Udostępnij
Skomentuj

Jak dysk SSD wpływa na gry?

Czy dysk SSD w jakikolwiek sposób wpływa na gry komputerowe? Czy warto go kupić do komputera gamingowego?

Dyski SSD są szybsze od dysków HDD, ale też droższe. Wiele osób wybiera dysk SSD na dysk systemowy, ale niektórzy stawiają na komputer wyposażony jedynie w dyski SSD. Czy warto dopłacać do dysku SSD i instalować na nim gry? Jaki dysk dla gracza będzie lepszy?

Polecane dyski SSD

Co daje SSD w grach? Dysk SSD a gry komputerowe

Dyski SSD cieszą się dobrymi opiniami i słusznie są uznawane za szybsze od dysków talerzowych (HDD), są od nich również cichsze, a wszystko to ze względu na konstrukcję bez obracających się talerzy i mechanicznych części ruchomych. Czy to jednak w jakikolwiek sposób wpływa na gry? Jaki jest wpływ dysku SSD na gry komputerowe?

Dysk SSD poprawia wydajność systemu, który jest na nim zainstalowany. System uruchamia się szybciej, szybciej można też kopiować dane i uruchamiać programy. Stąd też wiele osób zastanawia się nad tym, czy dysk SSD daje coś w grach i nad poniższymi kwestiami:

  • Czy dysk SSD pomaga w grach? Czy wpływa w jakikolwiek sposób na płynność rozgrywki? Niestety nie w dużym zakresie, ale to nie oznacza, że jest dla gracza nieopłacalnym wyborem. Dysk SSD może odrobinę przyspieszać wczytywanie się gry, jak również kolejnych lokacji, co ogólnie poprawia komfort rozgrywki, ale nie jest to spektakularne przyspieszenie. Choć dysk SSD, sam w sobie, nie wpływa na płynność gry i wyniki potyczek, to ma inne zalety, które zostaną docenione przez graczy (na przykład szybszą instalację i uruchamianie gier).
  • Czy dysk SSD wpływa na FPS w grach? Liczba FPS w grach to kwestia kluczowa dla dynamicznych gier, a w szczególności dla sieciowych strzelanek. Dysk SSD i FPS w grach to kwestie, które nie mają ze sobą aż tak wiele wspólnego, jak sądzą niektórzy. Dysk SSD nie podniesie spektakularnie tego parametru, gdyż za niego odpowiedzialne są inne podzespoły, jak procesor, pamięć RAM i karta graficzna. Testy SSD w grach pokazują jednak, że można spodziewać się wzrostu liczby FPS na sekundę o maksymalnie 7-8% i to głównie przy wczytywaniu nowej lokacji, tekstury czy planszy (raczej nie przez cały czas trwania rozgrywki), a i to wyłącznie pod warunkiem, że posiadamy odpowiednio wydajny komputer z odpowiednim zapasem pamięci RAM oraz VRAM.

Skoro więc dysk SSD nie przyspiesza gier w dużym stopniu i nie wpływa znacząco na liczbę FPS w grach, to czy w ogóle jego stosowanie ma sens?

Co daje graczom przeskok z HDD na SSD?

Niektórzy zastanawiają się tylko nad tym, czy dysk SSD przyspiesza gry i zwiększa liczbę FPS w grach, a tymczasem różnice pomiędzy dyskiem HDD i SSD są, pod tym względem niewielkie. Czy, w takim razie, w ogóle warto rozważać jego zakup pod gry? Sprawdźmy, jakie są największe zalety dysku SSD pod gry w porównaniu do dysku HDD.

  • Dysk SSD przyspieszy instalację gier – to jego niekwestionowany atut. Niektórzy od razu instalują wiele gier (nawet jeśli nie grają od razu we wszystkie tytuły), inni preferują instalację na bieżąco. W obu przypadkach dysk SSD spisuje się świetnie, gdyż skraca czas instalacji nowych produkcji i umożliwia szybsze przetestowanie gry.
  • Dysk SSD przyspieszy uruchamianie się gier – to kolejna zaleta i przewaga dysku SSD nad dyskiem HDD i kwestia, która sprawia, że faktycznie warto zastanowić się nad tym, czy dysk SSD jest lepszy do gier. Nie zawsze ma się możliwość wygospodarowania dużej ilości czasu na rozgrywkę. Niektórzy preferują krótkie sesje, a oczekiwanie na wczytywanie gry jest wówczas bardzo kłopotliwe.
  • Dysk SSD bywa mniej awaryjny niż dysk talerzowy – kwestię SSD czy HDD w grach można rozważyć także pod względem bezpieczeństwa i niezawodności. Dyski SSD nie posiadają ruchomych elementów mechanicznych, dlatego nie są tak awaryjne pod względem mechanicznym. To daje nieco wyższe poczucie bezpieczeństwa i pewność, że zapisy rozgrywki pozostaną nienaruszone.
  • Dysk SSD może poprawić tempo wczytywania kolejnych lokacji, etapów i miejsc w grach i bardzo nieznacznie wpłynąć na liczbę FPS w grach – są to jednak niewielkie różnice względem dysku HDD, dlatego nie należy oczekiwać, że wymiana dysku na SSD sprawi, że mało wydajny komputer stanie się demonem prędkości w grach.

Zastosowanie SSD w grach – czy warto?

Nic dziwnego, że wiele osób ma wątpliwości, co do tego, czy warto kupić SSD pod gry, skoro jest to droższe rozwiązanie od dysku HDD. Warto rozważyć zakup dysku SSD, jeśli:

  • Priorytetem jest tempo działania dysku oraz kompaktowe wymiary.
  • Wolna praca dysku HDD podczas instalacji, kopiowania danych i uruchamiania gier jest dla użytkownika uciążliwa.
  • Cena dysku SSD nie jest przeszkodą.
Udostępnij
4,8
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.