wypadku istotne jest skorzystanie z funkcji czyszczenia do zera, które uniemożliwi ponowny odczyt danych. Jak wyczyścić dysk do zera? Usuwanie danych z dysku na stałe również może się odbywać przy pomocy wymienionych wyżej programów, pomocnych do sprzątania dysku – zarówno systemowych, jak i dodatkowych. Znajdziesz je pod nazwą taką jak „wymazywanie dysku” lub właśnie „zerowanie dysku” itp.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.